PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση για τον εξοπλισμό μετά το 12μηνο;



Σελίδες : [1] 2 3

gryzor
07-01-07, 11:44
Καλημέρα άπαντες και καλή χρονιά!

Πριν λίγο καιρό έληξε η 12μηνη συνδρομή της κοπέλας μου και αρχίσανε να την χρεώνουνε με το μήνα (δεν κάνανε 12μηνη ανανέωση, όπως με ένα άλλο μέλος εδώ). Όμως στο λογαριασμό εμφανίζεται και μία χρέωση €3,5+ΦΠΑ με VOIP στην περιγραφή. Πήρε τηλέφωνο στην HOL και της είπανε ότι είναι χρέωση για το ρουτερ.

Είναι δυνατόν να χρεώνουνε τον εξοπλισμό μετά το 12μηνο;; Δεν γίνεται δικός σου τότε;;;

Cheers
Gryzor

mevan
07-01-07, 12:03
Καλημέρα!

Ο εξοπλισμός ανήκει στη HOL όσος χρόνος κι αν περάσει. Επίσης η ανανέωση γίνεται για ακόμα ένα 12μηνο, απλά ο λογαριασμός σου έρχεται κάθε μήνα.


Χαιρετίσματα

gryzor
07-01-07, 12:13
Χαχαχα! Κάτι είχα διαβάσει για τις ελεηνότητες της HOL με τον εξοπλισμό αλλά δεν είχα δώσει βάση... Δηλαδή αν μείνεις, πχ, 3-4 χρόνια αυτό θα σημαίνει 40*€3,5+ΦΠΑ=~€170? Και θα συνεχίζεται επ'άπειρον; Ααααιντε....

dimitris_v
07-01-07, 12:32
Αν θέλεις πες μας ποιο είναι το ποσό του μηνιαίου λογαριασμού για να δούμε αν τα 3,5 ευρώ είναι εξτρά ή είναι μέρος του προκαθορισμένου ποσού. Γιατί εγώ ως τώρα η μοναδική χρέωση που έχω ακούσει για το router είναι όταν αυτό είναι ασύρματο 5,50 το μήνα με φπα

energie
07-01-07, 13:14
δεν υπαρχει χρεωση για το ρουτερ μονο αν ειναι ασυρματο.το fritz ειναι ενα απο τα καλυτερα ρουτερ και ακριβο σχετικα ,σιγα μην το εδιναν ετσι απλα.αλλα πιο καλα ειναι ετσι οσο εισαι στην χολ εχεις και το ρουτερ οποτε ειναι σαν δικο σου .επισης αν παθει οτιδηποτε σου στελνουν αμεσως νεο ρουτερ:oneup:

plotter
07-01-07, 13:22
Αν κλείσεις τρία χρόνια ως συνδρομητής στην HOL, κρατάς το router. Δεν πρόκειται αν σου το ζητήσουν.Απλά όσο καιρό το πληρώνεις με το μήνα είναι σαν να βρίσκεται ακόμα σε εγγύηση.Όποτε και να χαλάσει σου το κάνουν αντικατάσταση δωρεάν και γρήγορα.Με δύο λόγια... το προτιμώ!

enakos
07-01-07, 13:37
Eιμαι συνδρομητης της hol ζητησα μεχρι σημερα 2 φορες αντικατασταση του router και αυτο εγινε αμεσα, ανεξοδα με επιστροφη του παλιου.
Φιλοι μου προτιμω αυτην την πολιτικη της hol παρα να εχω ικανοποιημενο το αισθημα της ιδιοκτησιας μου οντας κατοχος ενος φτηνου router που σε περιπτωση βλαβης η παλαιοτητας θα πρεπει να το αντικαταστησω με εξοδα μου

energie
07-01-07, 13:44
και γω το προτιμω.. ειναι πολυ καλο αυτο που κανουν:oneup: και μας συμφερει καλυτερα

gryzor
07-01-07, 14:30
Btw, μόλις συνειδητοποίησα - τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις εξοπλισμό, και αν μείνεις 2ο χρόνο (και στη συνέχεια) στην ουσία σου επιβάλουν ποινή;;; Δεν πάμε καλά...

Το ποσό είναι έξτρα (αναφέρεται ξεχωριστά στο λογαριασμό) και ναι, είναι το ασύρματο.

energie
07-01-07, 14:34
Btw, μόλις συνειδητοποίησα - τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις εξοπλισμό, και αν μείνεις 2ο χρόνο (και στη συνέχεια) στην ουσία σου επιβάλουν ποινή;;; Δεν πάμε καλά...

αν διαβαζες τα προηγουμενα ποστ θα καταλαβαινες οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.

energie
07-01-07, 14:37
Το ποσό είναι έξτρα (αναφέρεται ξεχωριστά στο λογαριασμό) και ναι, είναι το ασύρματο.

σαφως και ειναι με χρεωση για ασυρματο. οι τιμες ειναι στο σαιτ της χολ μπορεις να της δεις..ειναι ξεκαθαροι το ασυρματο παντα ηταν με παραπανω χρεωση..

nrg_polini
07-01-07, 17:04
Btw, μόλις συνειδητοποίησα - τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις εξοπλισμό, και αν μείνεις 2ο χρόνο (και στη συνέχεια) στην ουσία σου επιβάλουν ποινή;;; Δεν πάμε καλά...

Το ποσό είναι έξτρα (αναφέρεται ξεχωριστά στο λογαριασμό) και ναι, είναι το ασύρματο.

Τον 1ο χρονο πληρωσες προκαταβολικα περιπου 30 Ευρω για ενα χρονο. Τωρα ανεβηκε λιγο η τιμη :p

athrammos
07-01-07, 21:58
Παίδες στον δεύτερο χρόνο χρεώνονται και τα δύο
4.4 το απλό και 5.5 το ασύρματο.
Αν κάνεις όμως αναβάθμιση ταχύτητας το πέρνεις τσάμπα για άλλον ένα χρόνο (το απλό έτσι) και δύο μήνες δώρο από την συνδρομή internet.

nm96027
08-01-07, 02:47
Χαχαχα! Κάτι είχα διαβάσει για τις ελεηνότητες της HOL με τον εξοπλισμό αλλά δεν είχα δώσει βάση...

Σε αυτο το "κάτι" είχες διαβάσει και που δεν έδωσες βάση είναι....το συμβόλαιο σου!!!
Το αναφέρεις λες και είναι φήμες ή κουτσομπολιά, ενω είναι το κείμενο στο οποιο έχεις βάλει την υπογράφη σου.

gryzor
08-01-07, 20:20
Σε αυτο το "κάτι" είχες διαβάσει και που δεν έδωσες βάση είναι....το συμβόλαιο σου!!!
Το αναφέρεις λες και είναι φήμες ή κουτσομπολιά, ενω είναι το κείμενο στο οποιο έχεις βάλει την υπογράφη σου.

Εμμ... μιλάω για την σύνδεση της κοπέλας μου, δεν έχω υπογράψει τίποτα :)

nm96027
09-01-07, 10:06
Εμμ... μιλάω για την σύνδεση της κοπέλας μου, δεν έχω υπογράψει τίποτα :)

OK:p !!!Τωρα κατάλαβα. Sorry:)

Alex1001
09-01-07, 19:09
Δηλαδή παιδιά αν κατάλαβα καλά το δεύτερο χρόνο που κανεις ανανέωση εκτος τα 18-19e ποσο θέλουνε για την 768 πληρώνεις και 4-5e extra για το fritz? :mad:

chrand
10-01-07, 14:39
Επειδή πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω για το Hi Box:
1. για το απλό μόντεμ τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις τίποτα, από τον δεύτερο και μετά υπάρχει χρέωση κάθε μήνα.
2. για το ασύρματο πληρώνεις 5,50 κάθε μήνα για όσο καιρό το έχεις (1,2,3,5 χρόνια), αλλά είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν όποτε πάθει κάτι(1ο,2ο,3ο,5ο χρόνο)
3. η 768 kbps ---> 3 Mbps

manoulamou
10-01-07, 15:29
Δηλαδη ειναι κατι σαν leasing?:hmm:

xenbast_
10-01-07, 15:34
χρονομίσθωση , όντως στα management tools το ονομάζει LEASE HOL CPEs Fritz! PSTN PRE

Alex1001
10-01-07, 20:16
Επειδή πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω για το Hi Box:
1. για το απλό μόντεμ τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις τίποτα, από τον δεύτερο και μετά υπάρχει χρέωση κάθε μήνα.
2. για το ασύρματο πληρώνεις 5,50€ κάθε μήνα για όσο καιρό το έχεις (1,2,3,5 χρόνια), αλλά είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν όποτε πάθει κάτι(1ο,2ο,3ο,5ο χρόνο)
3. η 768 kbps ---> 3 Mbps

Δεν μου φαίνεται και πολύ εντάξει αυτό από μέρους της χολ.. :down:

1 μέσα σε 3 χρονια φτάνεις στην τιμή του.. μετά πρέπει να πληρώνεις κοροϊδίστικα χρήματα?!

2 το fritz ούτος η άλλος έχει 5 χρονια εγγύηση και ότι πρόβλημα παρουσιάζει το αλλάζει η αντιπροσωπεία χωρίς χρέωση.. επόμενος η χολ δεν κάτι extra..!

3 και οι άλλοι πάροχοι δίνουν κάτι φτηνό modem δωρεάν. Η χολ δεν δίνει τίποτα δωρεάν και χρεώνει ότι τις κατεβαίνει..

επόμενος αν ισχύουν τα παραπάνω που ο φίλος αναφέρει τότε οι τιμές δεν είναι 19.50e που ζητάνε αλλα 27e το μηνα για 4Μ γραμμη.. :hmm:

Δεν ξέρω αλλα όλα αυτά τα τερτίπια που μαθαίνουμε με το πέρας του χρόνο σε μένα μεγαλώνει η αρνητική εντύπωση σε αυτή την εταιρία :mad:
Δεν ξέρω ρε παιδιά μήπως είμαι άδικος στις σκέψεις μου?

Hout
11-01-07, 18:38
Αγόρασα και εγώ το HiBox αυτά τα χριστούγεννα και παρότι συνήθως προσέχω τι στο καλό υπογράφω, αυτή τη φορά δεν τα πήγα καλά :(

Πηγαίνετε εδώ http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=4655 και ρίξτε μια ματιά στην τελευταία τελευταία γραμμή με τον αστερίσκο.


* Ο εξοπλισμός modem/router παρέχεται δωρεάν τον πρώτο χρόνο.

Τόμπολα... :evil:

Οπότε ξεχνάμε την ανανέωση για το δεύτερο χρόνο.

energie
11-01-07, 18:42
εγω ειμαι δευτερο χρονο τωρα και δεν χρεονομαι τπτ για εξοπλισμο:)

hypatia
11-01-07, 22:03
Energie, μήπως έκανες αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ταχύτητα και πήρες για άλλον ένα χρόνο δωρεάν εξοπλισμό; Γιατί σύμφωνα με όσα λέει το site της hol ο εξοπλισμός είναι δωρεάν για τον πρώτο χρόνο.

energie
11-01-07, 22:05
ναι απο 768 πηγα στα 1024 με 1ε επιπλεον

Alex1001
11-01-07, 22:28
δηλαδή παιδιά σύμφωνα με αυτά που έχετε ρωτήσει/διαβάσει 18 και κάτι euro για την 768 και 4,5e το modem = 23e περίπου η 768 σε όσους παραμένουν.. αυξάνουν και την σύνδεση από 16,35 και πληρώνεις και modem.. τρελα...!! :lol:

όλοι αυτοί οι οροι από εδώ οροι από εκεί ποσο πια να ψάχνεις..!!
Τελικά και για μένα θα είναι μονόδρομος μια αναβαθμιση σε 1K τώρα που λήγει η σύνδεση και μετά αντίο για πάντα hol... :closed:

hypatia
11-01-07, 23:09
Μετά από ένα χρόνο τα πράγματα θα έχουν αλλάξει πολύ, οπότε μάλλον αυτή τη στιγμή συμφέρει η αναβάθμιση από 768kbps σε 1mbps.

Alex1001
11-01-07, 23:25
Μπορεί αλλα δεν το είχα σκοπό γιατί βολεύομαι και με 768 αλλα όπως πάει το πράγμα θα πληρώσω πιο ακριβά την 768 από ότι την 1K αν παραμείνω... :(

energie
11-01-07, 23:29
Alex1001 για πιο λογο δεν βαζεις 1024 ?

Alex1001
11-01-07, 23:37
αυτό γράφω παιδιά που αναγκαστικά πηγαίνω σε 1K για να μην πληρώνω ακριβότερα την 768... αλλα του χρόνου? πρέπει να πηγαίνω σε 2K?
Μακριά ειναι θα μου πείτε ένας χρόνος... αλλα δεν ειναι παλαβο αυτο που κανουν?

energie
11-01-07, 23:39
μεχρι του χρονου θα εχουν αλλαξει πολλα.αν ισχυει και του χρονου αυτο φευγουμε :P

Z3d
12-01-07, 14:27
Έγω δηλαδή που πλέον έχω καταχώρημένο αίτημα κατάργησης....θα πληρώνω κάθε μήνα 3-4ευρο ή θα πληρώσω το αντιτιμο μια και καλη???(και αν ναι...τοτε ποσο θα παει?)

clyde
13-01-07, 00:19
Δηλαδη αν σταματησουμε μετα απο ενα χρονο θα ερθουν να μας χτυπησουν την πορτα?
"Καλημερα,ηρθαμε να σας παρουμε το router"!:strife:
Eγω θα τους υποδεχτω με το λυκοσκυλο μου!
Εκτος και αν μας πουν να τους το παμε εμεις!:rofl:

Alex1001
13-01-07, 00:35
Το πηγένεις εσύ σε ενα courier που θα σου πουνε χωρις δικα σου εξοδα.. αλιος θα σου έρχετε λογαριαζμος σπιτι 3-4ε το μηνα..
τα εχουν κανονισει ολα.. δες τους όρους που υπέγραψες..

clyde
13-01-07, 00:45
Kαταλαβα,το περιμενα οτι θα τα εχουν υπολογισει ολα.
Οσο για το Voip που λενε οτι παιρνει και απλο τηλεφωνο,πως ακριβως δουλευει?
Με Skype κλπ η' e-voice,i-call κλπ?

giannakis1984
13-01-07, 00:59
εγώ έχω το broadband το 1000άρι....πήρα προχτές τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνετε αν ακυρώσω την αίτηση ακύρωσης της adsl και ανανεώσω μαζί τους προπληρώνοντας για έναν χρόνο....και μου είπε οτι θα πρέπει να πληρώσω 210 ευρώ και 4.5 ευρώ Χ 12 μήνες για το φρίτζ μποξ....

έχει κανείς τους όρους του broadband pack να μου τους στείλει????αφού είχα κάνει την αίτηση ακύρωσης τους πέταξα....ή αν το γνωρίζει κάποιος τι γινόταν στο broadband pack ας απαντήσει :)

Tem
13-01-07, 21:03
αν διακόψει κανείς μετά απο δύο χρόνια πληρώνει κάτι αν δεν επιστρέψει
τον εξοπλισμό ?

Alex1001
13-01-07, 22:02
θα πληρώνεις το fritz δεν ξέρω για ποσα χρονια..
Πιο καλά συμφέρει να το αγοράσεις καινούριο όταν φύγεις από χολ..

Tem
13-01-07, 22:09
θα πληρώνεις το fritz δεν ξέρω για ποσα χρονια..
Πιο καλά συμφέρει να το αγοράσεις καινούριο όταν φύγεις από χολ..
αν το έχεις πουλήσει ;) τι γίνεται ?

Alex1001
13-01-07, 22:18
δηλώνεις απώλεια και το πληρώνεις όσο κάνει καινούριο.. :(

Δεν χαρίζουν τίποτα αυτοί.. και την μάνα τους την πουλάνε άμα λάχει.. :lol:

energie
13-01-07, 23:15
θα πουμε οτι προκαλεσε φωτια ,εγινε βραχυκυκλωμα και εκαψε και το pc μας.. και θα τους τα χωσουμε κιολας :p

Tem
13-01-07, 23:19
δηλώνεις απώλεια και το πληρώνεις όσο κάνει καινούριο.. :(

Δεν χαρίζουν τίποτα αυτοί.. και την μάνα τους την πουλάνε άμα λάχει.. :lol:
σωστό αυτό :lol:
Μερικές φορές όμως χαρίζουν κατά λάθος ;)

Hout
14-01-07, 01:04
Γίνεται να αναεώσω για το δεύτερο χρόνο, αλλά να τους στείλω πίσω το router;

Το έχει μήπως ρωτήσει κανείς αυτό;
Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να δίνω 3-4 ευρώ το μήνα τον δεύτερο χρόνο για εξοπλισμό που δεν χρησιμοποιώ (έχω το JetSpeed 520) ούτε να αναβαθμίσω σε 1024 αφού μου φτάνει άνετα και η 768 που έχω τώρα.

energie
14-01-07, 01:07
Hout για πιο λογο δεν θελεις να πας σε 1024 ? δεν χανεις τπτ ..αντιθετως θα κερδισεις :)

Hout
14-01-07, 01:20
Με συγχωρείς μου δίνουνε 1024 σε τιμή 768 δλδ;

Βασικά το Ιντερνετ το έχω μόνο για σερφάρισμα, κατέβασμα των demos που κυκλοφορούν, και ΠΟΛΥ on-line gaming. Και από ότι έχω παρατηρήσει δεν χρειάζομαι μεγαλύτερη ταχύτητα. Να φανταστείς δεν είχα πρόβλημα ούτε όταν ήταν 384 οι ταχύτητες. Το καλύετερο στο ADSL για εμένα είναι το flat-rate always on χαρακτηριστικό και τα χαμηλά pings που έχει και όχι η ταχύτητα.

Οπότε δεν θέλω "υποχρεωτική" αναβάθμιση σε ταχύτητα σε στυλ εκβιασμού
"δώσε τα 3-4 ευρώ παραπάνω για έξτρα (αχρείαστη) ταχύτητα και κράτα το router ή πλήρωνε το router 3-4 ευρώ στην χαμηλή ταχύτητα"

Όπως και να χει δλδ να μου φάνει 3-4 ευρώ το μήνα με το έτσι θέλω.
Δε μου αρέσει αυτή η νοοτροπία πρώτα από όλα + το οικονομικό βέβαια που πάντα μετράει.

energie
14-01-07, 01:25
ναι και γω δεν μπορω να καταλαβω αυτη την πολιτικη με τα 3-4ε ..το ειχα ρωτησει στο τμημα πωλησεων και μου ειχαν πει οτι σε καπιοεσ περιπτωσεις ισχυει.. δεν ειναι καθετοι ομως στα 3-4ε και νομιζω οτι συντομα θα βγαλουν αυτη τη μαμακια..

ναι σου δινουν 1024 με 1ε επιπλεον το χρονο :) νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη ..ισως και η καλυτερη αυτη την περιοδο..οποτε θεωρω προσωπικα χαζο να μην βαλεις 1024 ..δικη σου βεβαια η επιλογη

Hout
14-01-07, 01:34
καλά 1 ευρώ είναι της πλάκας ποσό, δεν το πρόσεξα αυτό, νόμιζα πως θα πληρώνεις πλήρη 1024 αναβάθμιση. Βέβαια η νοοτροπία που προανέφερα εξακολουθεί να με ενοχλεί, αλλά θέμα οικονομικό δεν υφίσταται αφού είναι έτσι τα πράγματα. (εκτός και το πάμε λογιστικά :p )

Αλλά αμάν πια με αυτό το router που δίνουν. Είναι δικό σου, δεν είναι, δεν το πληρώνεις τον πρώτο χρονο, το πληρώνεις το δεύτερο, δεν το πληρώνεις αν αναβαθμίσεις τη γραμμή σου. κοκ

ΕΛΕΟΣ. Η πιό καλή κίνηση θα ήταν αφού μιλάμε για καλό μηχάνημα και δεν γίνεται να στο χαρίζουν, είτε να το αγοράζεις είτε να στο δίνουν δωρεάν μέχρι να τελειώσει η συνδρομή σου.

Αυτό το μπάχαλο με τον εξοπλισμό στην HOL είναι φεβερό τελικά.

Πάντως σε ευχαριστώ energie για την απάντησή σου έμαθα και κάτι (ακόμη) που δεν ήξερα :oneup:

Tem
14-01-07, 04:14
και 3-4 € πλάκα πλάκα της πλάκας είναι σήμερα :p

Hout
14-01-07, 09:18
Μα με αυτό το κολπάκι 1 ευρώ = 1 κατοστάρικο φτάσαμε στο ευρώ να φεύγει πριν προλάβει να πάει στις τσέπες.

Αλλά εγώ θα σου πω το άλλο, αν 3-4 ευρώ δεν είναι πολλά γιατί τα χρεώνει;
Ας μας τα χάριζε τότε.
Στα 16.35 που βγαίνει η μέση μηνιαία τιμη του Hibox τον πρώτο χρόνο, 3-4 ευρώ αύξηση είναι +20% στην συνδρομή.

Οπότε μην το βλέπεις σαν 3-4 ευρώ συγκρινόμενα με τσιγάρα-ποτά-καφέδες κτλ. Δέστο σαν διαφορά στην υπηρεσία που αγοράζεις. Μιλάμε για έμμεση χρέωση (πολλοί την παίρνουν χαμπάρι όταν τους έρχεται ο λογαριασμός - άλλωστε έτσι ξεκίνησε και αυτό το νήμα) που προσθέτει +20% σε αυτό που πλήρωνες τον προηγούμενο χρόνο.

Επίσης αν συγκριθεί μετά η τιμή αυτή 16.35 + 3.5 = 19,85 για 768 ταχύτητα, πού βρίσκεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Δεν είναι λοιπόν το ΗiBox τόσο ανταγωνιστικό όσο φαίνεται.

3-4 ευρώ είναι της πλάκας φίλε μόνο όταν στα παίρνουνε όχι όταν στα δίνουνε. Μετά σοβαρεύουνε πολύ οι εταιρίες (στο δώσε).

Οπώς προανέφερα όμως η λέξη κλειδί είναι το +20% στην τιμή της υπηρεσίας, όχι το ακριβές ποσό το οποίο φυσικά αν συγκριθεί με άλλα πράγματα είναι της... πλάκας.

Τα παραπάνω που λέω φυσικά δεν είναι απάντηση σε εσένα με σκοπό να διαπληκτιστώ μαζί σου (don't get me wrong ;) ). Απλά πήρα το σχόλιό σου ως αφορμή για να πω τις σκέψεις μου για ποιό λόγο δεν είμαι υπέρ αυτής της φαινομενικά αθώας χρέωσης.

Tem
14-01-07, 10:11
για την HOL και την κάθε HOL ακόμα και 1 € παραπάνω να σου χρεώσουν είναι λογαριασμός.
Και γι αυτό και χρεώνουν. Αυτοί δεν θέλουν να χάσουν ούτε ένα λεπτό.
Απλά εμείς έχουμε μπεί στην λογική ότι 1 , 2, 3 ή 4 € δεν είναι τίποτα.
Όμως για τις εταιρείες είναι σημαντικό ποσό. Δεν χαρίζουν τίποτα. Αντίθετα
κοιτάζουν να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.