PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει ψωνίσει ποτέ κανείς σας από το PLAY.COM;;;



ermis333
08-06-04, 11:54
Έχω τις εξείς απορίες...

Όταν λέει ότι στην τιμή περιλαμβάνεται και το κόστος μεταφοράς εννοεί και για Ελλάδα ή είναι μόνο για Αγγλία;

Επίσης η παραγγελία ποστέλεται μέσω απλού ταχυδρομείου ή μέσω Courier...το ρωτάω αυτό γιατί αν έρχεται μέσω απλού ταχυδρομείου σαν γράμμα φέξε μου και γλίστρισα.


Πόσο καιρό έκανε να σας έρθει η παραγγελία;

lazar
08-06-04, 12:09
Έχει ξαναγίνει η συζήτηση. Κάποιος ανέφερε ότι πλήρωσε μόνο την τιμή που γράφουν στο site χωρίς extra για Ελλάδα.
Το Courier ή όχι δεν το γνωρίζω. Συστημένο φαντάζομαι, οπότε έχεις εγγύηση ότι θα έρθει.

aangelis
08-06-04, 12:32
Η τιμή περιλαμβάνει και τα έξοδα αποστολής για την Ελλαδα.
Η αποστολή των προϊόντων γίνεται με απλή αποστολή και όχι συστημένο.
Τα προϊόντα φτάνουν στην Αθήνα από 2 μέχρι 8-9 μέρες περίπου.
Εαν χαθεί κάποιο σου στέλνουν άλλο.

ermis333
08-06-04, 12:53
aangelis, Υπάρχει επιλογή για συστημένο ή courier;

Γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία με τόσους που μπαινοβγαίνουν όλο και κάποιος μπορεί να το βουτήξει, γι αυτό ρωτάω.

aangelis
08-06-04, 13:41
Οχι, δεν υπάρχει επιλογή για συστημένο η courier.
Πρέπει να έχεις το νου σου να μην το πάρουν..

Εαν πάντως δεν το λάβεις το δηλώνεις χαμένο και σου στέλνουν άλλο.

Σημείωσε ότι εαν παραγγείλεις πχ. 3 DVD και ένα παιχνίδι για PS2 θα σου στείλουν 4 φάκελα με ένα αντικείμενο το καθένα!

Εχω αγοράσει και εγώ και ο φίλος που ανταλλάσουμε παιχνίδια και DVD και δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην φοβάσαι και να χαθεί κανένα που είναι σπάνιο μετα από 14 μέρες θα σου στείλουν άλλο. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Οι τιμές είναι απίστευτες. 40% - 20% σε τιμές που μπορείς να βρεις στα μαγαζιά της Αθήνας.

Απο αυτό παιδιά φαίνεται πόσο κοροϊδα νομίζουν ότι είμαστε οι έμποροι και βάζουν καπέλο 400% στην τιμή χονδρικής των προϊόντων.



[/code]

ThReSh
08-06-04, 14:36
ναι το play.com είναι αρκετά καλό site...πάντα αντικαθιστούν χαμένες παραγγελίες! :)

aesir
08-06-04, 17:08
Και εγώ αγοράζω συχνά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το play.com

jasonpap
09-06-04, 13:17
να σημειώσω οτι εαν παρει καποιος απο playusa.com έρχονται στο ίδιο χρονικό διάστημα χωρίς επιπλέον κόστη! :)

Gothic
09-06-04, 19:34
To play.com είναι φανταστικό, έχω να αγοράσω DVD απο το Ελλάντα εδώ και 2 χρόνια. Μακάρι να γνώριζαν πιο πολλοί απο internet και online shopping για να φάνε ήττα κάτι αλυσίδες τύπου Μετρόπολις και Παρθένα.

ovelix67
09-06-04, 22:18
και οι πληρομές?

Johny4
09-06-04, 22:44
To play.com είναι φανταστικό, έχω να αγοράσω DVD απο το Ελλάντα εδώ και 2 χρόνια. Μακάρι να γνώριζαν πιο πολλοί απο internet και online shopping για να φάνε ήττα κάτι αλυσίδες τύπου Μετρόπολις και Παρθένα.

Το μόνο κακό στα DVD είναι ότι δεν έχουν ελληνικούς υπότιτλους. :cry:

AC9800PBA
09-06-04, 23:25
Δεν υπάρχει τρόπος να βάλουμε εμείς Ελληνικά subs? Όπως γίνεται με τα divxs-xvids etc?

lazar
10-06-04, 01:18
και οι πληρομές?

με πιστωτική

jasonpap
10-06-04, 23:54
η με visa electron 8)

The_StarGazer
12-06-04, 12:36
Ρε παιδια και εμπιστευεστε τους αριθμους των καρτων σας ετσι στο Νετ ή εχετε καποιο "κολπακι" του στυλ εχω 1 λογαριασμο με 200€ 300€, ψωνιζω απο εκει και αν γινει η στραβη το πολυ πολυ χανω αυτα τα 200€

Το λεω αυτο γιατι και γω εχω βρει αρκετες ευκαιριες σε e-Shops αλλα το σκεφτομαι να βγαλω μια Visa και μετα να δινω τον αριθμο ετσι. Ενταξει σιγουρα δεν μιλαω για μαγαζια οπως το Mitsoulas.com, αλλα και για μεγαλα οπως amazon.

Εχετε μηπως καμια συμβουλη ???

aesir
12-06-04, 12:41
The_StarGazer Εγώ αγοράζω online εδώ και χρόνια, και δεν μου έχει τύχει το παραμικρό. Βέβαια δεν πάω να αγοράσω από sites που είναι αμφιβόλου αξιοπιστίας...

The_StarGazer
12-06-04, 13:00
Αυτο το [b]αμφιβόλου αξιοπιστίας[\b] πως το ξεχωριζεις ???

Το λεω αυτο γιατι και εγω μπορω να φτιαξω μια εντυπωσιακη σελιδα που να φαινεται σοβαρη αλλα στην πραγματικοτητα να ειμαι η καραμαϊμου του κερατα.

Οπως καταλαβατε ολοι ειμαι Ο ΑΣΧΕΤΟΣ σε οτι αφορα το e-shopping. :oops:

lazar
13-06-04, 10:08
Όπως ακριβώς τα λες The_StarGazer. Πρέπει να ξέρεις που δίνεις την πιστωτική κάρτα. Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν (κάνε search, εάν σε ενδιαφέρει). Ο αριθμός της κάρτας πάει κατ' ευθείαν σε δικτυακή τράπεζα. Να προσέχεις πάντα να είναι ο server με SSL. Είναι πιο ασφαλές από το μαγαζί, όπου δίνεις την κάρτα σου στον οποιονδήποτε υπάλληλο.

Η τράπεζα Αττικής, νομίζω, βγάζει πιστωτικές με αντικαταβολή, οπότε ρισκάρεις μόνο το ποσό που έχεις πιστώσει.

dpetka2001
13-06-04, 11:56
Να προσέχεις πάντα να είναι ο server με SSL.αυτο απο που το καταλαβαινεις?? πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιει SSL?? το https αρκει απο μονο του??

sdikr
13-06-04, 13:28
Αυτο το [b]αμφιβόλου αξιοπιστίας[\b] πως το ξεχωριζεις ???

Το λεω αυτο γιατι και εγω μπορω να φτιαξω μια εντυπωσιακη σελιδα που να φαινεται σοβαρη αλλα στην πραγματικοτητα να ειμαι η καραμαϊμου του κερατα.

Οπως καταλαβατε ολοι ειμαι Ο ΑΣΧΕΤΟΣ σε οτι αφορα το e-shopping.

υπάρχουν 3 με 4 μεγάλες και γνωστές εταιρίες που ασχολούνται με online charge (πιστωτικες κλπ) πχ ccbill etc
οι πιό πολλές σελίδες κάνουν χρήση αυτών.

απο εκει και πέρα πλεον ακόμα και στην ελλάδα, οι αγορές μέσω internet είναι ασφαλίσμένες απο σχεδόν όλες τις τράπεζες. (πχ στην barcleys που έχω το αναφέρει στους κανονισμούς) αν για παράδειγμα γίνει κάποια στραβή τους τους στέλνω φαξ και ακυρώνεται η πληρωμή

πάντως μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα


και για αυτούς που ακόμα το σκέφτονται, κάντε εναν λογαριασμό σε μία τράπεζα που δίνει electron visa (alpha, eurobank) θέλεις να αγοράσεις κάτι, βάζεις τα χρήματα στον λογαριασμό (πχ 120 ευρω) και κάνεις αγορα για 120 ευρω.

androu
13-06-04, 14:21
Αυτές οι electron είναι μιάς χρήσεως?? Είπες eurobank? Και πώς τις ζητάνε.. ?

sdikr
13-06-04, 14:25
Αυτές οι electron είναι μιάς χρήσεως?? Είπες eurobank? Και πώς τις ζητάνε.. ?


δεν ειναι μιας χρήσεως,
πχ εγώ που έχω λογαριασμό στην alpha μου δίνουν μια για να έχω πρόσβαση απο τα atm, όταν θέλω να πάρω κάτι καταθέτω τα χρήματα και μετά κάνω την αγορά.
υπάρχει και η δυνατότητα για δύο λογαριασμους, πχ, ένας που να έχει όλα τα χρήματα και ένας για χρήση στο internet οποτε μετα μεσω webbanking κάνει μεταφορά χρημάτων και κανεις την αγορα που θελεις.

lazar
13-06-04, 16:24
Να προσέχεις πάντα να είναι ο server με SSL.αυτο απο που το καταλαβαινεις?? πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιει SSL?? το https αρκει απο μονο του??

Όχι! Ένα είναι το λουκέτο στον browser (https). Το άλλο είναι το certificate. Με αυτό επιβεβαιώνεται ότι ο server είναι αυτός που θέλεις να είναι. Γιατί μπορεί να είναι άλλος, ...υποκλέπτων. Αυτό είναι άλλωστε που πληρώνει στην RSA, Thawte ή άλλη εταιρεία ο κάτοχος του site. Το certificate το οποίο πρέπει να είναι αυτό που ταιριάζει στο όνομα του server. Όλοι οι μοντέρνοι browser θα σε ειδοποιήσουν εάν δεν είναι σωστό το certificate.

@ ADSLgr.com All rights reserved.