PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

dimangelid
09-04-20, 19:03
Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί το Vectoring, είναι απόλυτα λογικό. Αλλά μου φαίνεται παράξενο να υπάρχει τέτοια καμπίνα τόσο κοντά στο Α/Κ. Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος σε αυτό.

Μήπως αφορούν άλλο πράγμα; Π.χ. DSLAM παρόχου εκτός κτιρίου, δηλαδή απομακρυσμένη συνεγκατάσταση;

Όχι, είναι καμπίνες του ΟΤΕ. Καμία σχέση με απομακρυσμένη συνεγκατάσταση.

ThReSh
09-04-20, 19:42
41 ευρώ φίλε μου

Damn! Με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής και εξαργύρωση Alpha Bonus πόντων (1500) πέφτει άλλα 7 euro, στα 34...

jkoukos
09-04-20, 19:53
Όχι, είναι καμπίνες του ΟΤΕ. Καμία σχέση με απομακρυσμένη συνεγκατάσταση.
Πάντως Vectoring απαγορεύεται να δώσουν, οπότε υποχρεωτικά δίνουν μέχρι 50άρι πακέτο. Για τον λόγο αυτό απορώ ποιός ο λόγος της εγκατάστασης.

Μήπως είναι ONU για δημόσιες υπηρεσίες (μια τέτοια υπάρχει πολύ κοντά και στο δικό μας κέντρο, για 3-4 τέτοιες υπηρεσίες που υπάρχουν στην περιοχή) ή FTTH;

gliout145
09-04-20, 20:13
Εχει η Vodafone ΙPv6??

galotzas
09-04-20, 20:18
Εχει η Vodafone ΙPv6??

Απο οσο ξερω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος δινει σε εταιρικες συνδεσεις. Τωρα αν εχεις δικο σου εξοπλισμο το ανοιγεις και δουλευει μια χαρα. Στο Η300s δεν υπαρχει δυνατοτητα. Στο Zte H267A αν εχεις τον κωδικο root και εκει το ανοιγεις απο την επιλογη.

gliout145
09-04-20, 20:25
Απο οσο ξερω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος δινει σε εταιρικες συνδεσεις. Τωρα αν εχεις δικο σου εξοπλισμο το ανοιγεις και δουλευει μια χαρα. Στο Η300s δεν υπαρχει δυνατοτητα. Στο Zte H267A αν εχεις τον κωδικο root και εκει το ανοιγεις απο την επιλογη.

Σωστά, στό Η300 δεν τοι ανοίγεις. Μόλις τώρα δοκίμασα του ΟΤΕ που είχα πριν, και είχε κανονικά..

MitsosDaBest13
09-04-20, 20:38
Σε υπάρχουσα γραμμή Vodafone ADSL μου πρότειναν VDSL 30Mbps με 26€.
Επειδή έχω επιφυλάξεις για την επιτεύξιμη ταχύτητα, θυμάται κανείς τί πρόβλεψη υπάρχει για αναίρεση της αναβάθμισης σε περίπτωση χαμηλής ταχύτητας;

Για να δίνουν 30αρι, λογικά θα παίρνεις από Αστικό Κέντρο. Πόσο πιάνεις τώρα με ADSL;

Βάλε μια εικόνα με τα στατιστικά του ρουτερ σου, αν είναι εύκολο.

jkoukos
09-04-20, 20:43
Απο οσο ξερω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος δινει σε εταιρικες συνδεσεις. Τωρα αν εχεις δικο σου εξοπλισμο το ανοιγεις και δουλευει μια χαρα. Στο Η300s δεν υπαρχει δυνατοτητα. Στο Zte H267A αν εχεις τον κωδικο root και εκει το ανοιγεις απο την επιλογη.
Σε δύο συνδέσεις PSTN στο ίδιο αστικό κέντρο, στην μία που ο Router δεν υποστηρίζει IPv6 δεν παίρνει τέτοια διεύθυνση, ενώ στην άλλη σύνδεση που το υποστηρίζει ο Router, παίρνει κανονικά ΙΡ.
Και στις δύο συνδέσεις, η συσκευή είναι του εμπορίου.

galotzas
09-04-20, 20:48
Σε δύο συνδέσεις PSTN στο ίδιο αστικό κέντρο, στην μία που ο Router δεν υποστηρίζει IPv6 δεν παίρνει τέτοια διεύθυνση, ενώ στην άλλη σύνδεση που το υποστηρίζει ο Router, παίρνει κανονικά ΙΡ.
Και στις δύο συνδέσεις, η συσκευή είναι του εμπορίου.

Αρα εχουν ξεκινησει και δινουν και σε οικιακους πελατες. Μια χαρα

slalom
09-04-20, 20:53
41 ευρώ φίλε μου
Ειναι αρκετα, οπως το ειπες περιμενα 35-38€

dimangelid
09-04-20, 21:00
Πάντως Vectoring απαγορεύεται να δώσουν, οπότε υποχρεωτικά δίνουν μέχρι 50άρι πακέτο. Για τον λόγο αυτό απορώ ποιός ο λόγος της εγκατάστασης.

Μήπως είναι ONU για δημόσιες υπηρεσίες (μια τέτοια υπάρχει πολύ κοντά και στο δικό μας κέντρο, για 3-4 τέτοιες υπηρεσίες που υπάρχουν στην περιοχή) ή FTTH;

Δεν είναι ONU και δεν υπάρχει καμία δημόσια υπηρεσία, εκτός από το ΚΑΠΗ και την κοινωνική υπηρεσία του δήμου.

Δεν έχω ιδέα γιατί το έκαναν. Πάντως όντως δίνει ως 50 στις τριγύρω γραμμές, ακόμα και σε μια κολλητά στο ΑΚ

theopan
09-04-20, 22:27
Εχει η Vodafone ΙPv6??

Ναι έχει. Και δεν χρειάζεται να ανοίξεις τίποτα στο Η267Α όπως γράφει ο galotzas.

- - - Updated - - -


Αρα εχουν ξεκινησει και δινουν και σε οικιακους πελατες. Μια χαρα

Από την 1η μέρα που συνδέθηκα (σε οικιακή εννοείται) 2+ χρόνια πριν έχω ΙΡv6.

galotzas
09-04-20, 22:29
Ναι έχει. Και δεν χρειάζεται να ανοίξεις τίποτα στο Η267Α όπως γράφει ο galotzas.

Στο δικο μου H267A δεν ειναι ανοικτο απο defaultκαι θελει κωδικο rooot οποτε μπορει να συμβαινει και σε άλλους. Επισης κανονικά δεν δινει. Η γυναικα ας πουμε στο γραφειο με 24άρα δεν εχει v6

gliout145
10-04-20, 08:18
Σε τι γραμμή? Στην δικιά μου 50αρα με το Η300 είναι κελιδωμένο..

galotzas
10-04-20, 08:59
Σε τι γραμμή? Στην δικιά μου 50αρα με το Η300 είναι κελιδωμένο..

o @theopan λανθασμενα θεωρησε οτι επειδη λειτουργει σε αυτον λειτουργει σε ολους. Εγω εχω 50αρα απο καμπινα. Στην αρχη που ειχα το Η300 τους παιρνω τηλεφωνο και τους ρωταω για v6. Η απαντηση ηταν πως δεν το υποστηριζει ακομα η vodafone (πριν 6 μηνες αυτο). Καπου στο ενδιαμεσο αλλαξα ρουτερ και εστειλαν το H267A. Ξανα παιρνω τηλ και μου λενε το ιδιο. Βρισκω κωδικο root το ανοιγω μονος μου και τους ξαναπαιρνω. Μου λενε επισημα ipv6 ΔΕΝ δινουμε.

zeronero
10-04-20, 10:04
Με το Η267Α είχα κανονικά ipv6 ώσπου κάποιο πρωί μετά από 1.5 χρόνο ενώ έδειχνε ότι παίρνει ipv6 δεν δρομολογούσε τίποτα και κρεμούσαν τα πάντα. Reset στο router και από τότε το ipv6 εμφανίζεται απενεργοποιημένο. Δεν ασχολήθηκα με root.

xar1s
12-04-20, 14:35
Ειναι αρκετα, οπως το ειπες περιμενα 35-38€

Απο 58 ευρω που το έχει από ότι είδα πιστεύω καλά είμαι, θα βάλω και πάγια εντολή για την πληρωμή, οπότε πιστεύω θα πέσει ακόμα κάνα 5ευρω

theopan
15-04-20, 03:19
Στο δικο μου H267A δεν ειναι ανοικτο απο defaultκαι θελει κωδικο rooot οποτε μπορει να συμβαινει και σε άλλους. Επισης κανονικά δεν δινει. Η γυναικα ας πουμε στο γραφειο με 24άρα δεν εχει v6

Αν κοιτάξεις πάνω τον τίτλο του θέματος θα δεις ότι περιέχει το "VDSL". Για VDSL μιλάμε συνεπώς. Στις adsl είναι γνωστό ότι δεν δίνεται IPv6 για αυτό και το φαινόμενο με το NAT (δεν επαρκούν οι ipv4) σε αρκετές από αυτές τις συνδέσεις και μόνο. Επαναλαμβάνω, έχω από τις 5/1/2018 οπότε και συνδέθηκα σε VDSL με το H267A, IPv6 χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω τίποτα με root κλπ. Με εξαίρεση μόνο 1-1,5 μήνα μια περίοδο κάπου πέρυσι αν θυμάμαι καλά, που οι περισσότεροι είχαμε χάσει τη δυνατότητα αυτή (και δεν λυνόταν με οποιαδήποτε αλλαγή ρυθμίσεων με root ή χωρίς). Μετά επανήλθε κανονικά.

galotzas
15-04-20, 08:01
Αν κοιτάξεις πάνω τον τίτλο του θέματος θα δεις ότι περιέχει το "VDSL". Για VDSL μιλάμε συνεπώς. Στις adsl είναι γνωστό ότι δεν δίνεται IPv6 για αυτό και το φαινόμενο με το NAT (δεν επαρκούν οι ipv4) σε αρκετές από αυτές τις συνδέσεις και μόνο. Επαναλαμβάνω, έχω από τις 5/1/2018 οπότε και συνδέθηκα σε VDSL με το H267A, IPv6 χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω τίποτα με root κλπ. Με εξαίρεση μόνο 1-1,5 μήνα μια περίοδο κάπου πέρυσι αν θυμάμαι καλά, που οι περισσότεροι είχαμε χάσει τη δυνατότητα αυτή (και δεν λυνόταν με οποιαδήποτε αλλαγή ρυθμίσεων με root ή χωρίς). Μετά επανήλθε κανονικά.

Και σου ξαναλεω επισημα ΔΕΝ δινει σε ολους οπως ο οτε. Σου μιλαω για μενα που εχω vdsl απο καμπινα κσι οταν τους πηρα μου είπαν πως ΔΕΝ υποστηριζεται και την ιδια ωρα είχα.....

gliout145
15-04-20, 10:26
Σε επικοινωνία για άλλο θέμα με την vodafone, τους ρώτησα για IPv6 και είπαν οτι δεν διατίθεται!

theopan
21-04-20, 23:19
Οκ παιδιά. Ό,τι πείτε...

214246
214247

gliout145
22-04-20, 22:24
Στο TP LINK 100V μου βγάζει αυτό:
Αλλά δεν ξέρω εαν είναι ενεργοποιημένο το IPv6...
214289

CaptainNickGR
22-04-20, 23:30
Οκ παιδιά. Ό,τι πείτε...

214246
214247

Στο 100v παίρνει IPv6 κανονικά αλλά τίποτα δν περνάει μέσω αυτής.

theopan
25-04-20, 03:04
Στο 100v παίρνει IPv6 κανονικά αλλά τίποτα δν περνάει μέσω αυτής.

Ποιό 100v; 50άρα έχω μέσω καμπίνας ΟΤΕ.

galotzas
25-04-20, 04:08
Ποιό 100v; 50άρα έχω μέσω καμπίνας ΟΤΕ.

Το 100v ειναι το ρουτερ που δινει η vodafone μετα το H300s.....

dmarin
27-04-20, 14:09
Καλησπέρα σε όλους παρακαλώ μια βοήθεια!

Είμαι συνδρομητής vodafone στο σταθερό και κινητό πολλά χρόνια δεν θυμάμαι πόσα, απο εποχής HOL. Έχω σύνδεση adsl 24Mbps και κλειδώνω περίπου στα 15-16, με πάγιο 16ευρώ/μήνα.
Σήμερα με πήρανε απο τα κεντρικά της vodafone και μου πούλησαν ένα πρόλογο ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω την γραμμή μου σε vdsl 50 γιατι αργα η γρήγορα θα γίνει απο μόνο του και ότι τώρα είναι ευκαιρία γιατί μου προσφέρουν πολύ καλή τιμή (21ευρώ/μήνα) και ότι αν δεν το κάνω θα χάσω την ευκαιρία και αργότερα όταν θα αναβαθμιστούν οι γραμμές απο μόνες τους θα έχω υψηλότερη τιμή κλπ.
Αξίζει να το κάνω; Γιατί διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα σε μετάβαση σε vdsl ίσως και λόγω καραντίνας με υπερφόρτωση δεδομένων, κόφτες απο πλευράς vodafone στο download κλπ.
Τι λέτε;

paanos
27-04-20, 14:16
21€ είναι τέλεια τιμή για vdsl. Όντως μπορεί σε μερικές περιοχές να καταργηθεί το αστικό κέντρο και να γίνεται μοίρασμα μόνο από τις καμπίνες, και ίσως για αυτό να σου δώσανε τόσο καλή προσφορά.

aitos
27-04-20, 14:16
εξαρταται ρτην περιοχη που εισαι ...εμενα στο γηροκομειο που ανηκω η πενηνταρα δεν εχει προβλημα φτου μην τη ματιασω φυσικα οσο για την τιμη ειναι οντως καλη αλλα δεν νομιζω να ειναι και τοσο ποιο ακριβη μετα

spiz
27-04-20, 15:08
Αξίζει να το κάνω; Γιατί διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα σε μετάβαση σε vdsl ίσως και λόγω καραντίνας με υπερφόρτωση δεδομένων, κόφτες απο πλευράς vodafone στο download κλπ.Τι λέτε;

Φυσικά και αξίζει! Και μάλιστα σου δώσανε και πολύ καλή τιμή!

Εάν πούμε ότι από την υπερφόρτωση υπάρχει πρόβλημα, σίγουρα οι ADSL συνδέσεις είναι περισσότερο ευάλωτες από τις VDSL.

jkoukos
27-04-20, 16:30
Το ότι θα καταργηθούν οι ADSL και θα έχουμε μόνο VDSL, είναι μία μπαρούφα, για να μην γράψω κάτι βαρύτερο.

Η τιμή των 21€ για 50άρι πακέτο, είναι άριστη και θα την επέλεγα χθες, άσχετα αν δεν την πιάσω και λόγω απόστασης πέφτω στα 40/5.

MitsosDaBest13
27-04-20, 18:28
Καλησπέρα σε όλους παρακαλώ μια βοήθεια!

Είμαι συνδρομητής vodafone στο σταθερό και κινητό πολλά χρόνια δεν θυμάμαι πόσα, απο εποχής HOL. Έχω σύνδεση adsl 24Mbps και κλειδώνω περίπου στα 15-16, με πάγιο 16ευρώ/μήνα.
Σήμερα με πήρανε απο τα κεντρικά της vodafone και μου πούλησαν ένα πρόλογο ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω την γραμμή μου σε vdsl 50 γιατι αργα η γρήγορα θα γίνει απο μόνο του και ότι τώρα είναι ευκαιρία γιατί μου προσφέρουν πολύ καλή τιμή (21ευρώ/μήνα) και ότι αν δεν το κάνω θα χάσω την ευκαιρία και αργότερα όταν θα αναβαθμιστούν οι γραμμές απο μόνες τους θα έχω υψηλότερη τιμή κλπ.
Αξίζει να το κάνω; Γιατί διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα σε μετάβαση σε vdsl ίσως και λόγω καραντίνας με υπερφόρτωση δεδομένων, κόφτες απο πλευράς vodafone στο download κλπ.
Τι λέτε;

Η τιμή που έχεις σε ADSL είναι πολύ καλή και εξίσου καλή είναι τα 21€ για την 50αρα (εφόσον έχει και δωρεάν τηλέφωνα).

Για να πιάνεις 15-16 με ADSL, σημαίνει ότι είσαι κοντά στο Αστικό Κέντρο, οπότε ίσως να μην πιάνεις φουλ 50. Εκτός κι αν υπάρχει καμπίνα κοντά σου.

Λόγω καραντίνας, όντως μερικοί είχαν πρόβλημα υπερφόρτωσης με τη VF ακόμα και στο ADSL.

CaptainNickGR
27-04-20, 19:00
Καλησπέρα σε όλους παρακαλώ μια βοήθεια!

Είμαι συνδρομητής vodafone στο σταθερό και κινητό πολλά χρόνια δεν θυμάμαι πόσα, απο εποχής HOL. Έχω σύνδεση adsl 24Mbps και κλειδώνω περίπου στα 15-16, με πάγιο 16ευρώ/μήνα.
Σήμερα με πήρανε απο τα κεντρικά της vodafone και μου πούλησαν ένα πρόλογο ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω την γραμμή μου σε vdsl 50 γιατι αργα η γρήγορα θα γίνει απο μόνο του και ότι τώρα είναι ευκαιρία γιατί μου προσφέρουν πολύ καλή τιμή (21ευρώ/μήνα) και ότι αν δεν το κάνω θα χάσω την ευκαιρία και αργότερα όταν θα αναβαθμιστούν οι γραμμές απο μόνες τους θα έχω υψηλότερη τιμή κλπ.
Αξίζει να το κάνω; Γιατί διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα σε μετάβαση σε vdsl ίσως και λόγω καραντίνας με υπερφόρτωση δεδομένων, κόφτες απο πλευράς vodafone στο download κλπ.
Τι λέτε;

Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει η μετάβαση στα 50, εξάλλου είναι πολύ καλή προσφορά. Τώρα για το ότι κάποια στιγμή η 50άρα θα είναι το ελάχιστο ισχύει. Αλλά έχουμε ακόμη μέλλον. Επίσης αν φοβάσαι για θέματα τοπικών υπερφορτώσεων, άμα δεν έχεις παρατηρήσει κάτι όσο είσαι σε ADSL τότε δεν θα έχεις ούτε σε VDSL εκτός αν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα όπως π.χ. οι πρώτες μέρες της καραντίνας, αλλά θεωρώ ότι αυτά τα προβλήματα έχουν ξεπεραστεί πλέον.

dmarin
27-04-20, 19:16
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Είμαι επαρχία (Αλεξανδρούπολη) και μένω στο κέντρο της πόλης (200μέτρα από τον ΟΤΕ εάν σημαίνει κάτι αυτό)

- - - Updated - - -

Επίσης μου είπαν ότι θα έχω εγγύηση γραμμής τα 45Mbps και εάν πέσει κάτω απο αυτό θα έχω κάποια έκπτωση εάν κατάλαβα καλα;
Εϊμαι πολύ επιφυλακτικός γιατί δεν έχω σε καμία εκτίμηση την εν λόγω εταιρεία (vodafone) αλλά μάλλον θα προχωρήσω!

paanos
27-04-20, 19:32
Η Αλεξανδρούπολη έχει όλη κάλυψη VDSL είτε από κέντρο είτε από καμπινα, δεν θα έχεις θέμα.
Όντως αν η ταχύτητα είναι κάτω από 45mbps (συγχρονισμός) και δεν υπάρχουν θέματα στην καλωδίωση σου, παίρνεις έκπτωση 5% στο μηνιαίο πάγιο.

dmarin
27-04-20, 19:44
Η Αλεξανδρούπολη έχει όλη κάλυψη VDSL είτε από κέντρο είτε από καμπινα, δεν θα έχεις θέμα.
Όντως αν η ταχύτητα είναι κάτω από 45mbps (συγχρονισμός) και δεν υπάρχουν θέματα στην καλωδίωση σου, παίρνεις έκπτωση 5% στο μηνιαίο πάγιο.

Α κατάλαβα τόσο φοβερή έκπτωση, θα γλυτώσω 1 ευρώ δηλαδή. Υπάρχει περίπτωση να κλειδώνω αρκετά χαμηλά του τύπου 30-35? Γιατί δεν ξέρω έτσι εάν αξίζει να μπω στην όλη διαδικασία και να δεσμευτώ για 2 χρόνια ξανά στην vodafone και να μου λένε σου κάνουμε και το 5% και δεν μπορείς να πάς πουθενα.

jkoukos
27-04-20, 19:53
Στα 200 μέτρα είσαι καρφί για 50άρι χωρίς απώλεια.
Εγώ στα 440 πραγματικά και αρκετά παραπάνω "καλωδιακά", παίζω 46/5 και αν πειράξω το SNR τερματίζω στο μέγιστο.

ΥΓ. 21€; Ήμαστε καλά; Μόλις 21€ γα 50/5;
Πριν από λίγες μέρες στο χωριό ανανεώσαμε από απλή τηλεφωνία GR + 180' κινητά με 17,50€, σε Full 3P 24 + 480' κινητά/εξωτερικό στα 24€. Όλες οι τιμές, τελικές με eBill.

bill27
27-04-20, 21:42
Στα 200 μέτρα είσαι καρφί για 50άρι χωρίς απώλεια.
Εγώ στα 440 πραγματικά και αρκετά παραπάνω "καλωδιακά", παίζω 46/5 και αν πειράξω το SNR τερματίζω στο μέγιστο.

ΥΓ. 21€; Ήμαστε καλά; Μόλις 21€ γα 50/5;
Πριν από λίγες μέρες στο χωριό ανανεώσαμε από απλή τηλεφωνία GR + 180' κινητά με 17,50€, σε Full 3P 24 + 480' κινητά/εξωτερικό στα 24€. Όλες οι τιμές, τελικές με eBill.

εννοεις TP στην vodafone μαζι με vf tv?και αν ναι με τα αθλητικα μεσα??Αν οντος ειναι ετσι ειναι τελεια τιμη

MitsosDaBest13
27-04-20, 22:15
Στα 200 μέτρα είσαι καρφί για 50άρι χωρίς απώλεια.
Εγώ στα 440 πραγματικά και αρκετά παραπάνω "καλωδιακά", παίζω 46/5 και αν πειράξω το SNR τερματίζω στο μέγιστο.

ΥΓ. 21€; Ήμαστε καλά; Μόλις 21€ γα 50/5;
Πριν από λίγες μέρες στο χωριό ανανεώσαμε από απλή τηλεφωνία GR + 180' κινητά με 17,50€, σε Full 3P 24 + 480' κινητά/εξωτερικό στα 24€. Όλες οι τιμές, τελικές με eBill.

Κι εμένα στα 200-250 μέτρα (ευθεία από το Α/Κ), η Vodafone δεν μου δίνει πάνω από 30, ενώ όλες οι άλλες δίνουν 50 (η WIND δίνει μόνο ADSL, γιατί έχουν γεμίσει οι θύρες VDSL)... :rolleyes:

jkoukos
27-04-20, 23:07
εννοεις TP στην vodafone μαζι με vf tv?και αν ναι με τα αθλητικα μεσα??Αν οντος ειναι ετσι ειναι τελεια τιμη
Ναι το Triple Play, με αυτά που ανέφερα. Με Full TV μαζί με τα αθλητικά. Έγινε με τηλεφωνική προσφορά.

Βασικά online το δίνουν προσφορά (https://www.vodafone.gr/tv/vodafone-tv-paketa/) αυτή την περίοδο στην ίδια τιμή αλλά με 300' σε κινητά + 60€ ο αποκωδικοποιητής + 23,60€ τέλη ενεργοποίησης για νέες συνδέσεις.

paanos
27-04-20, 23:08
28€ το δίνουν ηλεκτρονικά και 2€ τον μήνα ο αποκωδικοποιητής. Στα 25 (23€ χωρίς τον αποκωδικοποιητή) πέφτει αν έχεις κινητό Vodafone.

jkoukos
27-04-20, 23:15
Κι εμένα στα 200-250 μέτρα (ευθεία από το Α/Κ), η Vodafone δεν μου δίνει πάνω από 30, ενώ όλες οι άλλες δίνουν 50 (η WIND δίνει μόνο ADSL, γιατί έχουν γεμίσει οι θύρες VDSL)... :rolleyes:
Μήτσο είναι παραξενιά της Vodafone και γνωρίζεις καλά ότι παλαιότερα το έδινε.
Εγώ έφυγα εδώ και χρόνια (μόλις εξαγόρασε την HOL) και έχω σύνδεση από Cosmote εδώ στην Αθήνα, παραπάνω από σένα.

- - - Updated - - -


28€ το δίνουν ηλεκτρονικά και 2€ τον μήνα ο αποκωδικοποιητής. Στα 25 (23€ χωρίς τον αποκωδικοποιητή) πέφτει αν έχεις κινητό Vodafone.
Δεν πρόλαβες για λίγο το δικό μου μήνυμα με το link της προσφοράς. Υπάρχει σχετική διαφήμιση και στην κεντρική σελίδα τους.
Με eBill πέφτει 1€ και με κινητό ακόμη περισσότερο ανάλογα το πρόγραμμα.

paanos
28-04-20, 00:32
Εδώ : https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/c-120130/
30,30€ με δώρο τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης, στα 25€ πέφτει με κινητό. Είναι πρακτικη τους να δίνουν την τιμή του συνδυασμού με κινητό σαν προσφορά, αν βάλεις κινητό τώρα στα 24€ που δίνεις εννοείται πως θα μειωθεί περισσότερο.

jkoukos
28-04-20, 00:40
Θα το επαναλάβω για άλλη μία φορά. Τα 30,30€ που βλέπεις εκεί, είναι η κανονική τιμή προσφοράς που δίνει.
Όμως αυτή την περίοδο και για μικρό χρονικό διάστημα, τρέχει επιπλέον προσφορά για το ίδιο πακέτο στα 25,05€, χωρίς σύνδεση κινητής.
Δες εδώ (https://www.vodafone.gr/tv/vodafone-tv-paketa/) κι εδώ (https://www.vodafone.gr/c2c-triple-play-2505-white/?m_source=homepage-tile&m_medium=personalisation&m_name=20200422-triple-play-offer&m_content=white). Το δεύτερο link ανοίγει αν πατήσεις την σχετική διαφήμιση στην αρχική ιστοσελίδα της εταιρείας.

Από αυτή την τιμή αφαιρείς επιπλέον 1€ μέσω του eBill και επιπλέον αν έχεις και κινητή (συμβόλαιο) Vodafone. H τελευταία μείωση εξαρτάται από το πρόγραμμα του συμβολαίου.

bill27
28-04-20, 10:42
Θα το επαναλάβω για άλλη μία φορά. Τα 30,30€ που βλέπεις εκεί, είναι η κανονική τιμή προσφοράς που δίνει.
Όμως αυτή την περίοδο και για μικρό χρονικό διάστημα, τρέχει επιπλέον προσφορά για το ίδιο πακέτο στα 25,05€, χωρίς σύνδεση κινητής.
Δες εδώ (https://www.vodafone.gr/tv/vodafone-tv-paketa/) κι εδώ (https://www.vodafone.gr/c2c-triple-play-2505-white/?m_source=homepage-tile&m_medium=personalisation&m_name=20200422-triple-play-offer&m_content=white). Το δεύτερο link ανοίγει αν πατήσεις την σχετική διαφήμιση στην αρχική ιστοσελίδα της εταιρείας.

Από αυτή την τιμή αφαιρείς επιπλέον 1€ μέσω του eBill και επιπλέον αν έχεις και κινητή (συμβόλαιο) Vodafone. H τελευταία μείωση εξαρτάται από το πρόγραμμα του συμβολαίου.

Καλημερα,εβαλα τον αριθμο για να με παρουν τηλ.για την προσφορα και δυστηχως μου ειπανε οτι τα 25.05€ ισχυουν μονο αν εχεις συνδεση κινητου στην vf,διαφορετικα παει στα 30.30€

CaptainNickGR
28-04-20, 10:57
Α κατάλαβα τόσο φοβερή έκπτωση, θα γλυτώσω 1 ευρώ δηλαδή. Υπάρχει περίπτωση να κλειδώνω αρκετά χαμηλά του τύπου 30-35? Γιατί δεν ξέρω έτσι εάν αξίζει να μπω στην όλη διαδικασία και να δεσμευτώ για 2 χρόνια ξανά στην vodafone και να μου λένε σου κάνουμε και το 5% και δεν μπορείς να πάς πουθενα.

Αν έχεις σωστή εσωτερική καλωδίωση μην αγχώνεσαι.

jkoukos
28-04-20, 12:16
Το μήνυμα στο κινητό με τον σύνδεσμο (είναι παραπάνω) για την αποδοχή της προσφοράς.

Έγραψα προηγουμένως ότι η online προσφορά ισχύει για νέους πελάτες. Αυτό μου είπε στο τηλέφωνο η εκπρόσωπος.
Σε μας έδωσε ίδια τιμή αλλά με καλύτερους όρους κι επιπλέον δωρεάν τον αποκωδικοποιητή.

LAMBGEO
29-04-20, 21:30
μου εκαναν προσφορα για μεταβαση απο adsl 24 σε 30 vdsl και εγω την δεχτηκα μου στειλανε και το router και τωρα στην πορεια αιτησης στο site της βονταφον μου γραφει το εξης : Η αίτηση σου είναι σε αναμονή καθώς δεν υπάρχει προσωρινά διαθεσιμότητα δικτύου στην περιοχή σου. Μόλις υπάρξει διαθεσιμότητα η αίτηση θα προχωρήσει αυτόματα. Αν χρειάζεσαι κάποια περαιτέρω πληροφορία μπορείς να συνομιλήσεις ζωντανά, εύκολα και γρήγορα με έναν εκπρόσωπό μας επιλέγοντας live chat.
Τι κανω ???

paanos
29-04-20, 21:55
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

LAMBGEO
29-04-20, 22:05
Επισης με sms μου στειλανε οτι : η αιτηση βρισκεται σε προτεραιοτητα για επαυξηση απαραιτητων πορων , η διαρκεια αναμονης δεν θαξεπερασει τους 2 μηνες .


Σε τι συμβολαιο ομως θα ειμαι αυτους τους μηνες αναμονης στο παλιο η στο καινουριο ?

Επισης γιατι ενω δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα μου καναν προσφορα και

επισης γιατι μου στειλανε το router τοσο νωρις αφου δεν γινεται η αλλαγη τωρα στα κοντα .

paanos
29-04-20, 22:35
Στο παλιό προγραμμα θα είσαι.
Μάλλον το σύστημα δεν εμφάνισε σφάλμα (ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή) και το είδαν μετά την υποβολή του αιτήματος. Δεν ξέρω αν μπορείς να το ακυρώσεις χωρίς να πληρώσεις ποινή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.