PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με adsl.



Giannis90
06-01-07, 23:03
Γεια σας και πάλι, ευχαριστώ όσους μου έδωσαν τις χρήσιμες συμβουλές για το Azureus αλλά τώρα αντιμετωπίζω προβλημα με το adsl.Πρόσφατα αγόρασα ένα πακέτο adsl της conn-x στα 786 kb/s.Το πρόβλημα είναι ότι για να είμαι online πρέπει να κάνω σύνδεση, ενώ εγώ θέλω κατά την εκκίνηση του υπολογιστή να γινεται η σύνδεση.Θέλω λοιπόν να με συμβουλέψετε αν ξέρετε πως να ρυθμίσω να γίνεται η σύνδεση κατα την εκκίνηση του pc.Και κατι ακόμη.Κάποιες φορές όταν είμαι online αποσυνδέεται μόνο του.Που οφείλεται αυτό ;

Με εκτίμηση,
Γιάννης

mikeone
06-01-07, 23:22
Το conn-x έχει μέσα modem? Αν ναι, τότε αναγκαστικά πρέπει να γίνεται κλήση! Μόνη της η κλήση δεν μπορεί να γίνει, πιστεύω! Το θέμα είχε ξανασυζητηθεί και είχαν προτείνει κάποιοι να βάλεις το παράθυρο της κλήσης στα startup programs και όταν ανοίγεις το μηχάνημα να ανοίγει μόνο του και αυτό! έτσι το μόνο που θα χρειάζεται είναι να πατάς το κουμπί για να κάνει κλήση ;)
Η καλύτερη λύση βέβαια είναι η αγορά ρούτερ,η οποία θα σου λύσει και άλλα μελλοντικά προβλήματα που πιθανώς θα υπάρξουν!
Τώρα για τις αποσυνδέσεις, ίσως υπάρχουν disconnections στο δίκτυο της otenet! Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς για αυτό ;)

giorgosts
06-01-07, 23:29
Γεια σας και πάλι, ευχαριστώ όσους μου έδωσαν τις χρήσιμες συμβουλές για το Azureus αλλά τώρα αντιμετωπίζω προβλημα με το adsl.Πρόσφατα αγόρασα ένα πακέτο adsl της conn-x στα 786 kb/s.Το πρόβλημα είναι ότι για να είμαι online πρέπει να κάνω σύνδεση, ενώ εγώ θέλω κατά την εκκίνηση του υπολογιστή να γινεται η σύνδεση.Θέλω λοιπόν να με συμβουλέψετε αν ξέρετε πως να ρυθμίσω να γίνεται η σύνδεση κατα την εκκίνηση του pc.Και κατι ακόμη.Κάποιες φορές όταν είμαι online αποσυνδέεται μόνο του.Που οφείλεται αυτό ;

Με εκτίμηση,
Γιάννης

Δυστυχώς η προσφορά του Οτε περιλαμβάνει μόνο το βασικό USB modem που το πρόγραμμα οδήγησής του κάνει ακριβώς αυτό. Παρ' όλο που έχεις adsl, τα windows βλέπουν ότι είσαι συνδεμένος με dial-up. Μόλις κλείνεις τον υπολογιστή σου αποσυνδέονται, επίσης όταν θέλει ο πάροχος, και συνδέεσαι κάθε φορά που ο υπολογιστής σου κρίνει οτι χρειάζεται το Internet. Κατά τη γνώμη μου αν θες σοβαρή χρήση του Internet πρέπει να προμηθευτείς ένα adsl modem-router με ΝΑΤ και ενσωματωμένο firewall. Νομίζω ότι αρχίζουν από τα €50.

Μπορείς νομίζω να βάλεις στις ρυθμίσεις σύνδεσης μέσω τηλεφώνου "να γίνεται πάντα κλήση της σύνδεσης" και καλή τύχη με τον μικρό εξοπλισμό σου. Η κάποιος άλλος φίλος αν ξέρει καλύτερα ας βοηθήσει..

Giannis90
07-01-07, 00:27
Δηλαδή δεν υπάχει ρύθμιση για αυτοματη σύνδεση με την εκκίνηση του pc ; Και ο μόνος τρόπος για να το κάνω αυτο είναι να καταφύγω στην αγορα ενός adsl modem-router με ΝΑΤ και ενσωματωμένο firewall ; Γιατί πήγα στις ιδιότητες Internet Connexion αλλά σε κάμια από τις επιλογες που έχει όπως Γενικά , Επιλογές , Ασφάλεια , Δίκτυο και Για προχωρημενους δεν υπαρχει η επιλογή να γίνεται πάντα κλήση της σύνδεσης

mikeone
07-01-07, 00:31
δεν πιστεύω να υπάρχει τρόπος να κάνει κλήση μόνο του! Το να ανοίγει το παράθυρο όπως σου είπα απλά γίνεται, αλλά μετά απαιτείται μια δική σου ενέργεια, δλδ να πατησεις κλήση!
Με το ρούτερ, θα είσαι πάντα εντός νετ και μάλιστα (εκτός απροόπτου) όταν έχεις disconnections, θα επανασυνδέεται μόνο του ;)

Giannis90
07-01-07, 00:31
Αυτο θα κάνω . Θα βαλω το παραθυρο της κλήσης στο startup.
Ευχαριστω για την συμβουλή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.