PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL ΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ



mpetou
21-12-12, 16:14
Λοιπον εβαλα και εγω vdsl ποτε και εχω προβλημα.

Πριν στο adsl2+ ειχα upstream/downstream attenuation 5.5dB/14.5dB με thomson tg585v7 ταχυτητα 1024/19000 με 9snr
μπαινω στο vdsl2 και εχω αυτη την τραγικη κατασταση


Link Status
Connected


Modulation Type
VDSL2


Actual Rate (Up/Down)
1216/11280 kbps


Attainable Rate (Up/Down)

1318/11396 kbps


Noise Margin (Up/Down)
9.6/9.2 dB


Line Attenuation (Up/Down)
0/0 dB


Output Power (Up/Down)
1.9/13.4 dBm



Data Path (Up/Down)
Interleaved/Interleaved


Interleave Depth (Up/Down)
16/59


Interleave Delay (Up/Down)
8/10 ms


INP (Up/Down)
1/0.5 symbols


Profile
17a


LinkEncap
G.993.2_Annex_K_PTM


CRC Errors (Up/Down)
0/2


FEC Errors (Up/Down)
0/526


HEC Errors (Up/Down)
0/8




Εχω σοβαροτατη υποψια ή οτι εχουνε μαλ@κια οι τεχνικοι του οτε ή οτι ο κινεζικος εξοπλισμος ZTE/HUAWEI ειναι
οπως ολα τα κινεζικα προιοντα.. ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ

ΘΑ δουμε ΠΟΤΕ VDSL ?

farcry
21-12-12, 17:48
οχι το ρουτερ ειναι πολυ καλο αριστο μπορω να πω. δηλωσε βλαβη.

mpetou
21-12-12, 18:56
εχω δηλωσει αλλα αυτα ειναι κακα μαντατα γιατι ηδη μου ειπανε οτι μου ξεκλειδωσανε τη γραμμη.
Βλαβη δεν μπορει να εγινε σε 1 μερα εκτος και αν τα τζιμανια του οτε δεν βιδωσανε καλα το καλωδιο στην κλεμα και βγαζει θορυβο.

Λος πουλος για μερικους η vdsl

farcry
22-12-12, 00:59
μπορεις να γυρισεις σε ADSL2+

mpetou
22-12-12, 08:16
δοκιμασα αλλα δεν συγχρονιζει καν

- - - Updated - - -

Λοιπον επειδη σιγουρα εχω απωλειες στην καλωδιωση του σπιτιου για πειτε κολπακια
να μειωσω το θορυβο...

cat6 καλωδιο και κολληση στο κουτι στις επαφες ωστε να μην επηρεαζονται απο την οξειδωση ?

Τι διαφορες θα δω μεταξυ καινουργιου cat3 και cat6 ? υποψιν οτι δεν υπαρχει αλλη τηλ γραμμη στην πολυκατοικια για να εχω φαινομενα crosstalk εντος σπιτιου...
Βαζελινη/αγωγιμο γρασο στις επαφες στα κουτια στο δρομο για να μην οξειδωνοντε ?

AssVas
22-12-12, 20:45
Με 14 db attenuation δε θα έπρεπε να έχεις τόσο μειωμένη ταχύτητα και εκτός από χαμηλό downstream έχεις και χαμηλό upstream.
Δήλωσε το βλάβη να έρθει ένα συνεργείο να το δει εφόσον εσύ έχεις κάνει τους απαραίτητους ελέγχους (κατευθείαν στη πρίζα) .

Απώλειες γιατί αναφέρεις πως έχεις σίγουρα στη καλωδίωση σου ;

mpetou
23-12-12, 00:55
θα κατεβω αυριο στο κουτι του οτε στο δρομο να βαλω εκει το modem απευθειας να δω τι παιζει αν και εκει εχω τα ιδια τοτε αποχαιρεταω το vdsl

AssVas
23-12-12, 08:12
Αν βρεις πρόβλημα και εκεί δήλωσε μία βλάβη για έλεγχο Ζευγαριού Απερχόμενου από συνεργείο .

mpetou
24-12-12, 13:26
φτιαχτηκε πιανω 35 και στο κουτι 40.
Να κανω το βημα για τα 50 ?

AssVas
24-12-12, 16:02
Πώς φτιάχτηκε; σου κάναν αλλαγή απερχόμενου ή είχες πρόβλημα στο χώρο σου;
Τα 35 και 40 που λές αναφέρεσαι σε συγχρονισμό που πήρε ο τεχνικός με το Analyzer ?

Προσωπικά πιστεύω πως τα 30 καλύπτουν τις ανάγκες του μέσου-απαιτητικού χρήστη.
Το ζήτημα όμως είναι ΠΟΣΟ SNR έχεις τώρα, αν έχεις την υπηρεσία από το αστικό κέντρο ή το ΚΑΦΑΟΥ και πόσο σαρέσει να φλιρτάρεις με τις αποσυνδέσεις.
Προσωπικά αν είχα 30mbit με SNR 15 , δύσκολα θα πήγαινα στα 35mbit με SNR 9db .

Sovjohn
24-12-12, 16:08
Εγώ θεωρώ το 9 ως "υπερ του δέοντος σταθερό" ως SNR. Οτιδήποτε από 10+ και πάνω είναι απλά υπερπροστατευτικό. Κατά τα άλλα, το αν κάποιον τον καλύπτει το SNR...3 (ναι, το έχω δει αρκετές φορές) ή το 6 ή το 9 είναι θέμα προσωπικής προτίμησης...

AssVas
24-12-12, 16:30
Είναι καθαρά θέμα σταθερότητας του SNR στη γραμμή του, πόσο βουτιά κάνει το SNR καθώς και του εξοπλισμού αν θα κρατήσει το συγχρονισμό.

Απο προσωπική δοκιμή στο 931 συγκεκριμένα αν έχεις SNR 6 db και μένεις σε μία πολυκατοικία με 10 adsl συνδέσεις και ενα τετράγωνο με 50 dsl συνδέσεις , κάνει αραιά και που καμιά φορά αποσυνδέσεις . Ναι υπάρχουν και χρήστες με SNR 3db χωρίς αποσυνδέσεις και errors, αλλά αν δεις με Monitor το snr τους είναι λογικά λάδι.

Αν υπήρχε γενικευμένος κανόνας στις αποσυνδέσεις συγχρονισμού με απλά μία σταθερά SNR , χωρίς να συνυπολογίζουμε άλλους παράγοντες , όλοι οι πάροχοι θα εφάρμοζαν ένα Matrix-DLM σύστημα και δε θα ήταν η #1 αιτία βλαβών τους. Δε μπορείς να συγκρίνεις π.χ τη περιοχή Καλαμάκι με αυτή του Βύρωνα και αυτή του Ζωγράφου.

mpetou
24-12-12, 16:32
οχι ειναι για 9 snr στο modem
το προβλημα ειτανε κακη επαφη δεν ξερω που

farcry
24-12-12, 16:48
φτιαχτηκε πιανω 35 και στο κουτι 40.
Να κανω το βημα για τα 50 ?


τι νοημα εχει το 50 αφου πιανεις 35? δεν αλλαζει κατι. και εγω πιανω 39

mpetou
24-12-12, 16:50
εχει νοημα γιατι θα βαλω 50αρα και οχι 30αρα

farcry
24-12-12, 16:56
ναι αλλα θα πιανεις 35 οχι 50

mpetou
24-12-12, 17:04
40 αμα βαλω το modem στο κουτι και 45 αμα βαλω φιλτρο στου γειτονα την συνδεση
(ενα custom low pass φιλτρο/πλακα κανω)

krunar
28-12-12, 16:15
sorry αν σπαμάρω το post σου, αλλά έχω την απορία αν η δική μου σύνδεση είναι στα αποδεκτά όρια
117433
Τώρα αυτό είναι καλή? κακή? μέτρια?
Το speedtest μου δινει
18ms ping
Download 36.79 Mbps
Uploda 2.11 Mbps (λίγο δεν είναι)
καμια συμβουλή?

Zer0c00L
28-12-12, 17:03
για τον ΟΤΕ μαλλον ειναι αποδεκτη να πιανεις 37/5 αντι για 50/5

farcry
28-12-12, 17:41
sorry αν σπαμάρω το post σου, αλλά έχω την απορία αν η δική μου σύνδεση είναι στα αποδεκτά όρια
117433
Τώρα αυτό είναι καλή? κακή? μέτρια?
Το speedtest μου δινει
18ms ping
Download 36.79 Mbps
Uploda 2.11 Mbps (λίγο δεν είναι)
καμια συμβουλή?



το upload σου ειναι χαμηλο. πηγαινε εδω και πες μας ποσο ανεβαζεις


http://www.gigasize.com/

- - - Updated - - -

επισης πως γυρισες σε fast στο download?

krunar
28-12-12, 18:36
1. στο gigasize ανεβάζω με 370ΚΒyte per second (δεν έχει τελειώσει ακόμα θα δώ και στο τέλος τι θα βγάλει)
2. το fast δεν το έβαλα εγώ..τουλάχιστον οχι ηθελημένα..έτσι ήταν. Καλό ή κακό είναι?
3. απο το κουτί του οτέ είμαι 600μετρα και με την 24ara adsl κλείδωνα στα 19

farcry
28-12-12, 23:21
1. στο gigasize ανεβάζω με 370ΚΒyte per second (δεν έχει τελειώσει ακόμα θα δώ και στο τέλος τι θα βγάλει)
2. το fast δεν το έβαλα εγώ..τουλάχιστον οχι ηθελημένα..έτσι ήταν. Καλό ή κακό είναι?
3. απο το κουτί του οτέ είμαι 600μετρα και με την 24ara adsl κλείδωνα στα 19



1) λιγο ειναι οντως για τα 5 που κλειδωνεις. εγω με 2.5 ανεβαζω με 284 στο gigasize
2) δε το ηξερα. νομιζα οτι ολα τα down μπαινουν interleave by default


στο down εισαι οκ το up ειναι προβληματικο

krunar
29-12-12, 01:09
και τι προτείνεις? να το δηλώσω βλάβη?

Επίσης, ενώ το ping μου είναι 18ms σε κάποια games που παίζω έχω 120+ms, ενώ άλλοι με adsl έχουν καλύτερο. Το profile για games ξέρεις πόσο θα μου κατεβάσει την ταχύτητα?

ευχαριστω για την βοήθεια και σορρυ αν ρωτάω πολλά :)

farcry
29-12-12, 02:13
και τι προτείνεις? να το δηλώσω βλάβη?

Επίσης, ενώ το ping μου είναι 18ms σε κάποια games που παίζω έχω 120+ms, ενώ άλλοι με adsl έχουν καλύτερο. Το profile για games ξέρεις πόσο θα μου κατεβάσει την ταχύτητα?

ευχαριστω για την βοήθεια και σορρυ αν ρωτάω πολλά :)



βασικα το profile που εχεις ειναι για τα games γιατι ειναι το fast :p
τωρα για το αν το δηλωσεις βλαβη δωστο και να τους πεις τι συμβαινει ακριβως. θα το δουν και αυτοι απο εκει την ταχυτητα που ανεβαζεις. τωρα αν θα κανουν κατι ή αν θα φτιαξει δε το ξερω. δεν εχεις να χασεις κατι. δωστο

spulse
29-12-12, 11:54
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν η γραμμή δεν είναι άριστη, η αλλαγή από interleaved σε fast κατεβάζει το ping αλλά ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού. Αν είναι έτσι και σε ενδιαφέρει το online gaming, την κάνεις "τουμπεκί" :) αφού ο ΟΤΕ δεν δίνει ακόμα fast στο VDSL. Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα συγχρονισμού, κάνε τους ένα τηλέφωνο για βλάβη.

AssVas
29-12-12, 18:45
Ο ΟΤΕ δίνει Fastpath στο VDSL και από ότι βλέπω το έχει ο φίλος μας (το έχω και εγώ όποιος δε το έχει απλά το ζητάει με αίτημα διότι το default είναι Interleave). Απλά χάνεις 1-2Mbits από το συγχρονισμό (στη χειρότερη) του Downstream , εγώ π.χ δεν έχασα καθόλου.
Btw με το fastpath στο VDSL πρέπει να έχεις 9-10ms σε Ελληνικό server με σωστή και σοβαρή διασύνδεση , Κάνε από cmd , ping my.otenet.gr και δες (ενώ με Interleave έχεις 18-20ms)

GSF
30-12-12, 02:06
Ο ΟΤΕ δίνει Fastpath στο VDSL και από ότι βλέπω το έχει ο φίλος μας (το έχω και εγώ όποιος δε το έχει απλά το ζητάει με αίτημα διότι το default είναι Interleave). Απλά χάνεις 1-2Mbits από το συγχρονισμό (στη χειρότερη) του Downstream , εγώ π.χ δεν έχασα καθόλου.
Btw με το fastpath στο VDSL πρέπει να έχεις 9-10ms σε Ελληνικό server με σωστή και σοβαρή διασύνδεση , Κάνε από cmd , ping my.otenet.gr και δες (ενώ με Interleave έχεις 18-20ms)

τα στοιχεία σου πάντως γράφουν οτι έχεις ADSL μήπως να τα έκανες ένα update :p

farcry
30-12-12, 02:52
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν η γραμμή δεν είναι άριστη, η αλλαγή από interleaved σε fast κατεβάζει το ping αλλά ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού. Αν είναι έτσι και σε ενδιαφέρει το online gaming, την κάνεις "τουμπεκί" :) αφού ο ΟΤΕ δεν δίνει ακόμα fast στο VDSL. Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα συγχρονισμού, κάνε τους ένα τηλέφωνο για βλάβη.


το προβλημα το εχει στο upload οχι στο download και το up ειναι fast απο default. και δεν ειναι προβλημα κλειδωματος, αλλα πραγματικων ταχυτητων

- - - Updated - - -


Ο ΟΤΕ δίνει Fastpath στο VDSL και από ότι βλέπω το έχει ο φίλος μας (το έχω και εγώ όποιος δε το έχει απλά το ζητάει με αίτημα διότι το default είναι Interleave). Απλά χάνεις 1-2Mbits από το συγχρονισμό (στη χειρότερη) του Downstream , εγώ π.χ δεν έχασα καθόλου.
Btw με το fastpath στο VDSL πρέπει να έχεις 9-10ms σε Ελληνικό server με σωστή και σοβαρή διασύνδεση , Κάνε από cmd , ping my.otenet.gr και δες (ενώ με Interleave έχεις 18-20ms)


λες να το κανω και εγω? το attainable το εχω στο 39 οποτε δε θα με πειραξει καθολου το κλειδωμα στα 30

AssVas
30-12-12, 21:32
You can try , nothing to lose .

krunar
31-12-12, 11:15
καλημέρα
ping my.otenet.gr¨έχω 17ms
Ξαναδοκίμα το gigasize και πιάνω μέχρι 420ΚΒ/s, ενώ μετά απο λίγο to speedtest μου έδωσ upload 4.47Mbps. Κοινώς ότι νά ναι

AssVas
31-12-12, 11:42
Είναι λίγο ψηλό το Ping σου για fastpath , με WiFi είσαι ή Ethernet ?
Πού μένεις ; Εκτός Αθήνας/Θεσσαλονίκης ;

farcry
31-12-12, 15:15
καλημέρα
ping my.otenet.gr¨έχω 17ms
Ξαναδοκίμα το gigasize και πιάνω μέχρι 420ΚΒ/s, ενώ μετά απο λίγο to speedtest μου έδωσ upload 4.47Mbps. Κοινώς ότι νά ναι


ενταξει νομιζω δεν εχεις θεμα με το up

- - - Updated - - -


Είναι λίγο ψηλό το Ping σου για fastpath , με WiFi είσαι ή Ethernet ?
Πού μένεις ; Εκτός Αθήνας/Θεσσαλονίκης ;


εγω εχω 23-24 με το ιδιο site παντως

krunar
31-12-12, 16:06
λουτράκι είμαι και πάντα με καλώδιο :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.