PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

nm96027
17-12-12, 19:35
Το μεσημέρι έκανα τηλεφωνικά την αίτηση για VDSL στην hellas online για τα 50Mbps. Αναμένω νέο ρουτερ και ενεργοποίηση...

nnn
17-12-12, 19:40
Από ΚΑΦΑΟ ?

nm96027
17-12-12, 19:41
Yes από ΚV.

nnn
17-12-12, 19:43
Ζηλεύω, άντε αναμένουμε review του εξοπλισμού.

nm96027
17-12-12, 19:48
Από όσο ξέρω και καταλαβαίνω, η hol θα δίνει VDSL μόνο από τα KV.

TearDrop
17-12-12, 19:54
Εχουμε καμμιά λίστα με αυτά τα KV ?

nm96027
17-12-12, 20:02
Εχουμε καμμιά λίστα με αυτά τα KV ?

Θα το δούμε από αύριο. Ουσιαστικά πρέπει να είναι ακριβώς η διαθεσιμότητα του ΟΤΕ. Προς το παρόν υποθέτω πως είναι οι γνωστές πόλεις της Β. Ελλάδας (Αλεξανδρούπολη, Ξάνθη, Κομοτηνή κ.α.) συν του Ζωγράφου. Τα Νότια προάστια αναμένονται τόσο από τον ΟΤΕ όσο και από την hol (και τους υπόλοιπους).

Θέλει λίγο ψάξιμο αυτό όμως.

jim_nut18
17-12-12, 20:04
εννοεις απο τα minidslams ετσι?

nm96027
17-12-12, 20:07
εννοεις απο τα minidslams ετσι?

Nαι. Για να μην μπερδευόμαστε ας τα πούμε VDSL DSLAM από KV. Το διαχωρίζω γιατί και ο καρέας έχει minidslam αλλά δίνουν μόνο adsl.

kalicatzaros
17-12-12, 20:08
Οι περιοχές είναι οι παρακάτω: Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Σέρρες, Αμπελόκηποι (Δ. Ζωγράφου), Βούλα, Καλαμάκι, Ξάνθη.

BlindG
17-12-12, 20:10
Αντίθετα με τη Cyta ε;

nosf1234
17-12-12, 20:11
Θα το δούμε από αύριο. Ουσιαστικά πρέπει να είναι ακριβώς η διαθεσιμότητα του ΟΤΕ. Προς το παρόν υποθέτω πως είναι οι γνωστές πόλεις της Β. Ελλάδας (Αλεξανδρούπολη, Ξάνθη, Κομοτηνή κ.α.) συν του Ζωγράφου. Τα Νότια προάστια αναμένονται τόσο από τον ΟΤΕ όσο και από την hol (και τους υπόλοιπους).

Θέλει λίγο ψάξιμο αυτό όμως.

:clap: Ελπίζω μέχρι το Μάιο να γίνει και αυτό.

jim_nut18
17-12-12, 20:23
Nαι. Για να μην μπερδευόμαστε ας τα πούμε VDSL DSLAM από KV. Το διαχωρίζω γιατί και ο καρέας έχει minidslam αλλά δίνουν μόνο adsl.

ωραια.


Οι περιοχές είναι οι παρακάτω: Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Σέρρες, Αμπελόκηποι (Δ. Ζωγράφου), Βούλα, Καλαμάκι, Ξάνθη.

γιατι λες αμπελοκηπους? αμπελοκηποι ειναι το αρχικο KV και οχι τα νεα minidslams που εχει στου ζωγραφου

kalicatzaros
17-12-12, 20:26
ωραια.



γιατι λες αμπελοκηπους? αμπελοκηποι ειναι το αρχικο KV και οχι τα νεα minidslams που εχει στου ζωγραφου

Γιατί Αμπελόκηποι είναι Το Α/Κ και για αυτό στην παρένθεση γράφω μόνο Δήμος Ζωγράφου ;)

balabouma
17-12-12, 21:22
Yes από ΚV.


Και φυσικά το upload...

farcry
18-12-12, 01:45
γιαυτο λεει κατευθειαν εως 50. εαν εδινε απο αστικο κεντρο δε θα μπορουσε να το πει αυτο. μονο απο ΚΑΦΑΟ μπορει να το πει καποιος. δυστυχως οι περισσοτεροι συνδρομητες ειναι απο αστικα κεντρα οποτε κερδιζει ο ΟΤΕ επι του παροντος.



τι εξοπλισμο δινει η HOL ξερει κανεις?

N@Name
18-12-12, 01:54
τι εξοπλισμο δινει η HOL ξερει κανεις?

ZTE (ZXHN H168N) :cool:

farcry
18-12-12, 01:58
ειναι σαν το ZXDSL 931WII οπως βλεπω απλα εχει ενα δευτερο GE uplink port



http://support.zte.com.cn/support/news/NewsDetail.aspx?newsId=1002883

cyberten
18-12-12, 09:36
γιαυτο λεει κατευθειαν εως 50. εαν εδινε απο αστικο κεντρο δε θα μπορουσε να το πει αυτο. μονο απο ΚΑΦΑΟ μπορει να το πει καποιος. δυστυχως οι περισσοτεροι συνδρομητες ειναι απο αστικα κεντρα οποτε κερδιζει ο ΟΤΕ επι του παροντος.

Αυτό δεν ξέρω αν είναι ακριβές γιατί ακριβώς το ίδιο λέει και η 4νετ και στη δική μου περίπτωση ισχυρίζεται ότι μπορεί να μου δώσει vdsl έως 50Mbps παρόλο που από όσα γνωρίζω στο Πέραμα δεν υπάρχει VDSL KV κάπου εγκατεστημένο (όλες οι συνδέσεις VDSL προσφέρονται από το ΑΚ). Μήπως υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" εδώ;

balandis
18-12-12, 10:56
καλημερα!!αντε επιτελους και η εταιρεια μας:)περιστερι ξερει κανει τι θα γινει....????:hmm:

- - - Updated - - -


καλημερα!!αντε επιτελους και η εταιρεια μας:)περιστερι ξερει κανει τι θα γινει....????:hmm:

εγεινε διακοπη ρευματος σημερα.συχρονισα 1 μβς παραπανω σημερα.το snr καρφωμενο στο 9.ελπιζω να το κρατησει.επισης το attenuation απο 39,5 επεσε σε 38,9.λετε επειδη βαζουν vdsl να λασκαρουν λιγο οι γραμμες??και μπαινουν αυτοι σε αλλα καφαο////επιτελους καλυτερες ταχυτητες και σε μακρινες αποστασεις????...........

cyberten
18-12-12, 14:47
Αυτό δεν ξέρω αν είναι ακριβές γιατί ακριβώς το ίδιο λέει και η 4νετ και στη δική μου περίπτωση ισχυρίζεται ότι μπορεί να μου δώσει vdsl έως 50Mbps παρόλο που από όσα γνωρίζω στο Πέραμα δεν υπάρχει VDSL KV κάπου εγκατεστημένο (όλες οι συνδέσεις VDSL προσφέρονται από το ΑΚ). Μήπως υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" εδώ;

Μετά από επικοινωνία με εξυπ. πελατών με ενημέρωσαν ότι όντως το VDSL παρέχεται αυτή τη στιγμή σε όσες περιοχές υπάρχει η δυνατότητα από το ΚΑΦΑΟ και πως σε ότι αφορά την περιοχή του Περάματος αυτό ίσως είναι διαθέσιμο μετά το Φεβρουάριο 2013 αλλά αυτό εξαρτάται από τον προγραμματισμό εργασιών ΟΤΕ (μπορεί δηλαδή ο Φεβρουάριος να γίνει Ιούνιο κ.ο.κ.).

Manvol
18-12-12, 20:16
Εκανα αίτηση κι εγώ χθες το μεσημέρι σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τη HOL. Το πακέτο είναι το 50άρι με 5Mbps upload + αστικά/υπεραστικά. Θα δίνω 2 ευρώ παραπάνω απ' όσα έδινα μέχρι τώρα για το 24άρι + αστικά υπεραστικά. Είμαι Ζωγράφου και η περιοχή μου έχει καυφθεί από καιρό με τα νέα miniDSLAM.

cyberten
18-12-12, 20:41
Έχω να παρατηρήσω ότι είναι ακριβή η τιμή που δίνει για το VDSL. Δεν ξέρω αν θα το βάλω όταν γίνει διαθέσιμο γιατί είμαι σε δίλημμα. Η πρόταση της Wind για VDSL 50/10 Mbps με 33€ είναι δελεαστική και ειδικά αν σχεδιαστεί με κινητό Wind έχεις άλλα 13€ (νομίζω, μπορεί να είναι 10€) έκπτωση. Σε σχέση με 4νετ, πάλι η HOL είναι ακριβότερη και σε ότι αφορά την ποιότητα σύνδεσης στο ADSL που έχω και είχα (από 4νετ παλαιότερα) μπορώ να πω ότι η 4νετ πάλι είναι πιο ελκυστική. Ελπίζω αυτά να τα δουν εκεί στη HOL διότι οι εποχές είναι δύσκολες και όλα κρίνονται στην πιο μικρή λεπτομέρεια.

nnn
18-12-12, 20:42
Μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά, στην Hol μιλάνε για VDSL από ΚΑΦΑΟ και όχι από ΑΚ...

farcry
18-12-12, 20:42
Μετά από επικοινωνία με εξυπ. πελατών με ενημέρωσαν ότι όντως το VDSL παρέχεται αυτή τη στιγμή σε όσες περιοχές υπάρχει η δυνατότητα από το ΚΑΦΑΟ και πως σε ότι αφορά την περιοχή του Περάματος αυτό ίσως είναι διαθέσιμο μετά το Φεβρουάριο 2013 αλλά αυτό εξαρτάται από τον προγραμματισμό εργασιών ΟΤΕ (μπορεί δηλαδή ο Φεβρουάριος να γίνει Ιούνιο κ.ο.κ.).


μα δε μπορει να δωσει 50 απο αστικο κεντρο εκτος αν ειναι διπλα και μιλαμε για διπλανα τετραγωνα. τοσο διπλα :p

cyberten
18-12-12, 21:37
Μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά, στην Hol μιλάνε για VDSL από ΚΑΦΑΟ και όχι από ΑΚ...


μα δε μπορει να δωσει 50 απο αστικο κεντρο εκτος αν ειναι διπλα και μιλαμε για διπλανα τετραγωνα. τοσο διπλα :p

Προφανώς αλλά το ίδιο ισχύει και σε 4νετ, Wind επομένως συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

farcry
18-12-12, 21:43
Προφανώς αλλά το ίδιο ισχύει και σε 4νετ, Wind επομένως συγκρίνουμε όμοια πράγματα.


ναι απλα η wind και η forthnet δεν εχουν μονο 50 πακετο εχουν και πακετο των 30 που φτανει μεχρι το 1 χιλιομετρο. η hol εχει μονο πακετο των 50. οι συνδρομητες των αστικων κεντρων που μπορουν να βαλουν 50 ειναι ελαχιστοι και οικονομικα δεν αξιζει

jim_nut18
18-12-12, 22:04
Προφανώς αλλά το ίδιο ισχύει και σε 4νετ, Wind επομένως συγκρίνουμε όμοια πράγματα.


οχι..η forthnet δινει μονο απο αστικο κεντρο..και η wind το ιδιο αν και δεν ειμαι σιγουρος.


Εκανα αίτηση κι εγώ χθες το μεσημέρι σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τη HOL. Το πακέτο είναι το 50άρι με 5Mbps upload + αστικά/υπεραστικά. Θα δίνω 2 ευρώ παραπάνω απ' όσα έδινα μέχρι τώρα για το 24άρι + αστικά υπεραστικά. Είμαι Ζωγράφου και η περιοχή μου έχει καυφθεί από καιρό με τα νέα miniDSLAM.

ποσα πληρωνες μεχρι τωρα?

cyberten
18-12-12, 22:08
ναι απλα η wind και η forthnet δεν εχουν μονο 50 πακετο εχουν και πακετο των 30 που φτανει μεχρι το 1 χιλιομετρο. η hol εχει μονο πακετο των 50. οι συνδρομητες των αστικων κεντρων που μπορουν να βαλουν 50 ειναι ελαχιστοι και οικονομικα δεν αξιζει

http://www.forthnetgroup.gr/VDSLForm.aspx?a_id=4890

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/wind-double-play-l-vdsl/?planID=2028

Ο λόγος που επισύναψα τα παραπάνω είναι γιατί και οι δύο εταιρείες που ανέφερα παρουσιάζουν ότι δίνουν ταχύτητες έως 50Mbps και όχι έως 30Mbps, Το πως το προσφέρουν είναι ένα άλλο θέμα. Επίσης φαίνεται τυπικά ότι υπάρχουν δύο ειδών πάροχοι VDSL με κριτήριο την ταχύτητα: ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι. Φυσικά ο ΟΤΕ διατυμπανίζει ότι δίνει έως 30Mbps και έως 50Mbps ενώ όλοι οι άλλοι λένε μόνο έως 50Mbps κι εσύ είσαι στην "τύχη σου να πιάσεις ότι μπορείς". Θεωρώ ότι για να το λέτε πως οι Wind, 4νετ δίνουν από ΑΚ (γιατί δεν βλέπω πουθενα να διαφημίζουν ότι δίνουν vdsl έως 30Mbps) πως είναι αλήθεια αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα έγκειται ότι και πάλι η υπηρεσία είναι πιο ακριβή. Διότι αυτό που μετράει τι πληρώνεις και τι παίρνεις. Και επειδή πολλοί θα πείτε ότι μετράει αν έχεις vdsl από το ΚΑΦΑΟ ή από το ΑΚ, σας προλαμβάνω ισχυριζόμενος ότι μπορούμε να συγκρίνουμε πελάτες που παίρνουν όλοι vdsl από το ΚΑΦΑΟ. Τότε η HOL είναι η πιο ακριβή τους εναλλακτικούς με διαφορά στο ετήσιο κόστος της σύνδεσης.

Manvol
18-12-12, 22:09
οχι..η forthnet δινει μονο απο αστικο κεντρο..και η wind το ιδιο αν και δεν ειμαι σιγουρος.



ποσα πληρωνες μεχρι τωρα?

Πληρώνω 34.90/μήνα για το πακέτο που έχω τώρα και ο λογαριασμός θα πάει στα 37/μήνα.

farcry
18-12-12, 22:17
http://www.forthnetgroup.gr/VDSLForm.aspx?a_id=4890

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/wind-double-play-l-vdsl/?planID=2028

Ο λόγος που επισύναψα τα παραπάνω είναι γιατί και οι δύο εταιρείες που ανέφερα παρουσιάζουν ότι δίνουν ταχύτητες έως 50Mbps και όχι έως 30Mbps, Το πως το προσφέρουν είναι ένα άλλο θέμα. Επίσης φαίνεται τυπικά ότι υπάρχουν δύο ειδών πάροχοι VDSL με κριτήριο την ταχύτητα: ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι. Φυσικά ο ΟΤΕ διατυμπανίζει ότι δίνει έως 30Mbps και έως 50Mbps ενώ όλοι οι άλλοι λένε μόνο έως 50Mbps κι εσύ είσαι στην "τύχη σου να πιάσεις ότι μπορείς". Θεωρώ ότι για να το λέτε πως οι Wind, 4νετ δίνουν από ΑΚ (γιατί δεν βλέπω πουθενα να διαφημίζουν ότι δίνουν vdsl έως 30Mbps) πως είναι αλήθεια αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα έγκειται ότι και πάλι η υπηρεσία είναι πιο ακριβή. Διότι αυτό που μετράει τι πληρώνεις και τι παίρνεις. Και επειδή πολλοί θα πείτε ότι μετράει αν έχεις vdsl από το ΚΑΦΑΟ ή από το ΑΚ, σας προλαμβάνω ισχυριζόμενος ότι μπορούμε να συγκρίνουμε πελάτες που παίρνουν όλοι vdsl από το ΚΑΦΑΟ. Τότε η HOL είναι η πιο ακριβή τους εναλλακτικούς με διαφορά στο ετήσιο κόστος της σύνδεσης.



ναι αλλα εμενα και η HOL και η WIND που κοιταξα μου λενε οτι δεν μπορω να παρω VDSL ;)
(γιατι προφανως ειμαι πολυ μακρια απο το 50)

cyberten
18-12-12, 22:45
ναι αλλα εμενα και η HOL και η WIND που κοιταξα μου λενε οτι δεν μπορω να παρω VDSL ;)
(γιατι προφανως ειμαι πολυ μακρια απο το 50)

Άλλο αυτό. Αν τα εργαλεία κάθε μιας εταιρείας δεν ενημερώνουν σωστά για τις πιθανές επιλογές του χρήστη και γιατί συμβαίνει αυτό ίσως πρέπει να αναλυθεί σε ένα άλλο τοπικό. Εδώ συζητάμε ότι για την υπηρεσία της HOL (αρχή λειτουργίας, τιμές, κλπ.).

jpcupra
19-12-12, 01:59
Τα Νότια προάστια αναμένονται τόσο από τον ΟΤΕ όσο και από την hol (και τους υπόλοιπους).


ποσο αναμενονται καλε μου κυριε?? :p:p
δεν την παλευω αλλο!!!!
τσου τσου τσου!!!!
:p:p:p:p

farcry
19-12-12, 03:28
Άλλο αυτό. Αν τα εργαλεία κάθε μιας εταιρείας δεν ενημερώνουν σωστά για τις πιθανές επιλογές του χρήστη και γιατί συμβαίνει αυτό ίσως πρέπει να αναλυθεί σε ένα άλλο τοπικό. Εδώ συζητάμε ότι για την υπηρεσία της HOL (αρχή λειτουργίας, τιμές, κλπ.).


το ανεφερα γιατι ειπες πριν οτι μπορει να ξεγελανε τους πελατες λεγοντας τους εως 50 και καποιος να πιανει 25. δεν φαινεται κατι τετοιο αφου τα ιδια τους τα εργαλεια δεν εμφανιζουν διαθεσιμοτητα για κατι τετοιο. αρα σεβονται τους πελατες δεν υπαρχει διαφαινομενη κοροιδια


παρατηρησα κατι ομως. η forthnet μου λεει οτι εχω δυνατοτητα να βαλω εως 50 και διαβαζοντας στο αντιστοιχο τμημα του φορουμ φαινεται οτι δινει vdsl ακομα και αν καποιος πιανει 30 ή και λιγοτερο επειδη λεει το εως 50. κατι που δεν κανουν η wind, hol και ειναι προς τιμην τους για μενα

valen_gr
19-12-12, 04:50
123456

cyberten
19-12-12, 09:21
το ανεφερα γιατι ειπες πριν οτι μπορει να ξεγελανε τους πελατες λεγοντας τους εως 50 και καποιος να πιανει 25. δεν φαινεται κατι τετοιο αφου τα ιδια τους τα εργαλεια δεν εμφανιζουν διαθεσιμοτητα για κατι τετοιο. αρα σεβονται τους πελατες δεν υπαρχει διαφαινομενη κοροιδια


Δεν ήθελα να εννοήσω "κοροϊδία" ή κάτι αντίστοιχο. Είναι όλα θέμα μάρκετινγκ. Σου προβάλλουν μόνο το θετικό της υπηρεσίας τους. Αν και για να είμαστε ειλικρινής δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία σχετικά με τις ταχύτητες του vdsl. Και συγνώμη που το αναφέρω αλλά εάν δεν κάνωλάθος στο εξωτερικό οι εταιρείες που δίνουν vdsl ή ακόμα adsl δεν σου διαφημίζουν την προσφερόμενη ταχύτητα παρά μόνον την τιμή και την ποιότητα της σύνδεσης. Επίσης οι χρόνοι υποχρεωτικής παραμονής του συμβολαίου δεν είναι 12 μήνες όπως εδώ αλλά μπορεί και τρία χρόνια. Πάντως για να επιστρέψω στο θέμα μας, είναι επιτακτική η ανάγκη να επέμβει η ΕΕΤΤ και επιτέλους να δημιουργηθεί ένα εργαλείο κοινό για όλους που θα σου δίνει όλη την πληροφορία είτε είσαι εταιρεία είτε χρήστης να μάθεις βάσει απόστασης τι σύνδεση μπορείς να έχεις. Έχει γίνει από όσο παρακολουθώ τις εξελίξεις κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει γίνει υποχρεωτική η χρήση του από όλους (εννοώ τους παρόχους) με αποτέλεσμα ο καθείς να λέει ότι του "καπνίσει". Μήπως πρέπει να υπάρξει κάποια παρέμβαση προς την κατεύθυνση αυτή;

vagelispyr
19-12-12, 13:26
δλδ εγώ που είμαι κοντά στα 700 μέτρα με την hol θα έχω γρηγορότερο ίντερνετ από τους άλλους παρόχους? είμαι κέντρο Αθήνα, γιατί μπάινει στην διαδικασία να πουλάει κάτι για πολύ μικρό αριθμό πληθυσμού(Β.Ελλάδα + 2 περιοχές Αττική)?το λέω αυτό γιατί θα χάσει πελατεία από την μεγάλη αναμονή να τελειώσει και με τις υπόλοιπες περιοχές ενώ οι άλλοι πάροχοι προσφέρουν ήδη

dkmaster
19-12-12, 19:06
Νομίζω πως δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί το vdsl σε κάποιους παρόχους όπως πχ στην hol παρόλο που αναφέρεται συνεχώς στις προηγούμενες σελίδες αλλά μάλλον δεν μπαίνουμε στον κόπο να διαβάσουμε. Δεν επέλεξε η hol να δώσει επίτηδες σε μικρή μερίδα πλυθισμού το vdsl. Το δίνει μέσω των KV που έστησε ο ΟΤΕ όπερ όπου δίνει ο ΟΤΕ δίνει και η HOL that's it.

Από εκεί και πέρα είναι εντελώς άκυρο το ότι θα χάσει πελάτες αν δεν δώσει vdsl για ένα και μόνο λόγο. Δεν είναι ΟΛΟΙ πορωμένοι με τα νούμερα 50/5. Και 1 ευρώ διαφορά να έχει το πακέτο προς τα πάνω ο μέσος χρήστης (δηλαδή το 70% τουλάχιστον των πελατών της hol) δεν θα το βάλει γιατί πλέον και το 1 ευρώ μετράει. Επίσης το ότι θα δούν όσοι βάλουν vdsl ασχέτως παρόχου να κλειδώνει το ρούτερ τους στα 50/5 δεν σημαίνει πως θα τα αξιοποιούν κιόλας. Αν ο πάροχος δεν δώσει λεφτά για bandwidth θα έχουμε μια τωρινή εώς 24αρα με καινούργιο περιτύλιγμα.

farcry
20-12-12, 03:56
Από εκεί και πέρα είναι εντελώς άκυρο το ότι θα χάσει πελάτες αν δεν δώσει vdsl για ένα και μόνο λόγο. Δεν είναι ΟΛΟΙ πορωμένοι με τα νούμερα 50/5. Και 1 ευρώ διαφορά να έχει το πακέτο προς τα πάνω ο μέσος χρήστης (δηλαδή το 70% τουλάχιστον των πελατών της hol) δεν θα το βάλει γιατί πλέον και το 1 ευρώ μετράει. Επίσης το ότι θα δούν όσοι βάλουν vdsl ασχέτως παρόχου να κλειδώνει το ρούτερ τους στα 50/5 δεν σημαίνει πως θα τα αξιοποιούν κιόλας. Αν ο πάροχος δεν δώσει λεφτά για bandwidth θα έχουμε μια τωρινή εώς 24αρα με καινούργιο περιτύλιγμα.


αναφερομουν σε πελατες που ενδιαφερονται αλλα και στα στατιστικα κατανομης του VDSL που δειχνουν οτι ενα 70%+ ειναι απο ΑΚ και το υπολοιπο απο καμπινες. προφανως λογω του περιορισμου αριθμου ενεργοποιημενων καμπινων επι του παροντος οπως ειπα και πριν.

- - - Updated - - -


Δεν ήθελα να εννοήσω "κοροϊδία" ή κάτι αντίστοιχο. Είναι όλα θέμα μάρκετινγκ. Σου προβάλλουν μόνο το θετικό της υπηρεσίας τους. Αν και για να είμαστε ειλικρινής δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία σχετικά με τις ταχύτητες του vdsl. Και συγνώμη που το αναφέρω αλλά εάν δεν κάνωλάθος στο εξωτερικό οι εταιρείες που δίνουν vdsl ή ακόμα adsl δεν σου διαφημίζουν την προσφερόμενη ταχύτητα παρά μόνον την τιμή και την ποιότητα της σύνδεσης. Επίσης οι χρόνοι υποχρεωτικής παραμονής του συμβολαίου δεν είναι 12 μήνες όπως εδώ αλλά μπορεί και τρία χρόνια. Πάντως για να επιστρέψω στο θέμα μας, είναι επιτακτική η ανάγκη να επέμβει η ΕΕΤΤ και επιτέλους να δημιουργηθεί ένα εργαλείο κοινό για όλους που θα σου δίνει όλη την πληροφορία είτε είσαι εταιρεία είτε χρήστης να μάθεις βάσει απόστασης τι σύνδεση μπορείς να έχεις. Έχει γίνει από όσο παρακολουθώ τις εξελίξεις κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει γίνει υποχρεωτική η χρήση του από όλους (εννοώ τους παρόχους) με αποτέλεσμα ο καθείς να λέει ότι του "καπνίσει". Μήπως πρέπει να υπάρξει κάποια παρέμβαση προς την κατεύθυνση αυτή;



φιλε μου μετα απο αυτο αναιρω οτι ειπα πριν. πρεπει να παρεμβει καμια ΕΕΤΤ καλα λες


http://www.adslgr.com/forum/threads/637483-Vdsl-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-!-%CE%95%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4919894#post4919894


αυτο ειναι κοροιδια ρε γαμωτο μου :twisted:

dkmaster
20-12-12, 08:01
farcry δεν πήγαινε σε εσένα το σχόλιο αλλά στον vagelispyr και σε όσους δεν ξέρουν τι είναι το dsl.

neshtar
20-12-12, 12:51
αναφερομουν σε πελατες που ενδιαφερονται αλλα και στα στατιστικα κατανομης του VDSL που δειχνουν οτι ενα 70%+ ειναι απο ΑΚ και το υπολοιπο απο καμπινες. προφανως λογω του περιορισμου αριθμου ενεργοποιημενων καμπινων επι του παροντος οπως ειπα και πριν.


υπαρχουν 600 ενεργες καμπινες VDSL. 1100 προς ενεργοποιηση και το πλανο απο Φεβρουαριο ειναι 400 καινουργιες καμπινες πανελλαδικα το μηνα. Το κοινο του VDSL απο το Α/Κ αυτη τη στιγμη ειναι στο μεγιστο του, και οσο θα μπαινουν καινουργιες καμπινες θα φθινει. Μακροπροθεσμα το VDSL ειναι προιον καμπινας. Το θεμα ειναι αν μπορεις να βγαλεις τα λεφτα σου (ως παροχος) βραχυπροθεσμα πουλωντας VDSL μεσω αδεσμοποιητου.

vagelispyr
20-12-12, 15:53
δλδ πιστευεις η HOL μεχρι τον φεβρουαριο θα έχει βάλει adsl στο κέντρο της Αθηνας? να το θέσω διαφορετικα αξίζει καποιος να περιμένει στην HOL η να παμε σε αλλο παροχο?

neshtar
20-12-12, 16:49
η hol δε "βαζει" τιποτα, η hol νοικιαζει την υποδομη που φτιαχνει ο ΟΤΕ και οχι δεν θα υπαρχει vdsl απο καμπινα μεχρι το Φεβρουαριο στο κεντρο της Αθηνας

dkmaster
20-12-12, 16:52
Δεν ξέρω γιατί σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις ακόμη. Η HOL όπως και κάποιοι από τους άλλους παρόχους νοικιάζει τα μηχανήματα του ΟΤΕ. Αυτό που έχεις λοιπόν να διαλέξεις είναι παροχή υπηρεσίες από Α/Κ ή από KV;
Αν είναι το πρώτο πας Cyta, Wind αλλά θα πρέπει να είσαι σε ακτίνα 1000 μέτρων από το Α/Κ. Αν θες το δεύτερο πας HOL, Forthnet, OTE.

Επίσης adsl η HOL δίνει χρόνια τώρα σε όλη την Ελλάδα, μάλλον vdsl ήθελες να πεις.

jim_nut18
20-12-12, 17:13
δινει η forthnet vdsl απο KV?

dkmaster
20-12-12, 17:21
Είχα την αίσθηση πως δίνει, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το θέμα δεν είναι αυτό. Στην προκειμένη ο vagelispyr ρωτάει αν είναι να περιμένει ή να διαλέξει άλλο πάροχο. Το θέμα δεν είναι μόνο να διαλέξει πάροχο αλλά και είδος παροχής υπηρεσίας. Αυτό προσπαθώ να του δώσω να καταλάβει.

neshtar
20-12-12, 18:22
δινει η forthnet vdsl απο KV?

μεχρι πριν 2 βδομαδες ειχε δωσει μονο καμια 30ρια πιλοτικα, παραπερα δε ξερω

Morfeus
20-12-12, 18:57
Καλησπέρα σε όλους. Πριν από δυο περίπου ώρες έκανα και εγώ αίτηση για vDSL. Επειδή δεν είδα να το λέει κάποιος μέχρι τώρα να σας ενημερώσω πως υπάρχει μια εφάπαξ χρέωση 15€ για μεταφορά από aDSL σε vDSL. Τέλος μου είπαν ότι η διαδικασία θα έχει ολοκληρωθεί σε 10 με 12 εργάσιμες ημέρες αλλά ο εξοπλισμός θα έχει φτάσει πολύ νωρίτερα. Η απόσταση μου από το KV είναι 1-1.1Km οπότε για να δούμε τι θα δούμε :)

vagelispyr
20-12-12, 18:58
Για να καταλαβω ποια η διαφορα του Α/Κ απο το KV?αφου λετε η hol νοικιαζει γραμμες του ΟΤΕ γιατι ο οτε μου δίνει στο διαμέρισμα μου vdsl ενώ η hol όχι?

kalicatzaros
20-12-12, 19:22
Για να καταλαβω ποια η διαφορα του Α/Κ απο το KV?αφου λετε η hol νοικιαζει γραμμες του ΟΤΕ γιατι ο οτε μου δίνει στο διαμέρισμα μου vdsl ενώ η hol όχι?

Γιατί ο ΟΤΕ δεν έχει κάνει διαθέσιμα όλα τα KV που έχει στους παρόχους. Ακόμα τουλάχιστον..

@ ADSLgr.com All rights reserved.