PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66

GregoirX23
19-09-21, 01:16
Η γραμμή σου κάνει μπαμ ότι σηκώνει παραπάνω..
Αν όντως δεν είχες ερρορ η αποσυνδέσεις απορώ γιατί έγινε αυτό..
Πως και όταν έγινε η μετάβαση δεν σε πήγαν σε voip; Περίεργο.. Συνήθως σε voip το πήγαιναν..
Στην όλη ιστορία ο οτε μόνο στο χαλκό κολλάει, τα συστήματα της cyta πέρασαν απλά στη βόντα..
Θα πρότεινα να κάνεις γραπτό παράπονο από τη φόρμα επικοινωνίας.. Κάπου υπάρχει το link, δεν το έχω πρόχειρο..

papayios
19-09-21, 01:31
Στο ΑΚ κωσταντινουπολεως πατρα απο οπου παιρνω (λιγοτερο απο 200 μετρα αποσταση ) η vodafone δεν εχει voip εξοπλισμο . Το εμαθα εκ των υστερων απο την τεχνικη υποστηριξη , αν το γνωριζα θα εμενα οπως ημουν να εχω τουλαχιστον 18-2 με anex-m και 6αρι προφιλ .

GregoirX23
19-09-21, 04:13
Στο ΑΚ κωσταντινουπολεως πατρα απο οπου παιρνω (λιγοτερο απο 200 μετρα αποσταση ) η vodafone δεν εχει voip εξοπλισμο . Το εμαθα εκ των υστερων απο την τεχνικη υποστηριξη , αν το γνωριζα θα εμενα οπως ημουν να εχω τουλαχιστον 18-2 με anex-m και 6αρι προφιλ .

Ώστε έτσι με το voip ε; Σπάσιμο.. Το προτιμώ πλέον το voip..
Από την άλλη.. Το αννεχ-μ και το σνρ6 μας αφήσαν χρόνους που λένε..
Πάνε αυτά που ξέραμε με τη νέα πολιτική και το dlm..
Αν διαβάζεις και στα άλλα θέματα που το συζητάμε..
Οπότε κοίτα να λύσεις το πρόβλημα σου τώρα, και πάλι καλά να λες που μπορείς κ έχεις κ vdsl..
Στείλε τους μέσω της φόρμας επικοινωνίας αν βρεις τη σελίδα και μακάρι να στο φτιάξουν.. Αν είναι από κάτι άλλο, π.χ κολλημένη πόρτα, που δεν νομίζω..
Γιατί αν όντως είναι θέμα dlm, δύσκολα θα βγάλεις άκρη.. Έτσι νομίζω δλδ..
Παίζει αν τους κυνηγήσεις μέσω κ εεττ για τη ταχύτητα που κλειδώνεις να σε αφήσουν να φύγεις αζημίως παρά να βγάλετε άκρη με το dlm..
Πιο πιθανό είναι αυτό δλδ, το να φύγεις..

Κοζανίτης
19-09-21, 08:33
Κυνήγησε τους όσο δε πάει, η γραμμή σου είναι για τα μέγιστα και σε έχουν κλειδώσει σε προφίλ 24/1
Κάνε και καταγγελία στην ΕΕΤΤ..
Έχεις υψηλή ρήτρα αν σηκωθείς και φύγεις;

papayios
19-09-21, 11:21
Το ποσό δεν το ξέρω γιατί το συμβόλαιο που έχουν αναρτημένο στο my Vodafone είναι κενό

Εκεί που αναγράφει το πέναλτυ ανά μήνα ειναι κενα μιας και δεν έχουν περάσει ούτε την έκπτωση . Στο συμβόλαιο αναγράφεται μηνιαίο πάγιο στα 50 ευρώ και κάτι σεντς .Οι δύο πρώτοι μήνες που έχει εκδωθει λογαριασμός εχουν έρθει στα 93 ευρώ .Περιμένω να έρθει ένας σωστός .

Βέβαια υπάρχει το πρώτο συμβόλαιο που είχαν στείλει το οποίο στο σύστημα ακυρώθηκε ( λόγια της υπαλλήλου στο τμήμα ανανεώσεων ) αλλά Παρ όλα αυτά μέσω αυτού με αναβάθμισαν τελικα σε τριανταρα όταν αποφάσισαν ότι δεν μπορούν να με πάνε σε πενηντάρα .

Οπότε τα ποσά τα ίδια είναι , απλά περιμένω. επίσημη απάντηση τι ποσό ζητάνε όντας κλειδωμένος σε 24/1 .

Μόνο και μόνο τις τηλεφωνικές συνομιλίες να κάτσουν να ακούσουν αρκεί .

- - - Updated - - -

Μπηκα στο ρουτερ να δω τι γινεται , στις 6 παρα 5 το πρωι ειχαμε νεα επεμβαση του DLM εκτος αν πηγαν τεχνικοι στο dslam στις 6 το πρωι κυριακης :respekt:.

Για αρχη το συμβολαιο απο my vodafone οπου δεν εχει περαστει η εκπτωση .
230848

Θα γινει πιστωση βεβαια , απλα για το μπαχαλο που γινεται η ολη ιστορια εκτος αν θελησει καποιος να παιξει "βρωμικα" ...

Εδω το modulation στο οποιο ξετικαρα τα παντα . Δοκιμαζω διαφορα ανα καποιες μερες μπας και δουλεψει κατι .
230849

Στο τελος το κερασακι : Στις 6 παρα το πρωι λοιπον το DLM για πρωτη φορα ανεβασε απο μονο του την προβληματικη γραμμη μου , κι οχι λιγο λιγο οπως διαβαζουμε στα λινκ που ανεβασε ο GregoirX23 για τον τροπο λειτουργιας του DLM .

Εδω στις 12:02 το βραδυ
230850

Εδω στις 11:12 το πρωι
230851

Με εβαλε μαλιστα σε προφιλ με πενταρι upload .
Θα βαλω διπλα καντηλακι να καιει για τα δαιμονια , δεν το ακουμπαω καθολου και θα βγαζω καθε μερα σκριν σοτ να δω ποτε θα ξαναβγει ο τσακι απο μεσα του για να με παει στο 8/1 μετα .

Κατα τα αλλα , τα νευρα μου τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω .

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχουν στησει ενα συστημα DLM στου κασιδη το κεφαλι .

Σορυ για το σεντονι , αν υπαρχει καποιο θεμα σχετικα με DLM μου διεφυγε οποτε κακως τα εγραψα εδω .

- - - Updated - - -

Μπηκα στο ρουτερ να δω τι γινεται , στις 6 παρα 5 το πρωι ειχαμε νεα επεμβαση του DLM εκτος αν πηγαν τεχνικοι στο dslam στις 6 το πρωι κυριακης :respekt:.

Για αρχη το συμβολαιο απο my vodafone οπου δεν εχει περαστει η εκπτωση .
230848

Θα γινει πιστωση βεβαια , απλα για το μπαχαλο που γινεται η ολη ιστορια εκτος αν θελησει καποιος να παιξει "βρωμικα" ...

Εδω το modulation στο οποιο ξετικαρα τα παντα . Δοκιμαζω διαφορα ανα καποιες μερες μπας και δουλεψει κατι .
230849

Στο τελος το κερασακι : Στις 6 παρα το πρωι λοιπον το DLM για πρωτη φορα ανεβασε απο μονο του την προβληματικη γραμμη μου , κι οχι λιγο λιγο οπως διαβαζουμε στα λινκ που ανεβασε ο GregoirX23 για τον τροπο λειτουργιας του DLM .

Εδω στις 12:02 το βραδυ
230850

Εδω στις 11:12 το πρωι
230851

Με εβαλε μαλιστα σε προφιλ με πενταρι upload .
Θα βαλω διπλα καντηλακι να καιει για τα δαιμονια , δεν το ακουμπαω καθολου και θα βγαζω καθε μερα σκριν σοτ να δω ποτε θα ξαναβγει ο τσακι απο μεσα του για να με παει στο 8/1 μετα .

Κατα τα αλλα , τα νευρα μου τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω .

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχουν στησει ενα συστημα DLM στου κασιδη το κεφαλι .

Σορυ για το σεντονι , αν υπαρχει καποιο θεμα σχετικα με DLM μου διεφυγε οποτε κακως τα εγραψα εδω .

bill27
19-09-21, 11:50
Ευχομαι να μεινει εκει συγχρονισμενο με 0 crc!!! ποιο ρουτερ εχεις??

papayios
19-09-21, 12:00
Το ZTE H267N .

Θα μπορουσε βεβαια να ειναι χαλασμενο και να μην δειχνει σωστα τυχον errors αλλα θα μου το ελεγαν απο την τεχνικη υποστηριξη στις τοσες φορες που μιλησαμε .

Οποτε ειμαστε στο ελεος του DLM απο αυτα που εχω καταλαβει .

bill27
19-09-21, 12:24
Το ZTE H267N .

Θα μπορουσε βεβαια να ειναι χαλασμενο και να μην δειχνει σωστα τυχον errors αλλα θα μου το ελεγαν απο την τεχνικη υποστηριξη στις τοσες φορες που μιλησαμε .

Οποτε ειμαστε στο ελεος του DLM απο αυτα που εχω καταλαβει .

Και εγω το ιδιο εχω σε adsl γραμμη ομως...Μπορει δλδ να μπει και σε vdsl??γιατι συνηθως δινουν h300s η το 257Α.Δεν εχω ακουσει ποτε να το δινουν σε μη 24αρα adsl.
Γενικα καλα τα παει το συγκεκριμενο ρουτερ στην γραμμη μου,εσυ τι εντυπωσεις εχεις?

Black3539
19-09-21, 12:25
Ξύπνησα πρωινιάτικα και αντιλήφθηκα οτι μου είχαν βγάλει το FastPath. Μπαίνω στα stats του ρουτερ και βλέπω μου αύξησαν το Upload στα 5.
30άρα απο Α/Κ. Έχει γίνει και σε άλλους; Ευχάριστο γεγονός αλλά πρέπει να παίρνω Δευτεριάτικα το 13840 για την fastpath :p
230852

papayios
19-09-21, 12:35
Και εγω το ιδιο εχω σε adsl γραμμη ομως...Μπορει δλδ να μπει και σε vdsl??γιατι συνηθως δινουν h300s η το 257Α.Δεν εχω ακουσει ποτε να το δινουν σε μη 24αρα adsl.
Γενικα καλα τα παει το συγκεκριμενο ρουτερ στην γραμμη μου,εσυ τι εντυπωσεις εχεις?

Επειδη δεν εχω απαιτησεις σε θεματα wifi ( μπαινω κυριως απο σταθερο υπολογιστη μεσω καλωδιου lan ) τα παει
οκ . Εξαλλου κλειδωμενο στα 30/3 ειναι σαν ανωτερο οριο .

Μεχρι χθες αυτο , απο οτι φαινεται εκαναν αναβαθμιση μεσα στη νυχτα κα πλεον δινουν πεντε στο upload συν 10% overhead στο download .

Δεν ειναι οτι ζοριζεται ιδιαιτερα δηλαδη το ρουτερ .
Το Η267Α και το Η288Α ειναι καλυτερα αλλα απο οτι μου ειπαν τα δινουν στις κατοσταρες κυριως .

GregoirX23
20-09-21, 00:31
Το ποσό δεν το ξέρω γιατί το συμβόλαιο που έχουν αναρτημένο στο my Vodafone είναι κενό ������

Εκεί που αναγράφει το πέναλτυ ανά μήνα ειναι κενα μιας και δεν έχουν περάσει ούτε την έκπτωση . Στο συμβόλαιο αναγράφεται μηνιαίο πάγιο στα 50 ευρώ και κάτι σεντς .Οι δύο πρώτοι μήνες που έχει εκδωθει λογαριασμός εχουν έρθει στα 93 ευρώ ������.Περιμένω να έρθει ένας σωστός .

Βέβαια υπάρχει το πρώτο συμβόλαιο που είχαν στείλει το οποίο στο σύστημα ακυρώθηκε ( λόγια της υπαλλήλου στο τμήμα ανανεώσεων ) αλλά Παρ όλα αυτά μέσω αυτού με αναβάθμισαν τελικα σε τριανταρα όταν αποφάσισαν ότι δεν μπορούν να με πάνε σε πενηντάρα .

Οπότε τα ποσά τα ίδια είναι , απλά περιμένω. επίσημη απάντηση τι ποσό ζητάνε όντας κλειδωμένος σε 24/1 .

Μόνο και μόνο τις τηλεφωνικές συνομιλίες να κάτσουν να ακούσουν αρκεί .

- - - Updated - - -

Μπηκα στο ρουτερ να δω τι γινεται , στις 6 παρα 5 το πρωι ειχαμε νεα επεμβαση του DLM εκτος αν πηγαν τεχνικοι στο dslam στις 6 το πρωι κυριακης :respekt:.

Για αρχη το συμβολαιο απο my vodafone οπου δεν εχει περαστει η εκπτωση .
230848

Θα γινει πιστωση βεβαια , απλα για το μπαχαλο που γινεται η ολη ιστορια εκτος αν θελησει καποιος να παιξει "βρωμικα" ...

Εδω το modulation στο οποιο ξετικαρα τα παντα . Δοκιμαζω διαφορα ανα καποιες μερες μπας και δουλεψει κατι .
230849

Στο τελος το κερασακι : Στις 6 παρα το πρωι λοιπον το DLM για πρωτη φορα ανεβασε απο μονο του την προβληματικη γραμμη μου , κι οχι λιγο λιγο οπως διαβαζουμε στα λινκ που ανεβασε ο GregoirX23 για τον τροπο λειτουργιας του DLM .

Εδω στις 12:02 το βραδυ
230850

Εδω στις 11:12 το πρωι
230851

Με εβαλε μαλιστα σε προφιλ με πενταρι upload .
Θα βαλω διπλα καντηλακι να καιει για τα δαιμονια , δεν το ακουμπαω καθολου και θα βγαζω καθε μερα σκριν σοτ να δω ποτε θα ξαναβγει ο τσακι απο μεσα του για να με παει στο 8/1 μετα .

Κατα τα αλλα , τα νευρα μου τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω .

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχουν στησει ενα συστημα DLM στου κασιδη το κεφαλι .

Σορυ για το σεντονι , αν υπαρχει καποιο θεμα σχετικα με DLM μου διεφυγε οποτε κακως τα εγραψα εδω .

- - - Updated - - -

Μπηκα στο ρουτερ να δω τι γινεται , στις 6 παρα 5 το πρωι ειχαμε νεα επεμβαση του DLM εκτος αν πηγαν τεχνικοι στο dslam στις 6 το πρωι κυριακης :respekt:.

Για αρχη το συμβολαιο απο my vodafone οπου δεν εχει περαστει η εκπτωση .
230848

Θα γινει πιστωση βεβαια , απλα για το μπαχαλο που γινεται η ολη ιστορια εκτος αν θελησει καποιος να παιξει "βρωμικα" ...

Εδω το modulation στο οποιο ξετικαρα τα παντα . Δοκιμαζω διαφορα ανα καποιες μερες μπας και δουλεψει κατι .
230849

Στο τελος το κερασακι : Στις 6 παρα το πρωι λοιπον το DLM για πρωτη φορα ανεβασε απο μονο του την προβληματικη γραμμη μου , κι οχι λιγο λιγο οπως διαβαζουμε στα λινκ που ανεβασε ο GregoirX23 για τον τροπο λειτουργιας του DLM .

Εδω στις 12:02 το βραδυ
230850

Εδω στις 11:12 το πρωι
230851

Με εβαλε μαλιστα σε προφιλ με πενταρι upload .
Θα βαλω διπλα καντηλακι να καιει για τα δαιμονια , δεν το ακουμπαω καθολου και θα βγαζω καθε μερα σκριν σοτ να δω ποτε θα ξαναβγει ο τσακι απο μεσα του για να με παει στο 8/1 μετα .

Κατα τα αλλα , τα νευρα μου τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω .

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχουν στησει ενα συστημα DLM στου κασιδη το κεφαλι .

Σορυ για το σεντονι , αν υπαρχει καποιο θεμα σχετικα με DLM μου διεφυγε οποτε κακως τα εγραψα εδω .

Όντως, συζητάμε το ίδιο πράγμα σε 2-3 μέρη...
Oι τιμές στο συμβόλαιο είναι χωρίς την έκπτωση..
Όσο για τη ποινή που είναι κενή ζήτα να το διορθώσουν.. Να γράφει το συμβόλαιο σου και τη σωστή έκπτωση..
Για το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις παράπονο είναι το up..
Που ήσουν στο 1..
Στο down είχες πάνω από 23..
Αλλά τώρα σου έφτιαξε οπότε..
Σε εσένα πάντως οι αλλαγές έγιναν πιο γρήγορα, να είναι άραγε λόγω dlm η από κάτι άλλο;
Πάντως σε ένα πράγμα θα συμφωνήσουμε.. -> τα νευρα μου τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω . :).

- - - Updated - - -


Το ZTE H267N .

Θα μπορουσε βεβαια να ειναι χαλασμενο και να μην δειχνει σωστα τυχον errors αλλα θα μου το ελεγαν απο την τεχνικη υποστηριξη στις τοσες φορες που μιλησαμε .

Οποτε ειμαστε στο ελεος του DLM απο αυτα που εχω καταλαβει .

Σε όλους τους ψυταίους αυτό έστελναν το 267Ν.. Έτσι νομίζω..
Είχε fw της ψυτα, αλλά μετά του πέρασαν της βόντα..
Τα ssid ακόμα cyta λένε πάντως, το ίδιο και οι login κωδικοί..

- - - Updated - - -


Και εγω το ιδιο εχω σε adsl γραμμη ομως...Μπορει δλδ να μπει και σε vdsl??γιατι συνηθως δινουν h300s η το 257Α.Δεν εχω ακουσει ποτε να το δινουν σε μη 24αρα adsl.
Γενικα καλα τα παει το συγκεκριμενο ρουτερ στην γραμμη μου,εσυ τι εντυπωσεις εχεις?

Το 267Ν κάνει και για vdsl..
Kαλούτσικο είναι αν και πιο παλιά δεν το είχα και πολύ σε εκτίμηση.. Λόγω θεμάτων που διάβαζα κυρίως στα Η267Ν με fw της νοβα..
Από την άλλη αν υποστήριζε και noip ddns καλά θα ήταν..
Τουλάχιστον σε αναβάθμιση μελλοντικά δεν θα χρειαστεί να αλλάζουμε εξοπλισμούς..

- - - Updated - - -


Ξύπνησα πρωινιάτικα και αντιλήφθηκα οτι μου είχαν βγάλει το FastPath. Μπαίνω στα stats του ρουτερ και βλέπω μου αύξησαν το Upload στα 5.
30άρα απο Α/Κ. Έχει γίνει και σε άλλους; Ευχάριστο γεγονός αλλά πρέπει να παίρνω Δευτεριάτικα το 13840 για την fastpath :p
230852

Γραμμή από α.κ;
Το πακέτο τι είναι; 30αρι;
Αν βγάλεις άκρη με το fastpath πες το μας, έτσι από απορία..

Black3539
20-09-21, 00:34
Γραμμή από α.κ;
Το πακέτο τι είναι; 30αρι;
Αν βγάλεις άκρη με το fastpath πες το μας, έτσι από απορία..

Ναι, 2 χρόνια απροβλημάτιστα έπαιζε, τι παίχτηκε και μου άλλαξαν προφίλ ένας θεός ξέρει, θα δούμε αύριο για το fastpath..

GregoirX23
20-09-21, 00:35
Επειδη δεν εχω απαιτησεις σε θεματα wifi ( μπαινω κυριως απο σταθερο υπολογιστη μεσω καλωδιου lan ) τα παει
οκ . Εξαλλου κλειδωμενο στα 30/3 ειναι σαν ανωτερο οριο .

Μεχρι χθες αυτο , απο οτι φαινεται εκαναν αναβαθμιση μεσα στη νυχτα κα πλεον δινουν πεντε στο upload συν 10% overhead στο download .

Δεν ειναι οτι ζοριζεται ιδιαιτερα δηλαδη το ρουτερ .
Το Η267Α και το Η288Α ειναι καλυτερα αλλα απο οτι μου ειπαν τα δινουν στις κατοσταρες κυριως .

Το 10% δεν το έδιναν από πριν οι πάροχοι για να καλύψουν τα overhead; Τώρα τελευταία είχαν αρχίσει να το εφαρμόζουν..

- - - Updated - - -


Ναι, 2 χρόνια απροβλημάτιστα έπαιζε, τι παίχτηκε και μου άλλαξαν προφίλ ένας θεός ξέρει, θα δούμε αύριο για το fastpath..

Και ο συμφορουμίτης πάνω με 30αρι πακέτο του πήγε το up στα 5...
Ξέρεις, οι τεχνικοί είναι εκεί και τώρα... :oops:

papayios
20-09-21, 00:35
30/3 κι αυτος .

Η vodafone απο ΑΚ δινει μονο 30 vdsl .

To ωραιο ειναι οτι στα 30 μετρα ειναι η καμπινα της οπτικης και θα μπορουσαν να δωσουν fttc 50 αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο .

Ακομα και απο το ΑΚ μια χαρα ειμαι ....χωρις dlm :rofl:

GregoirX23
20-09-21, 00:39
30/3 κι αυτος .

Η vodafone απο ΑΚ δινει μονο 30 vdsl .

To ωραιο ειναι οτι στα 30 μετρα ειναι η καμπινα της οπτικης και θα μπορουσαν να δωσουν fttc 50 αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο .

Ακομα και απο το ΑΚ μια χαρα ειμαι ....χωρις dlm :rofl:

Αν πας στα 50 μπορεί να σου δώσουν από τη καμπίνα.. :rolleyes:

papayios
20-09-21, 00:42
Αυτο ζητησα εξ αρχης .

atrias
20-09-21, 00:46
Ναι, 2 χρόνια απροβλημάτιστα έπαιζε, τι παίχτηκε και μου άλλαξαν προφίλ ένας θεός ξέρει, θα δούμε αύριο για το fastpath..

Κι εγώ είχα vodafone 50άρα με POTS και μου δώσανε στην ίδια σχεδόν (λίγο χαμηλότερη βασικά) τιμή 100άρα με VOIP
Αν κατάλαβα καλά παλιά κατέληγα σε dslam του ΟΤΕ που "νοίκιαζαν" πόρτα ενώ πλέον καταλήγω σε δικό τους dslam (εξ'ου και η χαμηλότερη τιμή???)

Από την αλλαγή και μετά γύρισε η γραμμή σε interleaved.
Ενώ παλιά είχα ζητήσει και μου ενεργοποίησαν fastpath , αυτή τη φορά που μίλησα με το support μου "ορκίζονται" ότι δεν υπάρχει τεχνικά πλέον δυνατότητα για fastpath.
Φυσικά όταν μου κάνανε την πρόταση για την νέα ταχύτητα δεν αναφέρθηκε ποτέ αυτή η αλλαγή.....

GregoirX23
20-09-21, 01:25
Αυτο ζητησα εξ αρχης .

50αρα;
Και δεν έδωσαν;

- - - Updated - - -


Κι εγώ είχα vodafone 50άρα με POTS και μου δώσανε στην ίδια σχεδόν (λίγο χαμηλότερη βασικά) τιμή 100άρα με VOIP
Αν κατάλαβα καλά παλιά κατέληγα σε dslam του ΟΤΕ που "νοίκιαζαν" πόρτα ενώ πλέον καταλήγω σε δικό τους dslam (εξ'ου και η χαμηλότερη τιμή???)

Από την αλλαγή και μετά γύρισε η γραμμή σε interleaved.
Ενώ παλιά είχα ζητήσει και μου ενεργοποίησαν fastpath , αυτή τη φορά που μίλησα με το support μου "ορκίζονται" ότι δεν υπάρχει τεχνικά πλέον δυνατότητα για fastpath.
Φυσικά όταν μου κάνανε την πρόταση για την νέα ταχύτητα δεν αναφέρθηκε ποτέ αυτή η αλλαγή.....

Τα τεχνικά κομμάτια συνήθως δεν μπορείς να τα μπλέξεις με τα συμβόλαια..

papayios
20-09-21, 01:35
[QUOTE=GregoirX23;7126922]50αρα;
Και δεν έδωσαν;

- - - Updated - - -

Αυτο ρωτησε και μια κυρια απο το 13830 οταν καταλαβε οτι εχω καμπινα στα 30 μετρα απο το σπιτι :sorry:

GregoirX23
20-09-21, 01:37
Αυτο ρωτησε και μια κυρια απο το 13830 οταν καταλαβε οτι εχω καμπινα στα 30 μετρα απο το σπιτι :sorry:

A καλά... Κατάλαβα.. Επικοινωνία μεταξύ τμημάτων αστέρι..

minas
20-09-21, 08:37
Κι εγώ είχα vodafone 50άρα με POTS και μου δώσανε στην ίδια σχεδόν (λίγο χαμηλότερη βασικά) τιμή 100άρα με VOIP
Αν κατάλαβα καλά παλιά κατέληγα σε dslam του ΟΤΕ που "νοίκιαζαν" πόρτα ενώ πλέον καταλήγω σε δικό τους dslam (εξ'ου και η χαμηλότερη τιμή???)

Από την αλλαγή και μετά γύρισε η γραμμή σε interleaved.
Ενώ παλιά είχα ζητήσει και μου ενεργοποίησαν fastpath , αυτή τη φορά που μίλησα με το support μου "ορκίζονται" ότι δεν υπάρχει τεχνικά πλέον δυνατότητα για fastpath.
Φυσικά όταν μου κάνανε την πρόταση για την νέα ταχύτητα δεν αναφέρθηκε ποτέ αυτή η αλλαγή.....

Υπό κανονικές συνθήκες, όταν μιλάμε για καμπίνες δεν μπορεί καθε πάροχος να έχει το δικό του DSLAM. Η καμπίνα με τον ενεργό εξοπλισμό ανήκει υποχρεωτικά σε έναν και αυτός πουλάει χονδρική πρόσβαση και στους άλλους παρόχους.

Dantε
20-09-21, 15:57
Εχω εδω και χρονια 50αρι forthnet και ημουν πολυ ικανοποιημενος μιας και εχω και καμπινα στα 20 μετρα απο το σπιτι.
Το θεμα ειναι οτι δε μου δινουν καλη τιμη χωρις τηλεοραση και κοιταω πλεον τη βοντα για 50αρι +σταθερα+καποιες ωρες κινητα.26,5 λεει στο σαιτ αλλα ειδα οτι μπορω να πετυχω καλυτερη τιμη.
Το προβλημα μου ειναι,τι μοντεμ δινουν πλεον?Το Η267 μου το χε δωσει και η νοβα και ηταν αθλιο.Εαν εβαζα τορρεντ μπουκωνε και παλι καλα βρηκα ενα παλιο TG788 και ειναι μια χαρα.
Fastpath δινουν η λενε οτι δεν ειναι τεχνικα δυνατο?Εχω ηδη στη γραμμη που ειμαι και τρεχει απροβληματιστα.

Takaros7
15-10-21, 09:52
Καλημερα παιδια,υπαρχει καποιος π εχει αντικαταστησει το Η300 ή το ΖΤΕ της vodafone με Ηuawei AX3 pro;Ολοι με fritzbox παιζετε;Ρωταω γτ περιμενω να γινει αναβαθμιση γραμμης απο adsl των 3mbps σε vdsl 100 .Επισης εχει πεσει αυτο το ρουτερακι στα χερια μου και ψαχνομαι γενικα.

jkoukos
15-10-21, 11:15
To Ηuawei που αναφέρεις είναι σκέτο Router οπότε (θέλεις δεν θέλεις) δεν μπορεί να αντικαταστήσει την συσκευή του παρόχου και θα παίζει πίσω από αυτήν, με τον ίδιο τρόπο που μπορεί να παίξει και οποιοδήποτε άλλο Router.
Τα Fritz μπορούν να παίξουν είτε ως DSL Router, άρα αντικαθιστούν την συσκευή του παρόχου, είτε ως απλά Router πίσω από αυτήν.

Takaros7
15-10-21, 12:32
To Ηuawei που αναφέρεις είναι σκέτο Router οπότε (θέλεις δεν θέλεις) δεν μπορεί να αντικαταστήσει την συσκευή του παρόχου και θα παίζει πίσω από αυτήν, με τον ίδιο τρόπο που μπορεί να παίξει και οποιοδήποτε άλλο Router.
Τα Fritz μπορούν να παίξουν είτε ως DSL Router, άρα αντικαθιστούν την συσκευή του παρόχου, είτε ως απλά Router πίσω από αυτήν.

Τωρα το καταλαβα ευχαριστω πολυ.Οποτε το μονο θετικο π εχει απο οτι διαβασα ειναι οτι μπορεις να κανεις διαμοιρασμο της ταχυτητας κ να φτιαξεις γκεστ δικτυα με συγκεκριμενη ταχυτητα στον καθενα ετσι να μη τραβανε ολοι μαζι.επισης οτι εχει κ καλο wifi.οπως επισης να περασω κ αλλους dns.αλλα με εξιταρει και το φριτζμποξ .

zeronero
15-10-21, 14:33
Όλα τα παραπάνω τα έχει και το fritz.

αδικος
16-10-21, 09:49
Καλό wifi δε το λες.

Takaros7
16-10-21, 09:54
Καλό wifi δε το λες.

Καλημερα,Δε το εχω δοκιμασει απο οτι ψαχτηκα λιγο γιατι μ επεσε στα χερια κατα τυχη.Το εχεις δοκιμασει;θεωρω απο καποιο ριπιτερ θα κανει καλυτερη δουλεια

geoav
16-10-21, 12:08
Καλημερα,Δε το εχω δοκιμασει απο οτι ψαχτηκα λιγο γιατι μ επεσε στα χερια κατα τυχη.Το εχεις δοκιμασει;θεωρω απο καποιο ριπιτερ θα κανει καλυτερη δουλεια

Αλλη η δουλεια του repeater ομως. Σε σχεση με το Η300 που ειχα εγω, οταν εβαλα το Fritz ειδα αισθητη διαφορα ακομα και στα δωματια μακρια απο το router. Απο την αλλη και λογω της υπαρξης καθρεφτων και του μπανιου που ηταν μεταξυ του δωματιου της κορης και του ρουτερ υπηρχε θεμα το οποιο θα υπηρχε, αν οχι με ολα, με τα περισσοτερα ρουτερ (ή εστω με τα λογικης τιμης). Εκει ερχεται το repeater που μπαινει καπου ενδιαμεσα και ενισχυει το σημα ωστε να πηγαινει και σε σημεια που το σημα απευθειας απο το ρουτερ δεν μπορει να φτασει λογω εμποδιων.

GregoirX23
16-10-21, 12:18
Εσείς εδώ μιλάτε για σοβαρά και επώνυμα ρούτερ.
Εγώ μια απλή αναφορά θα κάνω..
Διαφορές από wifi σε wifi έχω δει και σε ρούτερ παρόχων.. Άλλα ρούτερ αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε εμπόδια και άλλα τρυπάνε κυριολεκτικά τοίχους..
Σε ότι αφορά τώρα τα repeater/extender είναι καλύτερο να συνδέονται με καλώδιο γιατί αλλιώς κόβουν σε ταχύτητα.. Διαφορετικά μετά κάποια mesh η powerline με wifi ρούτερ Η κάποιο παλιό ρούτερ με καλώδιο σαν A.P..

geoav
16-10-21, 13:39
Εσείς εδώ μιλάτε για σοβαρά και επώνυμα ρούτερ.
Εγώ μια απλή αναφορά θα κάνω..
Διαφορές από wifi σε wifi έχω δει και σε ρούτερ παρόχων.. Άλλα ρούτερ αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε εμπόδια και άλλα τρυπάνε κυριολεκτικά τοίχους..
Σε ότι αφορά τώρα τα repeater/extender είναι καλύτερο να συνδέονται με καλώδιο γιατί αλλιώς κόβουν σε ταχύτητα.. Διαφορετικά μετά κάποια mesh η powerline με wifi ρούτερ Η κάποιο παλιό ρούτερ με καλώδιο σαν A.P..

Εκανα αναφορα σε καθρεφτες (που κανενα ρουτερ δεν μπορει να τρυπησει) και σε μπανιο που ειναι συνηθως γεματα απο χαλκινους σωληνες και φυσικα καθρεφτη που και παλι δεν μπορει να περασει το σημα του ρουτερ. Οσον αφορα τοιχους σκετους, οντως θα δεις διαφορες απο ρουτερ σε ρουτερ.

GregoirX23
16-10-21, 14:17
Έχεις δίκιο.. Καθρέφτες και σωλήνες είναι πολύ δύσκολο να τα περάσει το wifi..
Έχω μια ipcam σε εξωτερικό χώρο που δίπλα της περνάνε σωλήνες και αραιά και που μου κάνει όλο νερά..
Όλο στήνομαι με τη σκάλα και κουνάω κεραίες μέχρι να βρω κάπου που να μπορεί να επικοινωνήσει..
Πριν να περάσουν οι σωλήνες δίπλα της το πρόβλημα αυτό δεν υπήρχε σε τόση ένταση..

Takaros7
16-10-21, 16:06
χμμμ το καταλαβα παιδια σας ευχαριστω. Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι οτι ενω εχω 2 γραμμες σε διαφορετικές περιοχες Αθηνα και επαρχια μ γινοντουσαν παντα οι ιδιες προσφορες απο adsl στην αρχη μεχρι να φτασω σε vdsl 50 kai 100.Και στα 2 νουμερα.Βεβαια επαρχια δεν επαιζε vdsl ποτε οποτε εμενα στο πακετο του adsl στα 13.90 με ebill χωρις κινητό voda. Τωρα που μπηκε vdsl δεν δεχονται οτι μου εχουν κανει την ιδια προσφορα και για τα 2 νουμερα. Σας παραθετω φωτο συμβολαιων για αριθμο αθηνας σε vdsl 50 kai vdsl 100 ενω επαρχια με εχουν στα 26.70 για 100αρα.Απιθανοι τυποι

jkoukos
16-10-21, 17:16
Εδώ και πολλά χρόνια (για να μην γράψω ανέκαθεν) ίσχυε αυτό. Οι προσφορές είναι ανάλογα την γραμμή, το πακέτο και την χρήση που κάνει κάθε πελάτης.
Έχουμε 3 γραμμές Vodafone στην επαρχία, οι 2 στο ίδιο χωριό και ή άλλη στην πρωτεύουσα ενώ παλαιότερα είχαμε και μία τέταρτη στην Αθήνα (έχει γυρίσει σε Cosmote). Εε, λοιπόν οι προσφορές ήταν και είναι διαφορετικές για το ίδιο πακέτο σύνδεσης.

Takaros7
16-10-21, 17:41
Εδώ και πολλά χρόνια (για να μην γράψω ανέκαθεν) ίσχυε αυτό. Οι προσφορές είναι ανάλογα την γραμμή, το πακέτο και την χρήση που κάνει κάθε πελάτης.
Έχουμε 3 γραμμές Vodafone στην επαρχία, οι 2 στο ίδιο χωριό και ή άλλη στην πρωτεύουσα ενώ παλαιότερα είχαμε και μία τέταρτη στην Αθήνα (έχει γυρίσει σε Cosmote). Εε, λοιπόν οι προσφορές ήταν και είναι διαφορετικές για το ίδιο πακέτο σύνδεσης.

Καταλαβα ναι, απλα εκανα την βλακεια που δε τους ειπα να μου το κανουν γραπτως. Απλα μου ειπε εγω το σημειωνω σαν σχολιο στην καρτελα σας οτι ισχυει κ για τους 2 αριθμους οταν ερθει vdsl στην επαρχια. Δεν ειναι θεμα για τα 3, 4ευρω παραπανω αλλα για το γαμωτο της υποθεσης. καταλαβαίνεις

GregoirX23
16-10-21, 19:01
χμμμ το καταλαβα παιδια σας ευχαριστω. Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι οτι ενω εχω 2 γραμμες σε διαφορετικές περιοχες Αθηνα και επαρχια μ γινοντουσαν παντα οι ιδιες προσφορες απο adsl στην αρχη μεχρι να φτασω σε vdsl 50 kai 100.Και στα 2 νουμερα.Βεβαια επαρχια δεν επαιζε vdsl ποτε οποτε εμενα στο πακετο του adsl στα 13.90 με ebill χωρις κινητό voda. Τωρα που μπηκε vdsl δεν δεχονται οτι μου εχουν κανει την ιδια προσφορα και για τα 2 νουμερα. Σας παραθετω φωτο συμβολαιων για αριθμο αθηνας σε vdsl 50 kai vdsl 100 ενω επαρχια με εχουν στα 26.70 για 100αρα.Απιθανοι τυποι

Καλές τιμές πάντως.. Κ η adsl και η 50αρα χώμα..

Takaros7
18-10-21, 13:16
Καλημερα καλη εβδομαδα μου ειχαν δωσει σημερινή ημερομηνια ενεργοποίησης. Μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε δεν μου εχει ερθει αλλα λογω εργασιας για καμια ωρα ξεμεινα απο νετ ειοα να βαλω το νεο ρουτερ εκανα εκκινηση και τσακκκ εφτασε. Βεβαια ακομα δεν εχω τηλεφωνια. Για να δουμε πως θα παει231689

atrias
18-10-21, 19:25
(δεν έχω δει αν έγραψες τπτ πιο πάνω αλλά) για το τηλέφωνο μήπως απλά πρέπει να το βάλεις στη voip θύρα του router

δες μέσα στα menu του router , στο voip αν για τον αριθμό σου λέει status registered

Takaros7
18-10-21, 19:37
Ευχαριστω παιδια αλλαξα καλωδιο τηλεφωνου.Αυτο εφταιγε.

GregoirX23
18-10-21, 19:49
Καλημερα καλη εβδομαδα μου ειχαν δωσει σημερινή ημερομηνια ενεργοποίησης. Μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε δεν μου εχει ερθει αλλα λογω εργασιας για καμια ωρα ξεμεινα απο νετ ειοα να βαλω το νεο ρουτερ εκανα εκκινηση και τσακκκ εφτασε. Βεβαια ακομα δεν εχω τηλεφωνια. Για να δουμε πως θα παει231689

Σχετικά καλά είσαι αλλά νομίζω ότι θα μπορούσες και καλύτερα.. Ίσως χρήζει ενός ελέγχου στην εσωτερική καλωδίωση.. Ιδίως αν υπάρχουν πολλές πρίζες και όχι μόνο μια κεντρική.. Άσε το λίγες ημέρες μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση και τσεκαρε το μετά..

aitos
18-10-21, 20:27
παιδια η εσωτερικη καλωδιωση εχει τοσα λαθη ??

231711

Takaros7
19-10-21, 14:26
Σχετικά καλά είσαι αλλά νομίζω ότι θα μπορούσες και καλύτερα.. Ίσως χρήζει ενός ελέγχου στην εσωτερική καλωδίωση.. Ιδίως αν υπάρχουν πολλές πρίζες και όχι μόνο μια κεντρική.. Άσε το λίγες ημέρες μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση και τσεκαρε το μετά..

Μια μονο πριζα δουλευω την κεντρικη,θα το αφησω και θα κανω κανα ρισταρτ το ρουτερ μπαςκαι δω τπτ καλυτερο

atrias
20-10-21, 23:01
Καλημερα καλη εβδομαδα μου ειχαν δωσει σημερινή ημερομηνια ενεργοποίησης. Μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε δεν μου εχει ερθει αλλα λογω εργασιας για καμια ωρα ξεμεινα απο νετ ειοα να βαλω το νεο ρουτερ εκανα εκκινηση και τσακκκ εφτασε. Βεβαια ακομα δεν εχω τηλεφωνια. Για να δουμε πως θα παει231689

Fast Data Path πώς κατάφερες κι έχεις?
Γιατί εγώ τους το ζητούσα και μου λέγανε δεν γίνεται...

GregoirX23
20-10-21, 23:20
Fast Data Path πώς κατάφερες κι έχεις?
Γιατί εγώ τους το ζητούσα και μου λέγανε δεν γίνεται...

Είναι το προφίλ έτσι μέσω του g.inp..
Δεν είναι απλό fastpath..
Επίσης άλλο αν το ρούτερ λέει fast, στην ουσία είναι ένα πάρα πολύ ελαφρύ interleaved..

Takaros7
21-10-21, 18:56
Fast Data Path πώς κατάφερες κι έχεις?
Γιατί εγώ τους το ζητούσα και μου λέγανε δεν γίνεται...

Απο μονοι τους δεν ξερω τι και πως.Επισης εχω στα 400μετρα καμπινα wind δεν ξερω αν μ ερχεται απο εκει και αν τη εχουν ενεργοποιησει.Τοσα χρονια σε αυτο το μερος δεν ειχε vdsl ενω σε διπλα χωριο αποστση 1χιλιομετρο ειχε μονο οτε και σε καποιυς δρομους κ παραδρομους.πια περιοχη εισαι;

- - - Updated - - -


Είναι το προφίλ έτσι μέσω του g.inp..
Δεν είναι απλό fastpath..
Επίσης άλλο αν το ρούτερ λέει fast, στην ουσία είναι ένα πάρα πολύ ελαφρύ interleaved..

Δε γνωριζω καν απο αυτα ειμαι αμαθης τελειως

paanos
27-10-21, 12:54
Αναβάθμιση σε 100αρα σήμερα.
Στο συμβόλαιο λέει μεση διαθέσιμη 98mbps, στα ρουτερ βλέπω αυτά:
https://ibb.co/mBh7KZ9
https://ibb.co/88ZdHP7

Η εσωτερική καλωδίωση είναι σχετικά καινούρια.Περίπου 300 μέτρα έχω απόσταση από την καμπίνα.

jmakro
27-10-21, 14:19
τσεκαρε στην εσωτερική σου καλωδίωση μην είναι εκτός από την κεντρική πρίζα και άλλες πάνω της που πάνε σε άλλα δωμάτια.
Αν μπορείς να μετρήσεις και στον κατανεμητη ποσο πιάνεις ακομα καλύτερα

ant21
28-10-21, 17:43
Kαλησπέρα

Και εγω αν και μόλις 2 εβδομάδες στη VODAFONE με VDSL-50 αντιμετώπισα πρόβλημα σε περιοχή της Κοζάνης, εχθές το βραδυ.

Συγκεκριμένα αφού έκανα επανεκινηση του router Η267 μήπως και ξαναδουλέψει το ιντερνετ, το λαμπάκι του internet έγινε κόκκινο ενω το τηλέφωνο δούλευε κανονικά.

Επικοινωνησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι θα το λύσουν άμεσα.

Μέσα σε δύο ώρες το πρόβλημα λύθηκε αργά το βράδυ.

Μάλιστα επικοινώνησαν και απο την τεχνική υποστήρίξη σήμερα το πρωι και μου είπαν το πρόβλημα ήταν τοπικό. Απο τα λεγόμενα τους φαντάστηκα οτι ήταν απο την καμπίνα που στη Κοζάνη τις περισσότερες τις έχει η VODAFONE.

Πάντως σε σχέση με την COSMOTE η VODAFONE έχει καλύτερη τεχνική εξυπηρέτηση και είναι ευγενέστατοι όλοι τους.

1) Αμεση αποστολή sms με τον κωδικό αιτήματος
2) Αμεση αποστολή δεδομένων κινητού ιντερνετ για οσο διαρκεί η βλάβη.
3) Προσωποποιημένη τηλεφωνικη αναλυτική ενημερώση για την πορεία της βλάβης.

Η COSMOTE ηθελε μια εβδομάδα και 10 τηλεφώνα για να λύσουν το παραμικρό θέμα και έπρεπε να το ζητήσεις εσυ ο ίδιος για δωρέαν δεδομένα.

Μάλιστα οι τεχνικοι της VODAFONE μου είπαν ότι η γραμμή μου σηκώνει και VDSL-100, απλά μου είπαν ότι προσφορά θα μου δώσουν μόνο οταν βγεί ο πρώτο λογαριασμός για VDSL-50mbs. Η COSMOTE μου έλεγε ότι δεν μπορώ να πάρω με τίποτα VDSL-100mbs στην περιοχή που μένω, αν και οι καμπίνες είναι της VODAFONE.

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι με το router H 267
231935

GregoirX23
28-10-21, 20:01
Έτσι όπως είσαι τώρα δεν δείχνει να τα πιάνεις τα 100..
Φαίνεται να είσαι λίγο μακριά από τη καμπίνα.. Μια μέτρηση στο κατανεμητή θα έδειχνε αν έχει θέμα η όχι η εσωτερική καλωδίωση..

stelios_korudallos
29-10-21, 14:14
Καλησπέρα. Έκανα πρίν δέκα μέρες αναβάθμιση σε VDSL και θα ήθελα να μου πέιτε αν είναι εντάξει η γραμμή και τα αποτελέσματα γιατί δεν βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά απο πρίν όπου όπου αν θυμάμαι έπιανα γύρω στα 4-5 Mbps .Ευχαριστώ έκ των προτέρων.




Link Status Up

Modulation Type VDSL2_Vectoring

Actual Rate(Up/Down) 5495/54999 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 55449/126632 kbps

Noise Margin(Up/Down) 33/26.9 dB

Line Attenuation(Up/Down) 10.1/4.9 dB

Output Power(Up/Down) -5.3/13.7 dBm

Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 1/4

Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms

INP(Up/Down) 4/4 symbols

Profile 17a

Showtime Start 261 h 49 min 33 s

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/0

FEC Errors(Up/Down) 10/4599

@ ADSLgr.com All rights reserved.