PDA

Επιστροφή στο Forum : κληση απο τροχονομο.....



marian82thi
23-12-12, 18:29
Καλησπέρα παιδια, ειμαι νεα στο φορουμ το ονομα μου ειναι μαριανθη
Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει.
Σημερα το πρωι παρκαρα σε χωρο φορτοεκφορτωσης κεντρο .Καποιος καλεσε αστυνομια γιατι ενα παιδι του γρατσουνισε το ακριβο του αυτοκινητο και ζητουσε νατου το πληρωσουν .....(το παιδακι ηταν με τα ποδια οχι με ποδηλατο κλπ)
Ηρθε η αστυνομια κι εβγαλε αποφαση υπερ του λογικα γιατι χαμογελουσε.....και αρχισε να γραφει ολα τα παρκαρισμενα.
Παω στο αυτοκινητο μου, ανοιγω την κλειδαρια κι εκεινη την ωρα χτυπαει το κινητο μου....μιλαω ενα λεπτο και οτι παω να μπω ερχεται η αστυνομικος και αντι να μου πει φυγε τωρα γιατι θα σε γραψω μου λεει περιμενε εκει που εισαι ερχομαι να σε γραψω
- μα της λεω φευγω με ειδες που παω να μπω στο αμαξι
-μου απαονταει σε ειδα που μιλας στο τηλ και με γραφεις
-να συνεννοηθω προσπαθω της λεω για να φυγω
-αρχιζει να με φωναζει και να μου λεει κατσε εκει που εισαι ερχομαι σε λιγο να σε γραψω
-πήρα αναποδες μπηκα στο αμαξι κι εφυγα κι εκεινη απο πισω μου να χτυπιεται
παει στο μαγαζι που ημουνα (ηταν συγγενεις μου) και αρχισε να φωναζει και να λεει να με παρουν τηλ να γυρισω να με γραψουν γιατι κρατησαν τον αριθμο απο τις πινακιδες και αν δε γυρισω θα μου κανουν μυνηση και διαφορα τετοια...

Εχουν το δικαιωμα να μου κανουν μυνηση???
Γνωριζει κανεις τις επιπτωσεις???

Τελος εφυγε και ειπε να παω εγω η ιδια στο αστυνομικο τμημα να δει τι θα κανει μαζι μου..
εγω δεν πηγα ομως γιατι μου ειπε ο δικηγορος μου να μην παω καθολου....

29gk
23-12-12, 18:35
Οτι σου ειπε ο δικηγορος σου.

OxAp0d0
23-12-12, 20:56
Η "αστυνομικός" είναι απαράδεκτη, αλλά μιας και ενημέρωσες το δικηγόρο σου, ακολούθα τις συμβουλές του. Αν σου έρθει τελικά κλήση, μπορείς να απαντήσεις με μύνηση.

marios79
23-12-12, 21:25
Μην πας πουθενα, δεν μπορει να σου βεβαιωση παραβαση για τιποτα! Πιες μονο ενα ποτο στην υγεια της........Χριστουγεννα εχουμε!

Andreaslar
23-12-12, 22:01
Την κλήση την γλίτωσες.... Δεν ξέρω βέβαια αν στοιχειοθετήτε το αδίκημα της απείθειας (Γι αυτό μάλλον θα σε ήθελε να πας από το τμήμα και ο δικηγόρος σου είπε να μην πας). Σε κάθε περίπτωση, αφού έχεις δικηγόρο, ακολουθείς τις συμβουλές του....

alexasso
23-12-12, 22:24
Αν εχεις χρονο για πλακα στειλε της και καμια καρτα , οπως σου ειπε ο δικηγορος μην πας πουθενας και ξεχνα εντελως το περιστατικο , θα το ξεχασει και η τροχονομος σε λιγες μερες ( αν δεν το εχει ηδη ξεχασει ) και ολα οκ.
Τωρα αν μια στο 1.000.000 σου κανει μανουρα επειδη μπορει να ηταν στις "μερες" της δεν νομιζω να μπορει να υποστηριξει κατι , οτι ομως και να γινει συμβουλεψου τον δικηγορο πρωτα.

Παντως μου κανει περιεργο να κανει η τροχονομος ολη αυτη την φασαρια για ενα γραψιμο , μου φαινεται υπερβολική η αντίδραση της και ειδικά στο να μπει στο μαγαζί που ησουν και να αρχιζει να φωναζει..μηπως δεν εγιναν ακριβως ετσι τα πραγμτα ? ή αντιλήφθηκες κάποια αντίδραση της λάθος ?
Στο λεω αυτό γιατι καθε μερα σχεδον επειδη λογο δουλειας ειμαι στο κεντρο πλακωνομαι με τροχονομους ανδρες και γυναικες και αρκετες φορες πολυ χοντρα μαλιστα , αλλα ποτε κανεις δεν εχει αντιδράσει έτσι ... παρολο που εχω σηκωθει και φυγει

kostarcng
23-12-12, 22:39
Αυτό είναι το κακό τον τελευταίο καιρό-χρόνια με την τροχαία, πρέπει να συμβεί κάποιο περιστατικό ή καρφωτή για να επέμβουν και τότε δείχνουν υπερβάλον ζήλο. Παλιά περάσαμε απο μια περιοχή που το όριο ταχύτητας ήταν 50χλμ και εμείς πηγαίναμε με 55χλμ. Τι να παρακαλάγαμε, την φάγαμε την κλήση γιατί λέει την προηγούμενη ημέρα είχε γίνει ατύχημα απο υπερβολική ταχύτητα. Χώρια που τα πρόστιμα είναι εκτος πραγματικότητας.

marian82thi
24-12-12, 11:09
Κι εγω πιστευω οτι τρελαθηκαν εντελως πια....
Οχι ακριβως ετσι εγιναν τα πραγματα....απλα εγ ειμαι λαρισα ειναι πολυ πιο μικρη απο αθηνα και θεσσαλονικη και παντα ειμαστε λιγο πιο χαλαρα...
Μαλλον δε με χονευε...ηταν στις μερες της...μαλωσε με το γκομενο και ξεσπασε σε μενα...δεν ξερω τι να πω..
Παντως σημερα μου ειπαν οτι ετρεχε με τα ποδια απο πισω μου....ο αντρας ομως αστυνομικος που ηταν στο αμαξι δεν εκανε τιποτα απολυτως.
Μπορει να ειμαι γυναικα αλλα παραδεχομαι πως οσες φορες με εξυπηρετησε γυναικα σε δημοσια υπηρεσια η τροχονομος ηταν πολυ----------
Ενω οι αντρες ειναι πιο εξυπηρετικοι.

Phobus
24-12-12, 11:32
Αυτο λεγεται αντισταση αρχης , κανονικα μπενεις αυτοφωρο κατευθειαν .

kostarcng
24-12-12, 11:40
Αυτο λεγεται αντισταση αρχης , κανονικα μπαίνεις αυτόφωρο κατευθειαν .

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει δίκιο η αστυνομικός απο την στιγμή που λέει : Κάτσε εκεί, έρχομαι σε λίγο να σε γράψω. Απο την στιγμή που ο οδηγός είναι παρόν για να πάρει το αυτοκίνητο να φύγει. Και δεν είναι λιγες η φορές που αν σαν πολίτης ξέρεις τους νόμους μπορείς να κάνεις και παρατηρήσεις στα όργανα της τάξης ή ακόμα και να τους συνοδεύσεις στους ανωτέρους τους για τα παρεταίρω.

gavrinos
24-12-12, 13:33
ποτέ δεν κατάλαβα το "τώρα, φεύγω, μη με γράφεις". Αν το αυτοκίνητο το εχεις παρκάρει κάπου που δεν επιτρέπεται, τι πάει να πει "τώρα, φεύγω;". Γι'αυτο υπάρχουν και οι πινακίδες στους δρόμους. Παραβαίνεις ή όχι τον ΚΟΚ; όλα τα υπόλοιπα, είναι για να έχουμε να λέμε. Αυτά μονο στην Ελλάδα γίνονται, να κανεις παραβαση και να λεμε μετα "αα, η τροχαία τρελάθηκε, άκου τι σκέφτηκαν, να μου κοψουν κλήση - μα καλά, ανωμαλοι είναι; προφανώς ειχε περιοδο ή ειχε τσακωθεί με τον γκόμενο, πού ακούστηκε να μου κοψουν κλήση; τι έκανα εξάλλου, μονο παρκαρα εκει που δεν επιτρεπόταν. Γι'αυτό και εγω σηκώθηκα και εφυγα και τους έγραψα στα παπούτσια μου".
Εγώ ως πολίτης επικροτώ την τροχαία που το συνέχισε το θέμα, επιτέλους, φτάνει πια με τους οδηγούς που παρκάρουν όπου τους βολέψει.

CptBill
24-12-12, 14:31
μπα μην το ψαχνεις. Η αναρχια στην οδικη συμπεριφορα εχει φτασει σε τετοιο σημειο που στο τελος θα τσαμπουκαλευομαστε επειδη περασαμε και με κοκκινο αλλα τολμησαν και μας εγραψαν.

stratus
24-12-12, 16:40
Οδηγω απο το 1982.Δυο φορες με εχει σταματησει η τροχαια.Τη μια φορα μου τη χαρισε και τη δευτερη ενω επρεπε να φαω 700 ευρω και παρακρατηση διπλωματος απο μονοι τους,χωρις να πω τιποτα, μου αλλαξαν την παραβαση και καθαρισα με 40 ευρω.Κοινο χαρακτηριστικο και στις δυο περιπτωσεις ηταν οτι δεν εκανα το "ξυπνιο" ,ουτε προσπαθησα να βγω απο πανω,αφου ηξερα οτι ειχα παρανομησει.

elina_77
24-12-12, 17:55
Κοινο χαρακτηριστικο και στις δυο περιπτωσεις ηταν οτι δεν εκανα το "ξυπνιο" ,ουτε προσπαθησα να βγω απο πανω,αφου ηξερα οτι ειχα παρανομησει.
:oneup:

manoulamou
24-12-12, 18:17
μπα μην το ψαχνεις. Η αναρχια στην οδικη συμπεριφορα εχει φτασει σε τετοιο σημειο που στο τελος θα τσαμπουκαλευομαστε επειδη περασαμε και με κοκκινο αλλα τολμησαν και μας εγραψαν.

Εχω ακουσει - δει με τ αυτια - ματια μου :p στο πρωιναδικο του ΑΝΤ1 να συζητουν δημοσιογραφοι και να λενε "εεε και τι εγινε που περασε με κοκκινο, τοσο μεγαλο προστιμο πια, αμα ο αλλος δεν εχει να πληρωσει;"
Να σκοτωθει ή να μεινει παραλυτος ειναι λιγοτερο σημαντικο απ τα ευρω του προφανως!
Οσο για την ατακα "μισο λεπτο εκανα, εδω διπλα πηγα" στο top5 μετα καποιες λεξουλες κοσμητικες.
Αλλα μην απατασθε ακομη και στη Γερμανια όπου υποτιθεται ειναι οπαδοι της ταξης και μεγαλωνουν με διαφορετικη νοοτροπια απ του καθε ελληναρα, μολις κατεβασαν λιγο τα προστιμα για τις ζωνες, πολλοι ιδιως νεοι αρχισαν να μην φορανε... :wall:

imr
24-12-12, 19:20
Μια χαρα τη γλυτωσες, καλα εκανες. Μη πολυασχολεισαι απλα γραφτους εσυ.

alexasso
26-12-12, 03:11
Οδηγω απο το 1982.Δυο φορες με εχει σταματησει η τροχαια.Τη μια φορα μου τη χαρισε και τη δευτερη ενω επρεπε να φαω 700 ευρω και παρακρατηση διπλωματος απο μονοι τους,χωρις να πω τιποτα, μου αλλαξαν την παραβαση και καθαρισα με 40 ευρω.Κοινο χαρακτηριστικο και στις δυο περιπτωσεις ηταν οτι δεν εκανα το "ξυπνιο" ,ουτε προσπαθησα να βγω απο πανω,αφου ηξερα οτι ειχα παρανομησει.

και εγω δεν κανω τον εξυπνο αλλα μια φορα οσο και να μην το εκανα αλλο τοσο με εγραφε και για μικροπαραβαση ...



Οσο για την ατακα "μισο λεπτο εκανα, εδω διπλα πηγα" στο top5 μετα καποιες λεξουλες κοσμητικες.


Αυτο με το "πεντε λεπτα " εχω βαρεθει να το ακουω ...Αν απαγορευεται απαγορευεται απο Μηδεν λεπτα , αλλιως θα εγραφε οτι μετα τα 5 τρωως κληση , αλλα και αυτο να γινοταν ποτε κανεις δεν παρκαρει παρανομα για 5 λεπτα στην Ελλαδα

kage
27-12-12, 07:43
οταν αρχισουν τις πραγματικες μειωσεις στους μισθους τους, τοτε θα ειναι η χαρα της παρανομιας...

manoulamou
27-12-12, 16:42
οταν αρχισουν τις πραγματικες μειωσεις στους μισθους τους, τοτε θα ειναι η χαρα της παρανομιας...

:what:
Σε ποιους ακριβως αναφερεσαι
γιατι (απ ο,τι ξερω) δεν υπαρχει μισθοσυντηρητος - συνταξιουχος χωρις καποια μειωση
απο αξιοσημειωτη εως θανατηφορα!
:twisted:




ααα και σε λιγο θα εχουν ψοφησει ολων των γειτονων οι κατσικες!:whistle:

kage
27-12-12, 22:10
στρατος αστυνομια δικαστες κτλ
ειδικα μισθολογια εν ολιγης.
μειωση ειχαν αλλα οχι οπως στους υπολοιπους κλαδους...

softcryincrew
02-01-13, 13:52
λιγο πιο ψυχραιμα γ@@ωτο. στην κατευθυνομενη εκδικητικοτητα αν αντιστεκομασταν λιγακι?

manoulamou
02-01-13, 14:19
Αμα δεν πιασουν πατο ολοι
ο κοινωνικος κανιβαλισμος θα βρισκεται συνεχως μπροστα μας...
Μεχρι τοτε υπομονη θα υπαρχουν και κατσικες και γειτονες!
:twisted:

softcryincrew
02-01-13, 22:22
όμορφη προοπτική. η αντοχή γεύσης απ' το προσωπικό ζόρι να εξαρτάται από το ζόρισμα διπλανών. δεν θα τολμούσα να σας αμφισβητήσω

Phobus
03-01-13, 12:45
Κανονικα η κυρια επρεπε να μπει αυτοφωρο κατευθειαν χριστουγεννιατικα. Ετσι γιατι το λεει ο νομος, και η παρανομια λεγεται αντισταση αρχης.
Υποστηριζουμε οτι μας συμφερει, αλλα γραφουμε εδω και αλλα σε καυτα θεματα στο πολιτικη,κοινωνικα θεματα επιστημη κτλ....
και μετα υπαρχει το χρεος ?οι πακιστανοι? η τροικα ? και οι αγανακτισμενοι?:)

manoulamou
03-01-13, 14:38
και μετα υπαρχει το χρεος ?οι πακιστανοι? η τροικα ? και οι αγανακτισμενοι?:)
Ιδιως μερικοι αγανακτισμενοι που φασκελωναν την Βουλη
γιατι προφανως καποιος απ τους μεσα τον οποιον ειχαν ψηφισει
δεν τους εκανε αυτα που τους εταξε
τοοοση αγαπη στην Δημοκρατια και στους θεσμους οση ακριβως μας βολευει!
:twisted:

antreas9
03-01-13, 15:04
Οδηγω απο το 1982.Δυο φορες με εχει σταματησει η τροχαια.Τη μια φορα μου τη χαρισε και τη δευτερη ενω επρεπε να φαω 700 ευρω και παρακρατηση διπλωματος απο μονοι τους,χωρις να πω τιποτα, μου αλλαξαν την παραβαση και καθαρισα με 40 ευρω.Κοινο χαρακτηριστικο και στις δυο περιπτωσεις ηταν οτι δεν εκανα το "ξυπνιο" ,ουτε προσπαθησα να βγω απο πανω,αφου ηξερα οτι ειχα παρανομησει.
ρε φίλε....
εγω εισαι?
ακριβως τα ίδια περιστατικά.
Απλά οδηγώ από το 97.
την 1η φορά μου τη χάρισαν , και τη 2η εφαγα 80 ευρω, τα πληρωσα την επομενη=>40 ευρω!!
και στις 2 περιπτώσεις, δεν κλαφτηκα, ή εκανα τον έξυπνο, παραδεχθηκα τη μλκια μου, και απλά περίμενα το μπουγιουρντί.

kstefanos
03-01-13, 16:30
ειμαι ευτυχισμένος που δεν μένω πια στην Αθηνά... τοσο οι μπάτσοι οσο και οι οδηγοι ειναι γτπ.

manoulamou
03-01-13, 19:14
Ενω στην περιφερεια πχ την πατριδα μου τη Μανη ή την λεβεντογεννα Κρητη
εχει κατι οδηγους Ιαβερηδες και κατι τροχαιους διαμαντια!:p
Ακομη θυμαμαι Ιουνη 1979 μηνα μελιτος στα βουνα κοντα στα περηφανα Ανωγεια
μας πηγαινε ενα φορτηγο για χιλιομετρα στο ρελαντι και οταν του κορναραμε σε μια ευθεια για να προσπερασουμε, μας εδωσε το ΟΚ χαμογελωντας. :) Μολις βρεθηκαμε ακριβως διπλα του, απλα ανοιχτηκε και μας πεταξε στα χαλικια μια ανασα απ τη χαραδρα και ηταν μερα μεσημερι οχι νυχτα να χει κατεβασει κανα τσιπουρο... :twisted::whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.