PDA

Επιστροφή στο Forum : Image (clone) δισκου



marios79
20-12-12, 13:49
Την καλημερα μου κ καλες γιορτες να εχουμε,

θελω να κανω ιματζ τον σκληρο μου με καποιον αλλον αλλα εχω μια μικρη ιδιαιτεροτητα (την οποια την ειχα αντιμετωπιση κ παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα......)!!!
Ο source σκληρος ειναι μεγαλυτερος (250gb) σε χωρητικοτητα απο τον target (120gb) αλλα τα δεδομενα που θελω να κλονοποιησω ειναι πολυ πιο λιγα απο την χωρητικοτητα του target! Ουσιαστικα ειναι μονο το λειτουργικο των windows (20-30gb max)......
Θυμαμαι οτι καποια απο τα προγραμματα που εκανα χρηση παλιοτερα δεν με αφηναν να κανω το image λογο του
χωρητικοτητα target < χωρητικοτητα source, ανεξαρτητα απο τον ογκο των δεδομενων!

Ξερετε αν καποιο απο τα Acronis True image ή Clonezilla live cd θα με αφησει να κανω την δουλεια μου ?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

cranky
20-12-12, 13:52
Θυμαμαι οτι καποια απο τα προγραμματα που εκανα χρηση παλιοτερα δεν με αφηναν να κανω το image λογο του χωρητικοτητα target < χωρητικοτητα source, ανεξαρτητα απο τον ογκο των δεδομενων!
Έτσι λειτουργεί η ενσωματωμένη δυνατότητα των 7ριών.
Θα κάνεις δουλειά με το Acronis True image.

marios79
20-12-12, 13:54
ευχαριστω πολυ cranky για την αμεση απαντηση !

villasg
20-12-12, 15:19
Σωστα με το Acronis (http://Acronis)θα εισαι μια χαρα .
Ειδικα εαν μπορεις να "βρεις" το bootable Acronis True Image Home 2013 Plus Pack build 5551 ( ειναι Iso το καις σε cd/dvd ) και μπουταρεις με αυτο και ολα ειναι μια χαρα
Εγω απο 500gb HDD μετεφερα τα παντα ( μαζι με Boot λειτουργικο κλπ ) σε εναν ssd 250 gb

georgis4
20-12-12, 16:44
Απο σκληρο 250Gb (partinion) αραγε θα κανει δουλεια το Acronis για μεταφορα σε ssd 64Gb?(λειτουργικο και boot):)

cranky
20-12-12, 16:50
Αν το λειτουργικό (με όλα τα updates) και οι εγκατεστημένες εφαρμογές σου είναι κάτω απο την χωρητικότητα του ssd, ναί, θα κάνει δουλειά.

georgis4
20-12-12, 16:56
Ναι εννοειται αυτο φιλος thanks;)
Θα το τολμησω σε φιλικο pc χωρις ACHI ομως που φαγωθηκε για ssd σωνει και καλα...χαχα

marios79
24-12-12, 16:53
καλησπερα κ παλι κ χρονια πολλα,

ενω ολα πηγαν καλα με το cloning (εκτος απο το οτι παρουσιαστηκε ενα bootmgr is missing το οποιο λυθηκε με repair cd windows) στον target δισκο δημιουργηθηκε ενα μικρο παρτισιον (80-90mb νομιζω) το ποιο ειναι δεσμευμενο απο το συστημα. ξερεις κανεις τι ειναι αυτο ? εκανα εγω καμια μακακια ή ειναι νορμαλ ?

ευχαριστω κ παλι κ καλες γιορτες!

NoMoreDos
24-12-12, 17:22
Είναι νορμάλ, σε windows 7-8 φτιάχνει ένα διαμέρισμα ~100mb για το boot,λογικά θα υπήρχε και στον παλιό δίσκο και απλά δεν το παρατήρησες ποτέ ή το έφτιαξε το repair αν και ποιο χλομό αυτό.

MultiDoc
24-12-12, 17:40
Καλησπέρες και χρόνια πολλά κι από εμένα,

Για να μην ανοίξω νέο thread για το ίδιο θέμα, να ρωτήσω για να μου δώσετε τα φώτα σας:

Αυτή τη στιγμή έχω 4 σκληρούς σε RAID 10 οι οποίοι είναι και το boot των Windows 7 + όλα τα προγράμματα κλπ, στο σύστημα υπάρχει κι ένας εξωτερικός WD My Book 1TB.
Πρόκειται να αγοράσω έναν SSD μάλλον 120/128άρη (Samsung ή OCZ) και θέλω να έχω αυτόν για boot και το RAID array να παραμείνει ως αποθήκη.
Η ερώτηση είναι η εξής:

Μπορώ να κάνω image το σύστημα από το RAID στον SSD και κατόπιν (αφού αλλάξω το boot priority στο BIOS) να γίνει primary ο SSD και το RAID να φορμαριστεί αφού μπω στα Windows ?

Aν ναι, με ποιό τρόπο συνισταται να το κάνω ? Με ποιό πρόγραμμα ?

ΑΝ όχι, τότε πάω για install από την αρχή των Windows ? :sorry: (ελπίζω να μπορώ να το αποφύγω)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

Νίκος

Υ.Γ: το RAID είναι στον controller της Intel ICH7R και τον SSD θα τον βάλω στον controller της JMicron (δείτε στην υπογραφή το σύστημά μου, αν χρειάζεστε κάτι περισσότερο πείτε)

marios79
24-12-12, 17:46
Νομιζω οτι γινεται κ παλι με το boot cd Acronis true image που μου προτειναν κ εμενα παραπανω, αλλα για να μην σε παρω στο λαιμο μου περιμενε καποιον που το κατεχει πιο καλα το αθλημα !!!!

NoMoreDos
24-12-12, 18:54
Windows7+προγράμματα πόσα gb είναι;;;Θα χωρέσουν στον ssd;;;
Ενδέχεται να πιάσει με απλό image αλλά επειδή θα αλλάξεις controller δεν είναι και σίγουρο,υπάρχουν ιδικές εκδόσεις τον clone προγραμμάτων για τέτοια δουλειά, μερικά από αυτά.
Acronis Universal Restore
Ghost Solution Suite
EASEUS Todo Backup Server/workstation

MultiDoc
24-12-12, 20:06
Windows7+προγράμματα πόσα gb είναι;;;Θα χωρέσουν στον ssd;;;
Ενδέχεται να πιάσει με απλό image αλλά επειδή θα αλλάξεις controller δεν είναι και σίγουρο,υπάρχουν ιδικές εκδόσεις τον clone προγραμμάτων για τέτοια δουλειά, μερικά από αυτά.
Acronis Universal Restore
Ghost Solution Suite
EASEUS Todo Backup Server/workstation

50Gb σύνολο είναι όλο μαζί.

Όταν λες "απλό" image τι εννοείς ? (μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)

Εάν τυχόν γνωρίζεις να με κατευθύνεις σε κάποιο πρόγραμμα και συγκεκριμένη διαδικασία θα ήμουν υπόχρεος, θα με σώσει από όλο το βρωμοεγκαταστασηπαραμετροποιηση του υπολογιστή από την αρχή... :wall:

NoMoreDos
24-12-12, 21:05
Απλό εννοώ τα προγράμματα που αναφέρθηκαν στην αρχή,και όλα τα άλλα του είδους, που φτιάχνουν εικόνες(Images),επαναλαμβάνω μπορεί να πιάσει και έτσι με το «απλό»

Έτυχε και το έκανα εχτές σε εγκατεστημένα xp σε ide δίσκο στον Η/Υ μου,το έκανα απλό image με το ghost,ξεκίνησε από τον sata έφτασε μέχρι το κώλος ήρθατε και πέταξε την σημαία των windows και έμεινε εκεί για πάντα όσα reset και να έκανα,οπότε μετά το έκανα με το easeus todo και δουλεύει μια χαρά τώρα.

Η διαδικασία είναι απλή,φτιάχνεις το boot media (ή cd ή usb) κάνεις backup τον δίσκο στον εξωτερικό (όχι sector copy,θα καταλάβεις) και μετά κάνεις το recover to dissimilar hardware,μπαίνεις στο bios να ορίσεις τον ssd πρώτο και είσαι έτοιμος.

villasg
24-12-12, 21:28
Δοκιμασε με το bootable Acronis True Image Home 2013 Plus Pack build 5551 ( ειναι Iso το καις σε cd/dvd ) και θα δεις οτι ειναι απλο

biggeo65
24-12-12, 21:49
50Gb σύνολο είναι όλο μαζί.

Όταν λες "απλό" image τι εννοείς ? (μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)

Εάν τυχόν γνωρίζεις να με κατευθύνεις σε κάποιο πρόγραμμα και συγκεκριμένη διαδικασία θα ήμουν υπόχρεος, θα με σώσει από όλο το βρωμοεγκαταστασηπαραμετροποιηση του υπολογιστή από την αρχή... :wall:

Καλησπέρα χρόνια πολλά.

Θα κάνεις cloneing μόνο το partition των Windopws κι όχι όλο τον δίσκο.
Το Acronis True Image, λέει ότι το κάνει ,κι υπάρχουν σχετικές αναφορές (http://forums.anandtech.com/archive/index.php/t-2094140.html).

MultiDoc
24-12-12, 22:01
Σας ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές και τις κατευθύνσεις :oneup:. Άμα τη αγορά του SSD θα ξεκινήσω της απόπειρα και θα ποστάρω το αποτέλεσμα, ελπίζω να καταλήξει οκ :) (θα διαβάσω το λινκ που έβαλες biggeo, ευχαριστώ !)

k30taas
22-01-13, 13:02
Παδια μην γραφεται πολλα χωρις να ειστε σιγουροι γιατι παιδευονται πολλοι χωρις λογο. Με το acronis ηθελα να κανω ακριβως αυτο που λεει ο φιλος στην αρχη,ελα ομως που δεν μπορεις να επιλεξεις διαμερισματα αλλα μονο ολοκληρο το δισκο.

georgis4
22-01-13, 13:18
Φιλος εγω το εκανα ομως με το acronis απο partition 250gb σε ssd 120gb...μηπως κατι δεν εκανες σωστα?

villasg
22-01-13, 13:22
Εγω στο Laptop που ειχε 3 partitions ( το ενα κρυφο ) εκανα το εξης για να βαλω ssd ( ειχε εναν 320αρι δισκο και εβαλα 120αρι) .
Με το ΑΟΜΕΙ parttion asisistant εφτιαξα τα 2 πρωτα parttions ( system και κρυφο ) και με το Acronis True Image 2013 bootable μετεφερα τα δεδομενα στον ssd μου .
Και αυτο γιατι το ΑΟΜΕΙ parttion asisistant εφτιαχνε τα parttion αλλα κολλαγε μετα και δεν μου μετεφερε τα data .....

ΑΠΟ
http://i.imgur.com/D45vy.jpg
ΣΕ
http://i.imgur.com/gEaWyre.jpg

k30taas
22-01-13, 14:26
Φιλος εγω το εκανα ομως με το acronis απο partition 250gb σε ssd 120gb...μηπως κατι δεν εκανες σωστα?

τι να σου πω ρε φιλε, εμενα ο δισκος πηγη ηταν 1tb με τεσσερα διαμερισματα απο τα οποια ηθελα να μεταφερω μονο τα δυο (windows & δεσμευμενο απο το συστημα) στον ssd 128gb, ελα ομως που δεν μπορουσα να στεκαρω μονο αυτα, και δεν χωρουσαν σαν αρχεια ολα στον δισκο προωρισμου. Τελικα εσβησα τα δεδομενα απο τα υπολοιπα διαμερισματα, και τα μετεφερα ολα μαζι στον ssd ,και επειτα με αλλο προγραμμα συνενωσα τα partition οπως ηθελα και ολα καλα προς το παρων. και λεω προς το παρων γιατι εχω ακουσει τωρα πως οι κλωνοποιησεις στους ssd δεν εχουν καλα αποτελεσματα για αυτους!!! δηλαδη μπορει να χαλασουν σε λιγες μερες. Ξερετε κατι εσεις ρε παιδια πανω σε αυτο το θεμα?

villasg
22-01-13, 14:37
........ γιατι εχω ακουσει τωρα πως οι κλωνοποιησεις στους ssd δεν εχουν καλα αποτελεσματα για αυτους!!! δηλαδη μπορει να χαλασουν σε λιγες μερες. Ξερετε κατι εσεις ρε παιδια πανω σε αυτο το θεμα?


Αυτο παλι τι ειναι ?
Δεν "παιζει" με τιποτα αυτο που λες .
Η κλονοποιηση ειναι απλα μια εξειδικευμένη εγγραφη δεδομένων , αλλα δεν παυει να ειναι μια εγγραφη δεδομενων .
Και η δουλεια καθε δισκου ssd ή απλου ειναι να γραφονται σε αυτον δεδομενα .

k30taas
22-01-13, 14:44
Αυτο παλι τι ειναι ?
Δεν "παιζει" με τιποτα αυτο που λες .
Η κλονοποιηση ειναι απλα μια εξειδικευμένη εγγραφη δεδομένων , αλλα δεν παυει να ειναι μια εγγραφη δεδομενων .
Και η δουλεια καθε δισκου ssd ή απλου ειναι να γραφονται σε αυτον δεδομενα .

Μακαρι μακαρι κοιτα τι μου εγραψε καποιος φιλος απο αλλο φορουμ "Έχω πάει 3 διαφορετικούς SSD δίσκους αλλαγή σε εγγύηση και οι 3 είχαν κλωνοποιηθει ..
Μετά σταμάτησα και δεν ειχα κανένα πρόβλημα με κανέναν. Μακάρι να είναι τυχαίο μιας και δεν είναι αποδεικτέο αλλά η εμπειρία μου είναι αυτή,και εμένα η φάση κλωνοποίηση με συμφέρει αφάνταστα αλλά προτιμώ να κάνω έναν κόπο παρά πάνω,δεν το ξαναρισκαρω.
Και σε έναν φίλο με Intel του είχα πει το ίδιο τελικά τον έκανε, και αυτός τον άλλαξε σε εγγύηση και μάλιστα το θυμόνταν κ μου είπε "είχες δίκιο." Τόσες συμπτώσεις ?"
και μετα καποιος αλλος αυτα "Όσο ζεις μαθαίνεις... Δεν ήξερα ότι το κακό alignment μπορεί να προκαλέσει και φυσική φθορά σε έναν SSD. Πίστευα ότι ήταν μόνο θέμα απόδοσης. Δεν είναι απίθανο όμως όσο το σκέφτομαι... Θα το ψάξω γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον η περίπτωση.



Alignment μπορείς να κάνεις και έπειτα (απλά δεν ξέρω αν αποδίδει το ίδιο, ή εξαλείφει τους όποιους κινδύνους. Tutorial θα βρεις πολλά. Βάζω απλά ένα:

http://lifehacker.co...ive-performance" ξερω εγω τι να πω θελει ψαξιμο το πραγμα. Αν ξερετε και εσεις παιδια τιποτα αλλο για το θεμα πεστε μου!!!

georgis4
22-01-13, 15:56
τι να σου πω ρε φιλε, εμενα ο δισκος πηγη ηταν 1tb με τεσσερα διαμερισματα απο τα οποια ηθελα να μεταφερω μονο τα δυο (windows & δεσμευμενο απο το συστημα) στον ssd 128gb, ελα ομως που δεν μπορουσα να στεκαρω μονο αυτα, και δεν χωρουσαν σαν αρχεια ολα στον δισκο προωρισμου. Τελικα εσβησα τα δεδομενα απο τα υπολοιπα διαμερισματα, και τα μετεφερα ολα μαζι στον ssd ,και επειτα με αλλο προγραμμα συνενωσα τα partition οπως ηθελα και ολα καλα προς το παρων. και λεω προς το παρων γιατι εχω ακουσει τωρα πως οι κλωνοποιησεις στους ssd δεν εχουν καλα αποτελεσματα για αυτους!!! δηλαδη μπορει να χαλασουν σε λιγες μερες. Ξερετε κατι εσεις ρε παιδια πανω σε αυτο το θεμα?
Απο οτι θυμαμαι μονο το διαμερισμα των windows μετεφερα οχι το δεσμευμενο απο το συστημα κτλ και μια χαρα εγινε η δουλεια;) (δημιουργησαν τα win μονα τους διαμερισμα στον ssd για το συστημα των 100mb)

villasg
22-01-13, 17:57
Το πρόβλημα του "Alignment " έχει να κάνει με τα προγράμματα για clone .
Ολα τα "φρεσκα" δεν εχουν τετοια προβληματα

- - - Updated - - -

Οπως ειπα πριν εγω εκανα τα Partitions με το AOMEI το οποιο κανει αυτοματα και align , και εχει και επιλογη για check και Aligment αργοτερα .

118694

k30taas
22-01-13, 23:30
Το πρόβλημα του "Alignment " έχει να κάνει με τα προγράμματα για clone .
Ολα τα "φρεσκα" δεν εχουν τετοια προβληματα

- - - Updated - - -

Οπως ειπα πριν εγω εκανα τα Partitions με το AOMEI το οποιο κανει αυτοματα και align , και εχει και επιλογη για check και Aligment αργοτερα .

118694

Φιλε μου που μπορω να το βρω αυτο το προγραμμα σε παρακαλω? το free το βρηκα αλλα δεν εχει την επιλογη που δειχνεις!!!!

- - - Updated - - -


Το πρόβλημα του "Alignment " έχει να κάνει με τα προγράμματα για clone .
Ολα τα "φρεσκα" δεν εχουν τετοια προβληματα

- - - Updated - - -

Οπως ειπα πριν εγω εκανα τα Partitions με το AOMEI το οποιο κανει αυτοματα και align , και εχει και επιλογη για check και Aligment αργοτερα .

118694

τωρα που το κατεβασα τι λες πως πρεπει να κανω? check? και μετα και το aligment? φοβαμαι μην αλλαξει τιποτα και δεν δουλευει μετα!!!!!!!!!

biggeo65
23-01-13, 04:43
Μακαρι μακαρι κοιτα τι μου εγραψε καποιος φιλος απο αλλο φορουμ "Έχω πάει 3 διαφορετικούς SSD δίσκους αλλαγή σε εγγύηση και οι 3 είχαν κλωνοποιηθει ..
Μετά σταμάτησα και δεν ειχα κανένα πρόβλημα με κανέναν. Μακάρι να είναι τυχαίο μιας και δεν είναι αποδεικτέο αλλά η εμπειρία μου είναι αυτή,και εμένα η φάση κλωνοποίηση με συμφέρει αφάνταστα αλλά προτιμώ να κάνω έναν κόπο παρά πάνω,δεν το ξαναρισκαρω.
Και σε έναν φίλο με Intel του είχα πει το ίδιο τελικά τον έκανε, και αυτός τον άλλαξε σε εγγύηση και μάλιστα το θυμόνταν κ μου είπε "είχες δίκιο." Τόσες συμπτώσεις ?"
και μετα καποιος αλλος αυτα "Όσο ζεις μαθαίνεις... Δεν ήξερα ότι το κακό alignment μπορεί να προκαλέσει και φυσική φθορά σε έναν SSD. Πίστευα ότι ήταν μόνο θέμα απόδοσης. Δεν είναι απίθανο όμως όσο το σκέφτομαι... Θα το ψάξω γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον η περίπτωση.



Alignment μπορείς να κάνεις και έπειτα (απλά δεν ξέρω αν αποδίδει το ίδιο, ή εξαλείφει τους όποιους κινδύνους. Tutorial θα βρεις πολλά. Βάζω απλά ένα:

http://lifehacker.co...ive-performance" ξερω εγω τι να πω θελει ψαξιμο το πραγμα. Αν ξερετε και εσεις παιδια τιποτα αλλο για το θεμα πεστε μου!!!

Το clonning δεν καταστρέφει το δίσκο.
Δεν υπάρχει περίπτωση Software να καταστρέψει Hardware.

Σαν να λέμε ότι τα Windows μπορούν να καταστρέψουν τον σκληρό δίσκο.

Το allignment έχει υπερεκτιμηθεί σαν λέξη.
Δίσκος που δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένος (miss-allign)
χάνει μεγάλο μέρος της ταχύτητας του, αλλά δεν καταστρέφεται.

Μόνο αν χρησημοποιηθεί πολύ καιρό χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα
πιθανώς να εξαντλήσει την ζωή των μνημών NAND σε λιγότερο από τρία χρόνια.

Aλλά όσοι έχουμε SSD και δεν έχουμε καταλάβει το πρόβλημα
από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του δίσκου,τότε φταίμε μόνο εμείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.