PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66

PANOS196
18-05-21, 23:51
Το speedtest το έκανες ασύρματα ή με καλώδιο;

Αν το έκανες ασύρματα, δοκίμασε με καλώδιο να δεις πως πάει και εκεί.

με καλώδιο το έκανα ..ασύρματα άν απομακρυνθώ απο το ρούτερ δείχνει λιγότερη ταχύτητα στο μισό θα έλεγα 40-60...

Valder
21-05-21, 17:48
καλησπέρα.

έβαλα και εγώ μία κατοστάρα γραμμή και μου ήρθε μήνυμα ότι θα ενεργοποιηθεί σήμερα. πράγματι το πρωί υπήρξε διακοπή υπηρεσιών και έβαλα επάνω το καινούργιο router.

παρόλα αυτά η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί μέχρι στιγμής και το κουμπάκι broadband και το διπλανό του νομίζω ίντερνετ είναι σβήστα στο καινούργιο ρούτερ.

προφανώς σας γράφω από κινητό. εσάς πόσες ώρες σας πήρε η προσωρινή διακοπή υπηρεσιών για μετάβαση από ADSL σε VDSL; είναι λογικές τόσες πολλές ώρες από το πρωί έως τώρα;

ευχαριστώ πολύ.

edit...

ΥΓ: ούτε μάγος να ήμουν. με το που πάτησα υποβολή του post συνδέθηκε η σύνδεση κανονικά. ας κρατήσουμε αυτό το post για να σας βάλω και στατιστικά από τη Νέα γραμμή.


edit no2:

Τέσπα τα στατιστικά μου δείχνουν το εξής διαμαντάκι:

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 11255/112637 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 60121/140888 kbps
Noise Margin(Up/Down) 41.5/9.5 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/2.8 dB
Output Power(Up/Down) 9.4/11.6 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/8
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 4/4 symbols
Profile 17a
Showtime Start 0 h 4 min 56 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 0/25


Για να την πάμε μια βόλτα να δούμε πόσο κατεβάζει.

Τιμή 28.65 την πήρα με αναβάθμιση από 24άρα. Μου την έδινε παραπάνω αλλά πίεσα λίγο και το πήγε εκεί, κάτι που βλεπω ότι είναι ψιλοστάνταρ πολιτική.



Λοιπόν το OOKLA διχνει 5ms αποκριση, 102 download και 5.1 upload.

Γιατί 5.1 upload όμως; Στο ρούτερ λέει Actual Rate(Up/Down) 11255/112637 kbps

bill27
21-05-21, 18:49
Πολυ καλη φαινεται η γραμμη,οσο για το upload εχεις το 267Α??Αν ναι τοτε εχει θεμα το ρουτερ με το G.INP απο καμπινα οτε νομιζω .Το διαβασα εδω στο φορουμ,ψαξε εδω και θα το βρεις

Valder
21-05-21, 18:56
Πολυ καλη φαινεται η γραμμη,οσο για το upload εχεις το 267Α??Αν ναι τοτε εχει θεμα το ρουτερ με το G.INP απο καμπινα οτε νομιζω .Το διαβασα εδω στο φορουμ,ψαξε εδω και θα το βρεις

Ευχαριστώ φίλε μου, θα το ψάξω.

Από ΕΜΠ κατεβάζω το iso του Knoppix 4.3 GB με 3.8 MB/s download
Το ιδιο και το MX linux με torrent, σα να έχει cap στα 3.8. download

Ναι το 267Α μου στειλανε.



EDIT:


Βρήκα ένα πόστ του galotzas (ο Θεος να τον έχει καλά) που έλεγε στο θεμα του ΖΤΕ τους κωδικους ρουτ, μπήκα, απενεργοποίησα το G.INP και:

Το πίνγκ πήγε από 5 στα 10 μς και το ανεβασμα στα 10.7 Mbit απο 5.3 πριν, στο ΟΟΚΛΑ.

ΕΠΙΣΗΣ: Ξεκοκκάλωσε και το Download απο 3.8ΜΒ/ς cap σε 10ΜΒ/ς. ΝΑΙ επηρεαζόταν και αυτό!

Βασίλη να σαι καλά αδερφέ, κι εσυ και ο γαλότζας και όλα τα παιδιά που τα ψαχνουν αυτά.

ThReSh
21-05-21, 19:50
Για να φτιάξει το upload θα πρέπει να κάνεις disable το G.INP στο H267A ή να ζητήσεις το H300s ώστε να έχεις και τα οφέλη του G.INP (latency σαν fastpath) και κανονικό upload.

Valder
21-05-21, 19:57
Για να φτιάξει το upload θα πρέπει να κάνεις disable το G.INP στο H267A ή να ζητήσεις το H300s ώστε να έχεις και τα οφέλη του G.INP (latency σαν fastpath) και κανονικό upload.

Μόλις το έκανα αδερφέ μου, και διπλασιάστηκε και το actual download και το actual upload.

Μου κάνει εντυπωση που στους άλλους επηρέαζε μόνο το upload, με το 267Α.

Εμένα ΜΕ το GINP ΚΛΕΙΔΩΝΕ στα 100/10, έδειχνε στο ΟΟΚΛΑ 100/5 και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ήταν 3.8ΜΒ download. Τώρα με disabled το G.INP από ntua η διανομή πάει καρφί 11ΜΒ/s.

ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ κι εσένα!

ThReSh
21-05-21, 20:01
Μόλις το έκανα αδερφέ μου, και διπλασιάστηκε και το actual download και το actual upload.

Μου κάνει εντυπωση που στους άλλους επηρέαζε μόνο το upload, με το 267Α.

Εμένα ΜΕ το GINP ΚΛΕΙΔΩΝΕ στα 100/10, έδειχνε στο ΟΟΚΛΑ 100/5 και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ήταν 3.8ΜΒ download. Τώρα με disabled το G.INP από ntua η διανομή πάει καρφί 11ΜΒ/s.

ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ κι εσένα!

Np κι εγώ με Η267Α είμαι αυτή τη στιγμή, αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί στη καμπίνα ακόμα το G.INP οπότε δεν έχω θέμα προς το παρόν.

GregoirX23
21-05-21, 21:01
Πολυ καλη φαινεται η γραμμη,οσο για το upload εχεις το 267Α??Αν ναι τοτε εχει θεμα το ρουτερ με το G.INP απο καμπινα οτε νομιζω .Το διαβασα εδω στο φορουμ,ψαξε εδω και θα το βρεις

Ναι ε;
Δεν το είχε πάρει κάπου το μάτι μου..
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που κάνει;
Ασυμβατότητα fw;

bill27
22-05-21, 00:29
Ευχαριστώ φίλε μου, θα το ψάξω.

Από ΕΜΠ κατεβάζω το iso του Knoppix 4.3 GB με 3.8 MB/s download
Το ιδιο και το MX linux με torrent, σα να έχει cap στα 3.8. download

Ναι το 267Α μου στειλανε.



EDIT:


Βρήκα ένα πόστ του galotzas (ο Θεος να τον έχει καλά) που έλεγε στο θεμα του ΖΤΕ τους κωδικους ρουτ, μπήκα, απενεργοποίησα το G.INP και:

Το πίνγκ πήγε από 5 στα 10 μς και το ανεβασμα στα 10.7 Mbit απο 5.3 πριν, στο ΟΟΚΛΑ.

ΕΠΙΣΗΣ: Ξεκοκκάλωσε και το Download απο 3.8ΜΒ/ς cap σε 10ΜΒ/ς. ΝΑΙ επηρεαζόταν και αυτό!

Βασίλη να σαι καλά αδερφέ, κι εσυ και ο γαλότζας και όλα τα παιδιά που τα ψαχνουν αυτά.


:oneup::oneup::oneup:


Ναι ε;
Δεν το είχε πάρει κάπου το μάτι μου..
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που κάνει;
Ασυμβατότητα fw;

Δεν γνωριζω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα....παντως αυτη ειναι η λυση

zeronero
22-05-21, 11:11
Εγώ κρατάω ότι ο ΟΤΕ άρχισε να ενεργοποιεί το ginp στις καμπίνες του. Αναμένουμε.

Κοζανίτης
22-05-21, 17:25
Εγώ κρατάω ότι ο ΟΤΕ άρχισε να ενεργοποιεί το ginp στις καμπίνες του. Αναμένουμε.
Έχει γίνει ήδη με αυτούς που έχουν το entry 2i, λογικά θα ακολουθήσουν και εκείνοι με το Plus

zeronero
22-05-21, 19:08
Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την ενεργοποίηση στην καμπίνα και όχι με ποιο modem έχεις. Θα μπορούν δηλαδή να επωφεληθούν και αυτοί πχ. με fritz. Και πέρα από αυτό, αυτοί οι οποίοι παίρνουν από καμπίνα ΟΤΕ αλλά έχουν άλλο πάροχο, πχ. VF.

Κοζανίτης
22-05-21, 19:20
Πολύ πιθανόν, απλά βλέπω αρκετούς με το 2i να έχουν ενεργοποιημένο ενώ με το Plus όχι..

dimangelid
22-05-21, 19:42
Πολύ πιθανόν, απλά βλέπω αρκετούς με το 2i να έχουν ενεργοποιημένο ενώ με το Plus όχι..

Στο Plus δεν φαίνεται πουθενά στα στατιστικά της γραμμής ότι είναι ενεργό, ενώ στο 2i φαίνεται. Με το Plus μόνο από το ping ή το traceroute μπορείς να το καταλάβεις.

Εγώ πχ είμαι με το Plus και interleave σε 100αρα ΟΤΕ. Σε ping εντός Ελλάδας έχω από 5 ως 7ms και στο δεύτερο HOP σε traceroute, έχω 4-5 ms. Πριν βάλω το Plus, είχα το Entry 2i και μόλις συγχρόνισε στα 100, είδα στα στατιστικά ότι είναι ενεργό το G.INP

zeronero
22-05-21, 20:07
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στο fritz 7530 υπάρχει η ένδειξη g.inp, προς το παρόν off. Όταν γίνει on στην καμπίνα μου θα το δω και εκεί, αλλά και στα interleave depth και delay.

netblues
22-05-21, 20:19
Πληροφοριες λενε οτι ο ποτες θα το βαλει μονο στους συνδρομητες του, μιας και χρειαζεται να υπαρχει και συμβατο modem απο την αλλη μερια.
Θα πρεπει να απαντησουν οι αλλοι παροχοι αν εχουν συμβατο εξοπλισμο.
Δλδ φεξε μου και γλιστρησα, θα απαντησουν μαζι με το ipv6.

zeronero
22-05-21, 20:31
Και πάλι ευχαριστώ για την πληροφορία, αν και αυτή δε μου ήρεσε...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Μπορεί να ενεργοποιηθεί σε dslam επιλεκτικά και όχι σε όλα τα port;

Δεν έχω πρόχειρο κάποιο post (mobile γαρ), αλλά θυμάμαι συνδρομητές vf να παραπονιούνται για συνδυασμό 267a και g.inp. Όλοι αυτοί δηλαδή είναι σε καμπίνα vf; Ρώτησα κάποιον από αυτούς αν είναι σε kV ΟΤΕ αλλά δεν πήρα απάντηση.

netblues
22-05-21, 20:42
Το g.inp , αντίθετα με το vectoring, ειναι ρυθμιση ανά πόρτα.
Απο οσο εχω καταλάβει, η vf το ξεκινησε σε δικες της καμπινες.

Christos7801
24-05-21, 10:37
Καλησπέρα και καλώς σας βρηκα, νεος στο forum και δεν ξερω πολλα πολλά. Απλα θελω την βοήθεια σας αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ειχα vodafone vdsl 50 και το εκανα 100. Με ρώτησε ο της vodafone ποιο μοντεμ εχω. Του είπα ότι εχω το ΖΤΕ Η367Ν και αυτος μου ειπε κανένα πρόβλημα αλλα θα κανουμε για 4 μερες το speedtest της Vodafone. Το μόντεμ τρεχει στα 45 αντι 100 και το WiFi ειναι 2.4. Κανοντας το speed test της vodafone χτυπάει 95 με το ethernet συνδεδεμένο αλλα δε μπορώ συνέχεια με το καλωδιο γιατι πρέπει να εχω το λαπτοπ του γιου μου που το χρειάζεται. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι να κάνω... Να τους πω να μου αλλάξουν απο 2,4 σε 5 γινεται; η τι αλλο; να παρω ενα αλλο modem, extender η access point? ευχαριστώ πολύ

Κοζανίτης
24-05-21, 10:52
Αν το λάπτοπ έχει dual band (2.4 & 5 GHz) κάρτα δικτύου, τότε πες μήπως σου στείλουν δωρεάν κάποιο άλλο dual band router

geopro64
25-05-21, 20:16
Παλαιός πελάτης cyta ο οποίος υπέγραψε σύμβαση με Vodafone μετά την εξαγορά της.
Η σύμβαση λήγει σε 15 ημέρες και ως εκ τούτου και οι εκπτώσεις.
Δεν τους βλέπω ζεστούς για ανανέωση.
Τους καλώ και δεν υπάρχει προς το παρόν κάποια ουσιαστική απόκριση.
Η περίπτωση μου είναι κάπως ιδιαίτερη γιατί έχω δύο τηλεφωνικούς αριθμούς και δυσκολεύομαι να βρω πάροχο να με εξυπηρετήσει σε προσιτό κόστος.
Τώρα στην voda πληρώνω 26,3€ για πενηντάρα και απεριόριστες κλήσεις από δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.
Που μπορώ να πάω;
Ήμουν πιο παλιά ΟΤΕ αλλά τον άφησα γιατί έπρεπε να δρομολογηθούν όλες οι εξερχόμενες κλήσεις μόνο από το κεφαλικό για να ενταχθούν στα απεριόριστα.

dimangelid
25-05-21, 21:08
Παλαιός πελάτης cyta ο οποίος υπέγραψε σύμβαση με Vodafone μετά την εξαγορά της.
Η σύμβαση λήγει σε 15 ημέρες και ως εκ τούτου και οι εκπτώσεις.
Δεν τους βλέπω ζεστούς για ανανέωση.
Τους καλώ και δεν υπάρχει προς το παρόν κάποια ουσιαστική απόκριση.
Η περίπτωση μου είναι κάπως ιδιαίτερη γιατί έχω δύο τηλεφωνικούς αριθμούς και δυσκολεύομαι να βρω πάροχο να με εξυπηρετήσει σε προσιτό κόστος.
Τώρα στην voda πληρώνω 26,3€ για πενηντάρα και απεριόριστες κλήσεις από δύο τηλεφωνικούς αριθμούς.
Που μπορώ να πάω;
Ήμουν πιο παλιά ΟΤΕ αλλά τον άφησα γιατί έπρεπε να δρομολογηθούν όλες οι εξερχόμενες κλήσεις μόνο από το κεφαλικό για να ενταχθούν στα απεριόριστα.

Δεν νομίζω να σε καλύψει άλλος πάροχος εκτός από την Vodafone.

Η επόμενη λύση είναι μόνο ο ΟΤΕ, στον οποίο όμως χρεώνονται κανονικά οι κλήσεις που κάνεις από τον δεύτερο αριθμό. Στα απεριόριστα περνάνε μόνο οι κλήσεις που γίνονται από τον κύριο αριθμό.

Δεν στο ανανεώνουν στην ίδια τιμή με τις ίδιες παροχές; Μια χαρά είναι η τιμή.

minas
25-05-21, 21:21
Θυμίζω ότι σε λίγους μήνες θα ενεργοποιηθεί λογικά η δέσμευση των παρόχων να συνεχίζουν τις παροχές αορίστου με τους εκπτωτικούς όρους του συμβολαίου που έληξε. Επομένως η νέα συμφωνία σου μπορεί να είναι και "μόνιμη".

geopro64
25-05-21, 21:49
Δεν στο ανανεώνουν στην ίδια τιμή με τις ίδιες παροχές; Μια χαρά είναι η τιμή.

Τους καλώ να συζητήσουμε την διάδοχη κατάσταση και τηλεφωνικά και με email και δεν βλέπω κάποια ζέση.
Δεν με καλούν πίσω.

manospcistas
25-05-21, 22:07
Εμένα πάλι, ενώ το συμβόλαιο λήγει 31/12 μου στέλνουν SMS εδώ και 2 μήνες κάθε βδομάδα ότι το συμβόλαιο έληξε και να ανανεώσω σε σούπερ προσφορά.
Στο μεταξύ η σούπερ προσφορά είναι οι ίδιες παροχές σε μεγαλύτερη τιμή.
Έχω μιλήσει μαζί τους δε ξέρω πόσες φορές για να σταματήσουν τα παραπλανητικά πλέον μηνύματα, και συνεχίζουν ακάθεκτοι.

shocked
25-05-21, 22:19
Έχω μιλήσει μαζί τους δε ξέρω πόσες φορές για να σταματήσουν τα παραπλανητικά πλέον μηνύματα, και συνεχίζουν ακάθεκτοι.


100% με όσους έχεις μιλήσει δεν έχουν καταγράψει το αίτημά σου.

GregoirX23
25-05-21, 22:40
Θυμίζω ότι σε λίγους μήνες θα ενεργοποιηθεί λογικά η δέσμευση των παρόχων να συνεχίζουν τις παροχές αορίστου με τους εκπτωτικούς όρους του συμβολαίου που έληξε. Επομένως η νέα συμφωνία σου μπορεί να είναι και "μόνιμη".

Ναι ε; :hmm:
Ενδιαφέρον ακούγεται..

bill27
26-05-21, 00:38
Θυμίζω ότι σε λίγους μήνες θα ενεργοποιηθεί λογικά η δέσμευση των παρόχων να συνεχίζουν τις παροχές αορίστου με τους εκπτωτικούς όρους του συμβολαίου που έληξε. Επομένως η νέα συμφωνία σου μπορεί να είναι και "μόνιμη".

Αυτο θα ισχυει και για την σταθερη η μονο για την κινητη?Πολυ καλο ακουγεται ειδικα για οσους εχουν συμβολαιο σε καλη τιμη και το συμβολαιο ληγει σε κανενα 6μηνο

netblues
26-05-21, 06:21
Οταν βγει η οδηγία με τις λεπτομέρειες θα δούμε.
Γενικα αυτό θα αυξήσει τις τιμες. Φαίνεται καλο αλλα δεν ειναι. Η χασουρα απο ολους οσους συνεχιζαν με αοριστου καπως πρέπει να μαζευτεί.

jkoukos
26-05-21, 10:13
Θυμίζω ότι σε λίγους μήνες θα ενεργοποιηθεί λογικά η δέσμευση των παρόχων να συνεχίζουν τις παροχές αορίστου με τους εκπτωτικούς όρους του συμβολαίου που έληξε. Επομένως η νέα συμφωνία σου μπορεί να είναι και "μόνιμη".
Που αναφέρεται αυτό στον νέο κανονισμό; Άλλο πράγμα γράφει (https://www.adslgr.com/forum/threads/1198380-%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A4-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%91%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD?p=7036588&highlight=#post7036588).

Christos7801
26-05-21, 10:19
Αν το λάπτοπ έχει dual band (2.4 & 5 GHz) κάρτα δικτύου, τότε πες μήπως σου στείλουν δωρεάν κάποιο άλλο dual band router

Το laptop παίρνει μονο wifi απο το modem, σίγουρα dual band δεν ειναι, οποτε τους λεω να στείλουν ενα dual band, ευχαριστώ φίλε

ThReSh
26-05-21, 11:48
Γενικα αυτό θα αυξήσει τις τιμες.

Για να πέσουμε ακόμα πιο κάτω στην κατάταξη του Ookla? :p

netblues
26-05-21, 12:13
Η οοκλα ασχολειται και με τιμες? Ουτως η αλλως τα εως 50 θα ειναι το νεο στανταρ.

ThReSh
26-05-21, 12:25
Η οοκλα ασχολειται και με τιμες? Ουτως η αλλως τα εως 50 θα ειναι το νεο στανταρ.

Αν αναγκάσει κόσμο να κάνει downgrade, επειδή θα αυξηθούν στα 100 ή 200, θα φανεί στην κατάταξη. :p

geopro64
26-05-21, 12:29
Τελικά με κάλεσαν από το τμήμα συμβολαίων και μου πρότειναν ανανέωση σύμβασης , λίγο ακριβότερη από την προηγούμενη ,στα 27,80€
Για vdsl πενηντάρα , απεριόριστες κλήσεις αστικές - υπεραστικές και 400' προς κινητά από δύο διαφορετικούς αριθμούς.
Οι δύο τηλεφωνικοί αριθμοί ήταν και το λεπτό σημείο της υπόθεσης.
Οι εναλλακτικές μου ήταν ελάχιστες.
Για τον ΟΤΕ δεν θα το άντεχα να ξαναζήσω τη παράνοια της δρομολόγησης όλων των εξερχομένων κλήσεων μέσω του κεφαλικού αριθμού.
Για να πήγαινα σε καθαρόαιμο voip πάροχο έχω την αίσθηση ότι ίσως κάπου θα χαλαγε το πράγμα.
Αποδέχτηκα την κατά 1,5€ ακριβότερη τιμή σε κλάσμα του δευτερολέπτου.

jkoukos
26-05-21, 13:18
Παρομοίως και σε μένα προ 2μήνου σε Cosmote. Τις 2 προηγούμενες φορές, η ανανέωση έγινε χωρίς πολλά-πολλά στο ίδιο ποσό, αλλά αυτή την φορά ήταν ανένδοτοι και αυξήθηκε το πάγιο κατά 1,5€. Πρόσχημα ότι το προηγούμενο πακέτο δεν υπάρχει πλέον και έπρεπε να μεταβώ σε αντίστοιχο νεώτερο.
Του κώλου τα εννιάμερα! Η μόνη διαφορά του παλιού με το νέο, είναι ότι τα 120' σε κινητά μπορεί να χρησιμοποιηθούν και προς διεθνή (σταθερά & κινητά) 29 χωρών, πράγμα που μου είναι παντελώς αδιάφορο.

netblues
26-05-21, 13:29
Αν αναγκάσει κόσμο να κάνει downgrade, επειδή θα αυξηθούν στα 100 ή 200, θα φανεί στην κατάταξη. :p

Δεν θα μπορεις να πας πιο κατω. Πακετο το ΕΩΣ 50, και πορευθειτε. Τα κοστη ειναι ο χαλκος, η πορτα στο dslam. Τωρα ειτε 24/2,5 ειτε 55/5,5 σου δωσει, τα κοστη ειναι για τον παροχο το ιδιο

ThReSh
26-05-21, 13:55
Δεν θα μπορεις να πας πιο κατω. Πακετο το ΕΩΣ 50, και πορευθειτε. Τα κοστη ειναι ο χαλκος, η πορτα στο dslam. Τωρα ειτε 24/2,5 ειτε 55/5,5 σου δωσει, τα κοστη ειναι για τον παροχο το ιδιο

Ο μέσος όρος που έχουμε τώρα βγαίνει κι από τις 100αρες και 200αρες σωστά? Αν αυξηθούν οι τιμές τους κι αναγκαστεί κόσμος να πάει αντίστοιχα σε 50 και 100 (μετά την 2ετία) επειδή "δεν χρειάζονται τέτοιες ταχύτητες", δεν θα πέσει κι ο μέσος όρος στην κατάταξη?

Kiriakos_ITTSB_EU
28-05-21, 23:24
Τελικά με κάλεσαν από το τμήμα συμβολαίων και μου πρότειναν ανανέωση σύμβασης , λίγο ακριβότερη από την προηγούμενη ,στα 27,80€
Για vdsl πενηντάρα , απεριόριστες κλήσεις αστικές - υπεραστικές και 400' προς κινητά από δύο διαφορετικούς αριθμούς.
Αποδέχτηκα την κατά 1,5€ ακριβότερη τιμή σε κλάσμα του δευτερολέπτου.

Εαν δεν υπέγραψες ακόμα το συμβόλαιο, τρενάρισε το για τον Ιούλιο.
Για έχουν μπει σε ισχύ οι διατάξεις για την καλύτερη προστασία σου.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1198380-%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A4-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%91%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD

jkoukos
29-05-21, 00:21
Ποιον Ιούλιο; Ούτε καν! Όπως αναφέρει και η είδηση στον σύνδεσμο που δίνεις, οι διατάξεις του νέου Κανονισμού θα τεθούν σε ισχύ σταδιακά, μετά την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ.
Χοντρικά (αναφέρεται αναλυτικά στο κείμενο του κανονισμού) από τις νέες ρυθμίσεις που μας αφορούν, κάποιες θα ισχύσουν 6 μήνες από την έκδοση του ΦΕΚ και άλλες μετά από 9 μήνες.
Πληροφορικά μέχρι σήμερα, δεν έχει εκδοθεί το ΦΕΚ. Λογικά όπως συμβαίνει συνήθως, θα γίνει σε 1-2 βδομάδες.

Kiriakos_ITTSB_EU
29-05-21, 13:42
Ποιον Ιούλιο; Ούτε καν! Όπως αναφέρει και η είδηση στον σύνδεσμο που δίνεις, οι διατάξεις του νέου Κανονισμού θα τεθούν σε ισχύ σταδιακά, μετά την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ.
Χοντρικά (αναφέρεται αναλυτικά στο κείμενο του κανονισμού) από τις νέες ρυθμίσεις που μας αφορούν, κάποιες θα ισχύσουν 6 μήνες από την έκδοση του ΦΕΚ και άλλες μετά από 9 μήνες.
Πληροφορικά μέχρι σήμερα, δεν έχει εκδοθεί το ΦΕΚ. Λογικά όπως συμβαίνει συνήθως, θα γίνει σε 1-2 βδομάδες.

Τα Ελληνικά σου θέλουν επισκευή.
Η εφαρμογή του νόμου από τους παρόχους περί χρονικής περιόδου, είναι δικό τους πρόβλημα.
Σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης, μετράει η ημερομηνία του ΦΕΚ, και εάν το συμβόλαιο έγινε μετά από αυτήν την ημερομηνία.

Είμαι σε αναμονή ώστε να μου δώσει η Vodafone ενημέρωση για το εάν αποδέχεται, να μου κάνει συγκεκριμένη έκπτωση, ως ανανέωση συμβολαίου και μετατροπή σε VDSL (fiber) 50.
Σε περίπτωση θετικής έκβασης, θα υπογράψω μόνο όταν ψηφιστεί το ΦΕΚ.
Σε αντίθετη περίπτωση θα πράξω τα ίδια σε νέο συμβόλαιο με WIND.

paanos
29-05-21, 17:21
Και τι θα αλλάξει με το ΦΕΚ;
Ενημερωση για το 80/100% του χρόνου ομιλίας υπάρχει ήδη, εφόσον έχεις δέσμευση δεν μπορούν να αυξήσουν το πάγιο και αν αλλάξουν τις τιμές στις κλησεις μετά την κατανάλωση του χρόνου έχεις δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης ήδη. και η δέσμη υπηρεσιών δεν μας ενδιαφέρει εφόσον μιλάμε καθαρά για πακέτο τηλεφωνίας και Internet.

jkoukos
29-05-21, 18:56
Τα Ελληνικά σου θέλουν επισκευή.
Η εφαρμογή του νόμου από τους παρόχους περί χρονικής περιόδου, είναι δικό τους πρόβλημα.
Σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης, μετράει η ημερομηνία του ΦΕΚ, και εάν το συμβόλαιο έγινε μετά από αυτήν την ημερομηνία.
Για την γλωσσομάθειά μου, θα πω μόνο ότι άλλο το "βελτιώνω", άλλο το "διορθώνω" και άλλο το "επισκευάζω". Μάντεψε ποια λέξη είναι η αταίριαστη.
Για τα υπόλοιπα και για να μην την πατήσει κανείς που ίσως ακολουθήσει την συμβολή σου, αρκεί να διαβάσει τον ίδιο τον νέο κανονισμό, όπου αναφέρει πότε ξεκινήσει η ισχύς των άρθρων του (ειδικά των νέων ρυθμίσεων) και τι θα ισχύει μέχρι τότε.
227905

GeraldJFM
08-09-21, 16:16
Γειά σας
Καινούργια αίτηση για 100αρα γραμμή
(Vodafone Home double play)
Και σήμερα που έγινε η αίτηση και μου έστειλαν μήνυμα ότι ξεκίνησε η διαδικασία, πήρα το πραγμάτων μήνυμα :

ΘA ΘEΛAME NA ΣAΣ ENHMEPΩΣOYME OTI H AITHΣH ΣAΣ: ---- BPIΣKETAI ΣE ΣEIPA ΠPOTEPAIOTHTAΣ ΓIA EΠAYΞHΣH AΠAPAITHTΩN ΠOPΩN ΓIA THN ΠAPOXH THΣ YΠHPEΣIAΣ. ΘA ΛABETE ENHMEPΩΣH ΓIA THN ΠOPEIA THΣ AITHΣHΣ. H ΔIAPKEIA ANAMONHΣ ΔEN ΘA ΞEΠEPAΣEI TOYΣ 3 MHNEΣ.

Θα διαρκέσει οντως τοσο πολυ μέχρι να μοθ φέρουν γραμμή στο σπιτι;
Γιατι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα εδώ ίντερνετ, μόνο mobile
Όταν μίλησα παντως τηλεφωνικα στο 13830 που με πήραν οι ίδιοι μου ειπαν ότι θα κάνει κανω ματω 10-12 μερες ,αν και αυτό ήταν πριν μου στείλουν το συγκεκριμένο μηνυμα

lak100
09-09-21, 13:31
χθεσινη προταση την οποια αποδεχθηκα. VDSL 50 απεριοριστα/αστικα/υπεραστικα 360 λεπτα κινητα//διεθνη στα 20,63 τελικη τιμη με e-bill. Μεχρι τωρα πληρωνα 19,40 για adsl νομιζω για 1,23 ευρω επιπλεον αξιζει. Παλαιοτερα το ιδιο πακετο μου το δινανε 26,80 και εριχνα ακυρο

GregoirX23
09-09-21, 16:58
24αρα με 600 προς κινητά που έχω εγώ με 23ε λέει τπτ η μπα; :hmm:

Kostinos
09-09-21, 19:51
χθεσινη προταση την οποια αποδεχθηκα. VDSL 50 απεριοριστα/αστικα/υπεραστικα 360 λεπτα κινητα//διεθνη στα 20,63 τελικη τιμη με e-bill. Μεχρι τωρα πληρωνα 19,40 για adsl νομιζω για 1,23 ευρω επιπλεον αξιζει. Παλαιοτερα το ιδιο πακετο μου το δινανε 26,80 και εριχνα ακυρο

Αφού 22,83 έχει τις nova με τους δύο μήνες δώρο βγαίνει η τιμή του σιγά σιγά βλέπω να καταργείται κι το adsl.:hmm:
Πολύ καλή τιμή καλό :onfire:

papayios
18-09-21, 22:43
Οι adsl οπως μου ειπε μια κυρια απο το 13830 σταδιακα οντως πανε για καταργηση και οι συνδρομητες θα πανε χωρις αυξηση τιμης σε vdsl 50 αν υπαρχει καμπινα. Αν ειναι απο αστικο κεντρο σε vdsl 30 οπου εκει υπαρχει κινδυνος να απολαμβανουν την ταλαιπωρια που τραβαω εγω ενα μηνα τωρα .

Ταλαιπωρια εντος εισαγωγικων βεβαια .
Απλα λογω DLM η γραμμη ειναι πλεον απο τις 10 του μηνα κλειδωμενη στα 24/1 και αφου περασε η εβδομαδα προσαρμογης του νεοσυλλεκτου πλεον απο την ΤΥ δεν μπαινουν καν στον κοπο να μου κανουν ρισετ εστω και προσωρινα για να επανελθει κι οσο κρατησει .

Ολο αυτο το διαστημα με 0 CRC errors , O αποσυνδεσεις . Η γραμμη δουλευει κανονικα αλλα για καποιο αδιευκρινιστο λογο το DLM με κραταει εκει .

Σε 64 μερες θα αποφασισει αν θα με ξανα ανεβασει και σε περιπτωση που μεχρι τοτε δεν εχει καταγραψει κατι

εκτος οριων .

Εχω κανει αιτηση για λυση συμβολαιου λογω του οτι η γραμμη δεν πιανει το ελαχιστο εγγυημενο οριο .
Μου ειπαν οτι σε τετοια περιπτωση απλα κανουν εκπτωση 10% .
Αλλη λυση να με κατεβασουν σε 24 adsl πληρωνοντας πεναλτυ και χωρις να μπορουν να μου εγγυηθουν οτι θα αλλαξω dslam ωστε να γυρισω σε voip , οπως ημουν απο εποχες CYTA χωρις το παραμικρο προβλημα σε adsl και vdsl 35/3.5 .

Τεχνικος οτε που μετρησε μου ειπε οτι ανεβαζει ταση απο την καθετο . Για να μην μπω σε διαδικασια να περασω αλλη καθετο ( χωρις απαραιτητα να βρεθει λυση με αυτο ) μου προτεινε να ζητησω να με αλλαξουν και να με βαλουν σε dslam που ειναι με voip τηλεφωνια .

Το γραφω κι εδω μηπως εχει καποιος μπαρουτοκαπνισμενος καμια ιδεα πως να κινηθω .

Θελω να φυγω λογω του οτι με κοροιδευαν οτι το DLM μπορει να απενεργοποιηθει , απλα περιμενω απαντηση απο την vodafone αν εμμενουν σε πεναλτυ αποχωρησης και το υψος αυτου .

GregoirX23
19-09-21, 00:20
Αν υπάρχει διαθεσιμότητα για vdsl..
Αν δεν υπάρχει παίζει να παίξει και χειρότερα από adsl..

Το dlm που λες στη περίπτωση σου δεν είναι απόλυτο, απλά όταν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να κλειδώσει σε vdsl το γυρνάει σε 24/1..
Είναι το γνωστό failsafe προφίλ..
Πάλι σε vdsl στο δίνει το 24/1 η σε adsl;
Αν όντως πάντως είναι λόγω dlm τότε με ρεσετ δεν γίνεται τπτ.. Πρέπει να πάνε από κοντά να κάνουν power cycle τη κάρτα υποθέτω..
Και πάλι δεν θα κρατήσει πολύ αν το dlm βλέπει ερρορ η αποσυνδέσεις..
Σε εμένα το dlm έκανε αλλαγές κάθε 10-15 ημέρες πρπ..
Φαίνεται να προτιμάει τη σταθερότητα έναντι της ταχύτητας, ακόμα αν και τα ερρορ δεν δημιουργούν πρόβλημα στη γραμμή και αποδίδει κανονικά..
Στη περίπτωση μου το dlm με έριχνε στη κατώτατη ταχύτητα που έγραφε το συμβόλαιο, οπότε δεν μπορούσα να κάνω τπτ, καταγγελία δλδ..
Αν αιτηθείς 24αρα παίζει να παίξεις και χειρότερα..
Από αστικό κέντρο παίρνεις ε;
Τώρα δεν έχεις voip; Έχεις pstn; Η έχεις κάνει επιστροφή σήματος; Δεν κατάλαβα..
Ζήτα τα γραπτώς όλα αυτά πάντως.. Όχι μόνο προφορικά..
Στατιστικά πριν κ μετά έχεις;

papayios
19-09-21, 00:39
Απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση σε vdsl δεν εχω ουτε 1 CRC error ειτε σε 30/3 , ειτε σε 24/3 που επεσε αρχικα , ειτε σε 24/1 που ειναι κλειδωμενο τωρα .
Μονο τα φυσιολογικα fec sto download

Δεν εχω παρατηρησει καμια αποσυνδεση . Μονο οσα ανοιξε κλεισε εχω κανει εγω που αλλαζω ρυθμισεις μπας και γινει κανενα θαυμα .

Πλεον ειμαι σε τηλεφωνια pots , το γνωστο pstn ενω ολα τα προηγουμενα χρονια ημουν σε voip απο cyta .
Ακομα και οταν εγινε η εξαγορα και αργοτερα η εννοποιηση απο την vodafone παρεμενα στα ιδια . Ισως ηταν μισθωμενη η γραμμη απο τον ΟΤΕ . Δεν ξερω πως τα ειχε η cyta .

230846

Πριν λιγο απενεργοποιησα παλι τα παντα στο modulation και μηδενισε η μετρηση ημερων αλλα δεν αλλαζει κατι . Ακομα και 20+ μερες που το ειχα σερι δεν ειχε εμφανισει ουτε 1 CRC .

@ ADSLgr.com All rights reserved.