PDA

Επιστροφή στο Forum : zte 931VII σε bridge mode .



sklpanos
22-12-12, 22:59
Παιδιά καλησπέρα .
Ειδα οτι καποιος φίλος κατάφερε να ενεργοποιήσει το brigde mode στο συγκεκριμένο vDSL router (σε άλλο topic αυτού του forum) και έχει παραθέσει και καποιες φώτο.
θα ήθελα τα φώτα σας γιατι κάτι κάνω λάθος προφανώς και δεν μπορώ να το σετταρω σε bridge mode εκτός και αν επέσα σε προβληματική συσκευή.
Να σας πω τι κάνω
Create new connection --> και βάζω ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις μ αυτες που έχει στο screenshot (type brigding ocnnection κλπ ).
Απενεργοποiώ ΝΑΤ και PPPoE passthrough
Την σώζει με επιτυχία αλλα μέτα ενώ την επιλέγω και πατάω Modify δεν την κρατάει σαν default και μου επαναφέρει την προεπιλεγμένη του.
Reboot τον router την έχει σώσει σαν new connection αλλα και πάλι έχει την PPPoE default connection του.
Δοκιμάζοντας διάφορα έσβησα και όλες τις υπόλοιπες μήπως και αν μείνει μόνο το connection Που δημιούργησα το κρατήσει default επειδή είναι το μόνο !! αλλα τίποτα .
Δεν ξέρω αν έτσι είναι η διαδικασία η έχει αλλο τρόπο για να μπει σε bridge mode.
Γενικώς άλλες αλλαγές που έκανα τις κράτησε με επιτυχία (dhcp off , αλλαγή ip ).
εκανα και 2 φορές factory reset αλλά το ίδιο .
Εχετέ κάνει firmware upgrade (δεν βρήκα κάτι, διάβασα σε άλλο Post πως δεν υπάρχει κάτι όπως μύστηριο παραμένει και το root pass απο telnet )?
Απευθύνθηκα και στο helpdesk του OTE αλλα ..... δύσκολα ...
Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας.

nikos_2006
22-12-12, 23:36
κι εγώ απλα delete την default συνδεση έκανα και κράτησα μονο αυτη που εφτιαξα.
εναλλακτικά δοκίμασε χωρίς να σβήσεις τπτ, να πας στη καρτελα που κάνεις assign τη σύνδεση με συγκεκριμένη θύρα, και επελεξε αυτή που φτιαξες για οποια θύρα θες.
αλλα αυτό δε το χω κάνει. απλά δοκίμασε το. ετσι μου ρθε τωρα.

θυμήσου μόνο στη σύνδεση που θα φτιάξεις να βάλεις xDSL Transfer Mode = PTM / VLAN ID = 835 / 802.1p = 0

117282

fw upgrade υπαρχει στο site του ote

τα credentials του telnet ειναι αυτά

117283

Edit
ps: το άλλο router σου είναι οκ απο ρυθμίσεις;
επιπλέον μη μπερδεύεσαι επειδή δε στην εμφανίζει όταν πηγαίνεις Network ->WAN->DSL WAN Connection
εκεί και σε μένα create wan connection μου βγάζει. παρόλο που η σύνδεση υπάρχει στο menu
αν την εμφανίζει στο Network Interface -> DSL WAN Connection είσαι οκ.

αν δεν άλλαξε τπτ ξανα πες

sklpanos
24-12-12, 21:23
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και εύστοχη απάντηση.
Το έκανα διαγράφοντας όλα τα υπόλοιπα προφιλ αν και ξαναπροσπάθησα με τον τρόπο που περιγράφεις .
Εκανα και firmware upgrade αλλά δεν άλλαξε τπτ .
Αν και ο router είναι καλό "κομμάτι" hardware με αρκετά χαρακτηριστικά το συγκεκριμένο θέμα με το brigde mode θα το χαρακτήριζα λίγο buggy .

Για την ιστορία πάντως και σε οποιαδήποτε περίπτωση χρησιμοποιησει κάποιος την ίδια υλοποιήση .
Router 931VII ( brigde mode ) + Custom Router Pfsense 1.2.3 ( Bsd routerOS)για την PPPoE κλήση δουλεύει μιαχαρά κανονικότατα .
117337

krunar
28-12-12, 15:28
άκυρο..σορρυ

georgep138
03-01-13, 21:55
Οταν το VDSL zte 931VII το συνδέσουμε σε bridge mode ,
Θα μπορούμε μετά να συνδέσουμε πάνω του ένα παλιό ADSL router,
που να παίρνει ΙΡ από ον ΟΤΕ ;

emeliss
04-01-13, 14:58
Όχι. Θες wan router.

georgep138
04-01-13, 21:21
Όχι. Θες wan router.

Σας παρακαλώ πείτε μου,
τι είναι το wan router ? (ένα παράδειγμα)

emeliss
04-01-13, 21:55
Ενα φθηνό παράδειγμα :)
http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=115

georgep138
04-01-13, 22:41
Ενα φθηνό παράδειγμα :)
http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=115

Με το AVM FRITZ 7140>7170 γίνεται;

farcry
05-01-13, 03:03
wan router ειναι το zte 931VII

εχει wan GE uplink port

emeliss
05-01-13, 10:38
Ναι είναι αλλά προφανώς θέλει να βάλει το ZTE ως μοντεμ και ως ρούτερ κάποιο άλλο με περισσότερες δυνατότητες.
Το 7170 έχει την δυνατότητα αυτή. Η LAN1 μπορεί να ρυθμιστεί ως wan. Οπότε βάζεις το zte σε bridge, ένα καλώδιο Ethernet από τo zte (LAN1-3) και το πας στην LAN1 του AVM. Μετά ρυθμίζεις τα πάντα απο το AVM.

georgep138
05-01-13, 13:04
Σ΄ ευχαριστώ πολύ !

emeliss
05-01-13, 13:18
Ψάξε να βρεις το manual του AVM. Κάπου γράφει πως να φτιάξεις την σύνδεση όταν δεν χρησιμοποιείς το adsl αλλά την wan.

farcry
05-01-13, 14:32
Ναι είναι αλλά προφανώς θέλει να βάλει το ZTE ως μοντεμ και ως ρούτερ κάποιο άλλο με περισσότερες δυνατότητες.
Το 7170 έχει την δυνατότητα αυτή. Η LAN1 μπορεί να ρυθμιστεί ως wan. Οπότε βάζεις το zte σε bridge, ένα καλώδιο Ethernet από τo zte (LAN1-3) και το πας στην LAN1 του AVM. Μετά ρυθμίζεις τα πάντα απο το AVM.


ναι το ξερω το ειπα για το παραδειγμα που ζητησε :p
ειναι λιγο αστειο απλα που ρωτησε τι ειναι wan router ενω εχει ηδη στην κατοχη του wan router :p

mdd.45
07-01-13, 12:07
Που χρησιμευει το bridge mode? Δωστε ενα παραδειγμα. Εγω εχω συνδεσει δυο adsl και δυο switch router πανω στο zte (για το δυκτιο στο σπιτι) χωρις προβλημα. Το zte δεν το εχω σε bridge και στα adsl router εχω κλεισει το DHCP και παιρνουν ip οι συσκευες απο το zte. Ετσι τα router δουλευουν στην ουσια σαν switch αλλα και σαν wifi access point... Με το bridge mode τι συνδιασμους διαφορετικους μπορεις να πετυχεις?

farcry
08-01-13, 01:50
What is Bridge Mode?

Bridge mode is the configuration that disables the NAT feature on the modem and allows a router to function as a DHCP server without an IP Address conflict.

Modem has to be bridged before connecting to a router since the applications like VPN, P2P, remote management, etc. requires a public IP Address on the routers WAN port for a successful connection

http://kb.netgear.com/app/answers/detail/a_id/110/~/scenarios-when-you-need-to-configure-your-modem-in-bridge-mode

smarag
05-02-13, 11:13
Με το Bridge mode μπορείς να βάλεις έναν διαφορετικό Router που θα σου δίνει περισσότερες δυνατότητες για την σύνδεση σου προς το internet όπως VPN, WIFI και δυνατότητες όπως ένας καλός Router μπορεί να σου δίνει όλη την ταχύτητα του συγχρονισμού σου σε σχέση με το MODEM του ISP που δεν μπορεί λόγο μικρής CPU.

Ένα καλό MikroTik Routerboard 751U (http://linkshop.gr/shop/wi-fi/indoor/2.4-ghz-el/mikrotik-routerboard-751u-2hnd-level-4.html) ή MikroTik Routerboard 951 (http://linkshop.gr/shop/wi-fi/indoor/2.4-ghz-el/mikrotik-routerboard-951-2n-level-4.html)

sv1cec
26-07-13, 10:13
Συγγνώμη που επαναφέρω αυτό το θέμα, μετά από τόσους μήνες, αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ΖΤΕ σε bridge mode.

Συγκεκριμένα, ενώ όταν το σετάρω σαν ρούτερ, πιάνω τις ταχύτητες που περιμένω από VDSL (δηλαδή 45-47 Mbps, το ΚΑΦΑΟ στα 20μ, Βούλα), όταν τον βάζω σε bridge mode (από πίσω υπάρχει ένα Sonicwall TZ105) μόνο ένα site από το speedtest.net μου δίνει τέτοια ταχύτητα (αυτό της Hellenic SF Gameserver). Τα υπόλοιπα δίνουν 14-15 Mbps. Ακόμα και το speedtest.ftp.otenet.gr δεν πάει πάνω από 20-24 Mbps.

Ηρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ, μέτρησαν τη γραμμή (μια χαρούλα), αλλά όπως ήταν φυσικό, άκρη δεν έβγαλαν, αφού όταν τους πείς για bridge mode σηκώνουν τα χέρια.

Ας σημειωθεί ότι στο TZ105 δεν έχει αλλάξει τίποτα, από την προηγούμενη του κατάσταση, και βέβαια τόχω κοιτάξει χίλιες φορές, χωρίς να βγάζω άκρη.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

NLS
25-10-13, 17:05
Παιδιά τελικά πειράζουμε το default connection που έχει;
Δηλαδή αν έχω αφήσει το LAN1 να παίζει κανονικά και ο router κανονικά να κάνει authenticate στη γραμμή, θα δουλέψει αν φτιάξω το 2ο WAN connection (σε άλλη LAN) και από εκεί συνδέσω τον "κανονικό" μου router και κάνει και αυτός authenticate?
Ή πρέπει να τα σβήσω;

Εμένα κάτι γίνεται λάθος και ο router μου λέει λάθος credentials ότι δίνω...
(ενώ δοκίμασα και ότι μου έχει έρθει μαζί με την σύνδεση σαν SMS και τα detault otenet@otenet.gr pass otenet)

Τι παίζει;
Επίσης με βαριά καρδιά έκλεισα το firewall του αν και ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν έπρεπε να έχει σημασία αφού σαν bridge πρέπει να το αγνοεί. Ισχύει;

NLS
04-11-13, 13:25
Guys δεν υπάρχει κανείς να βοηθήσει τελικά;

Ο router μου έπαιξε σαν... router και το 931vii φαίνεται να έπαιξε σαν bridge με βάση οδηγίες που βρήκα εδώ, ΑΛΛΑ εξακολουθούσα να έχω πρόβλημα με ΠΟΛΛΑ page timeouts.
Όταν έκανα ένα download πέταγε στο full της ταχύτητας (50/5), αλλά τα timeouts εκεί.
Ο κόσμος έχει εκνευριστεί μια και νόμιζε ότι θα ηρεμήσει με το VDSL (η περιοχή έχει ΧΑΛΙΑ ADSL).

Το θέμα είναι ότι στην προσπάθεια βελτίωσης της κατάστασης έσβησα το default WAN connection (αφού υποτίθεται δεν το χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιεί το bridge και κάνει authentication ο άλλος router), δεν είδα διαφορά, το Internet εξακολουθούσε να παίζει, με τα ίδια προβλήματα (μια στις δυο φορές timeouts).

Τι έκανα λοιπόν; Reboot. Τι έκανε αυτό; ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΕ "ADSL2+_conn-x" connection και μάλιστα ΤΟ ΚΟΥΦΟ, την έκανε ATM ΟΧΙ PTM!!! Με VPI/VCI 8/35 LLC/UBR. Είχε default username και password, έβαλα τα σωστά αλλά δεν ξέρω αν έπαιξε.
Ο router συνεχίζει να δουλεύει το bridge (σε άλλη LAN του ZTE) και δουλεύει όπως ήταν (PTM), αλλά με τα ίδια προβλήματα.

Επίσης μετά το reboot φτιάχτηκε και 2η OTETV connection ΠΑΛΙ ATM με 8/36! (δεν με νοιάζει δεν χρησιμοποιώ OTETV)

Άλλο κουφό; Υπάρχει ένα νέο κουμπί στο Network/WAN που το λένε "ETH WAN Connection" και δεν έχει κανένα connection configured... Έχει κανείς ιδέα; Θα ορκιζόμουν ότι δεν το είχα δει πριν. (firmware ΔΕΝ αναβαθμίστηκε πάντως, έχω το 05)

Τώρα δεν ξέρω αν τα νέα connection έγιναν επειδή είχα σβήσει το άλλο connection και ήδη είχα "πιάσει" το PTM με το bridge μου (αν διαβάσετε το manual λέει ότι επιτρέπει μόνο μια PTM σύνδεση) ή κάτι άλλαξε στο TR69 του OTE.
Άρα δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και το bridge μου μήπως παίξει και αυτό με ATM. Επίσης δεν ξέρω μήπως πρέπει το bridge να φτιαχτεί στο νέο (?) κουμπάκι "ETH WAN Connection" και όχι στο "DSL WAN Connection".

HELP ρε παιδιά, δεν μπορώ να παίζω και να ρίχνω τον κόσμο offline κάθε τόσο. Δεν είναι σπιτική σύνδεση.

AssVas
05-11-13, 01:49
Ρίξε λίγη Σαλάτα κηπουρού man και όρισε το MTU 1492 (για τα Time outs) .

Όταν αναφέρεις πως με Reboot εμφανίστηκαν ξανά οι εγγραφές που είχες σβήσει , μήπως εννοείς ότι έκανες Reset ?
Εκτός αν έκανες Reboot και συγχρόνισε το Router σου σε ADSL2+ πρότυπο και όχι VDSL... έτσι θα σου εμφάνισε ΑΤΜ και ADSL2+_conn-x και θα σου εμφάνισε default username / password .

NLS
05-11-13, 02:38
Το MTU το έχω ορίσει σε 1492 ήδη.
Τον έχω σε bridge είπαμε και ο "κεντρικός" router έχει και την δική του ADSL που την κρατάω για SNMP και τέτοια (στατική).
Το MTU το άλλαξα γιατί έπρεπε να το πειράξω και στο ίδιο το bridge.
Μέχρι στο PC μου το άλλαξα (που μέχρι τότε δεν χρειαζόταν) αλλά να πρέπει να το κάνω σε όλο το δίκτυο... περίεργο.
(πάντως έκανα δοκιμή με "άσπαστα" πακέτα να δω τι νούμερο πρέπει να βάλω)

Βασικά ΔΕΝ εξαλείφθηκαν τα timeouts. Άντε να μειώθηκαν κατά 10%. Άρα φταίει (και) κάτι άλλο και δεν ξέρω τι γμτ...

Όχι δεν έκανα reset, έκανα reboot. (λογικά ξέρω τη διαφορά, μετράω μόλις 30 χρόνια στο χώρο)
Εξάλλου τα πάντα από τις ρυθμίσεις μου τις κράτησε.

Καμιά άλλη ιδέα;

AssVas
06-11-13, 14:50
Το router σου το έχεις σε μία εκ των 4ων ETH ports ή στην WAN θύρα πίσω του 931?

NLS
06-11-13, 15:03
Αν θυμάμαι σε μια εκ των 4ων.
Τη WAN υποθέτω την θέλει όταν κάτι άλλο θα παίξει το ρόλο του bridge ΠΡΟΣ αυτόν (όχι το ανάποδο).
Λάθος μου;

EDIT: Σίγουρα σε μια εκ των 4ων, γιατί την έχω κάνει και assign να παίξει με το συγκεκριμένο connection.
EDIT2: Το πρόβλημα ήταν σούπερ σοβαρό. Μιλάμε για συνεχή time-out. Αναγκάστικα και έβαλα τον κεντρικό router να αγνοήσει το bridge και να παίξει με την αργή ADSL του μέχρι να βρω άκρη.

Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη.

AssVas
06-11-13, 15:42
Ιδέα ε; Κοίτα με την ίδια φιλοσοφία είναι στημένο και η λειτουργικότητα του STB αλλά σε άλλο VC. Δοκίμασε για τα εξής :

1. Αρχικά back up το Config του 931
2. Factory default reset.
3. Σβήσε την default σύνδεση
4. Πήγαινε και άλλαξε στην 4η Ethernet (STB) το 8/36 σε 8/35 και κάρφωσε εκεί το Adsl router σου.

Τα έχεις ακόμα τα Disconnect ?


Υ.Γ έχεις άλλο CPE να δοκιμάσεις και σε εκείνο το Bridging με το δικό σου ;

NLS
06-11-13, 17:18
Θα δοκιμάσω την ιδέα σου (αν και δεν βλέπω τη διαφορά που θα έχει).

Τώρα θα τους αφήσω 1-2 μέρες να ηρεμήσουν με την παλιά σύνδεση, πριν αρχίσω τα πειράματα.

CPE έχω όσα θες, αλλά όχι για VDSL.

apsogos
11-11-13, 17:18
Παιδια καλησπερα και απο μενα ...το Σαββατο συνδεσα το παραπανω εξοπλισμο σπιτι μου , ολα καλα. Ομως εγω επερνα internet απο το tplink μου στο 1ο οροφο (εγω μενω στο 2ο) το οποιο ηταν συνδεμενο με το tplink μου στο 2ο οροφο.(Wds mode) Τωρα τι μπορω να κανω;
να συνδεσω πανω στο Vdsl modem του οτε το 1ο tplink? Και ετσι θα παρω internet? το θεμα ειναι οτι θελω να περνω σημα στο 2ο tplink στο 2ο οροφο και απο εκει να βγαζω καλωδιο για τον Server μου...ευχαριστω

apsogos
15-11-13, 21:47
παιδια συγνωμη που ξαναστελω διπλο μηνυμα.Θελω το ρουτερ του Ote μονο για να μου πιανει τη ταχυτητα που το adsl router μου δεν μπορει να πιασει....
του Ote απλα το βαζω σε bridge mode και καρφωνο απο πισω το adsl router μου ?

NLS
15-11-13, 22:41
Πρέπει να ξέρεις πως να δουλέψει αυτό και από τις δυο πλευρές.
Και πως να κάνεις bridge το ZTE, και πως να κάνεις τον άλλο router να βλέπει το bridge και να ρουτάρει από/προς εκεί αντί για το δικό του modem.

(μόλις ανακάλυψα ότι τα στοιχεία του profile μου εδώ μέσα είναι αρχαία)

KD_AL
16-11-13, 06:04
Καλησπέρα παιδιά. Είχα στον ΟΤΕ internet, τηλέφωνο και OTEtv και με πήραν και μου κάνανε προσφορά με vdsl και +1 ώρα σε κινητά και -10 απ'όσα δίνω μέχρι τώρα.
Δέχθηκα και μου στείλανε το συγκεκριμένο modem. Δεν το έχω βάλει ακόμα επειδή δεν μου έχει έρθει μήνυμα για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.
Μέχρι τώρα είχα για Modem το speedtouch του ΟΤΕ και έχω ως router της Netgear το WNDR3700.
Δεν ξέρω αν το router που έχω αξίζει να το κρατήσω, αλλά όπως και να εχεί τα έχω ρυθμίσει όλα σε αυτό (ασύρματα κλπ).
Το καλύτερο που θα πρέπει να κάνω δεν θα ήταν να βάλω σε bridge mode το ZTE και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το router μου.
Αν το βάλω σε bridge mode το συνδέω στο wan ή στο lan1;
Επίσης σε πόσες μέρες ενεργοποιείται;

NLS
18-11-13, 12:12
@AssVas δοκίμασα ότι λες.
Δεν βελτιώνει τα πράγματα.

Το πιο περίεργο είναι ότι στην αρχή όλα δείχνουν ψιλο-οκ (προσοχή ψιλο-οκ, όχι οκ). Με την ώρα όμως χειροτερεύουν.
Σαν να υπάρχει θέμα με τον αριθμό των connections, να στουμπώνει κάτι κάπως.

AssVas
19-11-13, 02:12
Υποθέτω πως όταν λες μπουκώνει , μπουκώνουν τα πάντα; και κινητά/laptop άλλα pc ;

NLS
19-11-13, 03:28
Ναι.
Δεν χρησιμοποιώ το wifi του. Έχω άλλα access points.
Μιλάμε για δίκτυο καλωδιακό που μπουκώνει (και δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει, πάνω σε 1000άρια 24πορτα switch).
Οι σελίδες κάνουν time out, ή έρχονται μισές. Μερικές φορές ένα refresh φέρνει μια σελίδα καλύτερα, μερικές φορές όχι.
Δεν είναι θέμα DNS.

Πάντως, ένα μικρό update, σίγουρα είναι θέμα με το bridge.
Έσπασα το bridge και χρησιμοποιώ διπλούς routers (άλλον για τα services πάνω στην ADSL) και αυτή τη βλακεία το ZTE για το Internet των clients (εννοείται έκατσα και έφτιαξα ότι πρέπει σε firewall, port forwarding κλπ.) και αυτή η (λάθος) λύση παίζει μια χαρά.

kostasb71
13-01-14, 18:28
OK, μια από τα ίδια και εδώ...
Δεν κάταφερα να το βάλω σε bridge mode, καθώς δεν βρήκα τρόπο να διατηρήσει ως ενεργό το προφιλ που του φτιάχνω... Σε «συνεννόηση» με 13818, μου είπαν να βάλω το τελευταίο firmware, να κάνω factory defaults reset, και αν δεν παίξει, να αλλάξουν τον εξοπλισμό. Ρώτησα για 1-1 ΝΑΤ, δεν έβγαλα άκρη...
Θέλω να ρίξω τον router επάνω σε firewall και δεν θέλω να δουλέψει σε άλλο subnet ως gateway, αλλά σε bridge mode!

Με εκτίμηση

Κώστας

@ ADSLgr.com All rights reserved.