PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγραφη cd-image με το k3b



antoniost
08-06-04, 14:18
Προσπαθω να γραψω σε cd-r ενα cd-image με το k3b.
Mου βγαζει το εξης μηνυμα λαθους :

Starting dao writing at 16x speed.
Cdrecord has no permission to open the device.
You may use k3bsetup2 to solve this problem.

Σε ποιο device και σε ποια permission αναφερεται ?
Μπορει κανεις να βοηθησει ?

Slammer
08-06-04, 15:02
Κατ' αρχην τρεξε το k3b ως root, να δεις αν ολα δουλεύουν σωστα.
Αν πραγματι δουλευουν το μονο σου προβλημα ειναι στα permissions, το k3bsetup2 που σου λεει διορθωνει τα permissions ετσι ωστε και αλλοι χρηστες να μπορουν να γραψουν cd. Δοκιμασε και πες μας το αποτελεσμα....

WAntilles
08-06-04, 15:06
Τρέξε μια φορά το k3bsetup2 ως root και κάνε detect devices από εκεί μέσα.

Λογικά θα λυθεί το πρόβλημα.

antoniost
08-06-04, 15:09
Κατ' αρχην τρεξε το k3b ως root, να δεις αν ολα δουλεύουν σωστα.
Αν πραγματι δουλευουν το μονο σου προβλημα ειναι στα permissions, το k3bsetup2 που σου λεει διορθωνει τα permissions ετσι ωστε και αλλοι χρηστες να μπορουν να γραψουν cd. Δοκιμασε και πες μας το αποτελεσμα....

καναδυο απλοικες ερωτησεις ;

1. πως θα τρεξω το k3b ως root ?
2.που βρισκεται το k3bsetup2 ?

WAntilles
08-06-04, 15:21
Κατ' αρχην τρεξε το k3b ως root, να δεις αν ολα δουλεύουν σωστα.
Αν πραγματι δουλευουν το μονο σου προβλημα ειναι στα permissions, το k3bsetup2 που σου λεει διορθωνει τα permissions ετσι ωστε και αλλοι χρηστες να μπορουν να γραψουν cd. Δοκιμασε και πες μας το αποτελεσμα....

καναδυο απλοικες ερωτησεις ;

1. πως θα τρεξω το k3b ως root ?
2.που βρισκεται το k3bsetup2 ?

1. Μπες στο KDE ή στο Gnome ως root
2. Δεν ξέρω. Αλλά θα σου έχει φτιαχτεί λογικά shortcut

antoniost
08-06-04, 15:26
Μπορω να μπω στο kde ως root , χωρις να γινει επανεκινηση γιατι κατεβαζω με το azureus ?
Δεν υπαρχει πουθενα shortcut για το k3bsetup2.

WAntilles
08-06-04, 15:28
Μπορω να μπω στο kde ως root , χωρις να γινει επανεκινηση γιατι κατεβαζω με το azureus ?
Δεν υπαρχει πουθενα shortcut για το k3bsetup2.

Για το 1 μάλλον όχι.

Για το 2, τρέξτο από κονσόλα KDE ή Gnome.

antoniost
08-06-04, 15:37
οταν δινω την εντολη απο κονσολα για το k3bsetup2 , μου αναφερει οτι δεν μπορει να βρει την εντολη

sandman
08-06-04, 16:58
Το k3bsetup2 γίνεται compile μόνο όταν έχεις το "kde" στα use flags σου, δηλαδή πρέπει να έχεις εγκατεστημένο όλο το KDE. Αυτό που κάνει το k3bsetup2 μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας μια κονσόλα και γράφοντας τα παρακάτω


$su
Password: *******
#chmod +s /usr/bin/cdrecord
#exit
$exit

Για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ακριβώς κάνει το k3bsetup2 (Slammer?) αλλά θα δουλέψει σίγουρα.

antoniost
08-06-04, 17:53
Το k3bsetup2 γίνεται compile μόνο όταν έχεις το "kde" στα use flags σου, δηλαδή πρέπει να έχεις εγκατεστημένο όλο το KDE. Αυτό που κάνει το k3bsetup2 μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας μια κονσόλα και γράφοντας τα παρακάτω


$su
Password: *******
#chmod +s /usr/bin/cdrecord
#exit
$exit

Για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ακριβώς κάνει το k3bsetup2 (Slammer?) αλλά θα δουλέψει σίγουρα.

Εγραψα τα παραπανω στην κονσολα.Μετα τι γινεται ?
Το k3b εξακολουθει να βγαζει το ιδιο error κατα την προσπαθεια εγγραφης του cd-image.
Μηπως , πρεπει να τροποποιησω τις αδειες του cd-recorder η του cdrecord ?

chatasos
08-06-04, 18:06
Μπορω να μπω στο kde ως root , χωρις να γινει επανεκινηση γιατι κατεβαζω με το azureus ?


Για το 1 μάλλον όχι.


Δεν μπορεί να ανοίξει 2ο x-session σαν root?

sandman
08-06-04, 18:07
Το k3bsetup2 γίνεται compile μόνο όταν έχεις το "kde" στα use flags σου, δηλαδή πρέπει να έχεις εγκατεστημένο όλο το KDE. Αυτό που κάνει το k3bsetup2 μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας μια κονσόλα και γράφοντας τα παρακάτω


$su
Password: *******
#chmod +s /usr/bin/cdrecord
#exit
$exit

Για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ακριβώς κάνει το k3bsetup2 (Slammer?) αλλά θα δουλέψει σίγουρα.

Εγραψα τα παραπανω στην κονσολα.Μετα τι γινεται ?
Το k3b εξακολουθει να βγαζει το ιδιο error κατα την προσπαθεια εγγραφης του cd-image.
Μηπως , πρεπει να τροποποιησω τις αδειες του cd-recorder η του cdrecord ?

Είσαι σίγουρος πως τα έγραψες σωστά? (μετά το su πρέπει να βάλεις το password του root. Ελπίζω να μην τα έκανες απλά copy-paste).
Με τις εντολές που σου λέω ουσιαστικά δίνεις άδεια σε κάθε χρήστη να χρησημοποιεί το cdrecord σαν να ήταν ο root. Πάντως σε εμένα δούλεψε ακριβώς όπως στο λέω.

antoniost
08-06-04, 18:10
Μπορω να μπω στο kde ως root , χωρις να γινει επανεκινηση γιατι κατεβαζω με το azureus ?


Για το 1 μάλλον όχι.


Δεν μπορεί να ανοίξει 2ο x-session σαν root?

Πιθανον.Επειδη ομως τωρα γινεται downloading , πρεπει να το δοκιμασω οταν τελειωσω το "κατεβασμα".

sandman
08-06-04, 18:24
Μπορω να μπω στο kde ως root , χωρις να γινει επανεκινηση γιατι κατεβαζω με το azureus ?


Για το 1 μάλλον όχι.


Δεν μπορεί να ανοίξει 2ο x-session σαν root?

Πιθανον.Επειδη ομως τωρα γινεται downloading , πρεπει να το δοκιμασω οταν τελειωσω το "κατεβασμα".

Δεν χρειάζεται δεύτερο x-session. Απλά γράψε σε μια κονσόλα


$su
(εδώ θα σου ζητήσει το password του root)
#k3b

και το k3b θα ανοίξει με τα δικαιόματα του root. Λογικά αν δουλέψει αυτό θα πρέπει να δουλέψει και αυτό που σου λέω στο προηγούμενο ποστ. Είναι εντελώς ισοδύναμα μόνο που δεν θα πρέπει να ανοίγεις το κ3β σαν root κάθε φορά και είναι και λίγο ποιο ασφαλές.

antoniost
08-06-04, 18:42
Μπηκα στο KDE ως root και η εγγραφη εγινε κανονικα.
Παρ'ολα αυτα ομως , ως user , η εγγραφη εξακολουθει να μην γινεται , παρ'οτι εγραψα στη κονσολα τον κωδικα που μου ειπε ο sandman.
Mηπως πρεπει να αλλαξουν οι αδειες του cd-recorder ?

WAntilles
08-06-04, 18:45
Μπηκα στο KDE ως root και η εγγραφη εγινε κανονικα.
Παρ'ολα αυτα ομως , ως user , η εγγραφη εξακολουθει να μην γινεται , παρ'οτι εγραψα στη κονσολα τον κωδικα που μου ειπε ο sandman.
Mηπως πρεπει να αλλαξουν οι αδειες του cd-recorder ?

Ξανά λέω, τρέξε μια φορά ως root το k3bsetup2

chatasos
08-06-04, 18:51
Μήπως έχει σχέση και με τα permissions του /usr/bin/cdrdao ?

Spock
08-06-04, 19:17
Ναι, χρειάζεται και η εντολή

#chmod +s /usr/bin/cdrdao

Μετά από αυτά, σε εμένα δουλεύει κανονικά.

antoniost
08-06-04, 20:44
Μπηκα στο KDE ως root και η εγγραφη εγινε κανονικα.
Παρ'ολα αυτα ομως , ως user , η εγγραφη εξακολουθει να μην γινεται , παρ'οτι εγραψα στη κονσολα τον κωδικα που μου ειπε ο sandman.
Mηπως πρεπει να αλλαξουν οι αδειες του cd-recorder ?

Ξανά λέω, τρέξε μια φορά ως root το k3bsetup2

Το k3bsetup2 δεν τρεχει , ουτε σαν root αλλα ουτε και σαν user.
Μαλλον πρεπει να αλλαξω τα permissions του /usr/bin/cdrdao.

@ ADSLgr.com All rights reserved.