PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάρισα vDSL (εντυπώσεις - προβλήματα - στατιστικά)



fantasma_tis_nixtas
20-12-12, 20:11
Χαιρετώ την παρέα.
Από σήμερα είμαι και εγώ συνδρομητής στην vdsl υπηρεσία. Πριν απο λίγο ρύθμισα το ρουτερ και συνδέθηκα επιτυχώς. Να αναφέρω πως η μετατροπή σε vdsl έγινε μέσα σε 4 εργάσιμες μέρες. Τα στατιστικά έχουν ως εξής.

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:19:22
DSL Type: ITU-T G.993.2
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 5.000 / 38.845
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
Output Power (Up/Down) [dBm]: 4,7 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,8 / 14,7
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,0 / 8,3
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 4.227
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Είναι καλά αυτά τα στατιστικά? Πιστεύετε πως η ταχύτητα μπορεί να ανέβει και άλλο?
Βέβαια έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο. Όταν το συνδέω μου ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού 2-3MBps.

Στο κατάστημα της forthnet μου ανέφεραν πως ένας κύριος έπιασε τα 46MBps.
Άλλος από Λάρισα να μας πεί στατιστικά και εντυπώσεις?

farcry
21-12-12, 06:18
Είναι καλά αυτά τα στατιστικά? Πιστεύετε πως η ταχύτητα μπορεί να ανέβει και άλλο?
Βέβαια έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο. Όταν το συνδέω μου ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού 2-3MBps.


τα στατιστικα ειναι καλα. δοκιμασε να βαλεις το splitter και το ρουτερ στην κεντρικη πριζα του σπιτιου σου αν γινεται χωρις να βαλεις το φιλτρο (εαν εχεις μονο μια τηλεφωνικη συσκευη). εχει καλυτερη αποδοση το splitter απο το φιλτρο

fantasma_tis_nixtas
21-12-12, 19:19
Στο σπίτι υπάρχει μόνο μια πρίζα, η κεντρική.
Εκεί έχω το splitter και πάνω σε αυτό το router και το τηλέφωνο.Στο adsl δεν είχα διαφορά με ή χωρίς splitter.
Σε vdsl όμως χωρίς το spliiter πιάνω 39MBps και με το splitter 36-37.

Τώρα βέβαια είμαι χωρίς τηλέφωνο. Να πάρω καλύτερης μάρκας splitter? Αν ναι ποιά προτείνεται?

farcry
22-12-12, 00:35
Στο σπίτι υπάρχει μόνο μια πρίζα, η κεντρική.
Εκεί έχω το splitter και πάνω σε αυτό το router και το τηλέφωνο.Στο adsl δεν είχα διαφορά με ή χωρίς splitter.
Σε vdsl όμως χωρίς το spliiter πιάνω 39MBps και με το splitter 36-37.

Τώρα βέβαια είμαι χωρίς τηλέφωνο. Να πάρω καλύτερης μάρκας splitter? Αν ναι ποιά προτείνεται?


δε ξερω αμα θα αλλαξει με την αλλαγη splitter. εγω με το splitter χανω καπου στο μισο db στο snr margin. βεβαια δε με νοιαζει γιατι ειναι στο attainable. εσενα ποσο σου δειχνει η μεταβολη?

@ ADSLgr.com All rights reserved.