PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

cos_mor
27-11-20, 21:02
Ειναι του Οτε,τους ειδα πριν 2 χρόνια ,ηταν ανοικτή,σκάβανε επι 2 μήνες και εβαλαν καινουργιο κουτί,μου ειπαν οτι βάζουν οπτικές ινες.Η απόσταση σε ευθεία θαναι 350μ.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, σήμερα θαρθει ο τεχνικός τους, να δουμε...

- - - Updated - - -




Τώρα εφυγε ο τεχνικός τους ,ενα νεο παιδί που ολο ρώταγε τους συναδέλφους του...
Στην δικιά του συσκευή εβγαλε 27 Mbps στην παροχή του Οτε.Στην πρίζα του σπιτιου αλλα στο δικό μου ρουτερ εδειχνε Current Rate 40 Mbps και Maximum Rate 45 Mbps.
Ο πονηρούλης εγραψε στο χαρτί 45 Mbps και οκ η γραμμή.Οταν τον ρώτησα γιατί δεν εβαλες τα 27 Mbps που σου εδωσε η συσκευή σου,απάντησε οτι δεν ειναι ακριβής!
Οτι νάναι.... Θα στείλω e mail στην Vodafone για εκπτωση οπως μου ειχε εγγυηθει ο υπάλληλος που εκανε την προσφορά.

Ενημέρωση για την σύνδεσή μου: Μετά από 4-5 επισκέψεις τεχνικών της Vodafone και 2 του Οτε, από ότι εγώ συμπέρανα οι αποσυνδέσεις και η ταχύτητα στα 40 Mpbs οφείλονται στο καλώδιο χαλκού από το σπίτι στην καινούργια καμπίνα του ΟΤΕ, που η ευθεία απόσταση είναι μεν 350μ., αλλά μετά το παλιό καλώδιο πάει από ταράτσα σε ταράτσα.(Είδα λίγους ξύλινους στύλους).
Κατά τον τεχνικό του Οτε, η αιτία οφείλεται στην Vodafone,που έχει βάλει πολλούς συνδρομητές στην ίδια γραμμή, λόγω κόστους η λόγω μη διαθεσιμότητας.
Έστειλα επιστολή στον συνήγορο και απαντά η Vodafone ότι μας κάνει την χάρη της καταγγελίας μεταξύ μας σύμβασης αζημίως και ότι η βλάβη οφείλεται στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση του οικήματος.
Απαντώ στον συνήγορο με την μέτρηση του τεχνικού τους που δείχνει:
Στην εισαγωγή MAX(Mbps) 40054/5493
Στην πρίζα του πελάτη MAX(Mbps) 42784/5493
Και ζητώ την επιστροφή στην γραμμή adsl με τηλεφωνία pots (εκεί είναι κυρίως το πρόβλημα, γιατί διακόπτεται ξαφνικά η τηλεφωνία).
Δεν ξέρω αν γίνεται η αλλαγή αυτή ,αλλά φοβάμαι ότι θα έχω τα ίδια, αν αλλάξω σε Cosmote…

jkoukos
27-11-20, 21:11
Κατά τον τεχνικό του Οτε, η αιτία οφείλεται στην Vodafone,που έχει βάλει πολλούς συνδρομητές στην ίδια γραμμή, λόγω κόστους η λόγω μη διαθεσιμότητας.
Αυτό που σου είπε, είναι μια μπαρούφα για να μην γράψω κάτι παραπάνω.
Είναι αδύνατον τεχνικά να γίνει αυτό σε συνδέσεις DSL μέσω χαλκού. Σε FTTH (GPON), ναι γίνεται και το κάνουν όλοι σε όλο τον πλανήτη.

haki
27-11-20, 23:40
Καινούργιος στην Vodafone (Νάουσα) με 50άρα στα 23.90 με 360 λεπτά προς κινητά και σε σταθερά 48 χωρών. Τζάμπα πράγμα! Και η γραμμή...άντε γειά! Μπράβο!

https://i.postimg.cc/3xfhhswZ/128050522-203606874550989-3606120147474951499-n.jpg (https://postimages.org/)

BarcodeCrew
03-12-20, 16:21
Τζαμπα το λες εσυ,αν σου πω τιμες απο γειτονικες χωρες ,εκει να δεις τιμες που εχουν.... Σκετο πακετο 70Mbps για 2 χρονια 7€ το μηνα ,αυτο το λες τζαμπα ....

haki
03-12-20, 17:03
Τζαμπα το λες εσυ,αν σου πω τιμες απο γειτονικες χωρες ,εκει να δεις τιμες που εχουν.... Σκετο πακετο 70Mbps για 2 χρονια 7€ το μηνα ,αυτο το λες τζαμπα ....

Με 7 ευρώ το μήνα ΔΕΝ έχουν απεριόριστα αστικά, ΔΕΝ έχουν 360 λεπτά προς ΌΛΟ τον πλανήτη και εμείς ΔΕΝ παίρνουμε 250 ευρώ τον μήνα όπως στις "γειτονικές" φτωχοχώρες!

GregoirX23
03-12-20, 17:06
Συμπλήρωμα στα από πάνω..
https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_in_Romania
https://www.vice.com/en/article/jp5aa3/why-romanias-internet-is-so-much-faster-than-americas
https://www.vodafone.ro/servicii-fixe/internet/
https://www.vodafone.ro/servicii-fixe/telefonie
https://el.wikipedia.org/wiki/Κατώτατος_μισθός
https://www.ethnos.gr/oikonomia/86797_poios-einai-o-katotatos-misthos-stin-eyropi-se-poia-thesi-einai-i-ellada

badweed
03-12-20, 17:09
Με 7 ευρώ το μήνα ΔΕΝ έχουν απεριόριστα αστικά, ΔΕΝ έχουν 360 λεπτά προς ΌΛΟ τον πλανήτη και εμείς ΔΕΝ παίρνουμε 250 ευρώ τον μήνα όπως στις "γειτονικές" φτωχοχώρες!

με 20 ευρω τον μηνα (240 τον χρονο ) , δεν εχω ουτε ενα τηλεφωνημα χωρις χρεωση , εχω 400 kilobit upload και 8.5 download .
δεν ειναι vdsl, και δεν δινουν vdsl εδω ,παρολο που μου ειπαν οτι θα πρεπει να κανω ανανεωση του συμβολαιου που ειχε ληξει για να μου πουν αν μπορω να βαλω vdsl .

haki
03-12-20, 17:36
Εε...ναι, πάντα θα πρέπει να έχουμε ως υπόδειγμα την Βουλγαρία και την Ρουμανία. Μόνον έτσι θα προκόψουμε!!!:worthy::rofl:

tanagno
04-12-20, 10:43
Με 7 ευρώ το μήνα ΔΕΝ έχουν απεριόριστα αστικά, ΔΕΝ έχουν 360 λεπτά προς ΌΛΟ τον πλανήτη και εμείς ΔΕΝ παίρνουμε 250 ευρώ τον μήνα όπως στις "γειτονικές" φτωχοχώρες!

Με το κλείδωμα που πέφτει στα router λόγω voip θα προτιμούσα μόνο internet και μετά να είχα voip για φθηνή τηλεφωνία από κάποιον άλλον παροχο voip. Οπότε και δικό μου router που θα έκανα αυτά που θα ήθελα. Και οικονομικά τηλέφωνα είτε είμαι στο σπίτι είτε εκτός εφόσον έχω internet.

MitsosGate13
05-12-20, 15:11
Εε...ναι, πάντα θα πρέπει να έχουμε ως υπόδειγμα την Βουλγαρία και την Ρουμανία. Μόνον έτσι θα προκόψουμε!!!:worthy::rofl:


Ναι, σε φτάσαν στους μισθους να ξερεις, η Ρουμανια δε κοντευει να μας περασει στο ΑΕΠ ;)

Dark_Man
05-12-20, 16:59
Εντωμεταξυ, στη Βουλγαρια και στη Ρουμανια αλλαζουν πολλα πραγματα τελευταια. Πηγαινω συχνα σε φιλους, καθε χρονο-2 χρονια, και οι αλλαγες στις πολεις/κοσμο ειναι ορατες. Πολλες εταιριες/χωρες επενδυουν στην Βουλγαρια και εχουν πολλους US expats.

reset4
06-12-20, 10:18
Τζάμπα δεν το λες..
300mbps fiber στην Ισπανία (βασικός μισθός 900) στα 31 ευρω
200mbpsfiber στην Ελλάδα κ βασικός 500
στα 62.5

Ιδια εταιρεία άλλες τιμές.

haki
06-12-20, 16:01
Στην Ελλάδα ο βασικός μισθός ΔΕΝ είναι 500 ευρώ αλλά 650Χ14/12=758 ευρώ τον μήνα.

Εν τω μεταξύ απορώ! Όλοι εδώ μέσα με τον βασικό μισθό είστε; Ούτε κάνας δασκαλάκος υπάρχει με 1100 τον μήνα;;;; Ούτε κάνας υδραυλικός με μαύρα και με εισόδημα...άστο καλύτερα;;;; Έχετε εμπερια από το βιωτικό επίπεδο και τα σπίτια και την καθημερινότητα των μέσων Βούλγαρων και Ρουμάνων; Οι μισοί και περισσότεροι σε Σοβιετικά προκάτ μένουν ακόμη, σε 35 τετραγωνικά! Ίσως είναι ευκαιρία για τους θαυμαστές τους να αποδημήσουν και να εργαστούν στις χώρες που θαυμάζουν αφού είναι εδώ μέσα στην δυστυχία.

Εδώ που μένω στην επαρχία που μόλις πέρασαν fiber δίνουν την 200άρα με ΙΔΙΑ τιμή με το πακέτο που είχες, δηλαδή με κάτω από 30 ευρώ τον μήνα. Και τα πακέτα που παίρνεις τώρα από τις εταιρείες ΔΕΝ είναι αυτά που αναφέρονται στις ιστοσελίδες τους.

aitos
06-12-20, 17:16
ολοι καπου υπερβαλουμε αλλα εδω στο αθηνα ξαιρω πολλα ατομα που δουλευουν με 450 συν τους συνταξιουχους της ιδιας κατηγοριας

Black3539
06-12-20, 19:46
Μην πάτε και πολύ μακριά πάντως, και οι Ιταλοί από ότι διαβάζω έπρεπε να περιμένουν στυλ SFBB (Open Fiber το λένε αυτοί) για να δουν οπτική ίνα και φθηνή μάλιστα.

Βέβαια όσα πληρώνουμε εμείς για 100/10, το πληρώνουν αυτοί για 1000/300...:wink:

Dark_Man
06-12-20, 22:27
Τζάμπα δεν το λες..
300mbps fiber στην Ισπανία (βασικός μισθός 900) στα 31 ευρω
200mbpsfiber στην Ελλάδα κ βασικός 500
στα 62.5

Ιδια εταιρεία άλλες τιμές.

Επειδη εχω ζησει στην Ισπανια, εχουν κατωτατο μισθο 1050Ε το μηνα αλλα τα ενοικια / μμμ ειναι ακριβα.

Εγω προσωπικα για δωματιο σε διαμερισμα εδινα 650Ε το μηνα επειδη ειχα μπαλκονι (!), και καποια αλλα δωματια τα δινανε χωρις καν παραθυρο (!!!!) για 400Ε. Περα απο το ακριβο κοστος ζωης, υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος εκει, και κυριως ειναι η Movistar.

GregoirX23
11-12-20, 01:32
Ο τρόπος με τον οποίο ανανεώνονται οι χρόνοι ομιλίας της σταθερής (προς κινητά π.χ) στο app είναι β.α.σ.α.ν.ι.σ.τ.ι.κ.ά α.ρ.γ.ό.ς...
Κάτι πρέπει να κάνουν.. Για να δούμε..
Ίσως γι'αυτό κ όταν βάζεις φραγή στο όριο χρήσης του λογαριασμού Η στη περίπτωση υπέρβασης του 80% αργούν να εφαρμοστούν-ειδοποιήσουν, αν ενημερώνονται και αυτά με τον ίδιο τρόπο...

Ακόμα, αν έβαζαν τους χρόνους και στο site καλά θα ήταν.. Αλλά ένα ένα..
Τις τελευταίες μέρες στο app μου πετάει όλο μήνυμα συντήρησης.. Μπαίνει πάντως..

bill2015
11-12-20, 08:59
Εσύ τουλάχιστον τα βλέπεις
Εγώ απο το 2018 τα σταθερά μου δεν μπορώ να τα δώ με τη δικαιολογία ότι έχω ένα επαγγελματικό και ενα οικιακό σταθερό

aitos
16-12-20, 16:33
[αιδια με linux μου δειχνει οτι εχω ipv6 ενω στα windows δεν ειχα .....οι ποιο ειδικοι ξαιρετε τι σημαινει ? :)

minas
16-12-20, 20:47
[αιδια με linux μου δειχνει οτι εχω ipv6 ενω στα windows δεν ειχα .....οι ποιο ειδικοι ξαιρετε τι σημαινει ? :)

Δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα να το συζητήσουμε, αλλά εικάζω ότι ο ρούτερ σου παίζει dual stack IPv4/IPv6 και ότι στα Windows δεν έχεις ενεργοποιημένο το IPv6 στην κάρτα δικτύου.

aitos
16-12-20, 21:54
Δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα να το συζητήσουμε, αλλά εικάζω ότι ο ρούτερ σου παίζει dual stack IPv4/IPv6 και ότι στα Windows δεν έχεις ενεργοποιημένο το IPv6 στην κάρτα δικτύου.

ωραια ευχαριστω παρα πολυ

walker
17-12-20, 09:16
Ξέρετε πόσο καιρό κάνει η Vodafone να ενεργοποιήσει την υπηρεσία γιατί είμαι Nova και λήγει η δέσμευση 14/1. Πότε να κάνω το συμβόλαιο μην φύγω πριν την ημερομηνία λήξεις δέσμευσης.

shocked
17-12-20, 12:12
Ξέρετε πόσο καιρό κάνει η Vodafone να ενεργοποιήσει την υπηρεσία γιατί είμαι Nova και λήγει η δέσμευση 14/1. Πότε να κάνω το συμβόλαιο μην φύγω πριν την ημερομηνία λήξεις δέσμευσης.

σε μένα χρειάστηκε 5 μήνες για αναβάθμιση γραμμής.

walker
18-12-20, 07:49
Με έφτιαξες τώρα.... :( μήπως την έκανες γύρω στην άνοιξη και μετά που έχω διαβάσει για μια περίοδο που καθυστερούσαν πάρα πολύ; Μου είπαν 15 ημέρες οτι θα χρειαστεί, βάζω και εγώ ακόμα 5-10 αφου δεν τους πιστεύω για να είμαι σίγουρος.....

shocked
18-12-20, 14:19
Με έφτιαξες τώρα.... :( μήπως την έκανες γύρω στην άνοιξη και μετά που έχω διαβάσει για μια περίοδο που καθυστερούσαν πάρα πολύ; Μου είπαν 15 ημέρες οτι θα χρειαστεί, βάζω και εγώ ακόμα 5-10 αφου δεν τους πιστεύω για να είμαι σίγουρος.....

ίσως δεν θυμάμαι, ίσως έπεσα σε περίπτωση. πάντως αν τους βγει "συστημικό πρόβλημα" όπως σε μένα, μην περιμένεις να το έχεις έτοιμο σε 15 μέρες.

minas
18-12-20, 21:05
Με έφτιαξες τώρα.... :( μήπως την έκανες γύρω στην άνοιξη και μετά που έχω διαβάσει για μια περίοδο που καθυστερούσαν πάρα πολύ; Μου είπαν 15 ημέρες οτι θα χρειαστεί, βάζω και εγώ ακόμα 5-10 αφου δεν τους πιστεύω για να είμαι σίγουρος.....

Οι φορητότητες έχουν συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα από την ΕΕΤΤ. Για σταθερή γραμμή νομίζω ότι είναι 15 μέρες - αν σε ενδιαφέρει με ακρίβεια, είναι εύκολα αναζητήσιμο.
Επίσης εάν δεν υπογράψεις ότι απεμπολείς το δικαίωμα υπαναχώρησης, πρόσθεσε 14 μέρες από την υπογραφή της αίτησης.

boltsis
18-12-20, 23:32
Και μένα 5 μήνες έκαναν..

cv19985
21-12-20, 19:21
Σκεφτομαι για φορητοτητα οποτε θελω να ρωτησω....

Γνωριζει κανεις αν με vodafone vdsl 50 + vodafone tv full pack μπορω να βαλω ρουτερ/μοντεμ το fritz 7530 και αν θα δουλευει κανονικα και η vodafone tv?

Επισης, αν δεν δωσουν το H300 για ρουτερ αλλα κανα ΖΤΕ μπορουμε να βρουμε τα στοιχεια ωστε να τα περασουμε στο fritz και να δουλευει τοσο το voip οσο κ η tv?

txb
22-12-20, 06:51
Σκεφτομαι για φορητοτητα οποτε θελω να ρωτησω....

Γνωριζει κανεις αν με vodafone vdsl 50 + vodafone tv full pack μπορω να βαλω ρουτερ/μοντεμ το fritz 7530 και αν θα δουλευει κανονικα και η vodafone tv?

Επισης, αν δεν δωσουν το H300 για ρουτερ αλλα κανα ΖΤΕ μπορουμε να βρουμε τα στοιχεια ωστε να τα περασουμε στο fritz και να δουλευει τοσο το voip οσο κ η tv?

Με 100 άρα βοντα και βονταφον τιβι φουλ πακέτο μια χαρά δουλεύουν όλα με το 7530 δοκιμασμένο.

cv19985
22-12-20, 13:28
Με 100 άρα βοντα και βονταφον τιβι φουλ πακέτο μια χαρά δουλεύουν όλα με το 7530 δοκιμασμένο.

Οκ. Ευχαριστώ

walker
25-12-20, 10:51
Οι φορητότητες έχουν συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα από την ΕΕΤΤ. Για σταθερή γραμμή νομίζω ότι είναι 15 μέρες - αν σε ενδιαφέρει με ακρίβεια, είναι εύκολα αναζητήσιμο.
Επίσης εάν δεν υπογράψεις ότι απεμπολείς το δικαίωμα υπαναχώρησης, πρόσθεσε 14 μέρες από την υπογραφή της αίτησης.

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους! Minas aυτό με την απεμπόληση του δικαιώματος υπαναχώρησης δεν το κατάλαβα, δηλαδή 15 μέρες συν 14 μέρες λόγω του δικαιώματος;

bill2015
25-12-20, 10:52
Απλά αν ζητήσεις υπαναχώρηση για 14 μέρες η αίτηση σου μένει στάσιμη και την 15 μέρα ξεκινάει η διαδικασία
Αν πέις να ακυρώσεις στης 14 γίνεται δωρεάν ενώ τη 15 μέρα σε χρεώνουν

walker
25-12-20, 10:59
Απλά αν ζητήσεις υπαναχώρηση για 14 μέρες η αίτηση σου μένει στάσιμη και την 15 μέρα ξεκινάει η διαδικασία
Αν πέις να ακυρώσεις στης 14 γίνεται δωρεάν ενώ τη 15 μέρα σε χρεώνουν

Άρα 14 μέρες + 15 μέρες για τη διαδικασία αφου ξεκινάει την 15 μέρα η μεταφορά. Το πρόβλημα μου με τους υπολογισμούς είναι γιατί έχω μια προσφορά της Voda για την 50αρα VDSL απο 26,90€ στα 25,50€. Η δέσμευση μου στη Nova λήγει 14/1 πότε να κάνω την αίτηση ώστε να μην γίνει μεταφορά πριν απο 14/1;

minas
25-12-20, 11:47
Άρα 14 μέρες + 15 μέρες για τη διαδικασία αφου ξεκινάει την 15 μέρα η μεταφορά. Το πρόβλημα μου με τους υπολογισμούς είναι γιατί έχω μια προσφορά της Voda για την 50αρα VDSL απο 26,90€ στα 25,50€. Η δέσμευση μου στη Nova λήγει 14/1 πότε να κάνω την αίτηση ώστε να μην γίνει μεταφορά πριν απο 14/1;

Μπορείς να ζητήσεις από την Vodafone να κάνει την φορητότητα στις 14/01. Εάν θέλεις να την κάνεις νωρίτερα για να ελαχιστοποιήσεις τις μέρες χωρίς υπηρεσία, γίνεσαι ριψοκίνδυνος. Δεν είναι ασυνήθιστο να κάνεις φορητότητα μέσα στην τελευταία εβδομάδα και να σου ζητάει ο παλιός πάροχος τέλος πρόωρης διακοπής.

walker
25-12-20, 12:16
Μπορείς να ζητήσεις από την Vodafone να κάνει την φορητότητα στις 14/01. Εάν θέλεις να την κάνεις νωρίτερα για να ελαχιστοποιήσεις τις μέρες χωρίς υπηρεσία, γίνεσαι ριψοκίνδυνος. Δεν είναι ασυνήθιστο να κάνεις φορητότητα μέσα στην τελευταία εβδομάδα και να σου ζητάει ο παλιός πάροχος τέλος πρόωρης διακοπής.

Εαν γίνεται να ζητήσω συγκεκριμένη ημερομηνία για φορητότητα λύθυκε το πρόβλημα, ευχαριστώ για την πληροφορία!

MitsosDaBest13
04-01-21, 17:47
Βαρέθηκα το 30άρι και τα προβλήματα της Vodafone, οπότε θα βάλω 50άρι από τη WIND (μέχρι 40 πιάνουν όλες) στα ίδια λεφτά και με παραπάνω παροχές.

Το συμβόλαιό μου με τη VF λήγει στις 24/1. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση στη WIND στις 11/1, έχοντας ενεργό το δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών. Αυτό σημαίνει ότι η WIND μέχρι τις 25/1 δεν θα κάνει τίποτα, έτσι; Να μην μου έρθει κάνα κερατιάτικο από τη VF για λίγες μέρες συμβόλαιο... :p

jkoukos
04-01-21, 17:52
Δεν είναι σίγουρο. Η τάση είναι να ξεκινούν άμεσα την διαδικασία, εκτός αν ρητά δηλώσεις και καταγράφει να ξεκινήσουν το αίτημα την ημερομηνία που θέλεις.

GregoirX23
04-01-21, 18:20
Προσωπικά δεν θα έκανα το όποιο αίτημα πριν την ημέρα της λήξης..
Ας γράψεις κ μερικές ημέρες εκτός προσφοράς στη βόντα.. Να είσαι σίγουρος..
Που ξέρεις μπορεί αν δουν ότι δεν ανανεώνεις να κάνουν προσφορά.. Ποτέ δε ξέρεις.. Εκτός μετά αν θες να αλλάξεις..
Υπήρξε πρόσφατο περιστατικό σε νήμα που άνθρωπος έκανε ανάλογη κίνηση (απ'ότι κατάλαβα) με αυτό που λες να κάνεις, τον ενεργοποίησαν νωρίτερα και τώρα έχει βρεθεί να έχει τέλη αποδέσμευσης από 2 πλευρές, ανάλογα και με το αν θα κάτσει και στο νέο πάροχο.. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θέλει υπομονή & προσεκτικά βήματα..
Οπότε καλύτερα όταν λήγει..

gpapaio
04-01-21, 18:48
Βαρέθηκα το 30άρι και τα προβλήματα της Vodafone, οπότε θα βάλω 50άρι από τη WIND (μέχρι 40 πιάνουν όλες) στα ίδια λεφτά και με παραπάνω παροχές.

Το συμβόλαιό μου με τη VF λήγει στις 24/1. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση στη WIND στις 11/1, έχοντας ενεργό το δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών. Αυτό σημαίνει ότι η WIND μέχρι τις 25/1 δεν θα κάνει τίποτα, έτσι; Να μην μου έρθει κάνα κερατιάτικο από τη VF για λίγες μέρες συμβόλαιο... :p

Καλά πόσο θα είναι το κερατιατικο τελευταίο μήνα συμβολαίου;
Στον τελευταίο μήνα συμβολαίου δεν μπορείς να κάνεις αίτηση διακοπής; Αφού ούτως η άλλως τον έχεις προ-πληρώσει στον πρώτο λογαριασμό που σου είχε έρθει.

Σημείωση: με το δικαίωμα υπαναχώρησης μην το διακινδυνεύεις γιατί σε κάνουν φορητότητα στο άψε σβήσε πλέον
Μην σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μπορείς να πάρεις στο 13830 και να τα ξεκαθαρίσεις αυτά.

MitsosDaBest13
04-01-21, 19:09
Καλά πόσο θα είναι το κερατιατικο τελευταίο μήνα συμβολαίου;
Στον τελευταίο μήνα συμβολαίου δεν μπορείς να κάνεις αίτηση διακοπής; Αφού ούτως η άλλως τον έχεις προ-πληρώσει στον πρώτο λογαριασμό που σου είχε έρθει.

Σημείωση: με το δικαίωμα υπαναχώρησης μην το διακινδυνεύεις γιατί σε κάνουν φορητότητα στο άψε σβήσε πλέον
Μην σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μπορείς να πάρεις στο 13830 και να τα ξεκαθαρίσεις αυτά.

Εγώ θυμάμαι ότι το πρόστιμο είναι 70€ το χρόνο. Τώρα αν έχει γίνει αναλογικό, δεν γνωρίζω. Τα τελευταία χρόνια δεν πολυψάχνω τι γίνεται με αυτά.

Το πρόβλημα είναι ότι η γραμμή της VF είναι στο όνομα της μάνας μου και τώρα που βρίσκομαι επαρχία, είναι ευκαιρία να το φτιάξουμε στο δικό μου, καθώς επιστρέφω Αθήνα στα μέσα του μήνα. Θα πρέπει να υπογράψουμε και οι δύο.

Τεσπα, ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, αν και βγήκαμε λίγο offtopic. :oops:

jkoukos
04-01-21, 19:28
Έχει αλλάξει ο κανονισμός και προβλέπεται πλέον συγκεκριμένος τρόπος υπολογισμού του τέλους πρόωρης διακοπής.
Κανονικά πρέπει να αναφέρεται στο συμβόλαιο που έχεις, ωστόσο η ΕΕΤΤ έχει ανακοινώσει (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/about_Regulation.html) σε δελτίο ενημέρωσης τους σχετικούς υπολογισμούς.

gpapaio
04-01-21, 21:08
Έχει αλλάξει ο κανονισμός και προβλέπεται πλέον συγκεκριμένος τρόπος υπολογισμού του τέλους πρόωρης διακοπής.
Κανονικά πρέπει να αναφέρεται στο συμβόλαιο που έχεις, ωστόσο η ΕΕΤΤ έχει ανακοινώσει (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/about_Regulation.html) σε δελτίο ενημέρωσης τους σχετικούς υπολογισμούς.

Σωστό, πχ εμένα στο συμβόλαιο της Vodafone έχει ξεχωριστό πίνακα στην 1η σελίδα «Πίνακας Τέλους αποσύνδεσης/αναποσβεστου»
Είναι κλιμακωτό, έως τον τελευταίο μήνα συμβολαίου.

GregoirX23
04-01-21, 22:08
Έχετε δίκιο... Είναι όντως και το αναλογικό πλέον..
Πόσο να είναι άραγε ο τελευταίος μήνας στη περίπτωση του ανθρώπου..
Λογικά πάει με το τι υπηρεσία έχει, οπότε το να δούμε τα δικά μας συμβόλαια μόνο εκτίμηση μπορούμε να κάνουμε..
Σωστά;

walker
06-01-21, 10:24
Έκανα αίτηση με ημερομηνία 2/1 και τσεκαρισμένο το κουτάκι έναρξη εργασιών για ενεργοποίηση μετά από 14 ημέρες. Η δέσμευση μου στη Forthnet λήγει 14/1, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με ενεργοποίηση πριν το 14ημερο.
Η ενεργοποίση αφορά double play vdsl50 με 360 κινητά και 45 χωρών εξωτερικού με 25,50€ και e-bill για 24 μήνες.

GregoirX23
06-01-21, 11:20
Παλαιότερα δεν υπήρχε κουτάκι για ενεργοποίηση μετά τις 14 ημέρες.. Αυτό ήταν το σύνηθες..
Υπήρχε κουτάκι για ενεργοποίηση πιο γρήγορα από τις 14 ημέρες..
Στη θεωρία αφού η όλη ιστορία αρχίζει τη 15η ημέρα, λογικά θα είσαι οκ..
Αν και τώρα τελευταία έχουμε παραδείγματα που δεν τηρείται ακριβώς το 14ήμερο..
Τώρα και να τύχει να το κάνουν νωρίτερα, τι να ζητήσει η νοβα για τον τελευταίο μήνα κ μάλιστα μερικές ημέρες αν πηγαίνει αναλογικά;
Δεν ξέρω και κατά πόσο παίζει ρόλο και το τι έγραφε το προηγούμενο συμβόλαιο βέβαια..

walker
06-01-21, 18:45
Έχει δυο κουτάκια το ενα για άμεση και το άλλο για 14ημερη έναρξη εργασιών ενεργοποίησης(είναι όσο και το διάστημα υπαναχώρησης). Εμένα επειδή είναι παλιό συμβόλαιο είναι 120€ απο οτι μου είπαν.

eki
22-01-21, 02:29
Καλησπέρα,

Ο αδερφός μου έχει vdsl50 στη Cosmote και σκέφτεται να κάνει φορητότητα στη Vodafone λόγω τιμής (συνδυαστική με δυο κινητά του βγαίνει η vdsl50 στα 20€). Θέλω να ρωτήσω η αλλαγή από τον έναν πάροχο στον άλλο ποσό διαρκεί; Θα μείνει καθόλου χωρίς Ίντερνετ; Ρωτάω γιατί το χρειάζεται για τη δουλειά του. Ξέρω ότι προ κορονοϊού δεν καταλάβαινες την αλλαγή και στη χειρότερη περίπτωση να έμενες καμία ώρα χωρίς Ίντερνετ, τώρα όμως;

Ευχαριστώ,

netblues
22-01-21, 07:54
Αν ολα πανε καλα, το ιδιο.
Αν στραβωσουν, αρκετες μερες.
Να εχει διαθέσιμο ενα dedicated κινητο vf με καλο 4g η αλλιως να μπορει να δουλεψει απο λλου για κάποιο διάστημα.

walker
22-01-21, 09:27
Η αίτηση προχωράει, με πήραν προχθές(20/1) και με έπρηξαν από Nova και στο τέλος σχεδόν τους το έκλεισα στα μούτρα, ελπίζω να μην με καθυστερήσουν πολύ......

MitsosDaBest13
22-01-21, 18:26
Καλησπέρα,

Ο αδερφός μου έχει vdsl50 στη Cosmote και σκέφτεται να κάνει φορητότητα στη Vodafone λόγω τιμής (συνδυαστική με δυο κινητά του βγαίνει η vdsl50 στα 20€). Θέλω να ρωτήσω η αλλαγή από τον έναν πάροχο στον άλλο ποσό διαρκεί; Θα μείνει καθόλου χωρίς Ίντερνετ; Ρωτάω γιατί το χρειάζεται για τη δουλειά του. Ξέρω ότι προ κορονοϊού δεν καταλάβαινες την αλλαγή και στη χειρότερη περίπτωση να έμενες καμία ώρα χωρίς Ίντερνετ, τώρα όμως;

Ευχαριστώ,

Συνήθως η φορητότητα διαρκεί λίγες ώρες, αν όλα πάνε καλά. Όπως λέει και ο netblues, καλό είναι να έχει και data και να ξέρει πως να συνδέσει το PC μέσω hotspot/usb tethering.

@ ADSLgr.com All rights reserved.