PDA

Επιστροφή στο Forum : Aισθητή Μείωση της ταχύτητας σε HOL



Σελίδες : [1] 2 3 4

spacer156
06-01-07, 18:15
Το πρόβλημα παρουσιάσθηκε εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Είμαι συνδρομητής της HOL με σύνδεση ADSL UPSRate / DSRate: 192 / 768 εδώ και ένα χρόνο.

Ενώ με τον διπλασιασμό της ταχύητας (αρχική σύνδεση 192/384) όλα πήγαιναν εντάξει (μέση ταχύητα downloading 70kB/sec) εδώ και 2 εβδομάδες περίπου η ταχύτητα έχει πέσει δραματικά σε σχεδόν χειρότερες τιμές απο PSDN (μέση ταχύητα downloading τις περισσότερες φορές 7-8kB/sec)

Αν και είμαι γνώστης Η/Υ, στα θέματα συνδέσεων internet και πολλή περισσότερο ADSL η γνώσεις μου είναι περιορισμένες. Πρίν πάρω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και μπώ στην διελκυστίνδα μεταξύ ΟΤΕ και HOL έαν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα τον ευχαριστούσα ιδιαίτερα

mikeone
06-01-07, 18:23
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις αν φταίει ο ΟΤΕ ή η Hol!
Πως θα το κάνεις αυτό?
1) Παίρνεις κάποιο demo/κάρτα από κάποιον άλλο παροχο!
2) Ρωτάς κάποιον γείτονα (αν έχει κάποιος dsl) αν πιάνει αυτός καλές ταχύτητες και τι παροχο έχει!

Βγάζοντας συμπεράσματα:
Αν με την κάρτα/demo δεν δεις άσπρη μέρα και συνεχίζεις να σέρνεσαι τότε φταίει ο ΟΤΕ! Αν πάλι δεις καλυτέρευση στις ταχύτητες και ο γείτονας σου πει πως και πάει καλά (με κάποιον άλλον provider) τότε ευθύνη της Hol! Βέβαια έλεγξε μπας και υπάρχει καμιά βλάβη στη γραμμή ;)

spacer156
06-01-07, 18:29
Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην δουλειά έχω σύνδεση FORHTnet. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία της σύνδεσης αυτης και να συνδεθώ με τον router της HOL. Εάν ναι, ποιά στοιχεία πρέπει να αλλάξω.

mikeone
06-01-07, 18:35
Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην δουλειά έχω σύνδεση FORHTnet. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία της σύνδεσης αυτης και να συνδεθώ με τον router της HOL. Εάν ναι, ποιά στοιχεία πρέπει να αλλάξω.
χμμμ, νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) πως η HOL κλείδωνε παλιά τον εξοπλισμό της και δν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις με άλλον provider! Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα όμως! Ας επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα :)

Ααααν σε αφήνει το ρούτερ να μπεις με άλλον παροχό, τότε αλλάζεις λογικά username/password και Dns servers!

spacer156
06-01-07, 18:58
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο router. Πως θα μπορούσα να ελέγξω άν δουλεύει σωστά ή όχι?

mikeone
06-01-07, 19:00
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο router. Πως θα μπορούσα να ελέγξω άν δουλεύει σωστά ή όχι?
Αν ήμουν στη θέση σου εγώ θα δοκίμαζα κάποιο άλλο! (πχ φέρε αυτό που έχεις στη δουλειά ή δανίσου από κάποιον φίλο/γνωστό για λίγο ;))

StormRid3r
06-01-07, 19:05
Και εγω εχω το ιδιο πακετο αλλα οι ταχυτητες μου δεν εχουν μειωθει καθολου. Ρωτησε καποιον στην περιοχη σου να δεις αν εχει το ιδιο προβλημα μηπως φταιει ο τοπικος κομβος του οτε.

spacer156
06-01-07, 19:11
Εκανα το test κατεβάζοντας ένα αρχείο απο το ftp της HOL. Οι ταχύτητες ήταν καλές (68-71kB/sec) άν και με κάποια κολλήματα. Λογικά αυτο που παραπέμπει, σε σφάλμα ΟΤΕ ?

Alex1001
06-01-07, 19:24
τα dislam που πληρώνει η χολ στον οτε είναι το πρόβλημα.. για 20mb BW αντιστοιχούν μέχρι και 400 χρηστες πολλές φορες.. οποτε αν ανοίξουν όλοι μαζί καταλαβαίνεις τι γίνετε..
και στα 1024 φτάνει τους μισους με 14mb BW στο ίδιο dslam
τουλάχιστον από τα δικά μου που είδα κάπως έτσι είναι..

οποτε ποιος φταίει!? .. δεν βγαίνει άκρη.. πιο πολύ στην τύχη που κουβαλάει ο καθένας και στην φασαρία που μπορεί να κάνει νομίζω πως είναι...

harris
06-01-07, 19:30
Εκανα το test κατεβάζοντας ένα αρχείο απο το ftp της HOL. Οι ταχύτητες ήταν καλές (68-71kB/sec) άν και με κάποια κολλήματα. Λογικά αυτο που παραπέμπει, σε σφάλμα ΟΤΕ ?

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και πολύ θετικό... σημαίνει ότι γραμμή σου και το dslam στο οποίο πέφτεις είναι ΟΚ...

Δοκίμασε τώρα να κάνεις ένα τεστ της 4νετ (http://adsltest.forthnet.gr/), και μετά δοκίμασε να κάνεις και ένα test στο http://www.speedtest.net/ στον σέρβερ Munich ;)

Αν όλα αυτά πάνε καλά, σημαίνει πως όλα πάνε μια χαρά στη γραμμή σου και απλά αυτά που κατεβάζεις είναι προβληματικά...

Αλήθεια, την προβληματική ταχύτητα σε τι την βλέπεις; Ρ2Ρ ή κάτι άλλο;

spacer156
06-01-07, 19:39
Θα κάνω τα test και θα αναφέρω τα αποτελέσματα. Η προβληματική ταχύητα δεν είναι σε Ρ2Ρ (σε αυτά σχεδόν δεν γίνεται downloading) αλλά σε απλό διάβασμα ιστοσελίδων ή σε downloading αρχείων (π.χ. drivers) απο σελίδες εταιριών

mikeone
06-01-07, 19:41
Η ταχύτητα που αναφέρεις είναι πολύ καλή! Μήπως δεν έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ ή η hol και απλά ο σέρβερ απ' όπου κατέβαζες ;)?

spacer156
06-01-07, 19:47
Στον πρώτο δικτυακό τόπο (http://adsltest.forthnet.gr/) δεν συνδέεται καθόλου ενώ στο δεύτερο ( http://www.speedtest.net/ ) είναι εντελώς νεκρό

mikeone
06-01-07, 19:50
Στον πρώτο δικτυακό τόπο (http://adsltest.forthnet.gr/) δεν συνδέεται καθόλου ενώ στο δεύτερο ( http://www.speedtest.net/ ) είναι εντελώς νεκρό
xmm στο 2ο εννοείς πως δεν ανοίγει τη σελίδα? Χμμμ τότε δεν πρέπει να παίζει θέμα σέρβερ γιατί σε εμένα ανοίγουν οι σελίδες και συνδέομαι κανόνικα!
btw, είχα παρόμοιο πρόβλημα έναν χρόνο πριν!
δες εδώ!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28822

harris
06-01-07, 19:59
Στον πρώτο δικτυακό τόπο (http://adsltest.forthnet.gr/) δεν συνδέεται καθόλου ενώ στο δεύτερο ( http://www.speedtest.net/ ) είναι εντελώς νεκρό

Eάν έχεις πρόβλημα να ανοίξεις τις σελίδες κάτι μάλλον δεν πάει καλά... κάνε ένα restart το router σου μήπως κάτι κόλλησε, και έλεγξε (αν έχεις) ότι πρόγραμμα προστασίας έχεις...

Μίλα και με την ΤΥ της HOL, μπορεί να σε βοηθήσουν κι από κει ;)

spacer156
06-01-07, 20:23
Την σελίδα http://www.speedtest.net/ την εμφανίζει αλλά δεν κάνει καθόλου το test. Δίνει μόνο το ΙΡ address αλλά όλα τα άλλα πεδία είναι κενά

harris
06-01-07, 20:37
Την σελίδα http://www.speedtest.net/ την εμφανίζει αλλά δεν κάνει καθόλου το test. Δίνει μόνο το ΙΡ address αλλά όλα τα άλλα πεδία είναι κενά

Στον χάρτη που εμφανίζει, υπάρχουν κάποιες μπλε πυραμίδες, που είναι οι διάφοροι συνεργαζόμενοι servers για να κάνεις δοκιμές... πρέπει να πατήσεις επάνω σε κάποιον για να ξεκινήσει το τεστ ;)

spacer156
06-01-07, 20:43
Δεν εμφανίζεται τίποτα. Το χειρότερο είναι οτι έκανα λάθος. Το downloading απο το ftp της HOL γίνεται στην εξωφρενική ταχύτητα 90 kbs!!!

mikeone
06-01-07, 20:45
Δεν εμφανίζεται τίποτα. Το χειρότερο είναι οτι έκανα λάθος. Το downloading απο το ftp της HOL γίνεται στην εξωφρενική ταχύτητα 90 kbs!!!
xmmm, αυτό πιστεύω πως δείχνει ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ! Για στείλε κανα mail ή πάρε τηλ τη HOL ;)

edit: sorry!!! My mistake! είδα 90KB(Λέω και γω παράξενο να έχει 768 και να πάει σε 90αρια)

harris
06-01-07, 20:46
Δεν εμφανίζεται τίποτα.

Με τι browser μπαίνεις; Έχεις εγκαταστήσεις τον Flash Player στο PC σου;


Το χειρότερο είναι οτι έκανα λάθος. Το downloading απο το ftp της HOL γίνεται στην εξωφρενική ταχύτητα 90 kbs!!!

Έχεις κλείσει ό,τι άλλο τυχόν χρησιμοποιεί την γραμμή σου; Κάνε 1-2 τεστ ακόμα και δώσε τα αποτελέσματα ;)

spacer156
06-01-07, 20:51
Με ΙΕ6. Εγκατεστημένο τον Flash player και δεν χρησιμοποιείται απο τίποτα άλλο η γραμμή. Θα ξαναπροσπαθήσω για τα test αλλά το όλο σύστημα 'σέρνεται'. Καθυστερεί ακόμα και να διαβάσει ιστοσελίδες.

spacer156
06-01-07, 20:57
Τελικά κατάφερα να κάνω το test στο http://www.speedtest.net.Τα αποτελέσματα:

Download Upload
1/6/2007 5:55 PM GMT 117 kb/s 74 kb/s 164 ms Munich ~ 950 mi

harris
06-01-07, 21:00
Download Upload
1/6/2007 5:55 PM GMT 117 kb/s 74 kb/s 164 ms Munich ~ 950 mi

Eμφανώς σέρνεσαι :(

Δοκίμασε να κατεβάσει αυτό το αρχείο (ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/KNOPPIX_V5.1.0CD-2006-12-30-DE.iso) από το Πολυτεχνείο και πες μας πως κατεβάζεις... :hmm:

spacer156
06-01-07, 21:41
Και σε αυτο το test ακολουθώ το σύστημα 'φίδι' δηλαδή η σύνδεση σέρνεται. Ξεκίνησε απο 45kB/sec για να καταλήξει στα 15kB/sec. Πιστεύω οτι θα μιωθεί και άλλο. Καμία διάγνωση απο κάποιο 'γιατρο' ?

mikeone
06-01-07, 21:43
Και σε αυτο το test ακολουθώ το σύστημα 'φίδι' δηλαδή η σύνδεση σέρνεται. Ξεκίνησε απο 45kB/sec για να καταλήξει στα 15kB/sec. Πιστεύω οτι θα μιωθεί και άλλο. Καμία διάγνωση απο κάποιο 'γιατρο' ?
πιστεύω πως η διάγνωση η τελική θα βγει αν εφαρμόσεις αυτά που σου είπα στην αρχή! Έτσι δεν βγάζουμε κανένα συμπέρασμα! Εκτός βέβαια ότι πράγματα σέρνεσαι :P

spacer156
06-01-07, 21:50
Το παράξενο είναι οτι την σύνδεση την έχω ενα χρόνο τώρα και δεν μου είχε παρουσιασθεί κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα εμφανίστηκε εδώ και 2 εβδομάδες. Μου φαίνεται απίθανο να γέμισε έτσι απότομα το DSLAM της περιοχής και να μειώθηκαν έτσι κατακόρυφα οι ταχύτητες.

Υ.Γ. Κάποιος άλλο χρήστης του forum με ADSL HOL απο περιοχή Ντράφι που διαβάζει το post μήπως αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ?

ermis333
06-01-07, 23:01
1. Κάνε reset το router ¨η βγάλτο για λίγο από την πρίζα.

2. Έχεις, antivirus στο PC σου;;; Παίζει να έχεις κατεβάσει κανά αρχείο που σου τρώει κρυφά BW

3. Πρόσεξε μην υπάρχει κανά πρόγραμμα τύπου Limewire ή torrent που να ξεκινάει όταν ξεκινάει το PC σου, δεν είναι επικίνδυνα αυτά, αλλά πολλές φορές έχουν σαν προεπιλογή να ξεκινάνε μαζί με το σύστημά σου, οπότε τρέχουν από πίσω και σου κόβουν την ταχύτητα,

xrokos
06-01-07, 23:14
Και εγώ με hol τον τελευταίο καιρό έχω δει μείωση στις ταχύτητες αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει. Φταίει άραγε ο ΟΤΕ, η HOL, και οι δύο; Φταίει ο server, το router που μπουκώνει; Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που δε μπορείς να πεις με σιγουριά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αναφέρεις βλάβη και στον ΟΤΕ και στη HOL και να προσπαθήσεις να δεις ποιος φταίει περισσότερο με τα tests που σου είπαν οι προλαλήσαντες .

Με έχει προβληματίσει όταν κατεβάζω από ftp του ntua πιάνω μόνο 30-40ΚΒytes/s. Να φταίνε οι servers τους;

mikeone
06-01-07, 23:18
Το πρόβλημα εμφανίστηκε εδώ και 2 εβδομάδες. Μου φαίνεται απίθανο να γέμισε έτσι απότομα το DSLAM της περιοχής και να μειώθηκαν έτσι κατακόρυφα οι ταχύτητες.
θυμήσου όμως και πόσοι νέοι χρήστες πιθανών να αγόρασαν νέα σύνδεση με τις προσφορές που υπήρχαν αυτήν την περίοδο! Έτσι εξηγείται το μπούκωμα του dslam σε μικρό διάστημα ;)

NMaverick
06-01-07, 23:20
Και εγώ με hol τον τελευταίο καιρό έχω δει μείωση στις ταχύτητες αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει. Φταίει άραγε ο ΟΤΕ, η HOL, και οι δύο; Φταίει ο server, το router που μπουκώνει; Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που δε μπορείς να πεις με σιγουριά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αναφέρεις βλάβη και στον ΟΤΕ και στη HOL και να προσπαθήσεις να δεις ποιος φταίει περισσότερο με τα tests που σου είπαν οι προλαλήσαντες .

Με έχει προβληματίσει όταν κατεβάζω από ftp του ntua πιάνω μόνο 30-40ΚΒytes/s. Να φταίνε οι servers τους;

Έχω να συνεισφέρω στη συζήτηση πως όποιες φορές τον τελευταίο καιρό υπήρχε πρόβλημα ταχύτητας, στην παρακολούθηση δικτύου της HOL τα international είχαν πιάσει κόκκινο! απο 92,8 μέχρι και 105 % φόρτο. Μάλλον είναι της HOL το πρόβλημα και αν δεν κάνει καμία αναβάθμιση στο δίκτυό της δεν θα αντέξει τα 8αρια και τους τετραπλασιασμούς γενικότερα...

mikeone
06-01-07, 23:30
Μάλλον είναι της HOL το πρόβλημα και αν δεν κάνει καμία αναβάθμιση στο δίκτυό της δεν θα αντέξει τα 8αρια και τους τετραπλασιασμούς γενικότερα...
Μα τι λες τώρα? Τα ονομαστικά 8αρια θα τα αντέξει! Τα πραγματικά όμως δεν ξέρω :P

spacer156
06-01-07, 23:37
Σε απάντηση της βοήθειας που προσέφερε ο ermis333

1) Το έχω ήδη κάνει αρκετές φορές. Μάλιστα δοκίμασα να αλλάξω την σύνδεση απο ethernet σε USB. Tο αποτέλεσμα όμως ήταν το ίδιο.

2)Antivirus έχει (BitDefender). Μάλιστα επειδή υπέθεσα στην αρχή οτι το πρόβλημα είναι στο λειτουργικό (XP) έκανα format και επανεγκατάσταση του συστήματος. Αποτέλεσμα μηδενικό.

Το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω είναι το εξής: έαν απάρχει πρόβλημα στον router πως μπορώ να το διαπιστώσω ?. Υπάρχει κάποιο utility ή κάτi άλλο που να διπιστώνει την ορθότητα της λειτουργίας ή την ύπαρξη βλάβης >

mikeone
06-01-07, 23:42
1) Το έχω ήδη κάνει αρκετές φορές. Μάλιστα δοκίμασα να αλλάξω την σύνδεση απο ethernet σε USB. Tο αποτέλεσμα όμως ήταν το ίδιο.

Πάλι καλά που δεν ήταν και χειρότερο το αποτέλεσμα, αφού ως γνωστόν ethernet πολύυ ανώτερο από το usb ;)

Το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω είναι το εξής: έαν απάρχει πρόβλημα στον router πως μπορώ να το διαπιστώσω ?. Υπάρχει κάποιο utility ή κάτi άλλο που να διπιστώνει την ορθότητα της λειτουργίας ή την ύπαρξη βλάβης

Ποιο ρούτερ έχεις? έχεις κάνει καμιά αλλαγή σε αυτό τον τελευταίο καιρό?? :hmm:

SouthDog
06-01-07, 23:47
Aρχίσανε τα όργανα....:eguitar :thrasher: :band: :violinpla :contrabas

Download Upload PING
1/6/2007 8:37 PM GMT 330 kb/s 208 kb/s 290 ms Heraklion~ 350 km
1/6/2007 8:37 PM GMT 450 kb/s 210 kb/s 308 ms Heraklion~ 350 km
1/6/2007 8:36 PM GMT 344 kb/s 169 kb/s 332 ms London ~ 2350 km
1/6/2007 8:35 PM GMT 329 kb/s 169 kb/s 347 ms London ~ 2350 km
1/6/2007 8:34 PM GMT 354 kb/s 202 kb/s 182 ms Munich ~ 1500 km

1/6/2007 8:33 PM GMT 486 kb/s 198 kb/s 301 ms Munich ~ 1500 km
1/6/2007 8:32 PM GMT 437 kb/s 204 kb/s 461 ms Munich ~ 1500 km
1/6/2007 8:32 PM GMT 324 kb/s 203 kb/s 304 ms Munich ~ 1500 km
1/6/2007 8:31 PM GMT 286 kb/s 189 kb/s 223 ms Munich ~ 1500 km
1/6/2007 8:29 PM GMT 282 kb/s 179 kb/s 253 ms London ~ 2350 km
1/6/2007 8:28 PM GMT 353 kb/s 201 kb/s 277 ms London ~ 2350 km
1/6/2007 4:27 AM GMT 691 kb/s 203 kb/s 152 ms London ~ 2350 km

Όσοι έχετε πρόβλημα με τη γραμμή σας μπείτε στο νήμα ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ=ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ,
διαβάστε λεπτομέρειες και συμμετέχετε στην διαμαρτυρία..... μέχρι τις 15 μαζεύονται υπογραφούλες.

spacer156
07-01-07, 00:10
ΠΡΟΣ mikeone
Εχω τον netRoute D-2 που έδινε η HOL στο Broadband Pack.
Δεν νομίζω να έχω κάνει κάποια αλλαγή εκτός απο reset σε περιστασιακά κωλύματα του. Εννοείς κάποια άλλη αλλαγή (δεν έχω κάνει αναβάθμιση στο firmware αλλά ενδόμυχα δεν πιστέυω να είναι εκεί το πρόβλημα)

mikeone
07-01-07, 00:21
ΠΡΟΣ mikeone
Εχω τον netRoute D-2 που έδινε η HOL στο Broadband Pack.
Δεν νομίζω να έχω κάνει κάποια αλλαγή εκτός απο reset σε περιστασιακά κωλύματα του. Εννοείς κάποια άλλη αλλαγή (δεν έχω κάνει αναβάθμιση στο firmware αλλά ενδόμυχα δεν πιστέυω να είναι εκεί το πρόβλημα)
χμμμ ναι εγώ καμιά αλλαγή firmware ή τπτ ρυθμίσεις από το interface κτλ έλεγα! Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι (αν δεν το κλειδώνει πλέον το ρούτερ) να βάλεις user/pass της 4νετ που έχεις και συγκρίνεις ;)

spacer156
07-01-07, 00:28
Νομίζω πως αρκετά σας απασχόλησα με το πρόβλημα μου. Θα δοκιμάσω τις πολύτιμες οδηγίες που κάποιοι χρήστες είχαν την καλωσύνη να μου προτείνουν και ως χρέος μου θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Ελπίζω το πρόβλημα μου να έχει ημερομηνία λήξης.

Ευχαριστώ πολύ όλους

harris
07-01-07, 04:51
Νομίζω πως αρκετά σας απασχόλησα με το πρόβλημα μου. Θα δοκιμάσω τις πολύτιμες οδηγίες που κάποιοι χρήστες είχαν την καλωσύνη να μου προτείνουν και ως χρέος μου θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Ελπίζω το πρόβλημα μου να έχει ημερομηνία λήξης.

Ευχαριστώ πολύ όλους

Καλή σου τύχη, αλλά μίλα και με την τεχνική υποστήριξη της HOL... όχι ότι θα σου το λύσουν, αλλά μια αναφορά κάτι μπορεί να κάνει ;)

Η HOL πάντως με εξωτερκό παίζει άριστα αυτή την ώρα ;)

http://www.speedtest.net/result/72145301.png

SouthDog
07-01-07, 04:55
Καλή σου τύχη, αλλά μίλα και με την τεχνική υποστήριξη της HOL... όχι ότι θα σου το λύσουν, αλλά μια αναφορά κάτι μπορεί να κάνει ;)

Η HOL πάντως με εξωτερκό παίζει άριστα αυτή την ώρα ;)

Αφού γ....αι όλη τη μέρα :evil: αυτή την ώρα έιναι φρέσκια και ξεκούραστη :whistle:
Ειδικά σήμερα το βράδυ οργίαζε :clap:

harris
07-01-07, 05:21
Αφού γ....αι όλη τη μέρα :evil: αυτή την ώρα έιναι φρέσκια και ξεκούραστη :whistle:
Ειδικά σήμερα το βράδυ οργίαζε :clap:

Eμένα έτσι παίζει η γραμμή μου όλη τη μέρα ;)

SouthDog
07-01-07, 06:04
Eμένα έτσι παίζει η γραμμή μου όλη τη μέρα ;)

Eσύ είσαι άλλη κατηγορία... έχεις καλοσυνιθήσει στην 4άρα ;) (αυτή η πρόταση παρεπιπτόντως κόλαγε και στα πράσινα...:p )
Αν και έχω διαβάσει ότι κάποιοι με 4άρα δεν ήταν ικανοποιημένοι και την έκαναν.
Αnyway εμείς ανήκουμε στην πλέμπα του πιταρισμένου dslam Παγκρατίου δυστυχώς.

harris
07-01-07, 17:51
(αυτή η πρόταση παρεπιπτόντως κόλαγε και στα πράσινα...:p )

:p




Αnyway εμείς ανήκουμε στην πλέμπα του πιταρισμένου dslam Παγκρατίου δυστυχώς.

Δεν είδα να λέει ο spacer156 κάτι τέτοιο πουθενά :hmm:

SouthDog
07-01-07, 19:48
Δεν είδα να λέει ο spacer156 κάτι τέτοιο πουθενά :hmm:

Dunno σε ποιο dslam ανήκει, πάντως εγώ μετά την αναβάθμιση/υποβάθμιση
και μετά τα νέα hibox έχω πρόβλημα με την HOLή :evil: :down:

spacer156
07-01-07, 20:05
Μετά απο επικοινωνία με ΟΤΕ η απάντηση είναι οτι υπάρχει πρόβλημα με το DSLAM της περιοχής (ΝΤΡΑΦΙ) το οποίο ΘΑ το κοιτάξουν απο αύριο. Μακάρι νε έγκειται εκεί.

Οψόμεθα. Θα ενημερώσω σχετικά

mondo52
10-01-07, 16:34
παντως και εμενα σερνεται εδω και δυο βδομαδες.μαλλον η hol ξαναξεκινησε τις μα@κιες.τι να πω

energie
10-01-07, 17:08
mondo52 δεν ειναι προβλημα της χολ δοκιμασε ντεμο αλλης εταιριας να το διαπιστωσεις. κλασικα πιταρισμενα dslam

mondo52
10-01-07, 19:25
παντως εγω δοκιμασα το test της hol και κατεβαζω αυτη την στιγμη ενα δικο τους αρχειο με 49 το ναωτερο.και αυτο εγινε τωρα πριν κανα δυο βδυομαδες πηγαινε σφεντονα ολη μερα.αμα ειναι προβλημα dslam βραστα δεν μπορω να κανω τιποτα.αλλα απο περιεργεια..συνδεσα ενα καινουργειο laptop της κοπελιας μου για να κανω update!δεν νομιζω να φταει αυτο ετσι?!!το λεω γιατι το προβλημα ξεκινησε απο τοτε σχεδον.

spacer156
10-01-07, 20:55
Πέμπτη ημέρα και ακόμα είμαι εγκλωβισμένος στα δίχτυα της ελληνικής γραφειοκρατίας.
Απο τον Αννα στο Καϊάφα και πάλι εις τον Αννα. Εχουμε και λέμε:

1) Τα περί βλάβης στο DSLAM Ντραφίου που με ενημέρωσε ενα 'βούρλο' στο 121 δεν έχει αποδειχθεί μέχρι στιγμής οτι αληθεύει. Σίγουρα εχει αποδειχθεί οτι υπάρχει βλάβη και μάλιστα σοβαρότατη, στον εγκέφαλο της

2) Η περίπτωση να έχει βλάβη ο router έχει αποκελισθεί γιατί και με άλλο router οι ταχύτητες παραμένουν στις εξωφρενικές τιμές των...5-6kB/sec!!

3) 'Μακάριοι οι πτωχοὶ τῶ πνεύματι': Αυτες τις ημέρες στην προσπάθεια μου να βρώ λύση στο πρόβλημα γκρεμίστηκε μια ολόκληρη δοξασία που είχα. Ο αφελής νόμιζα οτι κάνεις μια σύνδεση με κάποιο provider και απο εκεί και πέρα οι ταχύητες σου θα είναι περίπου σταθερές (-15%-20%) όπως συμβαίνει στις περισσότερες ευνομούμενες χώρες. Αμ δε !. Βάρδα να μου σου τύχει το πρόβλημα

4) Με την HOL (δυστυχώς) φαίνεται οτι το πρόβλημα έχει αρχίσει να γίνεται ιδαιίτερα σημαντικό καθώς πανταχόθεν ακούω προβλήματα (προσφάτως) για 'μπούκωμα' των γραμμών της

Η μόνη λύση είναι να μην προσπαθείς να εξυπηρετηθείς τηλεφωνικά. Πρέπει να πηγαίνει κανείς και να τους 'ξετρυπώνει απο τα λαγούμια τους' γιατί είναι απιστεύτου κάλους οι σαχλαμάρες που σου σερβίρουν όταν έχουν την δυνατότητα να μην σε κοιτάνε στα μάτια

Βάση αυτης της τακτικής θα συνεχίσω και ο Θεός βοηθός

joker20
11-01-07, 01:59
Καλησπέρα και εγώ τα ιδια αλλα είναι φυσικό τα δίκτυα με hol είναι πήχτρα.... http://web.hol.gr/online/hol/index.aspx?mid=2636 ( Όλα κόκκινα με εξωτερικό και ATHENS OTE BBRAS !!)
Μετα απο συνομιλία με τεχνικό γνωστό περιμένουν εξοπλισμό και και 'ηδη έχουν παραγγείλει
BW απο εξωτερικό
Για να δούμε........

harris
11-01-07, 02:32
Ας μιλήσουν κι άλλοι, αλλά εγώ μπούκωμα γραμμών της HOL δεν βλέπω στο download...

Ούτε με τον ΑΙΧ:


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
11/01/2007 01:29:08
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 668.73Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.42Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

Ούτε με το εξωτερικό:

http://www.speedtest.net/result/73380291.png


Μάλλον είστε σε περιοχές που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με παροχές ΑΡΥΣ λόγω του ΟΤΕ... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.