PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν αναβει το λαμπακι DSL



sotiros
21-12-12, 08:39
Καλημερα και χρονια πολλα.μετα απο αιτηση για αναβαθμιση σε VDSL παρελαβα το ρουτερ και το εγκατεστησα πανω σε γραμμη ISDN.Το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα αλλα το λαμπακι στο DSL δεν αναβει καθολου.......Καθε φορα που κανω reboot αναβει και σβηνει.Το εδωσα βλαβη και ακομα περιμενω.Τι μπορει να φταιει;Ελαττωματικος ...κινεζος;
Καθε βοηθεια ειναι ευσπροδεκτη.
Σ.

Seitman
21-12-12, 08:46
Καλημέρα.
Έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία VDSL; Γιατί αν δεν έχει ενεργοποιηθεί δε νομίζω να συγχρονίσει το VDSL modem. Και έλεγξε αν το modem που σου έχουν δώσει είναι για ISDN γραμμή. Καμιά φορά γίνονται "πατάτες", μπερδεύονται και δίνουν PSTN modem.

emeliss
21-12-12, 09:31
Το ZTE είναι και για pstn και για isdn γραμμές. Δες αν συγχρονίζει το ZTE χωρίς τα σπλίτερ/netmod.

aragorn
22-12-12, 15:32
Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί η vdsl, ο κινέζος δεν συγχρονίζει σε adsl2+ εάν η γραμμή είναι isdn. Μόνο σε pstn γραμμή συγχρονίζει σε adsl2+.

AssVas
22-12-12, 20:24
Σωστός ο Aragorn , περίμενε να σου έρθει το sms ότι η γραμμή είναι οκ .

sotiros
24-12-12, 18:39
ολα καλα και ειμαι πλεον συνδεδεμενος . καλος ο κινεζος αλλα δεν εχει VPN .......Να μαζεψουμε κανα ευρω να αγοραζουμε το Draytek Vigor 2850n . Καλες γιορτες σε ολους !

emeliss
24-12-12, 18:42
Δεν δίνεις κάνα 30αρι να βάλεις ένα mikrotik και να έχεις vpn;

sotiros
25-12-12, 05:12
το ποιο;;;ς θα το τσεκαρω το πρωι .

smarag
05-02-13, 11:03
και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω , έκανα και την αναβάθμιση στο zte αλλά όταν βγάλω το line από το splitter και το βάλω πάλι μόνο τότε κάνει connect και αυτό όχι πάντα!

τι λέτε να φταίει ?

kogos
16-02-13, 14:43
και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω , έκανα και την αναβάθμιση στο zte αλλά όταν βγάλω το line από το splitter και το βάλω πάλι μόνο τότε κάνει connect και αυτό όχι πάντα!

τι λέτε να φταίει ?

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... όταν έχω το line στο splitter και ανοίξω το modem δεν συγχρονίζει... όταν βγάλω το line και ανοίξω modem, συγχρονίζει κανονικά, και μετά τον συγχρονισμό μπορώ να βάλω το line στο splitter....

Βρήκες μήπως κάποια λύση;;; έχει κανείς καμία ιδέα;

έχω το comtrend ct-6373 και τηλεφωνικό κέντρο siemens

georgep138
17-02-13, 02:14
[QUOTE=kogos;4982924]... όταν βγάλω το line και ανοίξω modem, συγχρονίζει κανονικά, και μετά τον συγχρονισμό μπορώ να βάλω το line στο splitter....
QUOTE]

Οταν είναι βγαλμένο το line, με τι είναι συνδεδεμένο το modem και με τι συγχρονίζει ;;;

farcry
18-02-13, 01:15
έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... όταν έχω το line στο splitter και ανοίξω το modem δεν συγχρονίζει... όταν βγάλω το line και ανοίξω modem, συγχρονίζει κανονικά, και μετά τον συγχρονισμό μπορώ να βάλω το line στο splitter....

Βρήκες μήπως κάποια λύση;;; έχει κανείς καμία ιδέα;

έχω το comtrend ct-6373 και τηλεφωνικό κέντρο siemens


α σου εστειλε ο οτε το comtrend? δεν εχει wifi N ετσι?

kogos
18-02-13, 15:16
[QUOTE=kogos;4982924]... όταν βγάλω το line και ανοίξω modem, συγχρονίζει κανονικά, και μετά τον συγχρονισμό μπορώ να βάλω το line στο splitter....
QUOTE]

Οταν είναι βγαλμένο το line, με τι είναι συνδεδεμένο το modem και με τι συγχρονίζει ;;;

Το modem είναι συνδεδεμένο με το splitter, στο οποίο είναι μόνο η τηλεφωνική γραμμή πάνω (όχι η συσκευή του τηλεφώνου, αλλά η γραμμή που πάει στον τοίχο, και φυσικά το καλώδιο που πάει στο modem). Συγχρονίζει με 25000 περίπου (είναι χάλια, αλλά δεν με νοιάζει η ταχύτητα αλλά η σταθερότητα).



α σου εστειλε ο οτε το comtrend? δεν εχει wifi N ετσι?

όχι, δεν έχει Ν

AssVas
22-02-13, 00:24
Το Comtrend δεν έχει μέσα Splitter ; Αν δε κάνω λάθος στο πιλοτικό που το είχε ένας φίλος έπαιζε με ένα ΤΑΦ σκέτο , όχι splitter .

Hik
22-02-13, 00:49
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω με το comtrend (είχε μέσα splitter, ένα κλασικό isdn speedtouch adsl splitter).

Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι και χωρίς το siemens NT συγχρονίζει 1 στις 10. Με το siemens NT δεν αναγνωρίζει καν ότι είναι συνδεμένη η γραμμή για να προσπαθήσει να συγχρονίσει.

Yπάρχει κανένας που παίζει σε ISDN χωρίς προβλήματα;

kogos
10-03-13, 19:14
δεν νομίζω να υπάρχει... δοκίμασα τα πάντα, μέχρι και με ultrex λούστικά, αλλά τίποτα

emeliss
10-03-13, 19:24
Ζητήστε να σας αλλάξουν σπλίτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.