PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστερημένη εγγραφή απέτυχε........



pelopidass
18-12-12, 01:10
Γεια σε όλους.

Έχω ένα pc το όποιο μου βγάζει αυτό το σφάλμα. "Η καθυστερημένη εγγραφή απέτυχε : Τα Windows δεν ήταν δυνατό να αποθηκεύσουν όλα τα δεδομένα για το αρχείο "G:\$Mft". Τα δεδομένα χάθηκαν. Αυτό το σφάλμα μπορεί να προκληθεί από μια αποτυχία του υλικού του υπολογιστή ή της σύνδεσης δικτύου".

Το θέμα είναι ότι είναι ο βασικός δίσκος (που έχει το λειτουργικό, εσωτερικός)

Το λογισμικό του είναι Windows XP. Κάπου διάβασα ότι είναι θέμα των XP, λέτε άμα βάλω τα 7 να μην υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

biggeo65
18-12-12, 07:29
Τα Windows είναι στον G: ; Σε πόσα partition είναι χωρισμένος ο δίσκος;
Κάνε έλεγχο του δίσκου για σφάλματα.

Πάνε έναρξη EΕκτέλεση (RUN) και γράψε μέσα CMD.
Πάτα ΟΚ θα ανοίξει το παράθυρο γραμμής εντολών.

Γράψε μέσα chkdsk /f /r G: και πάτα Enter.

Aν σου ζητήσει επανεκκίνηση ,γράψε Ν Ελληνικό, ή Υ αγγλικό και πάτα Enter .

Πάντως παρόμοιο σφάλμα μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε Windows λειτουργικό, δεν φταίνε τα ΧΡ

stefp
18-12-12, 10:32
Πάντως κι εμένα μου το έχει βγάλει μερικές φορές , κάποιες περιόδους συνέβαινε πιο συχνά (μιλάμε ότι εδώ και 1-2 χρόνια κάνει εμφανίσεις), τώρα το κάνει μια στο δίμηνο π.χ. (χωρίς να έχω αλλάξει δίσκο ή τίποτε), κι εγώ XP έχω, αλλα σχεδόν πάντα συνέχιζε κανονικότατα, μερικές φορές μόνο χρειάστηκε επανεκκίνηση το μηχάνημα (γιατί έκανε κάτι μικρά κολλήματα), αλλά στο chkdsk δε μου είχε βγάλει λάθη.. Οπότε υπέθεσα ότι είναι απλά "στιγμιαία αστοχία υλικού", ή κάποια μικρο-κοτσάνα του λειτουργικού..

nnn
18-12-12, 10:57
Για αρχή αλλάξτε το καλώδιο σύνδεσης του δίσκου, αν συνεχίσει να εμφανίζεται το μήνυμα, backup, backup,backup και νέο δίσκο.

- - - Updated - - -

Για αρχή αλλάξτε το καλώδιο σύνδεσης του δίσκου, αν συνεχίσει να εμφανίζεται το μήνυμα, backup, backup,backup και νέο δίσκο.

biggeo65
18-12-12, 11:04
Πάντως κι εμένα μου το έχει βγάλει μερικές φορές , κάποιες περιόδους συνέβαινε πιο συχνά (μιλάμε ότι εδώ και 1-2 χρόνια κάνει εμφανίσεις), τώρα το κάνει μια στο δίμηνο π.χ. (χωρίς να έχω αλλάξει δίσκο ή τίποτε), κι εγώ XP έχω, αλλα σχεδόν πάντα συνέχιζε κανονικότατα, μερικές φορές μόνο χρειάστηκε επανεκκίνηση το μηχάνημα (γιατί έκανε κάτι μικρά κολλήματα), αλλά στο chkdsk δε μου είχε βγάλει λάθη.. Οπότε υπέθεσα ότι είναι απλά "στιγμιαία αστοχία υλικού", ή κάποια μικρο-κοτσάνα του λειτουργικού..

Στην ουσία το πρόβλημα δεν είναι τόσο σοβαρό όσο δείχνει το μήνυμα.

Το αρχείο $ΜFT είναι αντίγραφο του MFT (Master File Table) του ΝΤFS,
και το MFT περιέχει πληροφορίες για τα αρχεία του δίσκου.

Το ΜFT είναι πάντα ενημερωμένο από την στιγμή που δουλεύει το σύστημα σωστά,
απλά κάτι έγινε και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αντίγραφο.

Μπορεί κάποια καθυστέρηση στο σύστημα, κάποια διακοπή ρεύματος,
κάποιο καλωδιο δεδομένων που θέλει αλλαγή.

Όπως και να έχει πάντως θα δημιουργηθεί (ενημερωθεί) το αντίγραφο, ή στην επόμενη επανεκκίνηση,
ή στην πρώτη αλλαγή που θα γίνει στον δίσκο. (π.χ. διαγραφή αρχείου.)

pelopidass
18-12-12, 11:20
Να πω ότι μετά κολάει το σύστημα και χρειάζεται restart (από το κουμπί).

C:\ ήταν ο σκληρός αλλά μετά έγινε στο άκυρο G:\ ποιος ξέρει τι έγινε.

Back up έχω κάνει μήπως άμα τον φορμάρω να εξαφανιστεί το πρόβλημα;

biggeo65
18-12-12, 11:25
Να πω ότι μετά κολάει το σύστημα και χρειάζεται restart (από το κουμπί).

C:\ ήταν ο σκληρός αλλά μετά έγινε στο άκυρο G:\ ποιος ξέρει τι έγινε.

Back up έχω κάνει μήπως άμα τον φορμάρω να εξαφανιστεί το πρόβλημα;

Μήπως και γι αυτό η καθυστερημένη εγγραφή και τα κολλήματα ; Λόγω αλλαγής γράμματος;
Η αλλαγή γράμματος πως έγινε σε δίσκο συστήματος χωρίς να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα;

Μόνο έναν δίσκο έχεις; Και μόνο ένα λειτουργικό;

pelopidass
18-12-12, 18:40
Έχω και έναν ακόμα γεμάτο με τραγούδια, μουσική κτλπ. αλλά εκείνος δεν έχει πρόβλημα.

- - - Updated - - -

Κάνω chkdsk περιμένω να τελιώσει......

Τελιωσε το check (το αλλαξα και το sata, ο σκληρος ειναι seagate) και ακομα δεν μου εβγαλε το error. Θα βαλω τα 7 για ευνοιτους λογους και βλεπουμε.

- - - Updated - - -

Το πρόβλημα από ότι φαίνεται έχει επιλυθεί. Ήταν προβληματικό το καλώδιο SATA. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! :)

stefp
18-12-12, 19:26
Καλό που όλα τελειώσαν καλά..αλλά μου έμεινε η απορία, αυτό που ρωτάει ο biggeo65 : Άλλαξε γράμμαο δίσκος με τα windows και (πέρα από το πως ακριβώς έγινε) ΔΕΝ εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα άλλο!??

pelopidass
19-12-12, 17:07
Καλό που όλα τελειώσαν καλά..αλλά μου έμεινε η απορία, αυτό που ρωτάει ο biggeo65 : Άλλαξε γράμμαο δίσκος με τα windows και (πέρα από το πως ακριβώς έγινε) ΔΕΝ εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα άλλο!??

Όχι δεν εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα. Και πραγματικά και εγώ την ίδια απορία έχω.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.