PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66

AlexT544
13-03-22, 15:42
Εμενα μου ειχαν ζητησει ενα oxygen οταν ειχα OneNet
δεν τους το εδωσα ποτε δεν μου ειπαν απολυτως τιποτα

ThReSh
13-03-22, 15:49
Περιμένουμε αλλαγή σε αυτό. Η Vodafone (σαν όμιλος) έχει ανακοινώσει ότι θα προσπαθήσει για την μείωση των αποβλήτων να επαναχρησιμοποιεί αποκωδικοποιητές και router. Μέχρι σήμερα μόνο μια φορά έχουν ζητήσει πίσω εξοπλισμό, όταν υπήρχε το θέμα με τη ZTE.

Εννοώ αφού έφυγα από Vodafone για Wind, όχι για αλλαγή εξοπλισμού.

paanos
13-03-22, 16:28
Εννοώ αφού έφυγα από Vodafone για Wind, όχι για αλλαγή εξοπλισμού.

Κυρίως από τους πελάτες που αλλάζουν εταιρία θα έπρεπε να ξεκινάει γιατί στο 90% των περιπτώσεων οι εξοπλισμοί τους είναι σε καλή κατάσταση, συγκριτικά με κάποιον πελάτη που αντιμετωπίζει θέμα και προχωρά σε αντικατάσταση. ;)

Κοζανίτης
13-03-22, 17:03
Ωραία, ευχαριστώ!
Πάντως μόνο με τη Vodafone τόσες αλλαγές εξοπλισμού..
Σε δύο χρόνια συμβολαίου αλλάξαμε 2 φορές ρούτερ (3 σύνολο) λες και τα παίζανε κάθε τόσο..

netblues
13-03-22, 17:43
Αμα τρωνε κεραυνους.. Παλι καλα που στους αλλάζουν δωρεάν. Γιατι κανονικα δεν προβλέπεται, ο κεραυνός δεν ειναι τυχαία βλαβη εξοπλισμόυ

manik
13-03-22, 19:20
Τα οικιακά CPE δεν τα ζητάει η VF πίσω.

Κοζανίτης
13-03-22, 19:27
Αμα τρωνε κεραυνους.. Παλι καλα που στους αλλάζουν δωρεάν. Γιατι κανονικα δεν προβλέπεται, ο κεραυνός δεν ειναι τυχαία βλαβη εξοπλισμόυ

Ποιους κεραυνούς;
Όλο τα δίκτυο ειναι υπόγειο, εκτός απο το εσκαλιτ μέχρι το σπίτι, επιτοίχιο για 15 πες μέτρα..

ThReSh
13-03-22, 19:36
Όλο τα δίκτυο ειναι υπόγειο

Δεν ισχύει αυτό, είναι ανάλογα την περιοχή, πχ σε μένα η μεγαλύτερη διαδρομή είναι εναέρια.

minas
14-03-22, 10:57
Το πινακακι της ρητρας δεν ειναι προσωποποιημενο. Ισχυει για ολους.
Το λογικο ειναι να ξεκιναει με ενα μεγαλο ποσο, και σιγα σιγα να το μειωνει, με καθε μηνα που περναει. (αφου εισπράττει)
Επισης θα ηταν κατι αν για παραδειγμα τους πρωτους μηνες ηταν σταθερα υψηλό (μεχρι πχ να ανακτησει τα κοστη τρίτων) και μετα να πεφτει (για τα "διαφυγοντα")
Ομως αυτο? Γιατι? Τι χάνουμε?

Οι δύο τύποι υπολογισμού του ποσού είναι οι ακόλουθοι (ο συνδρομητής οφείλει όποιο είναι μικρότερο από Ποσό Α, Ποσό Β:

Ποσό Α
Το συνολικό ποσό που θα προκύπτει από το άθροισμα των ακόλουθων:

Το σύνολο της έκπτωσης επί του μηνιαίου παγίου μέχρι τη στιγμή της διακοπής.
Το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής, εξοπλισμού ή κατασκευής γραμμής.
Επισημαίνεται ότι, εάν ο συνδρομητής καταγγείλει τη σύμβαση οποιαδήποτε στιγμή πριν παρέλθει διάστημα 2 μηνών από την έναρξή της, θα οφείλει να καταβάλει:

Τα πάγια 2 μηνών.
Την έκπτωση 2 μηνών και το εναπομείναν, πέραν των 2 μηνών, ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής, εξοπλισμού ή κατασκευής γραμμής.

Ποσό Β
Το συνολικό ποσό που θα προκύπτει από το άθροισμα των ακόλουθων:

Το 1/3 του συνόλου των μηνιαίων παγίων για το διάστημα από την ημερομηνία διακοπής μέχρι την προβλεπόμενη ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου.
Το ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής, τερματικού εξοπλισμού ή κατασκευής γραμμής, το οποίο αντιστοιχεί στα 2/3 του εναπομείναντος διαστήματος από την ημερομηνία διακοπής μέχρι την προβλεπόμενη ημερομηνία λήξης της σύμβασης.

Η λογική είναι ότι μπορεί τους δύο πρώτους μήνες να αποφασίσει ότι τελικά το νέο συμβόλαιο δεν τον εξυπηρετεί, και γι' αυτό δίνεται η ευκαιρία διακοπής σχετικά οικονομικά, προστατεύοντας όμως στοιχειωδώς και τον πάροχο.

jkoukos
14-03-22, 11:34
Πληροφοριακά τα παραπάνω ισχύουν μέχρι 31-3-22. Από 1-4-22 (αν δεν πάρει νέα παράταση) ισχύει νέος τρόπος υπολογισμού του τέλους πρόωρης διακοπής.

ζ) Το τέλος πρόωρης διακοπής το οποίο δύναται να ορίσει ο πάροχος για την καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου, πριν την παρέλευση της ορισμένης διάρκειάς της, δεν δύναται να υπερβαίνει τα ακόλουθα ποσά ανά περίπτωση:

1. Εάν η διακοπή γίνει εντός των δύο πρώτων μηνών του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει τα πάγια δύο (2) μηνών, πέραν των παγίων που αντιστοιχούν στο χρόνο παραμονής.
Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τους εναπομείναντες μήνες, μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης μείον δύο μήνες.

2. Εάν η διακοπή γίνει μετά τον 2ο μήνα του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει το ένα τέταρτο (1/4) του αθροίσματος των μηνιαίων παγίων για το μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας διάστημα μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου.
Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τα τρία τέταρτα (3/4) του εναπομείναντος διαστήματος / μηνών, από τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης.

Ως πάγιο λαμβάνεται το καταβαλλόμενο μηνιαίως από τον συνδρομητή κατά την διάρκεια της ορισμένου χρόνου σύμβασης.

aitos
26-03-22, 20:28
236347

παιδια με αυτα τα στατιστικα να παω σε κατοσταρα? το ειχα πριν εξι μηνες αλλα εκανε πολλες αποσυνδεσεις και τωρα εδω και τρεις μηνες εχω πενητνταρα

Iris07
26-03-22, 20:32
Ουυυ.. μια χαρά!! ;)

SNR & Att .. αρκετά καλά!

Δείχνει 260 στην καμπίνα.. οπότε πιστεύω μπορείς να βάλεις και 200άρα ακόμη!!

aitos
26-03-22, 20:36
Ουυυ.. μια χαρά!! ;)

SNR & Att .. αρκετά καλά!

Δείχνει 260 στην καμπίνα.. οπότε πιστεύω μπορείς να βάλεις και 200άρα ακόμη!!

ωραια !!! ευχαριστω !!!! :)

suffocater
15-04-22, 16:51
Παιδια τα φωτα σας γιατι μιλαω απ το πρωι με υποστηριξη της voda και ακρη δεν βγαζω.
Εγινε σημερα αποπειρα αναβαθμισης της γραμμης απο εως 24 σε 30αρα.
Ρουτερ h300, προφιλ vdsl2-8b.
Βγάζει οτι συγχρονίζει στα 25500,αλλα το λαμπακι του ιντερνετ στο ρουτερ παραμενει κόκκινο.
το ρουτερ ειναι καινουριο btw, 1 μηνα το χω.
Καμια υποψία τι μπορει να φταιει, γιατι δυστυχώς τον τεχνικο με τον οποιο μιλαω δεν τον βλέπω να παρεχει λύση,αν και προσπαθει,μήπως τον κατευθύνω?

NexTiN
15-04-22, 17:39
Παιδια τα φωτα σας γιατι μιλαω απ το πρωι με υποστηριξη της voda και ακρη δεν βγαζω.
Εγινε σημερα αποπειρα αναβαθμισης της γραμμης απο εως 24 σε 30αρα.
Ρουτερ h300, προφιλ vdsl2-8b.
Βγάζει οτι συγχρονίζει στα 25500,αλλα το λαμπακι του ιντερνετ στο ρουτερ παραμενει κόκκινο.
το ρουτερ ειναι καινουριο btw, 1 μηνα το χω.
Καμια υποψία τι μπορει να φταιει, γιατι δυστυχώς τον τεχνικο με τον οποιο μιλαω δεν τον βλέπω να παρεχει λύση,αν και προσπαθει,μήπως τον κατευθύνω?

Να βγάλει DLM και να φτιάξουν τα VLAN...

suffocater
18-04-22, 14:24
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δυστυχώς αν και έχω μιλήσει απο την παρασκευή με τουλάχιστον 8 διαφορετικά άτομα, κανείς δεν φαίνεται να καταλαβαίνει καν τι του λέω ή τι μπορεί να φταίει.

GregoirX23
22-04-22, 04:41
Να βγάλει DLM και να φτιάξουν τα VLAN...

Γιατί βγάζουν το dlm αν το ζητήσεις; :hmm:
Κάθε φορά που ζητάω 6αρι margin το βγάζουν προσωρινά ώστε να περαστεί το προφίλ και μετά το ενεργοποιούν πάλι...
Αποτέλεσμα; Μετά από μερικές ημέρες πάλι το margin στο 9..
Προφανώς λόγω των περισσότερων crc με το 6αρι, που όμως το είχα χρόνια χωρίς προβλήματα..

- - - Updated - - -


Παιδια τα φωτα σας γιατι μιλαω απ το πρωι με υποστηριξη της voda και ακρη δεν βγαζω.
Εγινε σημερα αποπειρα αναβαθμισης της γραμμης απο εως 24 σε 30αρα.
Ρουτερ h300, προφιλ vdsl2-8b.
Βγάζει οτι συγχρονίζει στα 25500,αλλα το λαμπακι του ιντερνετ στο ρουτερ παραμενει κόκκινο.
το ρουτερ ειναι καινουριο btw, 1 μηνα το χω.
Καμια υποψία τι μπορει να φταιει, γιατι δυστυχώς τον τεχνικο με τον οποιο μιλαω δεν τον βλέπω να παρεχει λύση,αν και προσπαθει,μήπως τον κατευθύνω?

Προφανώς το ρουτερ έχει συγχρονίσει για να βλέπεις στατιστικά..
Δε νομίζω να είναι θέμα dlm..
Κάτι δεν γίνεται σωστά με τα vlans και τους κωδικούς για το ίντερνετ..
Bras/radius θέμα αν το λέω καλά..
Αλλά ας αφήσουμε τις ορολογίες, εφόσον κλείδωσες όπου κλείδωσες, είσαι οκ.. Ας ψάξουν να βρουν τι γίνεται και χτυπάει ο κωδικός του ίντερνετ...
Το voip παίζει; Έχεις voip η κλασσική τηλεφωνία;

lsavvaid
23-04-22, 22:19
Περιμένω ενεργοποίηση στη vodafone σε γραμμή 100/10

Θέλω να ρωτήσω τα εξής

1)Θα μου δώσουν το h300s που όλοι καταριούνται;

2) μπαίνει σε bridge mode ώστε να βάλω από πίσω ένα mikrotik που έχω;

3) Μπορώ να βάλω κάποιο άλλο του εμπορίου στη θέση του h300s αν αυτό δεν μπαίνει σε bridge mode;

4)Πρέπει να πληροί κάποια χαρακτηριστικά σε σχέση με αυτά που θέλει η Vodafone;

5)θα χάσω την τηλεφωνία έτσι;


Ευχαριστώ

user2163
23-04-22, 22:31
Περιμένω ενεργοποίηση στη vodafone σε γραμμή 100/10

Θέλω να ρωτήσω τα εξής

1)Θα μου δώσουν το h300s που όλοι καταριούνται;

2) μπαίνει σε bridge mode ώστε να βάλω από πίσω ένα mikrotik που έχω;

3) Μπορώ να βάλω κάποιο άλλο του εμπορίου στη θέση του h300s αν αυτό δεν μπαίνει σε bridge mode;

4)Πρέπει να πληροί κάποια χαρακτηριστικά σε σχέση με αυτά που θέλει η Vodafone;

5)θα χάσω την τηλεφωνία έτσι;


Ευχαριστώ

1) Ναι
2) Όχι μπορείς να πεις ότι είναι απλά ένα μαύρο τούβλο
3) Εννοείται, επιβάλλεται θα έλεγα
4) Όχι να έχει 35b υποστήριξη μήπως πας μελλοντικά σε 200άρα vdsl ή αλλάξει η vodafone σε 35b τον εξοπλισμό στην καμπίνα.Επίσης δεν ξέρω την περιοχή σου αν είσαι σε περιοχή της wind το 35b είναι υποχρεωτικό αν πάρεις router του εμπορίου.
5) Ναι αλλά έχεις κινητό να φανταστώ...

Καλή ενεργοποίηση και καλές ταχύτητες.

lsavvaid
24-04-22, 00:16
1) Ναι
2) Όχι μπορείς να πεις ότι είναι απλά ένα μαύρο τούβλο
3) Εννοείται, επιβάλλεται θα έλεγα
4) Όχι να έχει 35b υποστήριξη μήπως πας μελλοντικά σε 200άρα vdsl ή αλλάξει η vodafone σε 35b τον εξοπλισμό στην καμπίνα.Επίσης δεν ξέρω την περιοχή σου αν είσαι σε περιοχή της wind το 35b είναι υποχρεωτικό αν πάρεις router του εμπορίου.
5) Ναι αλλά έχεις κινητό να φανταστώ...

Καλή ενεργοποίηση και καλές ταχύτητες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Βασικά κάνω φορητότητα μιας και εληξε6το συμβόλαιο με cosmote.

Μου ζήτησαν να επιστρέψω το router από την cosmote.

παίζει να λένε ψέματα;

Ξέρω πολλούς που το έχουν κρατήσει

user2163
24-04-22, 00:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Βασικά κάνω φορητότητα μιας και εληξε6το συμβόλαιο με cosmote.

Μου ζήτησαν να επιστρέψω το router από την cosmote.

παίζει να λένε ψέματα;

Ξέρω πολλούς που το έχουν κρατήσει

Όχι δεν λένε ψέματα αν στο ζήτησαν θα το χρεωθείς στο λογαριασμό αν δεν το επιστρέψεις νομίζω γύρω στα 60 ευρώ είναι.
Σου ήρθε μήνυμα ή στο είπαν στο τηλέφωνο;

lsavvaid
24-04-22, 09:12
Όχι δεν λένε ψέματα αν στο ζήτησαν θα το χρεωθείς στο λογαριασμό αν δεν το επιστρέψεις νομίζω γύρω στα 60 ευρώ είναι.
Σου ήρθε μήνυμα ή στο είπαν στο τηλέφωνο;

Με πήραν να κάνουν αντι-προταση για να μην φύγω.

Στο τέλος της επικοινωνίας μου είπε να επιστρέψω το ρούτερ εντός 10 ημερών από την στιγμή της ενεργοποίησης

Iris07
24-04-22, 10:24
Εάν σου έρθει μήνυμα για επιστροφή θα σου το χρέωσουν σίγουρα σε λογαριασμό..

Είναι τελική ειδοποίηση το μήνυμα.

minas
24-04-22, 11:23
Περιμένω ενεργοποίηση στη vodafone σε γραμμή 100/10

Θέλω να ρωτήσω τα εξής

1)Θα μου δώσουν το h300s που όλοι καταριούνται;

2) μπαίνει σε bridge mode ώστε να βάλω από πίσω ένα mikrotik που έχω;

3) Μπορώ να βάλω κάποιο άλλο του εμπορίου στη θέση του h300s αν αυτό δεν μπαίνει σε bridge mode;

4)Πρέπει να πληροί κάποια χαρακτηριστικά σε σχέση με αυτά που θέλει η Vodafone;

5)θα χάσω την τηλεφωνία έτσι;


Ευχαριστώ

Πλέον όσων σωστά ειπώθηκαν, έχε υπόψη σου ότι μπορείς με λίγο κόπο να εξάγεις τα στοιχεία της τηλεφωνίας από το H300, για να τη στήσεις σε δική σου συσκευή.

dimangelid
24-04-22, 15:02
Πλέον όσων σωστά ειπώθηκαν, έχε υπόψη σου ότι μπορείς με λίγο κόπο να εξάγεις τα στοιχεία της τηλεφωνίας από το H300, για να τη στήσεις σε δική σου συσκευή.

Είναι ρίσκο όμως αυτό, γιατί μπορεί η Vodafone να τα αλλάξει ανά πάσα στιγμή ή και να αλλάξει το στήσιμο της VoIP τηλεφωνίας.

Ενώ με τον ΟΤΕ που τα δίνει επίσημα, έχεις μόνο το ρίσκο σε περίπτωση βλάβης να αλλάξει ο κωδικός που και πάλι θα στον δώσουν αν τον ζητήσεις.

jkoukos
24-04-22, 19:42
Είναι ρίσκο όμως αυτό, γιατί μπορεί η Vodafone να τα αλλάξει ανά πάσα στιγμή ή και να αλλάξει το στήσιμο της VoIP τηλεφωνίας.
Τόσα χρόνια (από εποχής HOL) δεν το έχει κάνει, όπως και δεν έχει κλειδώσει την συσκευή της (σε αντίθεση με άλλους) οπότε τον διαβάζουμε.
Ναι, θεωρητικά γίνεται, όπως επίσης και να αλλάξει πολιτική η Cosmote, που για την ιστορία δεν τον έδινε > τον έδινε > δεν τον έδινε > τον δίνει.

lsavvaid
24-04-22, 22:21
Κάποια πρόταση για modem-router για να μπει μπροστά σε bridge;

Πάντως έχει κάποιες μέρες που έστειλα την αίτηση υπογεγραμμένη αλλά δεν έστειλαν ακόμη εξοπλισμό

Μήπως περιμένουν να περάσει το 14ημερο για να μην έχω δικαίωμα υπαναχώρησης;

netblues
25-04-22, 08:18
Αν θες 35b τοτε vigor165, απο τα λιγα που κανουν καθαρο bridge mode, αλλα ειναι σχετικα ακριβα.
Επισης fritzbox 7530 που να κανει και την τηλεφωνια και να σου δωσει και pppoe passthrough.

Σε 17a με ειχε βολεψει το huawei Hg612 μονο σε modem.

lsavvaid
25-04-22, 16:41
Αν θες 35b τοτε vigor165, απο τα λιγα που κανουν καθαρο bridge mode, αλλα ειναι σχετικα ακριβα.
Επισης fritzbox 7530 που να κανει και την τηλεφωνια και να σου δωσει και pppoe passthrough.

Σε 17a με ειχε βολεψει το huawei Hg612 μονο σε modem.

Για αρχή θα ήθελα κάτι φθηνότερο

Της cosmote αν βρω κάποιο έστω μεταχειρισμένο speedport δεν θα κάνει δουλειά;

Η τηλεφωνία και να μην δουλεύει στην τελική δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

Και στην cosmote δεν είχα συνδέσει κάν τηλεφωνική συσκευή.

Θα ήταν επιθυμητό να δουλεύει και το τηλέφωνο αλλά όχι ότι αν δεν υπάρχει τρέχει και τίποτα

jkoukos
25-04-22, 18:27
Της cosmote αν βρω κάποιο έστω μεταχειρισμένο speedport δεν θα κάνει δουλειά;
Θα κάνει για τον συγχρονισμό του DSL (Bridge Mode) κανονικά, εκτός της τηλεφωνίας.
Για την τηλεφωνία θεωρητικά πρέπει να παίζει στο H300s αν μπει πίσω από το Mikrotik (όπως γίνεται (https://www.adslgr.com/forum/threads/1175132-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-MikroTik-hEX-S-VOIP-%CE%BC%CE%B5-Cosmote-FTTH?p=7017973#post7017973) σε FTTH).
Δηλαδή Speedport > ETH1 Mikrotik, στο οποίο θα κάνεις Bridge την ETH1 με την π.χ. ETH2 την οποία θα συνδέσεις στο WAN του H300s.

nmavro73
25-04-22, 18:56
Περυσι στο εξοχικό που ήμουν στα 50mbps η γραμμή συγχρόνιζε στα 55. Υπολόγιζα ότι αν με πανε στα 100 θα παω στα 100 σίγουρα..Γιατί είμαι μονο στα 72; Υπάρχει περίπτωση να με έβαλαν σε άλλη καμπίνα πιο μακριά;

aitos
25-04-22, 20:35
Περυσι στο εξοχικό που ήμουν στα 50mbps η γραμμή συγχρόνιζε στα 55. Υπολόγιζα ότι αν με πανε στα 100 θα παω στα 100 σίγουρα..Γιατί είμαι μονο στα 72; Υπάρχει περίπτωση να με έβαλαν σε άλλη καμπίνα πιο μακριά;

kai enas φιλος μου τον πανεβασανε 100 αλλα πεφτει συχνα -πυκνα στα 64 .....απο περιεργεια [ποσο σου δωσανε την 100 αρα τωρα ?? εμενα μου ειπαν 32,5 και λεω αστο αργοτερα :)

minas
25-04-22, 21:55
Περυσι στο εξοχικό που ήμουν στα 50mbps η γραμμή συγχρόνιζε στα 55. Υπολόγιζα ότι αν με πανε στα 100 θα παω στα 100 σίγουρα..Γιατί είμαι μονο στα 72; Υπάρχει περίπτωση να με έβαλαν σε άλλη καμπίνα πιο μακριά;

Όχι, η καμπίνα σου είναι συγκεκριμένη. Τα 100Mbps είναι πιο απαιτητικά από τα 50, είναι μια καλή ευκαιρία να ελέγξεις την καλωδίωσή σου.

nmavro73
26-04-22, 06:42
Όχι, η καμπίνα σου είναι συγκεκριμένη. Τα 100Mbps είναι πιο απαιτητικά από τα 50, είναι μια καλή ευκαιρία να ελέγξεις την καλωδίωσή σου.

Απλά δεν παίζει..τα καλώδια εδώ μπαινουν στην αυλή του συγκροτήματος σε κουτί. Και μετά ανεβαίνουν εξωτερικά απο κάτω από τα μπαλκόνια της σκάλας και ερχονται στο δεύτερο στη πριζα. Καλά είναι και τα 75 για διακοπές

- - - Updated - - -


kai enas φιλος μου τον πανεβασανε 100 αλλα πεφτει συχνα -πυκνα στα 64 .....απο περιεργεια [ποσο σου δωσανε την 100 αρα τωρα ?? εμενα μου ειπαν 32,5 και λεω αστο αργοτερα :)

Νομίζω στην καλύτερη να είναι 28-29. Δεν θυμάμαι γιατί δεν βλέπω εγώ το λογαριασμό. Ειναι στην ίδια τιμή που είχαν δώσει τα 50. Εδώ παίζει από τα 8 να πας κατευθείαν στα 50. Δεν έχει ενδιάμεσο. Οπότε το κανα αφού ηταν στην ίδια τιμή

GregoirX23
27-04-22, 15:48
Περυσι στο εξοχικό που ήμουν στα 50mbps η γραμμή συγχρόνιζε στα 55. Υπολόγιζα ότι αν με πανε στα 100 θα παω στα 100 σίγουρα..Γιατί είμαι μονο στα 72; Υπάρχει περίπτωση να με έβαλαν σε άλλη καμπίνα πιο μακριά;

Στατιστικά;
Γιατί δίχως αυτά... ;)

- - - Updated - - -


Περιμένω ενεργοποίηση στη vodafone σε γραμμή 100/10

Θέλω να ρωτήσω τα εξής

1)Θα μου δώσουν το h300s που όλοι καταριούνται;

2) μπαίνει σε bridge mode ώστε να βάλω από πίσω ένα mikrotik που έχω;

3) Μπορώ να βάλω κάποιο άλλο του εμπορίου στη θέση του h300s αν αυτό δεν μπαίνει σε bridge mode;

4)Πρέπει να πληροί κάποια χαρακτηριστικά σε σχέση με αυτά που θέλει η Vodafone;

5)θα χάσω την τηλεφωνία έτσι;


Ευχαριστώ

Νομίζω δίνουν κ 267Α για μέχρι 100...

lsavvaid
05-05-22, 15:21
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή
237632

Έχω το h300s συνδεμένο προς το παρόν

tasvar
13-05-22, 22:33
Πριν είχες 66 κ τώρα 88.. Κάτι κάπου τρέχει με κάποιο καλώδιο.. Το θέμα είναι να βρεις το που.. Το μόνο που μπορείς να κοιτάξεις είναι μέσα στο σπίτι σου.. Αν γνωρίζεις.. Αν δεν, ηλεκτρολόγο για να μετρήσετε και κατανεμητή με το ρούτερ να δείτε τι πιάνει εκεί.. Και μετά να κάνετε τις ανάλογες ενέργειες πάνω στο σπίτι..

Επανέρχομαι.
Επειτα από ελέγχους, συνδιαστικά ραντεβού ΟΤΕ και vodafone, τρείς επισκέψεις τεχνικών, μετρήσεις, αλλαγή ρούτερ από H300s σε zte zxhn h267a, μέτρηση μέσα στο σπίτι, μέτρηση στον κατανεμητή,
Η καλωδιωσή μου είναι κομπλέ, οτι δείχνει στον κατανεμητή, βλέπει και στο σπίτι.
Η vodafone λέει πως είναι θέμα καλωδίου του Δημόσιου παρόχου, (ΟΤΕ). Ο ΟΤΕ λέει, πως αυτοί είναι κομπλέ.
Το θέμα παραμένει. Ασταθής συγχρονισμός με μείωση ταχύτητας μέχρι τα 30mbps κατά διαστήματα (με το H300s).
Αυτό που παρατήρησα με την αλλαγή του ρούτερ, είναι πως μέχρι τώρα, δεν πέφτει κάτω από 70mbps.
Εγώ φίλοι μου πιστεύω πως είναι κάποιο καλώδιο στην πορεία από την καμπίνα μέχρι το σπίτι μου.
Any ideas?
237905
Και με το παλίό ρούτερ Η300s
237915

GregoirX23
14-05-22, 02:30
2 ερωτήσεις..
Crc βλέπεις να μαζεύει;
Το noise margin το βλέπεις να κάνει διακυμάνσεις η να πέφτει χαμηλά;

tasvar
14-05-22, 12:36
2 ερωτήσεις..
Crc βλέπεις να μαζεύει;
Το noise margin το βλέπεις να κάνει διακυμάνσεις η να πέφτει χαμηλά;

Επειδή δεν το έχω παρατηρήσει με το νέο ρούτερ,
Για δες στις 5 ώρες μετά την επανεκκίνηση.237914

Iris07
14-05-22, 12:36
Με SNR 9 σίγουρα η γραμμή κάπου έχει πρόβλημα..

Δεν ξέρω εάν έψαξε ο OTE να σου δώσει άλλο καλύτερο ζεύγος.. (και εάν υπήρχε..)
αλλά μάλλον απίθανο να μην έδειχνε κάτι το μηχάνημα τους..

Εάν ήσουν Cosmote.. μάλλον θα είχαν χαλάσει σχεδόν όλο το πεζοδρόμιο
για να βρουν την βλάβη, όπως κάνανε σε εμάς εδώ, για πελάτες τους! :cool:

Ευτυχώς που μου έδωσε και μας η Vodafone Η267Α.. δεν θα το αλλάξω.. :cool:
Πιθανόν σε τέτοια γραμμή να πήγαινε καλά και το Speedport, που μπορεί να ανεβάζει πολύ το Output Power.. (19-20 db)

tasvar
14-05-22, 12:46
Σε παλαιότερη επίσκεψη, μου είχαν πεί πως είναι καλωδιακό το θέμα του Δημόσιου πάροχου.
Τώρα είπε ο ΟΤΕ πως αυτοί είναι εντάξει.
Χρονικά, το πρόβλημα άρχισε, όταν σε γειτονικό σπίτι άλλαξαν πάροχο. Κάτι σκάλισαν στα καλώδια προφανώς και από τότε σχεδόν το παρατήρησα.

Iris07
14-05-22, 13:12
Χρονικά, το πρόβλημα άρχισε, όταν σε γειτονικό σπίτι άλλαξαν πάροχο. Κάτι σκάλισαν στα καλώδια προφανώς και από τότε σχεδόν το παρατήρησα.

Στην Cosmote πήγανε ?

- Γνωστό επίσης ότι η Cosmote κρατάει τα καλά ζεύγη για τους πελάτες της.. :cool:

tasvar
14-05-22, 17:49
Στην Cosmote πήγανε ?

- Γνωστό επίσης ότι η Cosmote κρατάει τα καλά ζεύγη για τους πελάτες της.. :cool:

Νομίζω από vodafone σε cosmote. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Για 8 μήνες, πήγαινε καλά. Μετά άρχισε να κάνει θέματα.237917

GregoirX23
14-05-22, 21:43
Επειδή δεν το έχω παρατηρήσει με το νέο ρούτερ,
Για δες στις 5 ώρες μετά την επανεκκίνηση.237914

Crc δεν βλέπω...
Αλλά κάτι τη κρατάει τη γραμμή...
Τώρα το τι είναι καλή ερώτηση.... :hmm:

- - - Updated - - -


Με SNR 9 σίγουρα η γραμμή κάπου έχει πρόβλημα..

Δεν ξέρω εάν έψαξε ο OTE να σου δώσει άλλο καλύτερο ζεύγος.. (και εάν υπήρχε..)
αλλά μάλλον απίθανο να μην έδειχνε κάτι το μηχάνημα τους..

Εάν ήσουν Cosmote.. μάλλον θα είχαν χαλάσει σχεδόν όλο το πεζοδρόμιο
για να βρουν την βλάβη, όπως κάνανε σε εμάς εδώ, για πελάτες τους! :cool:

Ευτυχώς που μου έδωσε και μας η Vodafone Η267Α.. δεν θα το αλλάξω.. :cool:
Πιθανόν σε τέτοια γραμμή να πήγαινε καλά και το Speedport, που μπορεί να ανεβάζει πολύ το Output Power.. (19-20 db)

Για το 17Α η συγκεκριμένη ισχύς είναι λογική νομίζω..
Μέχρι και 100αρα η το Η300 η το 267Α θα δώσουν..

- - - Updated - - -


Σε παλαιότερη επίσκεψη, μου είχαν πεί πως είναι καλωδιακό το θέμα του Δημόσιου πάροχου.
Τώρα είπε ο ΟΤΕ πως αυτοί είναι εντάξει.
Χρονικά, το πρόβλημα άρχισε, όταν σε γειτονικό σπίτι άλλαξαν πάροχο. Κάτι σκάλισαν στα καλώδια προφανώς και από τότε σχεδόν το παρατήρησα.

Οι μετρητές χειρός των τεχνικών τι ταχύτητα έβγαζαν;
Αν πάντως είναι καλωδιακό και δεν υπάρχει άλλο ζεύγος.... Δυσκολη περίπτωση αλλά θα μπορούσε να είναι και χειρότερα με αποσυνδέσεις κλπ..

- - - Updated - - -


Νομίζω από vodafone σε cosmote. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Για 8 μήνες, πήγαινε καλά. Μετά άρχισε να κάνει θέματα.237917

Εδώ έχεις μερικά λαθάκια, το Ν.Μ έχει ανέβει επειδή κλείδωσε λόγω θορύβου σε χαμηλότερη ταχύτητα και μετά ο θόρυβος έφυγε και η γραμμή σήκωνε παραπάνω ταχύτητα...
Αν έχεις το sra ενεργό ίσως αυτό έκανε τη κίνηση χωρίς να πέσει η γραμμή..

tasvar
15-05-22, 19:49
Crc δεν βλέπω...
Αλλά κάτι τη κρατάει τη γραμμή...
Τώρα το τι είναι καλή ερώτηση.... :hmm:

- - - Updated - - -



Για το 17Α η συγκεκριμένη ισχύς είναι λογική νομίζω..
Μέχρι και 100αρα η το Η300 η το 267Α θα δώσουν..

- - - Updated - - -



Οι μετρητές χειρός των τεχνικών τι ταχύτητα έβγαζαν;
Αν πάντως είναι καλωδιακό και δεν υπάρχει άλλο ζεύγος.... Δυσκολη περίπτωση αλλά θα μπορούσε να είναι και χειρότερα με αποσυνδέσεις κλπ..

- - - Updated - - -



Εδώ έχεις μερικά λαθάκια, το Ν.Μ έχει ανέβει επειδή κλείδωσε λόγω θορύβου σε χαμηλότερη ταχύτητα και μετά ο θόρυβος έφυγε και η γραμμή σήκωνε παραπάνω ταχύτητα...
Αν έχεις το sra ενεργό ίσως αυτό έκανε τη κίνηση χωρίς να πέσει η γραμμή..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αρα το θέμα είναι σε καλώδια του ΟΤΕ αν κατάλαβα καλά. Δεν έχω πολλές τεχνικές γνώσεις, αλλά αυτό κατάλαβα.
Οι μετρητές χειρός των τεχνικών τι ταχύτητα έβγαζαν; Ακριβώς ότι βλέπετε στις εικόνες.
Αυτό που κατάλαβα είναι πως παίζει και η μέγιστη ταχύτητα που μου δίνει η καμπίνα. Αλλες φορές είναι 132, αλλές 108 άλλες 95 κ.τ.λ...Θόρυβος; Βραχυκύκλωμα;
Θα επικοινωνήσω ξανά με την τεχνική υποστήριξη. Το θέμα είναι να έρθει ο ΟΤΕ να ανοίξει τα κουτιά που πιστεύω έχει γίνει το πρόβλημα.

GregoirX23
15-05-22, 22:45
Υποθέτουμε κάτι με το ζεύγος του ΟΤΕ..
Το παράδοξο όμως είναι ότι δεν βλέπω πολλά λάθη στα στατιστικά.. Αν δεν κάνω λάθος κ αν έχω δει καλά...
Κατά την άποψη μου δεν πρέπει να αποκλείσουμε και κάτι με τη καμπίνα...
Αλλά πάντως από το χαλκό ξεκινάνε τους ελέγχους και τελευταία κοιτάνε τη καμπίνα..
Πίεσε τους να σου αιτιολογήσουν γραπτώς το που είναι το πρόβλημα κατά την άποψη τους..
Πίεσε επίσης για αλλαγή πόρτας στη καμπίνα..
Αν δεν διορθωθεί τότε μένει το ζεύγος μετά...
Πάντως όσο δε σου λένε για όρια ταχύτητας και μέσο όρο περιοχής πίεζε..

tasvar
16-05-22, 20:59
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θα ενημερώσω.

manospcistas
22-05-22, 13:26
Αίτηση για νέα σύνδεση VDSL 50, από KV OTE, τέλη Μαρτίου.
22/05 κι ακόμα μας λένε "Συστημική αδυναμία" με άγνωστο χρόνο υλοποίησης.
Πάρτε ένα MiFi Unlimited μας λένε, πάμε σε κατάστημα για παραλαβή δεν έχει κανείς MiFi hotspot, λήγει ο κωδικός, "α δε δικαιούστε άλλο τώρα να το παίρνατε στην ώρα του"

tasvar
24-05-22, 22:04
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θα ενημερώσω.

238179
Μια εβδομάδα online. Τι βλέπετε, επειδή θα επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη, να ξέρω δύο πράγματα παραπάνω να τους πώ.
Ευχαριτώ.

Iris07
24-05-22, 22:54
Χαμηλό SNR.. 10..

Κάπου υπάρχει πρόβλημα..
Η γραμμή στο κτήριο είναι οκ ?

Υπάρχει κεντρικό κουτί στο κτήριο να μετρήσουν τι ταχύτητα έρχεται από την καμπίνα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.