PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE και ταχύτητα ADSL



paolo75gr
22-12-12, 03:31
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου στον ΟΤΕ έκανα φορητότητα απο CYTA. Για μελλοντική χρήση της υπηρεσίας VDSL . Η CYTA μου είχε πει οτι δεν μπορώ να βάλω τέτοια γραμμή στο σπίτι
γιατι ήτανε μακριά απο το κέντρο επικοινωνιών. Με την CYTA χρονιζόμουνα στα 13Mbpps, ενώ απο σήμερα ενώ υποτήθετε οτι πήρα καλύτερη ή και ίδια υπηρεσία απο τον ΟΤΕ η γραμμή συγχρονίζεται
πλέον στα 7,3 και ο υπάλληλος της εταιρείας μου λέει οτι είστε εντάξει γιατι στην περιοχή σας τόσο είναι το όριο που συγχρονίζονται όλοι.
Πάω να τρελαθώ πήγα για καλύτερα και είμαι και χαμένος. Δεν ξέρω τι να κάνω για αρχή με βλέπω να τρώω το χρόνο μου στο 13888 και μετα στην ΕΕΤΤ. δεν βλέπω αλλη λύση .
ούτε και η φυγεί σε άλλο πάροχο είναι λύση γιατι θα με τσακίσουν στα πρόστιμα της διακοπής.

Vitruvian78
22-12-12, 11:10
Μπορεις να κανεις υπαναχωρηση εντος των 14 ημερων. Οι φορητοτητες δυστυχώς τα εχουν αυτα τα ασχημα με τις μεγαλες διακυμανσεις στο συγχρονισμο του adsl. Μου συνεβη και εμενα!

paolo75gr
22-12-12, 11:29
Το θέμα μας είναι οτι δεν θέλω να γυρίσω στην CYTA. Αλλα τελος πάντων θα δω τι μπορεί να γίνει.

Vitruvian78
22-12-12, 11:55
Αν σε απασχολει το θεμα συγχρονισμου, νομιζω τον καλυτερο συγχρονισμο μπορει να τον βρεις στην forthnet, λογω του χαμηλου snr margin που εχει.....βεβαια παιζουν ρόλο κι αλλοι παραγωντες, αλλα χονδρικα μιλωντας σου το λεω αυτο....

escapee
23-12-12, 12:03
καλημερα, το ιδιο επαθα και εγω απο φορθνετ σε οτε. φορθνετ ημουν στα 18 κοντα με σνρ εξι και στον οτε ηρθα με 10 ! δηλωσα βλαβη και ο οτε ηρθε και μου αλλαξε ζευγος στο καφαο και η ταχυτητα ανεβηκε στα 17,500 ( μετρηση απο το καφαο) ασε το τι σου λενε στο 13888 . παρε να δηλωσεις βλαβη και ζητα να σου ερθει συνεργειο. ζητα να σου αλλαξουν το καλωδιο απο το καφαο η να σου αλλαξουν και βρογχο

Vitruvian78
26-12-12, 23:26
καλημερα, το ιδιο επαθα και εγω απο φορθνετ σε οτε. φορθνετ ημουν στα 18 κοντα με σνρ εξι και στον οτε ηρθα με 10 ! δηλωσα βλαβη και ο οτε ηρθε και μου αλλαξε ζευγος στο καφαο και η ταχυτητα ανεβηκε στα 17,500 ( μετρηση απο το καφαο) ασε το τι σου λενε στο 13888 . παρε να δηλωσεις βλαβη και ζητα να σου ερθει συνεργειο. ζητα να σου αλλαξουν το καλωδιο απο το καφαο η να σου αλλαξουν και βρογχο

Γίνεται αυτο το πραγμα;; Γιατι εγω που ρωτησα μου ειπανε οχι!

darkmoon
05-01-13, 22:15
Θέλω να γυρίσω και εγώ στον OTE μετά από πολλά χρόνια (είμαι CYTA τώρα, η οποία ενώ για ένα χρόνο ήταν άψογη, εδώ και 2 εβδομάδες δε μπορείς ούτε να σερφάρεις στις ώρες αιχμής).
Να χρησιμοποιήσω την σελίδα του oteshop?

Vitruvian78
05-01-13, 22:40
Πριν δυο χρονια που εκανα αιτηση επιστροφης στον ΟΤΕ ειχα καλεσει στο 13888, εδωσα το e-mail μου και μου εστειλαν την αιτηση ηλεκτρονικα. Τη συπληρωσα και την επεστρεψα με φωτοτυπια ταυτοτητας μεσω φαξ. Τοσο απλα και ευκολα. Δεν ξερω αν γινεται ακομη ετσι. Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων ΟΤΕ και ρωτησε αν γινεται ακομη ετσι. Λογικά θα μπορεσεις να εξυπηρετηθεις, διοτι υπαρχει επιλογη οταν καλεσεις "για επιστροφη στον ΟΤΕ". Επελεξε αυτη την επιλογη και θα σου πουνε τους τροπους. Αν οχι, τοτε θα σου ελεγα να πας στο κοντινοτερο υποκαταστημα ΟΤΕ (οχι Γερμανος) και να υποβαλεις την αιτηση σου.

mellodos
05-01-13, 22:46
Θέλω να γυρίσω και εγώ στον OTE μετά από πολλά χρόνια (είμαι CYTA τώρα, η οποία ενώ για ένα χρόνο ήταν άψογη, εδώ και 2 εβδομάδες δε μπορείς ούτε να σερφάρεις στις ώρες αιχμής).
Να χρησιμοποιήσω την σελίδα του oteshop?

Προτείνω το 13888 καθότι με ένα Α.Τ και ένα ΑΦΜ , εντός 2λεπτου είσαι έτοιμος. Δεν προτείνω με τίποτα oteshop διότι μπλέκεις με χαρτιά κλπ , ενδέχεται να κάνουν μπόλικη ώρα και υπάρχει και η πιθανότητα τελικά στο τέλος να μην έχουν ρούτερ να σου δώσουν και να σου ακυρώσουν την αίτηση(!) καθότι όπως λένε είναι υποχρεωμένοι στις επι τόπου αιτήσεις να δίνουν και ρούτερ. Μου έτυχε πρόσφατα σε 2 καταστήματα παρακαλώ! Για online δεν ξέρω.

Vitruvian78
05-01-13, 22:59
Σωστά! Περα απο την αιτηση σου και την ταυτοτητα χρειαζεται και το ΑΦΜ σου....για καλο και για κακο βαλε μαζι κι ενα προσφατο λογαριασμο του παροχου σου, αν και δεν νομιζω οτι τον χρειαζεται ο ΟΤΕ

malawi
08-01-13, 00:49
Το προβλημα με τη χαμηλοτερη ταχυτητα προκυπτει λογω του οτι ο οτε κραταει το snr margin στο 9 και πανω προσπαθωντας να επιτυχει μεγαλυτερη σταθεροτητα στις γραμμες και αρα μεγαλυτερη ασφαλεια και απροβληματιστη συνδεση... Αυτο δυστυχως σε σχεση με τους αλλους παροχους δινει χαμηλοτερες ταχυτητες... Βεβαια υπαρχουν τροποι να το επιρεασεις κ εσυ φιλε μου και να κλειδωσεις σε υψηλοτερη ταχυτητα

maik
13-01-13, 13:18
Προτείνω το 13888 καθότι με ένα Α.Τ και ένα ΑΦΜ , εντός 2λεπτου είσαι έτοιμος. Δεν προτείνω με τίποτα oteshop διότι μπλέκεις με χαρτιά κλπ , ενδέχεται να κάνουν μπόλικη ώρα και υπάρχει και η πιθανότητα τελικά στο τέλος να μην έχουν ρούτερ να σου δώσουν και να σου ακυρώσουν την αίτηση(!) καθότι όπως λένε είναι υποχρεωμένοι στις επι τόπου αιτήσεις να δίνουν και ρούτερ. Μου έτυχε πρόσφατα σε 2 καταστήματα παρακαλώ! Για online δεν ξέρω.

ΣΤα Oteshop θα εξυπηρετηθεις απο υπαλληλο γνωστη και κυριως επωνυμο. Οχι απο καποιο παιδακι που κανει την πρακτικη του στο 13888. Μπορει να χρειαστει λιγο περισσοτερος χρονος αλλα θα εισαι σιγουρος για οτι ακουσεις , και κυριως θα ξερεις με ποιον μιλησες.

graal
22-01-13, 20:53
Το προβλημα με τη χαμηλοτερη ταχυτητα προκυπτει λογω του οτι ο οτε κραταει το snr margin στο 9 και πανω προσπαθωντας να επιτυχει μεγαλυτερη σταθεροτητα στις γραμμες και αρα μεγαλυτερη ασφαλεια και απροβληματιστη συνδεση... Αυτο δυστυχως σε σχεση με τους αλλους παροχους δινει χαμηλοτερες ταχυτητες... Βεβαια υπαρχουν τροποι να το επιρεασεις κ εσυ φιλε μου και να κλειδωσεις σε υψηλοτερη ταχυτητα
στην hol και αφού το ζήταγα εγω στην τεχνική υποστίρηξη, με 9άρι snr κλείδωνα στα 19500-20000. Προσωπικά τους τρέλανα στα τηλ δηλώνοντάς το βλάβη, και είπαν σε 2 εργάσιμες θα έχει τακτοποιηθεί. Είδωμεν.. Στο διαταύτα, η ΕΕΤΤ τους επιβάλλει να ρίχνουν ταχύτητες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.