PDA

Επιστροφή στο Forum : To Facebook ξεκινά τις χρεώσεις



graal
22-12-12, 16:30
Το Facebook έχει ανακοινώσει τις αλλαγές στις ρυθμίσεις ιδιωτικότητας που μπορείτε να κάνετε στα μηνύματά σας. Θα το έχετε δει ήδη ανοίγοντας τα μηνύματά σας, στα οποία επιλέγετε ποια θα βλέπετε στο inbox σας και ποια θα περνούν στα «άλλα». Είναι μία καλή ρύθμιση προκειμένου να «ξεκαθαρίζετε» τα εισερχόμενά σας στο Facebook, ειδικά εφόσον έχετε χωρίσει τις επαφές σας σε ομάδες και επιλέγετε με ποιους μοιράζεστε τις δημοσιεύσεις σας.
Πληροφορίες, όμως, θέλουν το κοινωνικό δίκτυο να «ρωτάει» κάποιους χρήστες, ειδικά στις ΗΠΑ, αν θέλουν να πληρώσουν προκειμένου να στείλουν μήνυμα σε κάποιον άγνωστο. Όταν σας στέλνει μήνυμα κάποιος με τον οποίο δεν έχετε κοινούς φίλους, το μήνυμα αυτό περνάει στον φάκελο «άλλα» ένα φάκελο που ελάχιστοι ελέγχουν. Το Facebook μελετά το ενδεχόμενο να «χρεώνει» την δυνατότητα να σας στείλει κάποιος τέτοιος μήνυμα και να εμφανιστεί αυτό στα εισερχόμενά σας, σαν να ήταν φίλος ή γνωστός σας. Σύμφωνα με την «δοκιμή» θα μπορείτε να λαμβάνετε ένα μόνο πληρωμένο μήνυμα την εβδομάδα. Θα στοιχίζει 1 δολάριο αρχικά και το Facebook ισχυρίζεται πως θα είναι και ένας τρόπος να ελαχιστοποιηθούν τα spam στο κοινωνικό δίκτυο.
Θα είναι όμως και ένα καινούριο έσοδο για το κοινωνικό δίκτυο, που σκέφτεται να ακολουθήσει τις πρακτικές του LinkedIn και κάποιων dating sites. Το θέμα είναι το εξής: Πόσοι θα πληρώσουν για να στείλουν ένα μήνυμα σε ένα άγνωστο στο κοινωνικό δίκτυο; Όπως και… πόσοι τελικά πληρώνουν για να προωθούν τις δημοσιεύσεις από τις σελίδες τους ή πληρώνουν για «διαφημίσεις» στο Faceboook;

Πηγή: digital life (http://www.digitallife.gr/facebook-wants-to-charge-strangers-for-sending-you-messages-60530)

graal
22-12-12, 16:38
πως γίνεται, με ποιον τρόπο, που αντί να φαίνεται το λινκ στην πηγή, απλά να κλικάρω πάνω σε λέξη?

villasg
22-12-12, 16:46
πως γίνεται, με ποιον τρόπο, που αντί να φαίνεται το λινκ στην πηγή, απλά να κλικάρω πάνω σε λέξη?

1
http://i.imgur.com/YSrfe.png
2
http://i.imgur.com/bLzu4.png
3
http://i.imgur.com/3zsZY.png

graal
22-12-12, 17:01
Σ'ευχαριστώ!!! :oneup:

Wonderland
22-12-12, 17:51
Χρησιμοποιώ τακτικά το FB αλλά έχει αρχίσει να χάνει τη μπάλα. Άρχισε τα αυστηρά ban του εξαιρετικού FBP - φημολογούνται επερχόμενες διαφημίσεις video. Σχετικό ποστ εδώ (https://www.facebook.com/fluffbustingpurity/posts/10151343764432559), και εδώ (http://www.fbpurity.com/news/important-news-facebooks-legal-team-have-told-me-i-am-banned-from-facebook-because-of-f-b-purity/) για όσους είναι εκτός FB.

thomNikolaou
23-12-12, 14:44
Καλές οι καινούργιες ρυθμίσεις γενικά πειραματίζονται συνέχεια για καινούργια έσοδα ...

pat122
24-12-12, 11:02
καλά, ήδη έχει ξεκινήσει το facebook να χρεώνει, ειδικά τις εταιρίες που θελουν να διαφημιστούν. το γέλιο θα είναι αν θα χρεώνουν και τον απλό χρήστη

graal
24-12-12, 16:29
...Θα είναι όμως και ένα καινούριο έσοδο για το κοινωνικό δίκτυο, που σκέφτεται να ακολουθήσει τις πρακτικές του LinkedIn και κάποιων dating sites...

Πηγή: digital life (http://www.digitallife.gr/facebook-wants-to-charge-strangers-for-sending-you-messages-60530) Γιατί, δεν είναι ήδη?? :whistle:

Gordito
24-12-12, 16:49
Yπηρεσιες οπως το facebook και το youtube, ειναι αποριας αξιο πως ειναι δωρεαν.
Απο καπου πρεπει να εχουν εσοδα.

Δεν νομιζω βεβαια να μεταφερει το κοστος στον τελικο χρηστη με τετοιο τροπο.

- - - Updated - - -

Yπηρεσιες οπως το facebook και το youtube, ειναι αποριας αξιο πως ειναι δωρεαν.
Απο καπου πρεπει να εχουν εσοδα.

Δεν νομιζω βεβαια να μεταφερει το κοστος στον τελικο χρηστη με τετοιο τροπο.

karetsos
24-12-12, 17:04
εγώ λέω καλύτερα όλες οι online υπηρεσίες αυτού του είδους υποχρεωτικά να έχουν ένα ελάχιστο συμβολικό κόστος χρέωσης (π.χ. 2-5 ευρώ το χρόνο), φυσικά με ταυτόχρονη ταυτοποίηση του χρήστη (μέσω των στοιχείων της πιστωτικής του κάρτας).

πως σας φαίνεται αυτή η ιδεά;

tzelen
24-12-12, 17:19
Εγω, αν και χρησιμοποιώ το φατσοτεφτέρι, δεν θα πλήρωνα ούτε 1€. Αν θέλουν να βάλουν χρεώσεις, με γεια τους, με χαρά τους, αλλά δεν το χρειάζομαι και τόσο πολύ.

graal
24-12-12, 18:35
εγώ λέω καλύτερα όλες οι online υπηρεσίες αυτού του είδους υποχρεωτικά να έχουν ένα ελάχιστο συμβολικό κόστος χρέωσης (π.χ. 2-5 ευρώ το χρόνο), φυσικά με ταυτόχρονη ταυτοποίηση του χρήστη (μέσω των στοιχείων της πιστωτικής του κάρτας).

πως σας φαίνεται αυτή η ιδεά; Θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν ήμουν πχ μια εταιρία και ήθελα διαφήμιση, ναι, να πληρώσω. Αλλά σαν απλός χρήστης, για ποιο λόγο να πληρώσω?

karetsos
24-12-12, 18:39
μα φυσικά:
για να υπάρχει ένας στοιχειώδης έλεγχος
για να μην υπάρχει ανωνυμία (στη σχέση εταιρίας-πελάτη, όχι πελάτη-πελάτη)
για να μην δημιούργουνται εύκολα fake/multiple accounts
για να έχεις δικαίωμα σαν πελάτης σε τεχνική υποστήριξη

μπορώ να αναφέρω κι άλλα, αλλά αυτά φτάνουν νομίζω...

όπως είπα, απλα εξέφρασα μια σκέψη προς συζήτηση

silegav
28-12-12, 12:33
Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν είναι λίγοι αυτοί που θα πλήρωναν για να στείλουν μηνύματα σε αγνώστους (κυρίως άγνωστες μάλλον)...μη ξεχνάμε τον αντικειμενικό λόγο επιτυχίας του νέοθ αυτού μέσου (να βγάλουν όλοι γκόμενα)

√i√ja
08-01-13, 16:52
δεν νομίζω να ισχύει,πολλές φορές έχουν ακουστεί ανάλογες χρεώσεις στο παρελθόν αλλά τίποτα δεν έγινε

Zus
09-01-13, 16:20
Το chat να μην χρεώσει, για όλα τα υπόλοιπα σκασίλα μου :p

blinky
11-01-13, 14:42
Yπηρεσιες οπως το facebook και το youtube, ειναι αποριας αξιο πως ειναι δωρεαν.
Απο καπου πρεπει να εχουν εσοδα.

Δεν νομιζω βεβαια να μεταφερει το κοστος στον τελικο χρηστη με τετοιο τροπο.


Ως γνωστόν τίποτα δεν είναι δωρεάν. Η τηλεόραση που βλέπεις κάθε μέρα είναι δωρεάν; Όπως τα κανάλια έχουν έσοδα από τις διαφημίσεις έτσι έχει και το Facebook. Μία τηλεοπτική εκπομπή πχ μία εκπομπή για τις τέχνες (θέατρο, βιβλία κλπ) πάει σε μία διαφημιστική και τους λεει «Ορίστε εμένα με βλέπουν κάθε μέρα 100 άνθρωποι οι οποίοι με συμβουλεύονται για να επιλέξουν σε ποιά παράσταση θα πάνε ή ποιό βιβλίο θα αγοράσουν. Αν επιλέξετε να διαφημιστείτε στην εκπομπή μου έχετε πολλές πιθανότητες να αποκτήσετε περισσότερους πελάτες».

Αντίστοιχα το Facebook πάει σε μία διαφημιστική εταιρία και τους λέει «Ορίστε, αν θέλετε να δει τη διαφήμισή σας ένας άνθρωπος που μιλάει όλη μέρα στο chat για αυτοκίνητα ή που ανεβάζει συνέχεια φωτογραφίες από κινητά θα σας δείξω μία λίστα με 100 τέτοιους ανθρώπους. Οι διαφημίσεις σας θα είναι πολύ πιο αποδοτικές.»

Με λίγα λόγια: «Πελάτης είναι αυτός που πληρώνει». Για παράδειγμα ένα τηλεοπτικό κανάλι έχει πελάτη τις διαφημιστικές εταιρίες (μεσάζον) και τις διαφημιζόμενες εταιρίες. Το προϊόν που πουλάνε δεν είναι το τηλεοπτικό προϊόν αλλά οι θεατές. Φτιάχνουν ένα τηλοπτικό προϊόν για να μαζέψουν θεατές και να μπορούν να διαπραγματευούν με τις διαφημιστικές εταιρίες. Αυτός που πληρώνει είναι ο διαφημιζόμενος κι όχι ο θεατής.

«Αν δεν πληρώνεις δεν είσαι πελάτης, είσαι το προϊόν.»

Επίσης και στις δύο περιπτώσεις (τηλεόραση και facebook) υπάρχει και ο πλάγιος τρόπος χρηματοδότησης: Μία εκποπμπή αυτοκινήτου εκθειάζει (με το αζημίωτο) ένα νέο μοντέλο ενώ διακριτικά θάβει τους ανταγωνιστές του. Ή η προηγούμενη τηλεοπτική εκπομπή που ασχολείται με τις τέχνες μπορεί να πάει σε μια διαφημιστική και να πει «δώσε μου 100€ και στην αυριανή εκπομπή θα κάνω ένα μίνι αφιέρωμα στην τάδε θεατρική παράσταση».

Ή στο Facebook πουλάνε τα (καταναλωτικά) στοιχεία σου σε όποιον πληρώσει πιο πολλά.

Τα ίδια ισχύουν για όλες τις κερδοσκοπικές εταιρίες: δεν υπάρχει δωρεάν.

leonkoum
13-01-13, 09:21
Ας χρεωσει οτι θελει...'μονο' του θα μεινει...

techgirl
13-02-13, 17:05
Το chat να μην χρεώσει, για όλα τα υπόλοιπα σκασίλα μου :p

Ακριβώς το ίδιο λέω και εγώ...

netman
13-02-13, 22:49
αμήν και πότε ΜΟΝΟ του να μείνει :twisted:

intech
16-02-13, 10:40
Ως γνωστόν τίποτα δεν είναι δωρεάν. Η τηλεόραση που βλέπεις κάθε μέρα είναι δωρεάν; Όπως τα κανάλια έχουν έσοδα από τις διαφημίσεις έτσι έχει και το Facebook. Μία τηλεοπτική εκπομπή πχ μία εκπομπή για τις τέχνες (θέατρο, βιβλία κλπ) πάει σε μία διαφημιστική και τους λεει «Ορίστε εμένα με βλέπουν κάθε μέρα 100 άνθρωποι οι οποίοι με συμβουλεύονται για να επιλέξουν σε ποιά παράσταση θα πάνε ή ποιό βιβλίο θα αγοράσουν. Αν επιλέξετε να διαφημιστείτε στην εκπομπή μου έχετε πολλές πιθανότητες να αποκτήσετε περισσότερους πελάτες».

Αντίστοιχα το Facebook πάει σε μία διαφημιστική εταιρία και τους λέει «Ορίστε, αν θέλετε να δει τη διαφήμισή σας ένας άνθρωπος που μιλάει όλη μέρα στο chat για αυτοκίνητα ή που ανεβάζει συνέχεια φωτογραφίες από κινητά θα σας δείξω μία λίστα με 100 τέτοιους ανθρώπους. Οι διαφημίσεις σας θα είναι πολύ πιο αποδοτικές.»

Με λίγα λόγια: «Πελάτης είναι αυτός που πληρώνει». Για παράδειγμα ένα τηλεοπτικό κανάλι έχει πελάτη τις διαφημιστικές εταιρίες (μεσάζον) και τις διαφημιζόμενες εταιρίες. Το προϊόν που πουλάνε δεν είναι το τηλεοπτικό προϊόν αλλά οι θεατές. Φτιάχνουν ένα τηλοπτικό προϊόν για να μαζέψουν θεατές και να μπορούν να διαπραγματευούν με τις διαφημιστικές εταιρίες. Αυτός που πληρώνει είναι ο διαφημιζόμενος κι όχι ο θεατής.

«Αν δεν πληρώνεις δεν είσαι πελάτης, είσαι το προϊόν.»

Επίσης και στις δύο περιπτώσεις (τηλεόραση και facebook) υπάρχει και ο πλάγιος τρόπος χρηματοδότησης: Μία εκποπμπή αυτοκινήτου εκθειάζει (με το αζημίωτο) ένα νέο μοντέλο ενώ διακριτικά θάβει τους ανταγωνιστές του. Ή η προηγούμενη τηλεοπτική εκπομπή που ασχολείται με τις τέχνες μπορεί να πάει σε μια διαφημιστική και να πει «δώσε μου 100€ και στην αυριανή εκπομπή θα κάνω ένα μίνι αφιέρωμα στην τάδε θεατρική παράσταση».

Ή στο Facebook πουλάνε τα (καταναλωτικά) στοιχεία σου σε όποιον πληρώσει πιο πολλά.

Τα ίδια ισχύουν για όλες τις κερδοσκοπικές εταιρίες: δεν υπάρχει δωρεάν.

:oneup:

Deathsender
16-02-13, 13:25
φημες θα ειναι αλλα αν βαλουν δεν δινω ουτε 1 ευρω !

@ ADSLgr.com All rights reserved.