PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl στο ΑΙΓΙΟ;



leonidaska
06-01-07, 21:57
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΓΙΟ, ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 3 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΓΙΟ. Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ, ADSL?? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ONLINE ΑΙΤΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ONLINE ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ADSL ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ADSL!

Ευχαριστώ
:worthy:

RyDeR
06-01-07, 22:11
Κανόνας:
Τα μηνύματα θα πρέπει να είναι γραμμένα στα Ελληνικά και όχι greeklish (γραφή ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες)!

Η παραβίαση του κανόνα αυτού θα συνεπάγεται το κλείδωμα ή και τη διαγραφή του συγκεκριμένου θέματος ή μηνύματος.
Μοναδική εξαίρεση θα υπάρχει για νέα μέλη που θα ειδοποιούνται να κάνουν επεξεργασία το μήνυμα τους, στην περίπτωση που το μήνυμα δεν γραφεί στα Ελληνικά σε εύλογο χρονικό διάστημα θα διαγράφεται!

Ο χρήστης θα λαμβάνει προειδοποίηση με προσωπικό μήνυμα!
(Βαθμός προειδοποίησης 1 - διάρκεια 1 μήνας)

Δεν μπορείς απ΄το να συνεχίσεις να πιέζεις τους αρμόδιους και να περιμένεις κάποιον ενναλακτικό.

Καλως ήλθες.

manoulamou
06-01-07, 23:10
Αμα περιμενει απο εναλλακτικο σε παρθενα περιοχη προκοψε.
Μονο αν πιεσει μεσω των περιξ επιχειρησεων τοτε ΝΑΙ ισως
πετυχει κατι, σιγουρα αυτοι μπορει να κανουν καποια διαφορα!

nnn
07-01-07, 13:34
Εκτός της online αίτησης που λες,πήγες στον Οτέ της περιοχής σου να ρωτήσεις τι γίνεται ?

Καλώς ήρθες.

RyDeR
07-01-07, 13:52
Αμα περιμενει απο εναλλακτικο σε παρθενα περιοχη προκοψε.
Μονο αν πιεσει μεσω των περιξ επιχειρησεων τοτε ΝΑΙ ισως
πετυχει κατι, σιγουρα αυτοι μπορει να κανουν καποια διαφορα!
Όντως ήταν άστοχο το ''είται''... :oops:


Δεν μπορείς απ΄το να συνεχίσεις να πιέζεις τους αρμόδιους είτε να περιμένεις κάποιον ενναλακτικό.

το άλλαξα σε ''και''. :)
________________________________________

Όντως στον ΟΤΕ τι σου είπαν;

chaos
07-01-07, 18:09
leonidaska εγω μενω στον Ελαιωνα και εβαλαν πριν απο ενα μηνα.
Εγω θα σου ελεγα να πας στον προισταμενο στο Αιγιο και να τον ρωτησεις τι μπορει να γινει.
Σε ποια περιοχη μενεις?Απο οσο ξερω ολες οι περιοχες γυρω απο το Αιγιο εχουν adsl εδω και αρκετο καιρο.

leonidaska
07-01-07, 19:08
Είμαι στη περιοχή της Ελίκης. Έχω πάει στον ΟΤΕ και με εξυπηρέτησαν λέγοντάς μου ότι θα το φροντίσουν! Μάλλον ακόμα το φροντίζουν…

chaos
07-01-07, 19:39
Περιεργο...
Το dslam εχει μπει στο Διακοπτο οποτε πρεπει να σε πιανει αν και λιγο οριακα μεν .Απο συζητηση που ειχα παντως με τον αρμοδιο για τις συνδεσεις adsl στο Αιγιο ξερω οτι στο εργοστασιο του Καλλιμανη εχουν δωσει adsl γραμμη αλλα εξασθενημενη γιατι η αποσταση ειναι μεγαλυτερη των 5.5 χιλιομετρων.Κατα τη γνωμη μου πρεπει να εισαι εντος εμβελειας εστω και στο οριο.Μιλαω παντα για το dslam του Διακοπτου.
Παντως να ξερεις οτι οι pstn πορτες τελειωσαν στην περιοχη μας και τωρα υπαρχουν μονο isdn πορτες ελευθερες...και απο οτι μου ειπε ο διευθυντης του ΟΤΕ μαλλον θα αργησουν να ξαναβαλουν.

Σημειωση.
Η αποσταση εξαρταται απο το μηκος των γραμμων του ΟΤΕ μεχρι το σπιτι σου και οχι απο την αποσταση σε ευθεια γραμμη.Να φανταστεις οτι το εργοστασιο του Καλλιμανη που ειναι πιο κοντα απο οτι εσυ στο Αιγιο οπως εγραψα και παραπανω εκανε ειδικο διακανονισμο με τον ΟΤΕ για να εχει προσβαση σε adsl,αρα η αποσταση η δικη σου απο το dslam στο Αιγιο ειναι πολυ μεγαλη.Η μονη ελπιδα σου ειναι να σε πιανει το dslam του Διακοπτου ειδαλλως δυστυχως εισαι παρα πολυ ατυχος...

leonidaska
07-01-07, 21:19
Φίλε chaos όπως θα ξέρεις η Ελίκη είναι πιο κοντά στο Αίγιο από ότι είναι στο Διακοπτό. Να σου πω επίσης ότι το σπίτι μου είναι 600 μέτρα από τον Καλλιμάνη. Αν ήμουν εντός κάλυψης έστω και οριακά, δε θα έπρεπε όταν κάνω έλεγχο διαθεσιμότητας να λέει ότι έχω κάλυψη adsl? Δε λέει αυτό όμως… Αν δε με καλύπτει το dslam του Αιγίου θα μπορεί του Διακοπτού??

golity
08-01-07, 04:30
Αν ήμουν εντός κάλυψης έστω και οριακά, δε θα έπρεπε όταν κάνω έλεγχο διαθεσιμότητας να λέει ότι έχω κάλυψη adsl?
Γιατί δεν παίρνεις στο 134 να ρωτήσεις αν υπάρχει η όχι διαθεσιμότητα; Λόγω καθυστερημένης ή ελλιπής ενημέρωσης στην ιστοσελίδα τους, μερικές φορές λέει ότι δεν υπάρχει.

psimon
08-01-07, 13:46
Καλησπέρα πατριώτες.
Από όσο γνωρίζω υπάρχει κέντρο του ΟΤΕ στο Ριζόμυλο απλά πιθανότατα δεν θα έχει DSLAM
μήπως όμως μπορείς να το αναφέρεις στις συνομιλίες σου μπας και τους κόψει να βάλλουν ένα εκεί για τις περιοχές ανάμεσα σε Διακοφτό και Αιγιο ?
Το Ριζόμυλο είναι ακριβώς στη μέση ( 7 km και από τα 2)

Ευτυχώς εγώ είμαι ακόμα στα χτισίματα και δε με απασχολούν τα του DSL :)

Π.Σιμώνης

frap
08-01-07, 14:23
Σημασία δεν έχει αν υπάρχει κέντρο κοντά σου.
Σημασία έχει σε ΠΟΙΟ κέντρο καταλήγουν τα καλώδια από το σπίτι σου και τι μήκος έχουν.... :(

leonidaska
08-01-07, 14:35
Σημασία έχει ότι εγώ θέλω την adsl ένα χρόνο τώρα, μαθαίνω ότι οι γύρο περιοχές έχουν adsl και εγώ ακόμα είμαι στο περίμενε… Με βλέπω να καταλήγω στο δορυφορικό!

chaos
08-01-07, 15:15
Η δρομολογηση του δικτυου ειναι διαφορετικη απο το Αιγιο προς την Ελικη απο οτι απο το Διακοπτο προς την Ελικη.Ποια ειναι ακριβως δεν γνωριζω αλλα μιας και λες οτι δεν σε καλυπτει κοιταξα σημερα κατι στη δικη μου adsl συνδεση και υπολογισα την αποσταση μου απο το dslam .
Εγω μενω περιπου στο κεντρο του Ελαιωνα και απεχω 3 χιλιομετρα απο το dslam Διακοπτου .Η αποσταση αφορα στο μηκος του δικτυου των καλωδιων που με ενωνουν με το dslam.Κρινοντας λοιπον απο την αποσταση Ελαιωνα-Ελικης τοτε μαλλον η αποσταση σου απο το dslam ειναι πολυ μεγαλυτερη απο 5.5 χιλιομετρα.
Κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να παρεις τηλεφωνο στο γραφειο σχεδιασμου των adsl του ΟΤΕ
και να ρωτησεις τι θα γινει με την Ελικη.
Παντως εισαι ατυχος .Να φανταστεις οτι Διακοπτο,Ακρατα,Τεμενη,Καμαρες εχουν δικα τους mini-dslam πλεον.Κανε μια προσπαθεια παντως και με τα κεντρικα του ΟΤΕ στο Αιγιο να δεις τι θα γινει.Ρωτησε τους ,διοτι στο κατω κατω αυτοι ειναι υπευθυνοι για το dsl στη περιοχη μας.
Εναλλακτικα μαζευτειτε οσοι ενδιαφερεστε για dsl και αρχιστε να τους πιεζετε.Εαν ειναι αρκετα τα ατομα θα βαλουν.

psimon
09-01-07, 10:54
Ε ας βάλλουν και ένα στο Ριζόμυλο, ας μου αφήσουν και ένα ζευγάρι κλειδιά να τους κάνω τις δουλειές αμα βαριούνται. :P

chaos
09-01-07, 13:29
Ε ας βάλλουν και ένα στο Ριζόμυλο, ας μου αφήσουν και ένα ζευγάρι κλειδιά να τους κάνω τις δουλειές αμα βαριούνται. :P

Υπαρχει κεντρο στο ριζομυλο?Που ακριβως?
Ισως βαλουν καποια στιγμη.

psimon
10-01-07, 11:10
Απέναντι από τον δρόμο που κατεβαίνει στην παραλία έχει ένα δρόμο που ανεβαίνει προς την
εκκλήσία του χωριού.Στα 150 μετρα δεξιά έχει ενα μεγαλούτσικο κτίριο που μπαίναμε παιδιά και παίρναμε πεταμένα καλώδια για τις σφεντονες μας :)

leonidaska
11-01-07, 22:36
Πήγα πάλι στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι μάλλον μέσα στον μήνα θα κάνουν αναβάθμιση στον Ριζόμυλο. Για να δούμε…….:hmm:

psimon
12-01-07, 11:21
Σας το πα :) Ηταν η μόνη λύση... Ζήτα κανα ζευγάρι κλειδιά :)

chaos
12-01-07, 14:07
Πήγα πάλι στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι μάλλον μέσα στον μήνα θα κάνουν αναβάθμιση στον Ριζόμυλο. Για να δούμε…….:hmm:

Θα βαλουν δηλαδη mini-dslam?

spirosta
12-01-07, 14:30
Πάντως είναι πρόβλημα όλες οι περιοχές εκεί...
Πηγαίνω πολύ συχνά αίγιο και όλες οι περιοχές εκτός είναι λίγο πρόβλημα..

Πάντως η Νέα κερύνεια από όσο ξέρω ακόμη δεν έχει... Βέβαια είναι 10χιλ έξω από το αίγιο αλλά και πάλι το θεωρώ απαράδεκτο αφού μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο...

Με το διακοπτό δεν ξέρω τι γίνεται... Αλλά και πάλι πρέπει να μπουν mini dslam παντού...

Α!και μην ξεχνάμε πως πολλά χωριά έχουν και εναερια καλώδια οπότε γιοκ dsl...

chaos
12-01-07, 15:03
Πάντως είναι πρόβλημα όλες οι περιοχές εκεί...
Πηγαίνω πολύ συχνά αίγιο και όλες οι περιοχές εκτός είναι λίγο πρόβλημα..

Πάντως η Νέα κερύνεια από όσο ξέρω ακόμη δεν έχει... Βέβαια είναι 10χιλ έξω από το αίγιο αλλά και πάλι το θεωρώ απαράδεκτο αφού μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο...

Με το διακοπτό δεν ξέρω τι γίνεται... Αλλά και πάλι πρέπει να μπουν mini dslam παντού...

Α!και μην ξεχνάμε πως πολλά χωριά έχουν και εναερια καλώδια οπότε γιοκ dsl...

Τι εννοεις ειναι προβλημα?
Ολες οι περιοχες εχουν πλεον εκτος ελαχιστων.
Απο την Ακρατα μεχρι τη Συμπολιτεια υπαρχουν mini-dslam παντου.

To Διακοπτο εχει πλεον mini-dslam .
Εβαλαν πριν απο ενα μηνα.

leonidaska
13-01-07, 13:56
Μου είπαν ότι μάλλον όχι σίγουρα, μέσα στον μήνα θα βάλουν dslam

Giannakis__
26-11-07, 16:38
Τελικά τι έγινε; Εγώ στις Καμάρες έχω κάνει αίτηση εδώ και 1.5 μήνα αλλά τπτ.. απ' ότι είδα στον πίνακα με τα dslams του ΟΤΕ πρέπει να είμαστε full και να μην πέρνει άλλες πόρτες.. γνωρίζει κανένας κάτι;

ApanCure
14-12-07, 07:22
Παρακολουθώντας στα στοιχεία που βρήκα sto adslgr τo Αίγιο έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα στην έλλειψη πορτών στην Ελλάδα! Πάνω από 300 αιτήσεις είναι σε αναμονή για νέες πόρτες και αυτή η κατάσταση πάει να καταντήσει χρόνια. Ευτυχώς έχω καλυφθεί με dsl στο κέντρο του Αιγίου αλλά αγαπητοί φίλοι έχω άλλο πρόβλημα τώρα.
Έχτισα νέο σπίτι στα Διγελιώτικα το οποίο πιθανότατα καλύπτεται απο το mini-dslam της Τέμενης.Δυστυχώς ήδη 8 άτομα περιμένουν νέες πόρτες. Γενικότερα όλες οι περιοχές γύρω από το Αίγιο θέλουν επέκταση στις προσφερόμενες πόρτες.
Φοβάμαι ότι θα είμαστε πολύ χαρούμενοι αν η κατάσταση μεταβληθεί μέσα στο 2008 .

Παρακαλώ κάποιον εμπειρότερο να μας προτείνει κάποια βήματα εργασίας ώστε να επιτύχουμε λύση του προβλήματος που έχει προκύψει.

Giannakis__
17-12-07, 10:22
Ένας φίλος μου που πήγε και ρώτησε στον ΟΤΕ είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με την ΙΝΤΡΑΚΟΜ και γι' αυτό τόσο καιρό δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και ότι το πρόβλημα θα λυθεί, αν όχι τα χριστούγενα με το νέο έτος.. :down:

chaos
17-12-07, 14:56
Την οπτικη ινα που περνανε κατα μηκος της Παλαιας Εθνικης οδου την ειδατε?
Ξερει κανεις για ποια εταιρια την περνανε?

Οσο για τις πορτες ,καλα μιλαμε ειναι το μισο αιγιο και τα περιχωρα σε αναμονη...

Giannakis__
17-12-07, 16:13
Αν την είδαμε λέει?? έχουν σκάψει όλο τον παλιό...
Δεν ξέρω ποία εταιρία είναι αλλά πρέπει φαντάζομαι να είναι περισσότερες από μία. Τα λάστιχα που περνάνε είναι 2-3...

kmpatra
17-12-07, 16:43
Περισσότερα για τις οπτικές της εθνικής εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398&page=157

chaos
18-12-07, 22:19
Αν την είδαμε λέει?? έχουν σκάψει όλο τον παλιό...
Δεν ξέρω ποία εταιρία είναι αλλά πρέπει φαντάζομαι να είναι περισσότερες από μία. Τα λάστιχα που περνάνε είναι 2-3...

Νομιζω πρεπει να ειναι του Οτε διοτι κατι εσκαβαν και εξω απο τον Οτε τη προηγουμενη εβδομαδα.
Λετε να εχουμε δωρακι τιποτα 24αρες Mbit/sec πριν το νεο ετος?

Παντως ειναι κατα μηκος ολης της παλαιας εθνικης απο το υψος του ανω διακοπτου απο οτι εχω δει.

panoc
18-12-07, 22:39
Η γραμμη που εχουν σκαψει στην Π.Εθνικη μπαινει στη Πατρα και περναει σχεδον απο καθε δημόσιο κτηριο οπώς και απο τα 3 κεντρα του ΟΤΕ (τωρα κατευθηνεται και προς τη Λευκα).

chaos
19-12-07, 02:38
Η γραμμη που εχουν σκαψει στην Π.Εθνικη μπαινει στη Πατρα και περναει σχεδον απο καθε δημόσιο κτηριο οπώς και απο τα 3 κεντρα του ΟΤΕ (τωρα κατευθηνεται και προς τη Λευκα).

Εφτασε στην Πατρα κιολας?
Οποτε συντομα βλεπω 4 , 8 & 24 Mbps στο Αιγιο και στις γυρω περιοχες...
Επιτελους!!

kmpatra
19-12-07, 12:55
Περισσότερα για τις οπτικές της εθνικής εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398&page=157

Διαβάστε το.Ειναι για δημόσια κτίρια και θα δωθει και σε παρόχους.Ο ΟΤΕ δεν εχει αναγκη να σκαψει ολο τον τοπο για να βαλει 4,8,24 mbit.Kαινούργια (ethernet) dslam χρειάζεται να βάλει στο κέντρο του. Στη Λευκα παρεπιπτόντως υπάρχει τετοιο dslam.Δεν ξέρω αν εχει τεθει σε λειτουργία ακόμα.

panoc
19-12-07, 19:29
εχει τεθει αφου μονο τα ehternet δινουν 4+8 και 12.
οπως λειτουργουν και στα υπόλοιπα 3 κεντρα.

guzel
19-12-07, 19:32
Εφτασε στην Πατρα κιολας?
Οποτε συντομα βλεπω 4 , 8 & 24 Mbps στο Αιγιο και στις γυρω περιοχες...
Επιτελους!!

οπως ειπαν τα παιδια ο οτε δεν εχει λογο να σκαψει. ειναι ευκολο να καταλαβεις πιος σκαβει.. δες τα καπακια τι γραφουν πανω ;)

chaos
19-12-07, 22:33
οπως ειπαν τα παιδια ο οτε δεν εχει λογο να σκαψει. ειναι ευκολο να καταλαβεις πιος σκαβει.. δες τα καπακια τι γραφουν πανω ;)

Τι γραφουν τα καπακια πανω βρε παιδια?
Τελικα ποιανου ειναι οι οπτικες?

kostas_1966
21-02-08, 17:01
Ελα ντε.Μην ειναι της Forthnet ("...τωρα το Αιγιο-Τριπολη-Καλαματα σερφαρουν ελευθερα...")?

Giannakis__
23-02-08, 03:33
Στην Πάτρα που είδα ένα έλεγε κάτι για Μητροπολιτικό Δύκτιο Πάτρας και κάτι για την κοινωνία της πληροφορίας.. Τώρα αυτό στον παλιό δεν ξέρω.. Κάθε μέρα περνάω αλλά δεν έχω δεί ακόμα. Λογικά είναι καποιο ιδιόκτιτο..

@ ADSLgr.com All rights reserved.