PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

geoav
07-02-19, 21:16
Παιδια το ξερω οτι αν δεν εχω ρευμα δεν εχω ουτε ιντερνετ ουτε τηλ αν δεν τα εχω σε ups. Το θεμα ειναι τι γινεται αν εχει πεσει το ιντερνετ για λιγη ωρα. Σε αυτο το διαστημα δε λειτουργει ουτε το τηλεφωνο αν καταλαβα καλα? Δε θα επρεπε να μην ειναι ετσι? Δλδ αν εχω προβλημα με το ιντερνετ πως ακριβως θα παρω στον δωρεαν αριθμο αν δεν εχω τηλ?

jkoukos
07-02-19, 21:21
To είπαμε. Χωρίς Internet, δεν λειτουργεί η τηλεφωνία.
Δωρεάν κλήση για τεχνική υποστήριξη και βλάβες, μπορείς να κάνεις απ' οποιοδήποτε δίκτυο σταθερής ή κινητής. Εκτός αν ρωτάς άλλο πράγμα με το "δωρεάν".

geoav
07-02-19, 21:41
To είπαμε. Χωρίς Internet, δεν λειτουργεί η τηλεφωνία.
Δωρεάν κλήση για τεχνική υποστήριξη και βλάβες, μπορείς να κάνεις απ' οποιοδήποτε δίκτυο σταθερής ή κινητής. Εκτός αν ρωτάς άλλο πράγμα με το "δωρεάν".
Αυτο ρωταω. Οταν επι vivodi ειχα Voip ειχα θεμα να παρω τηλ οταν δεν ειχα ιντερνετ. Αυτο ειχα στο μυαλο μου. Δεν ηξερα οτι στο πενταψηφιο δωρεαν (13840) μπορει να γινει κληση απο κινητο και να ειναι δωρεαν και παλι ακομα κι αν δεν ειναι vodafone. Ειχα την αισθηση οτι εχει χρεωση η κληση αν ας πουμε παρω απο κινητο cosmote.
Τι αλλο θα μπορουσα να ρωταω με το "δωρεαν" δλδ?

MitsosDaBest13
07-02-19, 21:43
Αυτο ρωταω. Οταν επι vivodi ειχα Voip ειχα θεμα να παρω τηλ οταν δεν ειχα ιντερνετ. Αυτο ειχα στο μυαλο μου. Δεν ηξερα οτι στο πενταψηφιο δωρεαν (13840) μπορει να γινει κληση απο κινητο και να ειναι δωρεαν και παλι ακομα κι αν δεν ειναι vodafone. Ειχα την αισθηση οτι εχει χρεωση η κληση αν ας πουμε παρω απο κινητο cosmote.
Τι αλλο θα μπορουσα να ρωταω με το "δωρεαν" δλδ?

Υπάρχει σχετική οδηγία από την αρχόδια αρχή, να έχουν οι πάροχοι ένα δωρεάν τηλέφωνο υποστήριξης για βλάβες, ανεξάρτητα από το που γίνεται η κλήση...

Κι αν θες να γλιτώνεις τα λεφτά από την υποστήριξη πελατών (13830), μπορείς να καλείς το 2130013844, που σου τρώει από τα αγορασμένα λεπτά ομιλίας.

geoav
07-02-19, 21:51
Υπάρχει σχετική οδηγία από την αρχόδια αρχή, να έχουν οι πάροχοι ένα δωρεάν τηλέφωνο υποστήριξης για βλάβες, ανεξάρτητα από το που γίνεται η κλήση...

Κι αν θες να γλιτώνεις τα λεφτά από την υποστήριξη πελατών (13830), μπορείς να καλείς το 2130013844, που σου τρώει από τα αγορασμένα λεπτά ομιλίας.

Thnx φιλε μου.

jkoukos
08-02-19, 12:18
Αυτο ρωταω. Οταν επι vivodi ειχα Voip ειχα θεμα να παρω τηλ οταν δεν ειχα ιντερνετ. Αυτο ειχα στο μυαλο μου. Δεν ηξερα οτι στο πενταψηφιο δωρεαν (13840) μπορει να γινει κληση απο κινητο και να ειναι δωρεαν και παλι ακομα κι αν δεν ειναι vodafone. Ειχα την αισθηση οτι εχει χρεωση η κληση αν ας πουμε παρω απο κινητο cosmote.
Τι αλλο θα μπορουσα να ρωταω με το "δωρεαν" δλδ?
Υπάρχει το 13830 που αφορά εξυπηρέτηση πελατών για οποιοδήποτε θέμα, αλλά η κλήση χρεώνεται και το 13840 που είναι δωρεάν, αλλά αφορά αποκλειστικά τεχνική υποστήριξη και βλάβες.
Αν κάνεις κλήση στο δεύτερο και τελικά σε συνδέσουν (εσωτερικά) στο πρώτο, διότι το θέμα δεν είναι τεχνικό, η κλήση θα χρεωθεί κανονικά.

theopan
08-02-19, 22:44
Καλείς στο 2130013844 που κάνει για οτιδήποτε και τελειώνει το θέμα...

geoav
08-02-19, 23:51
Καλείς στο 2130013844 που κάνει για οτιδήποτε και τελειώνει το θέμα...

Το αυτο εκανα για να ρωτησω 1-2 πραγματακια, ενημερωθηκα οτι θα αργησω κι αν θελω να μου κανουν callback οταν ερθει η σειρα μου ειπα οκ και με πηρανε οντως πισω και μιλησα και ολα καλα ;-)

Black3539
15-02-19, 11:48
Εδώ και δύο μέρες πλέον είμαι και εγώ σε VDSL από Α/κ στα 30/3 , φουλ κλειδωμένος σε αυτό και με attainable κοντά στα 40 Mbps. Έκανα κάποιες μετρήσεις στο latency και έβλεπα 23 ms στο δεύτερο hop, έτσι αποφασισα να βαλω fast path,όμως και μετά το τηλεφώνημα παρατηρώ ακριβώς το ίδιο latency, μόνη διαφορά που είδα στο ρούτερ ήταν ότι ανέβηκε το attainable στο upload στα 25 Mbps από τα 10 που ήταν, στο ρούτερ που έχω το H300 δεν γράφει πουθενά για το τι path υπάρχει.Τι πρόβλημα υπάρχει, να τους ξαναπάρω τηλέφωνο για να το ξαναδούν μήπως ενεργοποίησαν κάτι άλλο;

Re4cTiV3
16-02-19, 11:22
Καλημέρα παίδες,

σκέφτομαι να βάλω vdsl. Είστε ευχαριστημένοι; Μένω στους Αμπελόκηπους Αττικής

Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στον ΟΤΕ μου βγάζει οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ενώ στο σαιτ της vodafone λέει υπάρχει κανονικά. Μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο;

theopan
16-02-19, 12:36
Καλημέρα παίδες,

σκέφτομαι να βάλω vdsl. Είστε ευχαριστημένοι; Μένω στους Αμπελόκηπους Αττικής

Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στον ΟΤΕ μου βγάζει οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ενώ στο σαιτ της vodafone λέει υπάρχει κανονικά. Μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο;

Ναι ισχύει κάτι τέτοιο. Γιατί την εγκατάσταση καμπινών VDSL την έχει αναλάβει η Vodafone στην περιοχή σου και όχι ο ΟΤΕ. Η Vodafone λοιπόν προφανώς παρέχει ο ΟΤΕ όμως όχι (προς το παρόν τουλάχιστον).

jkoukos
16-02-19, 15:16
Σε ποια ακριβώς περιοχή των Αμπελοκήπων αναφέρεσαι;
Ρωτώ διότι καλύπτονται από 3 διαφορετικά κέντρα, με διαφορετικές προς το παρόν υπηρεσίες προς διάθεση το καθένα.

Re4cTiV3
16-02-19, 18:57
Σε ποια ακριβώς περιοχή των Αμπελοκήπων αναφέρεσαι;
Ρωτώ διότι καλύπτονται από 3 διαφορετικά κέντρα, με διαφορετικές προς το παρόν υπηρεσίες προς διάθεση το καθένα.

Τι εννοείς; Μένω κοντά στην Μιχαλακοπούλου

jkoukos
16-02-19, 19:22
H περιοχή των Αμπελοκήπων καλύπτεται από 3 αστικά κέντρα:
α. Γηροκομείο, που το ανέλαβε η Vodafone και ήδη παρέχει VDSL Vectoring.
β. Αλεξάνδρα, που το ανέλαβε η Vodafone και θα παρέχει FΤTH το 3ο 3μηνο του 2019.
γ. Αμπελόκηποι, που το έχει αναλάβει ο ΟΤΕ παρέχοντας από το 2012 απλό VDSL και Vectoring τέλος του 2018 (αλλά λογικά πάει για παράταση).

Προφανώς ανήκεις στο τελευταίο, αλλά να έχεις υπόψη ότι δεν αναβαθμίζονται (λόγω κανονισμού) οι καμπίνες που είναι κάτω απο τα 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.
Το αναφέρω διότι το αστικό κέντρο είναι Μικράς Ασίας 47, πολύ κοντά στην Μιχαλακοπούλου (εξαρτάται βέβαια που είναι η οικοδομή σου σε σχέση με το Α/Κ).
Υπάρχει σχετικό θέμα (https://www.adslgr.com/forum/threads/805912-VDSL-%CE%91%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%BF%CE%B9/page17) στο φόρουμ για την περιοχή.

Re4cTiV3
17-02-19, 10:31
Κοίτα εγώ μένω στην Κορινθίας, ξέρεις πόσο μακριά είναι και αξίζει να παω στο vdsl;

drberto
23-02-19, 11:54
Καλημέρα παίδες,

σκέφτομαι να βάλω vdsl. Είστε ευχαριστημένοι; Μένω στους Αμπελόκηπους Αττικής

Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στον ΟΤΕ μου βγάζει οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ενώ στο σαιτ της vodafone λέει υπάρχει κανονικά. Μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο;

Εγω εχω ενα χρονο περιπου τωρα το 50αρι της vodafone και δεν ειχα κανενα προβλημα,εκτος απο μια μικρη περιοδο γυρω στον περασμενο Ιουνιο που επεφτε λιγο η ταχυτητα καποια βραδια αλλα μαλλον ηταν γενικοτερο και αποκατασταθηκε.Και σ'εμενα τοτε δεν εδινε διαθεσιμοτητα ο ΟΤΕ αλλα εδινε η vodafone,παρότι το kv ειναι του ΟΤΕ.Σημερα βεβαια η vodafone δινει μεχρι 50 ενω ο ΟΤΕ δινει και 100αρι στη διαθεσιμοτητα.

MitsosDaBest13
26-02-19, 15:20
Χρεώνεται πλέον με 0,24€ και το 2130013844. :mad:

Ήθελα να τους πάρω, να τους ρωτήσω γιατί δε μου έχει έρθει ακόμα ο πρώτος λογαριασμός (e-bill). Ούτε μου έχουν στείλει κωδικούς για να φτιάξω το e-bill, ούτε με αφήνει να το φτιάξω μόνος μου...


Οι τύποι είναι για γέλια... Περιμένω τιμολογιακή αλλαγή, για να φύγω δωρεάν. Μόλις έκλεισα μήνα στη Vodafone και τη σιχάθηκα... (+50 μέρες που έκανε να γίνει η φορητότητα, λόγω συστημικου πρόβληματος)

aitos
26-02-19, 22:24
ki εγω στο κεντρο του γηροκομειου ανηκω παιδια που ειναι 850 μετρα απο μενα αλλα εχω μια καμπινα της vodafone στα 100 μετρα απο το σπιτι και πιστευω θα μου δωσουν απο εκι το 50 αρι που περιμενω,λετε να μην υπαρχει δυνατοτητα να παρω απο κει ? στο τηλεφωνο μου ειπανε οτι αφου παω φια 50 αρι μαλον απο την καμπινα θα παρω

skoupas
26-02-19, 22:49
Χρεώνεται πλέον με 0,24€ και το 2130013844. :mad:

Ήθελα να τους πάρω, να τους ρωτήσω γιατί δε μου έχει έρθει ακόμα ο πρώτος λογαριασμός (e-bill). Ούτε μου έχουν στείλει κωδικούς για να φτιάξω το e-bill, ούτε με αφήνει να το φτιάξω μόνος μου...


Οι τύποι είναι για γέλια... Περιμένω τιμολογιακή αλλαγή, για να φύγω δωρεάν. Μόλις έκλεισα μήνα στη Vodafone και τη σιχάθηκα... (+50 μέρες που έκανε να γίνει η φορητότητα, λόγω συστημικου πρόβληματος)

Το είδες σε λογαριασμό χρεωμένο ή συμπέρανες ότι χρεώνεται από αυτό που λέει όταν παίρνεις? Γιατί έχω πάρει δεκάδες φορές και δεν έχει χρεωθεί ποτέ.
Για τα υπόλοιπα πάσο κι εγώ κουνάω μαντήλι μετά από 10 χρόνια αύριο. Πάω cosmote.
Ψάξε και εδώ (https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Instructions/3rd-stg.pdf) αν σε πιάνει και δες αν σε συμφέρει.

soupis88
27-02-19, 02:08
Γεια σε όλους.Ειμαι συνδρομητής Cyta που εξαγοράστηκε από Vodafone.Τις τελευταίες μέρες πήρα την απόφαση να πάω από 24αρι πακέτο της CYTA σε VDSL 50αρι της VODAFONE.Αυτο γιατί η Cyta στην περιοχή μου (Αγρίνιο) δεν μου δίνει διαθέσιμο VDSL.Ενω η VODAFONE δίνει μέχρι 200.Αρχικα εφόσον ρώτησα πολλές φορές στο τηλεφωνικό κέντρο της Cyta αν θα υπάρξει χρέωση δλδ ρήτρα αποδέσμευσης για να πάω στη Vodafone εν τέλη μου είπαν ότι εφόσον ελαβα από αυτούς ένα μήνυμα στο κινητό μου για προσφορές Vodafone tv κτλ δεν θα υπάρξει χρέωση ρήτρας και μπορώ να πάω όποτε θέλω.Ρωτησα όμως και στο κατάστημα Cyta της περιοχής μου που δεν είχε την ίδια ενημέρωση.Απλα ο υπάλληλος που κοίταξε πουσα μέτρα βρίσκομαι από το καφαο μου είπε ότι είμαι στα 1100μετρα περίπου και ότι η Cyta δεν δίνει VDSL δε τέτοια απόσταση.Πηρα την απόφαση να πάω όμως στη VODAFONE να ξεκινήσω την αίτηση μεταβίβασης.Ενδιαμεσα με είχαν πάρει και από COSMOTE για προσφορα και μου είπαν για μέσο όρο περιοχής ότι η ταχύτητα μου θα είναι 35-40mbps απλα δεν μπορούσα να πάω στην CSOMOTE λόγω ρήτρας αποδέσμευσης από Cyta.Επειδη παλιότερα που ήμουν Cosmote επιχείρησα να βάλω του τοτε VDLS το 24αρι με τα παλιά καφαο και η διαφορά στην ταχύτατη που συγχρονίσετε ήταν 3mbps παραπάνω δλδ από 13 σε 16 γι'αυτό θέλω να ρωτήσω τώρα που έχω ακόμη το δικαίωμα ακύρωσης της αίτησης.Επειδη είδα καινούργιο καφαο σε δύο τετράγωνα γύρω από το σπίτι μου να προχωρήσω στην αλλαγη και γιατί η Cyta μου λέει 1100 μέτρα και εγώ βλέπω καδαω στα 500-600 μέτρα.Τι λέτε ;

MitsosDaBest13
27-02-19, 09:00
Το είδες σε λογαριασμό χρεωμένο ή συμπέρανες ότι χρεώνεται από αυτό που λέει όταν παίρνεις? Γιατί έχω πάρει δεκάδες φορές και δεν έχει χρεωθεί ποτέ.
Για τα υπόλοιπα πάσο κι εγώ κουνάω μαντήλι μετά από 10 χρόνια αύριο. Πάω cosmote.
Ψάξε και εδώ (https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Instructions/3rd-stg.pdf) αν σε πιάνει και δες αν σε συμφέρει.

Δεν είμαι σίγουρος... Μόλις το πήρα, άκουσα για τη χρέωση αυτή. Μόνο το 1ο λεπτό λέει είναι δωρεάν. Μετά 0,24€ η κλήση, χωρίς τους φόρους... Εκτός κι αν είναι το ίδιο μήνυμα για το 13844.

Τεσπα... Το έκλεισα πριν το 1ο λεπτό και έκανα τη δουλειά μου μέσω του Chat. Μετά από λίγο είδα ότι μου έφαγε ένα 3λεπτο προς όλους, από την κλήση στο 2130013844. Τρέχα γύρευε...

dimangelid
27-02-19, 14:29
Δεν είμαι σίγουρος... Μόλις το πήρα, άκουσα για τη χρέωση αυτή. Μόνο το 1ο λεπτό λέει είναι δωρεάν. Μετά 0,24€ η κλήση, χωρίς τους φόρους... Εκτός κι αν είναι το ίδιο μήνυμα για το 13844.

Τεσπα... Το έκλεισα πριν το 1ο λεπτό και έκανα τη δουλειά μου μέσω του Chat. Μετά από λίγο είδα ότι μου έφαγε ένα 3λεπτο προς όλους, από την κλήση στο 2130013844. Τρέχα γύρευε...

Είναι το ίδιο μήνυμα με το 13844.

MitsosDaBest13
27-02-19, 15:22
Είναι το ίδιο μήνυμα με το 13844.

Έκανα λάθος τότε, επειδή είναι ελαφρώς αλλαγμένο το μήνυμά σε σχέση με παλιότερα. Sorry for that... :oops:

theopan
28-02-19, 00:54
Δεν χρεώνεται διαπιστωμένα. Και δεν ήταν ποτέ δυνατό κατ'εξαίρεσιν να χρεώνεται η κλήση προς ένα μόνο σταθερό νούμερο ενώ έχεις πακέτο δωρεάν σταθερών.

nikosaek2121
02-03-19, 03:20
Μια ερώτηση παιδιά, όσοι αναβαθμίσαμε από adsl σε vdsl στην Vodafone, πόσο καιρό διάρκεισε η ενεργοποίηση ??

aitos
02-03-19, 09:12
Kι εγω εκανα αιτηση για αναβθμιση και μου ειπανε τουλαχιστον τρεις βδομαδες θα παρει , αν γινει θα γραψω χρονο που θα συγδεθει

Black3539
02-03-19, 13:22
Εγώ με σύνδεση από Α/Κ πήρε μια καλή μιάμιση εβδομάδα, αρκετά γρήγορα μπορώ να πω...

aitos
02-03-19, 16:28
Εγώ με σύνδεση από Α/Κ πήρε μια καλή μιάμιση εβδομάδα, αρκετά γρήγορα μπορώ να πω...

nai παρα πολυ καλα !!! ισως ειναι ποιο ευκολο απο Α/Κ ενω με ην καμπινα θελει παραπανω διαδικασια

nikosaek2121
02-03-19, 20:02
Ναι οκ, περίεργο, εγώ έχω κάνει από την προηγούμενη Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου και μου είπαν την μια δυο βδομάδες, και μετά μέσα σε 12 εργάσιμες.

theopan
02-03-19, 22:53
Μια ερώτηση παιδιά, όσοι αναβαθμίσαμε από adsl σε vdsl στην Vodafone, πόσο καιρό διάρκεισε η ενεργοποίηση ??

9 -ημερολογιακές- μέρες από τη λήψη του sms που έλεγε "εντός 12 εργασίμων".

nikosaek2121
05-03-19, 12:52
Αύριο με ενημέρωσαν ότι θα ενεργοποιηθεί το VDSL, ακριβώς 14 μέρες τελικά μετά την αίτηση, μια χαρά αν όντως υλοποιηθεί , αρκετά γρήγορα και το περίεργο είναι ότι στο site ακόμα δεν έχει διάθεσημοτητα. :P

snik38
05-03-19, 13:41
Καλησπέρα παιδιά, είχα adsl από Vodafone και στις 6/2 έκανα ανανέωση για το 50αρι και μου είχαν πει σε 10 ημερες περίπου. Το θέμα είναι ότι πέρασε ο καιρός και από τότε δεν έχω παραλάβει ούτε ρουτερ μέχρι σήμερα. Στα τηλέφωνα μου είπαν ότι ήταν ένα πρόβλημα του συστήματος και ότι είχε παγώσει η αίτηση και άγνωστο το πότε θα ενεργοποιηθω. Εντωμεταξύ από τότε δεν λειτουργεί και το τηλέφωνο μου (ίντερνετ έχω κανονικά) όπου δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν με πολύ ενδιαφέρει. Έχω στείλει επιστολή στον συνήγορο του πολίτη και στην γενική γραμματεία καταναλωτή όπως και mail σε αυτούς αλλά τίποτα ακόμα. Μπορώ να ακυρώσω την αίτηση σε αυτή τη φάση μιας και δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία; η περιοχή είναι στο Μενίδι αν παίζει ρόλο κάπου αυτό.

aitos
05-03-19, 15:48
Καλησπέρα παιδιά, είχα adsl από Vodafone και στις 6/2 έκανα ανανέωση για το 50αρι και μου είχαν πει σε 10 ημερες περίπου. Το θέμα είναι ότι πέρασε ο καιρός και από τότε δεν έχω παραλάβει ούτε ρουτερ μέχρι σήμερα. Στα τηλέφωνα μου είπαν ότι ήταν ένα πρόβλημα του συστήματος και ότι είχε παγώσει η αίτηση και άγνωστο το πότε θα ενεργοποιηθω. Εντωμεταξύ από τότε δεν λειτουργεί και το τηλέφωνο μου (ίντερνετ έχω κανονικά) όπου δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν με πολύ ενδιαφέρει. Έχω στείλει επιστολή στον συνήγορο του πολίτη και στην γενική γραμματεία καταναλωτή όπως και mail σε αυτούς αλλά τίποτα ακόμα. Μπορώ να ακυρώσω την αίτηση σε αυτή τη φάση μιας και δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία; η περιοχή είναι στο Μενίδι αν παίζει ρόλο κάπου αυτό.

to οτι δουλευει το ιντερνετκαι και οχι το τηλεφωνο ισως ειναι ενδειξη οτι ενεργοποιηθηκε το VDSL γιατι εκει η τηλεφωνια ειναι voip αλλα χρειαζεσε τον εξοπλισμο .καλεσε στην τεχνικη υποστηριξη 13840 και ζητησε τους να ελεγξουν την γραμη μπας και βγαλεις ακρη

snik38
05-03-19, 17:18
to οτι δουλευει το ιντερνετκαι και οχι το τηλεφωνο ισως ειναι ενδειξη οτι ενεργοποιηθηκε το VDSL γιατι εκει η τηλεφωνια ειναι voip αλλα χρειαζεσε τον εξοπλισμο .καλεσε στην τεχνικη υποστηριξη 13840 και ζητησε τους να ελεγξουν την γραμη μπας και βγαλεις ακρη

Ναι κατι τετοιο εγινε εχει γινει η γραμμη voip και η αιτηση εχει κολλησει χωρις να προχωρει για αγνωστο λογο εδω και ενα μηνα. Οποτε ελπιζω με την κινητοποιηση σε εεττ να παρει μπρος η διαδικασια, απο την τεχνικη υποστηριξη λενε οτι θα γυρισουν το σταθερο κανονικα οπως ηταν και οταν μπει η vdsl θα το ξαναλλαξουν.

paanos
05-03-19, 22:52
Εμένα είχε ενεργοποιηθεί στις 10-12 μέρες όμως πληρωσα για ADSL όλο τον μηνα, η αλλαγή του προγράμματος έγινε τέλος του μήνα. Αυτό δημιούργησε θέμα γιατί δεν άφηνε το σύστημα τους τεχνικούς να βγάλουν κωδικό για να τον βάλω στο Router, αλλά το διόρθωσαν!

snik38
08-03-19, 16:41
Και τελικα προχθες μου ακυρωνουν την αιτηση για να δωσουν καινουργια και μου λενε οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα για vdsl στην γραμμη μου... δηλαδη το θεωρουν λογικο να ειμαι 1 μηνα και κατι στην αναμονη περιμενοντας vdsl με εναργη αιτηση και χωρις τηλεφωνο για να γυρισουμε παλι στα ιδια.

aitos
08-03-19, 21:35
tελικαμετα ενα μηνα περιπου ενεργοποιηθηκα σε 50 αρι και φτου φτου μη το ματιασω παει καλα !! ελπιζω να μην κολησει τιποτε παραξενο στην πορεια :)

billia70
15-03-19, 20:16
Καλησπερα σε ολους. Και εγω αναβαθμιστηκα σε vdsl 50 χτες. Το ρουτερ μου εδειχνε αυτα τις εικονας αλλα,στο speedtest μου εδειχνε 41donw και 4.1up. Ενταξει λεω,μπορει να ειναι απωλειες λογω συνδεσης wifi και οχι με καλωδιο . Αν και τοσα χρονια σε adsl ειχα ακριβως 14.444 στο ρουτερ και 13 στο speedtest. Βαζω να κατεβασω..μετα βιας εφτανε στο 3.2 και αυτο με σκαμπανεβασματα μεχρι το 1.6. Και με idm και με συγκεκριμενα τορρενς οπου ελεγμενα θα επρεπε να εχω παραπανω ταχυτητα. Σημερα ως δια μαγειας στο speedtest αλλα και σε κατεβασματα δεν λεει να ανεβει πανω απο 18-23 ενω το up παραμενει σχεδον στο 4.1!!!.
Πηρα την vodafone και το πρωτο που μου ειπε ειναι το wifi..του εξηγησα οτι τοσα χρονια μεχρι και προχτες με adsl ειχα ελαχιστη απωλεια της ταξης του 1+ mbts και δεν δικαιολογειτε με τιποτα απωλεια σχεδον 30 mbts!!
Βλαβη λεει λογω του wifi δεν μπορει να το δωσει ,αλλα θα με παρουν μεχρι Δευτερα να κλεισω ραντεβου με τεχνικο να μετρησει την πριζα μου. Ιδωμεν!.

202302

nikosaek2121
16-03-19, 01:07
Το Wifi φίλε έχει απώλειες, στο ADSL δεν φαινόταν διότι η ταχύτητα ήταν ήδη χαμηλά π.χ 13 mbps και το Router μπορούσε π.χ να δώσει μέχρι 22 στο σημείο που ήσουν, τώρα που έχεις σύνδεση μέχρι 50 θα κολλάει στο 22. Και εγώ στην Smart tv που είναι στο σαλόνι με το Adsl σχεδόν έπιανε την ίδια ταχύτητα με το Pc που έχει Ethernet, τώρα με Vdsl στο pc στο speed Test πιάνω 47,5 και στην τηλεόραση 20.

badweed
16-03-19, 01:44
Το Wifi φίλε έχει απώλειες, στο ADSL δεν φαινόταν διότι η ταχύτητα ήταν ήδη χαμηλά π.χ 13 mbps και το Router μπορούσε π.χ να δώσει μέχρι 22 στο σημείο που ήσουν, τώρα που έχεις σύνδεση μέχρι 50 θα κολλάει στο 22. Και εγώ στην Smart tv που είναι στο σαλόνι με το Adsl σχεδόν έπιανε την ίδια ταχύτητα με το Pc που έχει Ethernet, τώρα με Vdsl στο pc στο speed Test πιάνω 47,5 και στην τηλεόραση 20.

:oneup:

vaggoulas
16-03-19, 03:29
Καλησπερα σε ολους. Και εγω αναβαθμιστηκα σε vdsl 50 χτες. Το ρουτερ μου εδειχνε αυτα τις εικονας αλλα,στο speedtest μου εδειχνε 41donw και 4.1up. Ενταξει λεω,μπορει να ειναι απωλειες λογω συνδεσης wifi και οχι με καλωδιο . Αν και τοσα χρονια σε adsl ειχα ακριβως 14.444 στο ρουτερ και 13 στο speedtest. Βαζω να κατεβασω..μετα βιας εφτανε στο 3.2 και αυτο με σκαμπανεβασματα μεχρι το 1.6. Και με idm και με συγκεκριμενα τορρενς οπου ελεγμενα θα επρεπε να εχω παραπανω ταχυτητα. Σημερα ως δια μαγειας στο speedtest αλλα και σε κατεβασματα δεν λεει να ανεβει πανω απο 18-23 ενω το up παραμενει σχεδον στο 4.1!!!.
Πηρα την vodafone και το πρωτο που μου ειπε ειναι το wifi..του εξηγησα οτι τοσα χρονια μεχρι και προχτες με adsl ειχα ελαχιστη απωλεια της ταξης του 1+ mbts και δεν δικαιολογειτε με τιποτα απωλεια σχεδον 30 mbts!!
Βλαβη λεει λογω του wifi δεν μπορει να το δωσει ,αλλα θα με παρουν μεχρι Δευτερα να κλεισω ραντεβου με τεχνικο να μετρησει την πριζα μου. Ιδωμεν!.

202302

Δοκίμασε και στο 5G wifi αν δεν το έχεις κάνει.

theopan
16-03-19, 04:42
Βλαβη λεει λογω του wifi δεν μπορει να το δωσει ,αλλα θα με παρουν μεχρι Δευτερα να κλεισω ραντεβου με τεχνικο να μετρησει την πριζα μου. Ιδωμεν!.


Δεν χρειάζεται να έρθει τεχνικός να να μετρήσει τίπotα στην πρίζα. Ο συγχρονισμός σου είναι τέλειος. Το πρόβλημα είναι στο wifi σου.

Vtester
16-03-19, 11:08
Βάλε το καλώδιο αν θέλεις κιόλας να το διαπιστώσεις. Το wifi ένοχος!

valen_gr
16-03-19, 12:04
Πηρα την vodafone και το πρωτο που μου ειπε ειναι το wifi..του εξηγησα οτι τοσα χρονια μεχρι και προχτες με adsl ειχα ελαχιστη απωλεια της ταξης του 1+ mbts και δεν δικαιολογειτε με τιποτα απωλεια σχεδον 30 mbts!!
Βλαβη λεει λογω του wifi δεν μπορει να το δωσει ,αλλα θα με παρουν μεχρι Δευτερα να κλεισω ραντεβου με τεχνικο να μετρησει την πριζα μου. Ιδωμεν!.

202302

Αυτή η τάση να παιρνει κανεις για υποστηριξη, να παιρνει την σωστη απαντηση αλλα να μην του αρεσει και να ειναι σιγουρος οτι "δεν δικαιολογειται με τιποτα" αυτο που συμβαινει.

Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι. Απαραδεκτο που δεν εκανες καν δοκιμη πρωτα με καλωδιο να δεις πρωτα πρωτα αν ειναι θεμα της γραμμης η του WiFi και μονος σου .

Ακυρωση αμεσα στον τεχνικο, μην ερθει και χρεωθεις κιολας για ασκοπη μεταβαση, καθως ο συγχρονισμος πριζας ειναι αψογος.
Πραγματικα τωρα, θα αφηνες τεχνικο να ερθει μονο και μονο να μετρησει αυτο , χωρις να κανεις εσυ πρωτα δοκιμη με καλωδιο ?
2 λεπτα δοκιμη vs μερες αναμονης για τεχνικο ?
:worthy:

billia70
16-03-19, 14:27
Αυτή η τάση να παιρνει κανεις για υποστηριξη, να παιρνει την σωστη απαντηση αλλα να μην του αρεσει και να ειναι σιγουρος οτι "δεν δικαιολογειται με τιποτα" αυτο που συμβαινει.

Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι. Απαραδεκτο που δεν εκανες καν δοκιμη πρωτα με καλωδιο να δεις πρωτα πρωτα αν ειναι θεμα της γραμμης η του WiFi και μονος σου .

Ακυρωση αμεσα στον τεχνικο, μην ερθει και χρεωθεις κιολας για ασκοπη μεταβαση, καθως ο συγχρονισμος πριζας ειναι αψογος.
Πραγματικα τωρα, θα αφηνες τεχνικο να ερθει μονο και μονο να μετρησει αυτο , χωρις να κανεις εσυ πρωτα δοκιμη με καλωδιο ?
2 λεπτα δοκιμη vs μερες αναμονης για τεχνικο ?
:worthy:

Χαλαρωσε λιγο φιλε μου,μην με κρεμασεις κιολας..και τον τεχνικο ακυρωσα,και με καλωδιο δοκιμασα,και ειναι ενταξει η γραμμη,και ναι ηταν το wifi,και το κυριοτερο δεν τα ξερω και ολα.(Για να μην σου πω ουτε τα μισα).
Για αυτο υπαρχουν τα φορουμ,για να ανταλλασουν αποψεις και να λυνουν αποριες τα μελη μεταξυ τους.
Πρωι πρωι με το που ειδα τις απαντησεις των παιδιων δοκιμασα με καλωδιο και ολα καλα.
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και για την βοηθεια σας.

nikosaek2121
16-03-19, 18:07
Ένταξη φίλε χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα, η γραμμή σου από τα στατιστικά είναι Super οπότε μην ανησυχείς.

badweed
16-03-19, 18:09
κατσε να φας λιγο ξυλο ! :D :punch:
ολοι εδω ειμαστε για να μαθαινουμε μαν

aekaras9
18-03-19, 10:41
Να σας πω και εγω την απιστευτη ιστορια μου.Ειχα συμβολαιο 24 γραμμη στην Vodafone το οποιο εληγε 5 Μαιου.Eπειδη ειχα καποια προβληματα ταχυτητας και κολαγε το streaming ειπα να βαλω vdsl 50.Στις 18 Ιανουαριου συμφωνω τηλεφωνικα να ανανεωσου με το συμβολαιο με την προυποθεση να εχω vdsl50 απο καμπινα που ειναι 30 μετρα απο το σπιτι μου(ΚΑΜΠΙΝΑ ΟΤΕ).Σε 3-4 μερες ηρθε το router και την ιδια εβδομαδα με περνουν να μου δωσουν κωδικους να συγχρονισω.Συγχρονιζα 14mbit δηλαδη το ιδιο με πριν με την διαφορα οτι στο ρουτερ H300S στο προφιλ γραφει VDSL2-8B.Απο οτι εψαξα ειναι προφιλ αστικου κεντρου.Γειτονας διπλα μου με vodafone περνει κανονικα απο την καμπινα vdsl vectoring με καμπανα 50 γραμμη.Καθε εβδομαδα τους περνω τηλεφωνο και στην αρχη εφταιγε ο Οτε και πλεον ειναι συστημικο προβλημα και συνεργαζοντε 3 τμηματα και μονο email τους στελνουμε για αμεση επιλυση μπλα μπλα.Απο γνωστο μεσω ΟΤΕ δεν υπαρχει προβλημα απο την πλευρα τους.Περασαν 2 μηνες και μου εστειλαν και 2 λογαριασμους που λενε οτι εχει ενεργοποιηθει κανονικα η υπερεσια.Φυσικα πληρωσα τον 1 που εληξε 20,43 οπως πριν.Ο αλλος δεν εχει ληξει ακομα.Μιλησα στην vodafone και τους ειπα η υπομονη μου τελειωσε και αν δεν λυσουν το θεμα μου μεσα στην εβδομαδα για μενα δεν ισχυει η ανανεωση και ας με αφησουν οπως ειμαι 24 γραμμη και 5 Μαιου φευγω.Δεν εχω υπογραψει τιποτα.Τι προτεινετε? Μπορω να καταγγειλω την ανανεωση χωρις να χρεωθω διακοπη?

minas
18-03-19, 13:32
Να σας πω και εγω την απιστευτη ιστορια μου.Ειχα συμβολαιο 24 γραμμη στην Vodafone το οποιο εληγε 5 Μαιου.Eπειδη ειχα καποια προβληματα ταχυτητας και κολαγε το streaming ειπα να βαλω vdsl 50.Στις 18 Ιανουαριου συμφωνω τηλεφωνικα να ανανεωσου με το συμβολαιο με την προυποθεση να εχω vdsl50 απο καμπινα που ειναι 30 μετρα απο το σπιτι μου(ΚΑΜΠΙΝΑ ΟΤΕ).Σε 3-4 μερες ηρθε το router και την ιδια εβδομαδα με περνουν να μου δωσουν κωδικους να συγχρονισω.Συγχρονιζα 14mbit δηλαδη το ιδιο με πριν με την διαφορα οτι στο ρουτερ H300S στο προφιλ γραφει VDSL2-8B.Απο οτι εψαξα ειναι προφιλ αστικου κεντρου.Γειτονας διπλα μου με vodafone περνει κανονικα απο την καμπινα vdsl vectoring με καμπανα 50 γραμμη.Καθε εβδομαδα τους περνω τηλεφωνο και στην αρχη εφταιγε ο Οτε και πλεον ειναι συστημικο προβλημα και συνεργαζοντε 3 τμηματα και μονο email τους στελνουμε για αμεση επιλυση μπλα μπλα.Απο γνωστο μεσω ΟΤΕ δεν υπαρχει προβλημα απο την πλευρα τους.Περασαν 2 μηνες και μου εστειλαν και 2 λογαριασμους που λενε οτι εχει ενεργοποιηθει κανονικα η υπερεσια.Φυσικα πληρωσα τον 1 που εληξε 20,43 οπως πριν.Ο αλλος δεν εχει ληξει ακομα.Μιλησα στην vodafone και τους ειπα η υπομονη μου τελειωσε και αν δεν λυσουν το θεμα μου μεσα στην εβδομαδα για μενα δεν ισχυει η ανανεωση και ας με αφησουν οπως ειμαι 24 γραμμη και 5 Μαιου φευγω.Δεν εχω υπογραψει τιποτα.Τι προτεινετε? Μπορω να καταγγειλω την ανανεωση χωρις να χρεωθω διακοπη?

Αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να αμφισβητήσεις εγγράφως την επιπλέον χρέωση, και να ζητήσεις επιστροφή των αχρεωστήτως καταβληθέντων. Θα το κοινοποιήσεις σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο Καταναλωτή.
Επίσης ανάφερε ότι αφού δεν έχει ικανοποιηθεί το αίτημα, η λήξη της υποχρέωσης παραμονής σου είναι στις 5 Μαΐου, εκτός εάν υπάρξει νέο συμβόλαιο.

ArchangelZog
28-03-19, 04:02
Συγχρονιζα 14mbit δηλαδη το ιδιο με πριν με την διαφορα οτι στο ρουτερ H300S στο προφιλ γραφει VDSL2-8B.Απο οτι εψαξα ειναι προφιλ αστικου κεντρου.

Τι εννοείς προφίλ αστικού κέντρου; το αστικό κέντρο δεν δίνει προφίλ. το DSLAM δίνει. Και στην περίπτωση της VDSL περνάνε απο καμπίνα. Αν συγχρονίζεις 14 σε προφίλ VDSL τσέκαρε πόσο είναι το Upload. Αν ειναι κανονικά στα 5(4999-4998 κτλ) ζήτησε τους μια επίσκεψη τεχνικού για έλεγχο. Δεν θα στην αρνηθουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.