PDA

Επιστροφή στο Forum : Port Forward Technicolor TG788vn



Σελίδες : [1] 2

xrpana
21-12-12, 00:55
Γεια χαρα,

Υπαρχει τροπος να κανουμε Port Forward στο μοδεμ αυτο?? απαραδεκτο η forthenet να μην μας λεει τον Administrator λογαργιασμο..

Saimag
21-12-12, 02:27
Γεια χαρα,

Υπαρχει τροπος να κανουμε Port Forward στο μοδεμ αυτο?? απαραδεκτο η forthenet να μην μας λεει τον Administrator λογαργιασμο..

Τι σχέση έχει το Port Forward με το admin acc?
Και με power user έχεις δικαίωμα για Port Forward .

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG789vn/default.htm

Panteliz
22-12-12, 21:31
Γεια χαρα,

Υπαρχει τροπος να κανουμε Port Forward στο μοδεμ αυτο?? απαραδεκτο η forthenet να μην μας λεει τον Administrator λογαργιασμο..

Δεν έχω βρει τρόπο να γίνεται port forwarding στο συγκεκριμένο ρουτερ και αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω με άλλο. Επίσης είχα κάτι περίεργες αποσυνδέσεις με το TG788vn.

eso
23-12-12, 20:09
Ποιο ειναι το αλλο ρουτερ ?

Panteliz
24-12-12, 12:37
Δεν έχω βρει τρόπο να γίνεται port forwarding στο συγκεκριμένο ρουτερ και αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω με άλλο. Επίσης είχα κάτι περίεργες αποσυνδέσεις με το TG788vn.

Τι σημασία έχει;

dyktio
18-01-13, 18:16
Γεια σας
Απλα ηθελα να σας πω οτι γινεται να κανουμε portforward στο router αυτο. Αν ειναι για παιχνιδι/ανοιγμα σερβερ δλδ.
Αν θελει κανεις βοηθεια εδω ειμαστε :)

jojo100
19-01-13, 12:59
Μεγαλο προβλημα με τα games αυτο το router.Ανοιγω τις πορτες που χρειαζεται κ παλι τπτ.Δεν βλεπει server που ανοιγω κ το nat type ειναι strict π.χ call of duty.Δοκιμασα και με telnet αλλα μου βγαζει πορτα 23 προβλημα http://www.insomnia.gr/topic/444016-thomson-tg585-v8-nat-strict/page-4.Κανενας να βοηθησει ρε παιδια πριν το πεταξω:mad:

panosfgf
19-01-13, 14:38
Reset του modem μέσω telnet γίνεται ?

uncharted
29-01-13, 17:05
Μετα το τελευταιο firmware update βγαζει NAT Type 3, ενω με το προηγουμενο εβγαζε κανονικα NAT Type 2.

Οσες πορτες και να ανοιξεις δεν θα αλλαξει κατι, κι επισης δεν υπαρχει πουθενα επιλογη για DMZ.

Αναμονη μεχρι να βγει νεο firmware...

GSF
29-01-13, 18:02
ποιο firmware εχεις? 8.C.M.0? μόλις δοκίμασα και κάνει κανονικά port forward.

uncharted
29-01-13, 18:22
ποιο firmware εχεις? 8.C.M.0? μόλις δοκίμασα και κάνει κανονικά port forward.
Αυτο, αλλα οσα port forward και να κανω δεν αλλαζει κατι -> κολλημενο σε NAT Type 3 το PS3

Με το προηγουμενο (8.4.5.F) δουλευαν ολα τελεια χωρις να γινει καν port forward.

Υπαρχουν καποια κολπα που μπορουν να γινουν μεσω telnet, αλλα θελει admin account...

Αν καταφερει κανεις να το γυρισει σε NAT Type 2, ας μας πει πως.

ΥΓ: Επισης δεν υπαρχει πουθενα επιλογη για DMZ.

GSF
29-01-13, 18:47
υπάρχει επιλογή για DMZ, απλά δεν λειτουργεί. μπορείς να την βρείς στο Home Network στο Devices κάτω κάτω που λέει asign ip. edit: κάπου διάβασα οτι αν η συσκευή συνδέεται στο ρουτερ με dhcp μπορεί να της δώσεις DMZ. αλλα δεν το δοκιμάζω γιατι ξέρω οτι το DHCP του ρουτερ μας δεν λειτουργεί ακόμα :p αν θέλεις δοκίμασε το.

σου ξαναλέω πάντως οτι δεν φταίει το firmware, εμένα κάνει κανονικά Port forward αν και δεν το χρησιμοποιώ γιατι έχω ανοιχτό το Upnp. το χεις ανοίξει μήπως φταίει αυτό?

uncharted
29-01-13, 18:57
υπάρχει επιλογή για DMZ, απλά δεν λειτουργεί. μπορείς να την βρείς στο Home Network στο Devices κάτω κάτω που λέει asign ip. edit: κάπου διάβασα οτι αν η συσκευή συνδέεται στο ρουτερ με dhcp μπορεί να της δώσεις DMZ. αλλα δεν το δοκιμάζω γιατι ξέρω οτι το DHCP του ρουτερ μας δεν λειτουργεί ακόμα :p αν θέλεις δοκίμασε το.

σου ξαναλέω πάντως οτι δεν φταίει το firmware, εμένα κάνει κανονικά Port forward αν και δεν το χρησιμοποιώ γιατι έχω ανοιχτό το Upnp. το χεις ανοίξει μήπως φταίει αυτό?
Εχεις PS3 και σου βγαζει NAT Type 2?

Ξαναλεω οτι με το παλιο firmware εβγαζε κανονικα NAT Type 2. Πως εξηγειται αυτο?

Δεν ειπα οτι δεν γινεται port forward, ειπα οτι ο,τι και να κανεις, θα βγαζει NAT Type 3. Δεν ειναι μονο θεμα port forward, ειναι και θεμα πως λειτουργει το NAT:

http://en.wikipedia.org/wiki/Network_address_translation#Methods_of_Port_translation

Μπορεις να το αλλαξεις σε Full cone NAT, αλλα μονο μεσω telnet.

GSF
29-01-13, 19:04
PS3 NAT Types

In the network settings of the PS3, it uses 3 different NAT types to classify how the PS3 is connected to the Internet:

Type 1: The PS3 is sitting directly on the Internet with a public IP address. This setup doesn’t require NAT or inbound port forwarding and is used in scenarios where the PS3 is the only device wanting to use the Internet connection. This isn’t that common as most users share their Internet connection with other devices in their home.

Type 2: This is the most common and ideal type where the PS3 is sitting behind a RG that is performing NAT. The PS3 will have a private IP address which is translated to a private or public IP address by the RG.

Type 3: This usually implies you have a problem in the way the PS3 is accessing the Internet. This may be caused by a firewall or port restrictions. This isn’t ideal and will result in a sub-optimal gaming experience.

ξανατσέκαρε αυτά που σου έγραψα πάνω και αν δεν βρείς λύση θα κοιτάξω το PS3 μου που το χω παρατημένο καιρό :p

uncharted
29-01-13, 19:07
Οριστε τι εννοω με το telnet:

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies.cfm?t=1739702
http://forums.modem-help.co.uk/viewtopic.php?t=9257
http://boards.portforward.com/viewtopic.php?t=11295
http://criticaltech.wordpress.com/2009/12/12/thomson-router-full-cone-nat-configuration/

Οποιος μου πει πως θα το κανω αυτο με το TG788vn (που δεν εχει admin account), κερδιζει λουκουμι. :)

GSF
29-01-13, 19:44
εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι είσαι τόσο πεισματάρης. δυστυχώς δεν μπορώ να το τσεκάρω με το ps3 μου γιατι έχω παλιό firmware 3.55 και δεν έχει το ΝΑΤ στα network connection test.
απορώ αν δοκίμασες καμια απο τις τρείς λύσεις που σου είπα παραπάνω.

uncharted
29-01-13, 20:24
Λες να μην εχω δοκιμασει να κανω manual port forward? Δεν ειμαι ασχετος απο τεχνικα...

Δεν ειμαι πεισματαρης, εσυ δεν νομιζω να διαβασες τα links που παρεθεσα... εχουν προβλημα σχεδον ολα τα thomson λογω symmetric nat by default και η λυση ειναι να το γυρισεις σε full cone nat μεσω telnet.

Μπορεις να μου πεις ΠΩΣ θα το κανω αυτο ΧΩΡΙΣ telnet/admin account? :hmm:

Πολυς κοσμος εχει το ιδιο προβλημα, παροτι εκανε port forward (το ξαναλεω για 3η φορα), αρα το προβλημα ειναι αλλου. Διαβασε τα links και τα λεμε.

ΥΓ: Δεν μπορεις να μπεις στο PSN χωρις να εχεις το τελευταιο firmware. Θα παρακαλουσα λοιπον να απαντησει καποιος που εχει ασχοληθει με online gaming (ακομα και με XBOX/PC) και δεν μιλαει θεωρητικα.

- - - Updated - - -

Ιδιο προβλημα και με τα torrents, δεν δεχεται καν εισερχομενες συνδεσεις, αρα upload γιοκ...

Εχει γινει port forward και το UPnP ειναι ανοικτο. Πραγματικα απαραδεκτο να μην δουλευει κανενα p2p app!

GSF
29-01-13, 20:34
119132

αυτο με manual port forwarding

edit: btw, δοκίμασα και DMZ, δίνει κανονικά ip στο ps3 αλλα μετά δεν μου δούλευε το dns. θα το δώ ξανα το βράδυ αλλα κάτι μου λέει οτι θα δουλεψει στο τέλος :)

uncharted
30-01-13, 06:21
Δυστυχως το προβλημα παραμενει και δεν ειμαι ο μονος που εχει αυτο το προβλημα με τα Thomson:

http://www.adslgr.com/forum/threads/387363-Symmetric-NAT-Modem-Router-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-gameranger!!

Η λυση ειναι εδω, αλλα αντε να δουμε πως θα το κανω αυτο χωρις admin/telnet:

http://community.plus.net/library/gaming/increasing-gaming-compatability-with-the-thomson-tg585v8-xboxps3pc/

GSF
30-01-13, 08:43
λοιπόν... εφαγα αρκετή ώρα για να δώ τι φταίει και πώς να το φτιάξουμε...

το πρόβλημα δεν ειναι στο port forward. γίνεται κανονικά μέσω UPNP απο το PS3(το είδα με τα μάτια μου για την πόρτα 3658 UDP). Το πρόβλημα 99% είναι στο STUN (http://en.wikipedia.org/wiki/STUN). και manually να τις ανοίξεις θα φαίνεται άλλη ip οπότε και θα τα blockarei. (3478-3479 UDP)


The STUN protocol allows applications operating behind a network address translator (NAT) to discover the presence of the network address translator and to obtain the mapped (public) IP address (NAT address) and port number that the NAT has allocated for the application's User Datagram Protocol (UDP) connections to remote hosts. The protocol requires assistance from a third-party network server (STUN server) located on the opposing (public) side of the NAT, usually the public Internet.

λοιπόν δοκίμασα να δώσω DMZ και παίζει μια χαρά στο laptop, παίρνει την Ip του ρουτερ και το gateway της forthnet, και κάνει skip το ΝΑΤ, και μπαίνει κανονικά σε websites κτλπ (άρα το ρουτερ ειναι μια χαρά και το DMZ του δουλεύει). Στο PS3 όμως δεν δουλεύουν τα dns. (θα ξανακάνω δοκιμή γιατι μου φαίνεται περίεργο ίσως έπρεπε να περιμένω λίγο).

heres the proof: (firmware 4.30 - η ειρωνία ειναι οτι σε 3.55 που ήμουν θα μπορούσα να βλέπω debugging με ενα προγραμματάκι ενώ τώρα που το αναβάθμισα δεν γίνεται) ... :p

119155

uncharted
30-01-13, 09:21
Το να παρει πραγματικη IP δεν ειναι λυση για διαφορους λογους (καποιες εφαρμογες απαιτουν private IP για επικοινωνια μεσω LAN)...

GSF
30-01-13, 17:30
Το να παρει πραγματικη IP δεν ειναι λυση για διαφορους λογους (καποιες εφαρμογες απαιτουν private IP για επικοινωνια μεσω LAN)...

ε κάτι άλλο δεν γίνεται προς το παρόν :p αλλα δεν φταίει το router ουτε το port forward. το ps3 "φταίει." (π.χ το Skype μια χαρα υποστηρίζει TURN)
ευκαιρία πάντως να πρίξεις λίγο την τεχνική υποστήριξη μπάς και μας δώσουν telnet access..


The process begins when a Client Computer ("Client") wants to contact a Peer Computer ("Peer") for a data transaction, but cannot do so due to both Client and Peer being behind respective NATs. If STUN is not an option because one of the NATs is a symmetric NAT (a type of NAT known to be non-STUN compatible), TURN must be used.

While TURN is more robust than STUN in that it can traverse more types of NATs, it is prudent to note that a TURN communication relays the entire communication through the server requiring far more bandwidth than STUN protocol (which typically only resolves the public facing IP address then relays the information to Client and Peer for them to use in direct communication). For this reason, the ICE protocol mandates STUN usage as a first resort, and TURN usage when dealing with symmetric NATs, or other situations where STUN cannot be used.

uncharted
30-01-13, 22:48
http://community.plus.net/library/gaming/increasing-gaming-compatability-with-the-thomson-tg585v8-xboxps3pc/
http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies.cfm?t=1739702

^ Αυτα τα links τα ανοιξες καθολου? Δεν εχει προβλημα το ps3, ουτε το xbox360, ουτε το pc. Η plusnet ειναι γνωστος αγγλικος παροχος και συστηνει στους πελατες της την ιδια λυση που ανεφερα.

Εχουν διαχρονικο προβλημα τα thomson με το NAT... η λυση ειναι να γυρισει σε full cone nat και η forthnet αρνειται πεισματικα να δωσει telnet & admin access.

ΥΓ: 3rd party routers παιζουν με το VDSL της Forthnet? Εχει δοκιμασει κανεις?

π.χ. αυτο:

http://www.ebay.com/itm/280980408465?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
http://www.ebay.com/itm/281003886805?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

ΥΓ2: Το STUN ειναι πιο παλιο και γνωστο πρωτοκολλο απο το TURN. Δεν εχω δει πολλες εφαρμογες να σου δινουν την επιλογη αναμεσα σε STUN και TURN.

GSF
31-01-13, 01:08
τα άνοιξα τα λινκ. γενικά ασχολήθηκα με το θέμα, για να μην λές οτι μιλάω θεωρητικά. δεν λέω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι το ρουτερ ειναι προβληματικό. αυτό είπα. μια χαρά κάνει port forward απλα ο τρόπος που το κάνει δεν βολεύει για το ps3.

ουσιαστικά η Sony για να κερδίσει bandwidth χρησιμοποιεί το STUN το οποιό απλά δημιουργεί την σύνδεση χωρίς πολλά πολλά. δεν ξέρω αλλα μου φαίνεται λίγο τραγικό όλο αυτο... βέβαια θα μου πείς για να το κάνει μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρει. όταν εννοώ οτι "φταίει" το ps3 εννοώ οτι φταίει το psn network που υλοποιεί έτσι την σύνδεση, αλλα προφανώς το κάνει για να κερδίσει bandwidth. ακόμα και στα link και στις λύσεις που γράφεις πάνω πάντως, νομίζω οτι μόνο το 3478-3479 πρέπει να γίνει με διαφορετικό nat αντι για symmetric nat και ότι το 3658 που γράφουν, αυτό γίνεται μια χαρά απο upnp με symmetric, ο αλγόριθμος του STUN ειναι που blockarei τα UDP πακετα αν έχουν διαφορετικό port απο το port του αποστολέα (τουλάχιστον εγώ αυτά κατάλαβα απο όσο διάβασα)
το ps3 σαν συσκευή και firmware φταίει σίγουρα στο οτι δεν μπορεί να δουλέψει με public ip χωρίς NAT. τουλάχιστον σε μένα δεν μπορεί.

το TURN ειναι extension του STUN, χρησιμοποιεί τα ίδια port. υποθέτω το Skype έχει τρόπο να το καταλαβαίνει γιαυτό και δουλεύει μια χαρά ... τώρα το ps network μάλλον δεν θέλει :P

btw απο όσο κατάλαβα το strict του PS3 έχει να κάνει μόνο με την φωνή? η το επηρεάζει και αλλού? games δεν μπορείς να παίξεις με Type 3 ? αυτο που εννοώ είναι μήπως σου βγάζει strict για την φωνή αλλα μπορεί να hostarei games κτλπ? (με ανοιχτό upnp) η το δοκίμασες και δεν?

uncharted
31-01-13, 01:26
Εκτος απο τα STUN και TURN υπαρχει και το ICE... γενικα ειναι μυλος η κατασταση με το τρισκαταρατο NAT και δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να περιμενουμε ολες οι εφαρμογες να τα υποστηριζουν ολα αυτα.

Με NAT Type 3 δεν ακους αλλους παικτες, δεν μπορεις να κανεις join lobbies, τρως disconnections οταν γινεται host migration κλπ.

Το router εχει μια χαρα hardware (broadcom chipset, δεν ζεσταινεται), αλλα χαλια firmware (οπως και τα περισσοτερα που δινουν οι παροχοι). Σαν να εχεις το super duper PC και να τρεχεις Windows 98... αρα τι να το κανεις το καλο hardware? Αχρηστο ειναι.

ΥΓ: Το Full cone NAT δεν ειναι καλυτερο απο το Symmetric NAT; Το μη χειρον βελτιστον εννοω.

GSF
31-01-13, 01:34
οχι αλλα όταν μιλάμε για ένα πρωτόκολο του 2005 (το ICE ουσιαστικά περιέχει τα STUN και TURN) και μια εταιρία μεγέθους Sony, θα πρεπε να χε σκεφτεί καλύτερα. η άλλη λύση θα ήταν ipv6 που υποστηρίζει το ρουτερ μας και δεν έχει ΝΑΤ αλλα για να σε προλάβω, έχω στείλει εδώ και καιρό στην forthnet και έχω πάρει την εξής απάντηση:


Αρχικά θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πρόθεσή σας να συμμετάσχετε στο πιλοτικό IPv6 της forthnet.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το IPv6 functionality του Technicolor 788vn είναι ακόμα υπό δοκιμή.
Εφόσον οι δοκιμές ολοκληρωθούν επιτυχώς, θα αναρτηθούν οι απαραίτητες οδηγίες στο ipv6.forthnet.gr (CPEs/PPPoE Clients).

το FULL Cone NAT ειναι απλά πιο απλή υλοποίηση. ένα ωραίο άρθρο που βρήκα ειναι εδώ: http://think-like-a-computer.com/2011/09/16/types-of-nat/

uncharted
31-01-13, 01:42
Καλα, το ξερω οτι το IPv6 ειναι η απολυτη λυση για να ξεφορτωθουμε το NAT, αλλα μεχρι να γυρισει ΟΛΟΣ ο πλανητης σε αυτο, θα εχουμε βγαλει ασπρα μαλλια και η Forthnet θα δινει 10 Gbps FTTH...

- - - Updated - - -

Το αρθρο λεει οτι το Symmetric NAT ειναι πιο πολυπλοκο (ποιο το κερδος?) και εχει τα προβληματα του... προσωπικα ειμαι της φιλοσοφιας keep it simple stupid.

GSF
14-02-13, 09:35
το ποστάρω εδώ για να μην το μπλέκουμε με το άλλο τοπικ.... απο telnet γράφεις μόνο: nat config randomports disabled

http://img194.imageshack.us/img194/599/ps3nat.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/194/ps3nat.jpg/)

uncharted
14-02-13, 09:50
το ποστάρω εδώ για να μην το μπλέκουμε με το άλλο τοπικ.... απο telnet γράφεις μόνο: nat config randomports disabled
Ενδιαφερον. Τι ακριβως κανει αυτη η εντολη?

GSF
14-02-13, 09:53
Ενδιαφερον. Τι ακριβως κανει αυτη η εντολη?

αυτο που υπέθετα παραπάνω. ουσιαστικά όσοι έχουν ποστάρει στο internet τις οδηγίες για CONE κτλπ, κάνουν οτι να ναι. εκτώς και αν δεν υπήρχε στα προηγούμενα ρουτερ αυτη η επιλογή. είπαμε παραπάνω οτι το πρόβλημα ειναι στο STUN οπότε και χρειαζόμαστε την ίδια πόρτα στην είσοδο και την ίδια στην έξοδο. έτσι με το nat config randomports disabled οταν θέλει να ανοίξει την 3478 θα ανοίγει και απο "πάνω" και απο "κάτω" την πόρτα 3478. δεν άνοιξα καν πόρτες απλά το UPNP και δούλεψε..

για παράδειγμα:
{Administrator}[nat]=>maplist
Idx Type Interface Outside Address Inside Address Use
1 NAPT Internet 62.1.***.***:21 192.168.1.253:21 0


Υ.Γ παίζει και να λέω βλακείες απτην αυπνία και να ήταν έτοιμο πριν γράψω την εντολή... δοκίμασε το ps3 πριν γράψεις το randomports disabled να δούμε αν δουλεύει για να σβήσω το πόστ :p

uncharted
14-02-13, 16:28
Τελικα οντως δουλεψε χωρις περαιτερω εντολες! Να υποθεσω οτι παιζει με Full cone NAT by default για ολες τις θυρες τωρα?

GSF
14-02-13, 18:53
Τελικα οντως δουλεψε χωρις περαιτερω εντολες! Να υποθεσω οτι παιζει με Full cone NAT by default για ολες τις θυρες τωρα?

να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω γιαυτο σου είπα να δοκιμάσεις χωρίς την εντολή πρώτα μήπως και έπαιζε .. μπορεί να έφτιαξε απο τον wizard και όχι απο την εντολή που του έδωσα...
πάντως πιστεύω οτι συνεχίζει να δουλεύει σε port-restricted cone nat. (ή symmetric)..

uncharted
14-02-13, 19:44
Υπαρχει καποια εντολη σαν το "netstat -ano" των Windows για αυτο το router?

Θελω να δω ποιες public IPs συνδεονται σε καποιες forwarded ports για το PS3, μιας και αυτο δεν εχει CLI.

GSF
14-02-13, 19:49
το :nat maplist δεν κάνει? χμ... μάλλον όχι

uncharted
14-02-13, 20:15
Σε Netgear router που εχει Linux CLI θυμαμαι το εβρισκα καπου στο /proc/net κατι.

Η εντολη ηταν καπως ετσι: "cat /proc/net κατι | grep -i forwarded_port" και μου εβγαζε ολες τις ζητουμενες IPs.

laserscout
15-02-13, 17:44
:connection list

GSF
15-02-13, 18:08
CONE(UDP) udp 3478 disabled 5' 0" ------ απο ότι φαίνεται με cone παίζει, αλλα μόνο αυτό το πόρτ...... δεν ξέρω αν μπήκε απτο upnp αυτο το rule..

GSF
18-02-13, 07:15
κάτι έχω πειράξει και δεν μου κάνει με τίποτα port forward... τι παρακάλια, τι reconfigure του κανα, τι initial setup... τιποτα αυτο... οι άλλοι που το πειράξατε σας λειτουργεί κανονικά το NAT?

akkuron
18-02-13, 20:38
Δεν ξέρω τι εννοείς "πειράξατε" αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω πως μετά τη δημιουργία admin password (από το άλλο thread) το PS3 έβγαλε με τη μια NAT type 2 για πρώτη φορά, χωρίς περαιτέρω εντολές και ρυθμίσεις.

GSF
19-02-13, 10:33
Δεν ξέρω τι εννοείς "πειράξατε" αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω πως μετά τη δημιουργία admin password (από το άλλο thread) το PS3 έβγαλε με τη μια NAT type 2 για πρώτη φορά, χωρίς περαιτέρω εντολές και ρυθμίσεις.

ναι και μένα κάποτε μου έβγαλε.. κάτι έχει γίνει τώρα και όχι μόνο ΝΑΤ 2 δεν παίρνω αλλα ούτε καν πόρτες για torrent δεν ανοίγει... θα το σπάσω... :)

τώρα ξαναδιάβασα τι έγραψες.. οπότε το nat config randomports disabled δεν το έκανες ε?

update: τελικά μάλλον το πρόβλημα ηταν το comodo firewall το οποίο αν και έκλεινα όπως παντα, μάλλον έτρωγε σκάλωμα, έμενε κάπου στην μνήμη και μπλόκαρε τα πάντα... να ναι καλα οι προγραματιστές του που με καναν και έχασα 2 μέρες να ψάχνω τι φταίει... τώρα βέβαια γιατι δεν έμπαινε το PS3 δεν έχω ιδέα :/

- - - Updated - - -



Ιδιο προβλημα και με τα torrents, δεν δεχεται καν εισερχομενες συνδεσεις, αρα upload γιοκ...

Εχει γινει port forward και το UPnP ειναι ανοικτο. Πραγματικα απαραδεκτο να μην δουλευει κανενα p2p app!

λοιπόν τις δύο τελευταίες μέρες αντιμετώπισα ένα περίεργο θέμα... πολύ απλά δεν μου άνοιγε πόρτες... μάλιστα έκανα και maplist απο telnet Και μου έβγαζε κάποια translate και κάποια templates... γενικά έλιωσα πάνω στο ρουτερ για να το φτιάξω... reset απο δώ, reset απο κεί... του έκανα reconfigure πάνω απο 6 φορές. αφου πήγαν να με βγάλουν και τρελό στο modem-help.co.uk ... έφτασα στο συμπέρασμα πολυ απλά οτι κάποιο σκάλωμα τρώει το ρουτερ μερικές φορές και σταματάει το translating.. το γράφω μήπως και πέσει κανείς στο ίδιο πρόβλημα και θέλει να το φτιάξει... εγώ δεν κατάλαβα πως το φτιαξα να πώ την αλήθεια μου. νομίζω οτι ξύπνησε όταν δοκίμασα να κάνω port forward απτο uttorent... μόλις ξύπνησε μου δημιούργησε καινούρια templates(:nat tmpllist expand=enabled) που δεν υπήρχαν πιο πρίν, για παράδειγμα


22 NAT any lan 0.0.0.1 127.0.0.1 0
Access List................... 127.0.0.1
Foreign Address............... any
Protocol...................... gre
Flags......................... Dynamic, created by service manager
Weight........................ 30
Description................... Two-way NAT
Creator Data.................. 1

επίσης έφτιαξε και το web interface, πλέον ανοίγει σαν να ειναι στο ίδιο pc το κάθε λινκ και δεν κάνει δέκα ώρες.
.. το καλό της υπόθεσης ειναι οτι έμαθα ακόμα και πώς να φτιάχνω manually rules για το firewall κ άλλα πολλά :p

akkuron
19-02-13, 21:38
ναι και μένα κάποτε μου έβγαλε.. κάτι έχει γίνει τώρα και όχι μόνο ΝΑΤ 2 δεν παίρνω αλλα ούτε καν πόρτες για torrent δεν ανοίγει... θα το σπάσω... :)

τώρα ξαναδιάβασα τι έγραψες.. οπότε το nat config randomports disabled δεν το έκανες ε?

Όχι δε χρειάστηκε, αυτό εννοούσα. Στην πρώτη προσπάθεια αφού πήρα admin access ήταν ήδη NAT 2.

GSF
19-02-13, 23:17
Όχι δε χρειάστηκε, αυτό εννοούσα. Στην πρώτη προσπάθεια αφού πήρα admin access ήταν ήδη NAT 2.

ναι... το φαντάστηκα.. βασικά το CONE(UDP) 3478 ειναι ενσωματωμένο στο firmware οπότε η εντολή ειναι αχρείαστη. αν το δεί κανας mod και θέλει να το σβήσει για να μην μπερδευτει ο κόσμος :)

akkuron
15-05-14, 13:52
Sorry για τη νεκρανάσταση του thread, αλλά αφού είναι το ίδιο θέμα είπα να μην κάνω καινούριο.

Λοιπόν, μέχρι πρόσφατα ήμουν με το παλιό firmware του TG788vn (8.κάτι) και όπως είχα γράψει παραπάνω, με την εκτέλεση του wizard και τη δημιουργία admin pass, είχε πάει ΝΑΤ type 2 από μόνο του.
Σήμερα αποφάσισα να κάνω ένα factory reset για να πάρω το νεο firmware (10.2.5.5) και μπήκα κανονικά με το root password. Το θέμα είναι πως πλέον το PS3 μου λέει πάλι UPnP not available (ενώ είναι προφανώς enabled) και NAT type 3.

Υπάρχει κάτι έξτρα που πρέπει να κάνω;

GSF
15-05-14, 14:01
connection bind application=CONE(UDP) port=3478 (για αρχή)
βασικά το τοπικ ειχε ανακρίβιες οπότε λογικό να μην βγάλει άκρη κάποιος ανθρωπος που το διαβαζει :p

akkuron
15-05-14, 14:05
Thanks για τη γρήγορη απάντηση, αλλά που το γράφω αυτο; :Ρ

GSF
15-05-14, 14:08
Thanks για τη γρήγορη απάντηση, αλλά που το γράφω αυτο; :Ρ

πρεπει να μπείς απο telnet (http://www.9bis.net/kitty/?page=Download). για να μπείς απο τελνετ πρεπει να κανεις edit το user.ini και να σιγουρευτεις οτι υπαρχουν οι παρακάτω γραμμές στο [servmgr.ini]
ifadd name=TELNET group=lan
ipadd name=TELNET ip=192.168.1.[0-15]

οπου η ip ενα range στο οποιο περιλαμβάνεται η ip του PC σου.

akkuron
15-05-14, 14:13
Το φαντάστηκα, δοκίμασα να τρέξω (πριν δω το reply) από το start menu "telnet 192.168.1.254" αλλα βγάζει απλά "Connecting..." και μετά από λίγο κλείνει.


Σόρρυ για τις άπειρες άκυρες ερωτήσεις αλλά το user.ini που το βρισκω;

GSF
15-05-14, 14:20
μεσα στο UI απο τον browser καπου λεει Gateway και εκει εχει backup configuration. ετσι το κατεβαζεις, και μετα απο το ιδιο μενου το κανεις upload (το αλλαγμένο). δυστυχως δεν ειμαι σπιτι για να σου πω ακριβώς πως λέγεται το μενου

μην παιδευεσαι με το client των windows... κατεβασε το putty η το kitty.

- - - Updated - - -

βλεπω οτι προτεινουν και αλλα ports... συγκεκριμένα βλέπω κάνουν



:connection bind application=CONE(UDP) port=3074-3075

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478-3479

:connection bind application=CONE(UDP) port=3658

κάνε μου την χάρη και δοκιμασε μόνο το 3478 που σου ειπα... για αρχή.. γιατι οπως ξερουμε στο ιντερνετ ο καθένας γράφει οτι του κατέβει (me included)

akkuron
15-05-14, 14:28
Το 3478 δούλεψε. Βασικά ακόμα λέει UPnP not available, αλλά NAT Type 2 οπότε υποθέτω πως θα είναι ΟΚ. Thanks!

GSF
15-05-14, 14:39
ειναι ενεργοποιημένο το UPnP απο το ρουτερ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.