PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL ΟΤΕ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ/ΤΕΡΨΙΘΕΑ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

markoskag25
23-12-12, 20:11
πήρα χτες τον οτε για να κάνω αναβάθμιση το adsl μου σε vdsl και μου λένε δεν είναι διάθεση.θυμάμαι πέρυσι τέτοια εποχή που εσκάβαν όλους τους δρόμους για να περάσουν οπτικές ίνες ξέρεις κανεισ ποτε θα είναι διαθέσιμο στην περιοχή άνω γλυφάδα/τερψιθέα???

panos_mlonas
24-12-12, 02:21
κανεις δεν το ξερει αυτο, υπαρχει ακριβως ιδιο τοπικ λιγο πιο κατω.

DragonFun
25-02-13, 23:57
παντως 2 μηνες μετα και ακομη τιποτα δε ξερω ποσο θα χρειαστει να περιμενουμε πραγματικα :down:

Avvocato
04-03-13, 03:25
Ακομη και σημερα 3 μηνες μετα και κατι ψιλα.........νεκρικη σιγη. Οποιος εχει καμια πληροφορηση ας μας ενημερωσει.

blugosi
06-03-13, 14:40
Ακομη και σημερα 3 μηνες μετα και κατι ψιλα.........νεκρικη σιγη. Οποιος εχει καμια πληροφορηση ας μας ενημερωσει.
Τις προάλλες βρέθηκα με φίλη μου που εργάζεται στον ΟΤΕ σε θέση που γνωρίζει τι γίνεται, και με απογοήτευσε.

Μου είπε ότι δεν πρόκειται να δώσει σύντομα VDSL από KV στην Τερψιθέα, κι ας έχουν μπει οι νέες καμπίνες.

Γενικά μου είπε ότι το θέμα VDSL από καμπίνα το προσεγγίζουν επιφυλακτικά, κυρίως φοβούμενοι προβλήματα με τους εναλλακτικούς.

Αυτά....

george94
07-03-13, 20:56
Ο ΟΤΕ ενημερωσε την ΕΕΤΤ για τις επομενες καμπινες που θα ενεργοποιηθουν με VDSL απο τον Ιουνιο, στις οποιες συμπεριλαμβανονται και οι καμπινες Τερψιθεας και Γλυφαδας.

pinwouza
07-03-13, 22:44
Ο ΟΤΕ ενημερωσε την ΕΕΤΤ για τις επομενες καμπινες που θα ενεργοποιηθουν με VDSL απο τον Ιουνιο, στις οποιες συμπεριλαμβανονται και οι καμπινες Τερψιθεας και Γλυφαδας.

Μπορείς να μας αναφέρεις την πηγή;

jpcupra
07-03-13, 23:35
Μπορείς να μας αναφέρεις την πηγή;

το αυτο... :)

healler
15-03-13, 17:13
http://www.weeklytelecom.gr/

Λιγο πιο πανω απ τη μεση διαβασε εκεί που λεει "Ο OTE φέρνει σε περισσότερα καφάο το VDSL"

rexdimos
15-03-13, 23:15
και εδω http://www.infocom.gr/2013/03/12/o-ote-ernei-de-perissotera-kafao-to-vdsl/9338/

sdikr
15-03-13, 23:46
και εδω http://www.infocom.gr/2013/03/12/o-ote-ernei-de-perissotera-kafao-to-vdsl/9338/

Αντε να βρούμε τώρα ποιος κάνει το clopy paste!!

rexdimos
16-03-13, 17:11
ελαντε αλλα το αρθρο μαλλον λεει περισσοτερα οτι εχει μπει και οπτικη οτι δεν την εχουν ενεργοποιησει ακομα αν και εγω εμαθα οτι προσφατα κανανε την διαδικασια για ρευματοδοτηση οχι σκαψιματα μην παρεξηγηθω πληρωσαν για ενεργοποιηση

blugosi
15-06-13, 20:55
Μόλις παράγγειλα VDSL στα 100 ΜΒΙΤ στον ΟΤΕ για Τερψιθέα. Θα μου φέρουν το ρουτερ την Τετάρτη.

Rexdimo, θυμάσαι το σπίτι μου έτσι δεν είναι; Λογικά και στη δική σου γειτονιά πρέπει να είναι διαθέσιμο.

Θα ενημερώσω μόλις δουλέψει.

markoskag25
15-06-13, 21:19
σήμερα έπαλα τη αριθμό μου στο site του οτε k και m είπα ότι είναι διαθέσιμο vdsl άρα έχουμε vdsl πια στη τερψιθέα

- - - Updated - - -

100?μέχρι 50 δεν πήγαινεi?

tsatasos
15-06-13, 21:54
Μόλις πήρα τηλέγωνο και έκανα αίτηση για αλλαγή από τα 2Mbps στα 30Mbps.

Τόσα χρόνια ήμουν στα 2 γιατί όταν είχα δοκιμάσει 24, ακόμα κ με το υψηλότερο SNR έπιανα 4-5 κ έκανε αποσυνδέσεις (Line Attenuation 48-50dB).

Οπότε πήρα να ρωτήσω αν ενεργοποιήθηκαν οι νέες καμπίνες κ αν μπορούν να με συνδέσουν σε 24αρα adsl στις καινούριες καμπίνες, αφού τα 30 κι τα 50 δεν με ενδιέφεραν.

Ο πωλητής μου είπε ότι οι νέες καμπίνες είναι μόνο για το vdsl, οπότε είτε μένω στα 2 είτε πάω στα 30.
Μου είπε ακόμα ότι η καμπίνα που είναι στη γειτονιά μου έχει μόνο 48 θύρες ελεύθερες που σημαίνει ότι όποιος προλάβει θα πάρει vdsl.

Οπότε του είπα να με βάλει στα 30.

Σε 1 έως 12 εργάσιμες θα έχει γίνει η αλλαγή κ Τετάρτη θα έχω το router.

Ρώτησα αν το νέο router μπορώ να το έχω σε bridge mode επειδή χρησιμοποιώ δικό μου και είπε ναι κανονικά.

Αυτά, όταν ενεργοποιηθεί θα γράψω εντυπώσεις.

rexdimos
16-06-13, 11:58
επιβεβαιωνω και εγω για Γλυφαδα το κακο ειναι ομως το δεν βλεπω vdsl over isdn στο ελεγχο που κανει ελπιζω να μην μας αφησουν εξω παλι
@blugosi τα 100 που τα βρηκες :worthy:

geolig
16-06-13, 16:18
Μόλις έκανα και εγώ αίτηση για 30Mbps.Αλήθεια και εγώ είμαι περίεργος που βρέθηκαν τα 100...

blugosi
16-06-13, 19:32
επιβεβαιωνω και εγω για Γλυφαδα το κακο ειναι ομως το δεν βλεπω vdsl over isdn στο ελεγχο που κανει ελπιζω να μην μας αφησουν εξω παλι
@blugosi τα 100 που τα βρηκες :worthy:

Προχώρα κανονικά με ISDN, και εγώ ISDN έχω και μου δέχθηκαν την αίτηση κανονικά συνεχίζοντας ISDN.

Τα 100 τα έγραψα από τον ενθουσιασμό μου! Από τα 5.8 MBIT θα πάω στα 50, οπότε μου φαίνονται περισσότερα!!!

:p

rexdimos
16-06-13, 23:10
@blugosi με τοσα προβληματα που εχουμε στην περιοχη εδω και πανω απο 15 χρονια που βρισκομαι εδο οχι 50 20 να μας εδιναν θα ψησουμε αρνια οποτε σε πειραζω προφανως :respekt:

makfil
17-06-13, 19:19
Ερώτηση προς όσους έκαναν ήδη αίτηση για vdsl.

Ήσασταν στον ΟΤΕ και κάνατε την αίτηση για το vdsl ή σε άλλο πάροχο και ξαναγυρίσατε στον ΟΤΕ;
Σκεφτήκατε τις λύσεις HOL και Wind, που δίνουν από KV ή τις απορρίψατε και ξαναγυρίσατε στον ΟΤΕ;

Οι ερωτήσεις μου έχουν σχέση με τον προβληματισμό μου σε ποιο πάροχο θα καταλήξω όταν ενεργοποιηθεί και το δίκτυο του ΑΚ Αγ. Κων/νου.

Jdan
17-06-13, 19:56
Προσωπικα επειδη ειναι πολυ καινουρια τεχνολογια( τουλαχιστον για την Ελλαδα) δεν θα ηθελα να το διακινδυνεψω και να παω σε καποιο αλλο παροχο εφοσον και οι τιμες δεν εχουν πλεον μεγαλες διαφορες.
Επισης απο οσο ξερω στις εταιριες αυτες πρeπει να εχεις τα τηλ συνδεδεμενα στο router γεγονος που προσωπικα στο σπιτι μου δεν θα βολευε καθολου.
Τα δικτυα οπως και να'χει ειναι του ΟΤΕ οποτε κανενας δεν θα μπορει να σου λυσει ενα προβλημα με την ιδια ευκολια.Οταν γινει και το vdsl mainstream βλεπουμε για παροχους :p

blugosi
17-06-13, 20:56
Ερώτηση προς όσους έκαναν ήδη αίτηση για vdsl.

Ήσασταν στον ΟΤΕ και κάνατε την αίτηση για το vdsl ή σε άλλο πάροχο και ξαναγυρίσατε στον ΟΤΕ;
Σκεφτήκατε τις λύσεις HOL και Wind, που δίνουν από KV ή τις απορρίψατε και ξαναγυρίσατε στον ΟΤΕ;
...

Ήμουν στον ΟΤΕ με ISDN ήδη.
Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με HOL/4NET/NETONE/TELLAS και δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με εναλλακτικούς.

panos_mlonas
17-06-13, 21:00
παιδια αν κανω και γω αιτηση, θα εχω κανονικα οταν με ενεργοιποησουν και μου φερουν το ρουτερ ή θα πρεπει να κανω και γω τιποτα ρυθμισεις.
γιατι ειμαι ασχετος απο αυτα.
επισης θελω να συνεχισω isdn γινεται?

baskon
17-06-13, 21:43
Μόλις έκανα και εγώ αίτηση για 30Mbps.Αλήθεια και εγώ είμαι περίεργος που βρέθηκαν τα 100...

Εμπορικά δεν υπάρχει. Υπάρχει πιλοτικό vdsl vectoring 100 mbps στην περιοχή εδώ και κάποιους μηνες..

Pokas
17-06-13, 21:47
παιδια αν κανω και γω αιτηση, θα εχω κανονικα οταν με ενεργοιποησουν και μου φερουν το ρουτερ ή θα πρεπει να κανω και γω τιποτα ρυθμισεις.
γιατι ειμαι ασχετος απο αυτα.
επισης θελω να συνεχισω isdn γινεται?

αν όλα πάνε καλά, όχι δεν χρειάζεται να κάνεις ρυθμίσεις. έχει και οδηγίες αναλυτικές για να μπορέσεις να κάνεις την εγκατάσταση.
Ναι γίνεται να συνεχίσεις με isdn

makfil
17-06-13, 22:16
@ Jdan + blugosi

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

rexdimos
18-06-13, 09:04
Ήμουν στον ΟΤΕ με ISDN ήδη και εγω εχω ταλαιπωρηθει με forthnet tellas κλπ κλπ και ειδικα σε νεα τεχνολογια ουτε που σκεφτομαι εναλακτικο ασε που κανενας εναλακτικος δεν εχει isdn γραμμες
@baskon τι ενοεις για περιοχη?και πως γινεται τεχνικα αυτο?

makfil
18-06-13, 09:16
Το isdn είναι ένα ισχυρό κίνητρο για παραμονή στον ΟΤΕ.

Θέλω να παρακαλέσω, πάλι, όσους έχουν προχωρήσει σε αίτηση σύνδεσης, να δοκιμάσουν, με τον αριθμό τους, τη διαθεσιμότητα σε Hol και Wind, για να ξεκαθαρίσω εάν αυτοί οι δύο έχουν πάρει είδηση την ενεργοποίηση του νέου δικτύου στη συγκεκριμένη περιοχή.

Ευχαριστώ, προκαταβολικά, όσους προσπαθήσουν.

geolig
18-06-13, 10:08
Θέλω να παρακαλέσω, πάλι, όσους έχουν προχωρήσει σε αίτηση σύνδεσης, να δοκιμάσουν, με τον αριθμό τους, τη διαθεσιμότητα σε Hol και Wind, για να ξεκαθαρίσω εάν αυτοί οι δύο έχουν πάρει είδηση την ενεργοποίηση του νέου δικτύου στη συγκεκριμένη περιοχή.

Και οί δύο πάροχοι που αναφέρεις παραπάνω λένε ότι δέν είναι διαθέσιμο το vdsl βάσει της διεύθυνσης μου.

rexdimos
18-06-13, 10:08
OYTE wind ουτε hol δινουν διαθεσιμοτητα τουλαχιστον με βαση το site τους

panos_mlonas
18-06-13, 10:20
εγω που μενω κοντα στην ανθεων, θα παιρνω απο καφαο η απο αστικο κεντρο τερψιθεας?

makfil
18-06-13, 10:38
Σας ευχαριστώ.
Αυτό σημαίνει, μάλλον, ότι είτε δεν το έχουν πάρει είδηση ακόμη είτε αυτό που ξεκίνησαν προς το τέλος του 2012-αρχές 2013, το σταμάτησαν. Θα δούμε πάλι το θέμα όταν ενεργοποιηθεί και το δικό μας "χωριό".

- - - Updated - - -


εγω που μενω κοντα στην ανθεων, θα παιρνω απο καφαο η απο αστικο κεντρο τερψιθεας?

Σαφώς, από KV, αν μιλάς για vdsl

panos_mlonas
18-06-13, 10:58
και κατι τελευταιο, ποσες μερες συνηθως σου αποστελουν το ρουτερ και σε ενεργοποιουν?

Pokas
18-06-13, 11:45
ασε που κανενας εναλακτικος δεν εχει isdn γραμμες

Έχουν, αλλά μονο σε business πακέτα που δεν έχουν και μεγάλες διαφορές τιμολογιακά με ΟΤΕ!

panos_mlonas
18-06-13, 11:47
μολις εκανα κ γω μεχρι 30, πεμπτη περιμενω το ρουτερ κ μου ειπε το πολυ σε 12 μερες θα εχω ενεργοποιηθει. αντε να δουμε να σας πω εντυπωσεις. μενω κοντα ανθεων, κατω απο γουναρη.

blugosi
18-06-13, 21:16
Ενώ περιμένω το router αύριο το απόγευμα, αλλάξανε τα στατιστικά μου.
Από 5800 download,βλέπω 15000 download και 1383 upload.


Επίσης βλέπω
Upstream Margin 9
Downstream Margin 9
Trained Modulation
ADSL_2plus
Downstream Line Attenuation 30
Upstream Line Attenuation 0

Δε θα έπρεπε να βλέπω 24 download? Για να δούμε τι θα δούμε αύριο....

rexdimos
18-06-13, 22:16
Downstream Line Attenuation 30 με τεοιο νουμερο αποκλειεται το 24 ποτε εκανες αιτηση?

geolig
18-06-13, 22:21
Εγώ το περιμένω αύριο το μεσημεράκι το router.
Tα στατιστικά μου τώρα είναι τα εξής:
125284

Αλλά επειδή μια ζωή είμαι γκαντέμης έχω μείνει απο το μεσημέρι χωρίς internet,το οποίο δέν τους έχει ξανατύχει σε μετάβαση σε vdsl,και ψάχνουν να βρούν τι φταίει και να το διορθώσουνε.

blugosi
18-06-13, 22:29
Downstream Line Attenuation 30 με τεοιο νουμερο αποκλειεται το 24 ποτε εκανες αιτηση?
Το Σάββατο στις 15...
Άλλο λέω, αφού το ΚΑΦΑΟ είναι απέναντι από το σπίτι μου, δε θα έπρεπε να βλέπω χαμηλότερη εξασθένηση;
Με βάση το εργαλείο του φόρουμ, με 30 ΑΤΤ σωστά πιάνω 15 ΜΒΙΤ. Η αντιστοιχούσα απόσταση είναι 2172 μέτρα. Αν ήμουν 2172 μέτρα, δεν επρόκειτο να μου ενέκρινε VDSL 50 MBIT ο ΟΤΕ...
Κάτι άλλο γίνεται με τις μετρήσεις.....

rexdimos
18-06-13, 22:32
Ισως να ειναι και θεμα του ρουτερ γιατι εκεινο που με παραξενευει ειναι το 0 στο upstream px εγω εχω 31 αυτη την στιγμη

tsatasos
18-06-13, 23:52
Μόλις πήρα τηλέγωνο και έκανα αίτηση για αλλαγή από τα 2Mbps στα 30Mbps.

Τόσα χρόνια ήμουν στα 2 γιατί όταν είχα δοκιμάσει 24, ακόμα κ με το υψηλότερο SNR έπιανα 4-5 κ έκανε αποσυνδέσεις (Line Attenuation 48-50dB).

Οπότε πήρα να ρωτήσω αν ενεργοποιήθηκαν οι νέες καμπίνες κ αν μπορούν να με συνδέσουν σε 24αρα adsl στις καινούριες καμπίνες, αφού τα 30 κι τα 50 δεν με ενδιέφεραν.

Ο πωλητής μου είπε ότι οι νέες καμπίνες είναι μόνο για το vdsl, οπότε είτε μένω στα 2 είτε πάω στα 30.
Μου είπε ακόμα ότι η καμπίνα που είναι στη γειτονιά μου έχει μόνο 48 θύρες ελεύθερες που σημαίνει ότι όποιος προλάβει θα πάρει vdsl.

Οπότε του είπα να με βάλει στα 30.

Σε 1 έως 12 εργάσιμες θα έχει γίνει η αλλαγή κ Τετάρτη θα έχω το router.

Ρώτησα αν το νέο router μπορώ να το έχω σε bridge mode επειδή χρησιμοποιώ δικό μου και είπε ναι κανονικά.

Αυτά, όταν ενεργοποιηθεί θα γράψω εντυπώσεις.

Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε.
Αύριο παραλαμβάνω κ το modem.

Από το απόγευμα πάντως το modem που έχω τώρα δε συγχρονίζει καν.

Jdan
19-06-13, 11:56
Καλημερα!
Αν συνδεσουν κανενα ας πει πρωτες εντυπωσεις για εξοπλισμο και ταχυτητες....

Εμενα εκρεμει και μεταφορα απο φορθνετ οποτε φανταζομαι θα αργησει η συνδεση λιγο παραπανω :s

panos_mlonas
19-06-13, 12:14
εγω αυριο παιρνω μοντεμ αλλα σημερα το πρωι αλλαξαν τα στατιστθκα μου. απο 4380 download k 51att τωρα εχω 15330 με 31 θορυβο.και upload 600 μονο και downstream margin 9. δεν μπορω να μπω ομως στο ιντρνετ ενω εχει συγχρονισει δεν μπορει να παρει ipadress. δεν μ φαινονται καλα

rexdimos
19-06-13, 12:19
και δεν ειναι καλα με 31 θορυβο γραμμης ειναι πολυ παρα πολυ

Pokas
19-06-13, 12:29
εγω αυριο παιρνω μοντεμ αλλα σημερα το πρωι αλλαξαν τα στατιστθκα μου. απο 4380 download k 51att τωρα εχω 15330 με 31 θορυβο.και upload 600 μονο και downstream margin 9. δεν μπορω να μπω ομως στο ιντρνετ ενω εχει συγχρονισει δεν μπορει να παρει ipadress. δεν μ φαινονται καλα

ή είσαι πολύ μακριά απο την καμπίνα ή έχει πρόβλημα το καλώδιο μέχρι το σπίτι σου ή έχεις κάποιο εσωτερικό πρόβλημα στην καλωδίωση, μπορείς να βάλεις το μόντεμ απευθείας στον κατανεμητή απομονώνοντας το καλώδιο που πάει προς το σπίτι;

rexdimos
19-06-13, 14:33
αυτο για κάποιον που δεν ξερει ειναι δυσκολο γιατι πρεπει να εχει καρφωτικο κλπ κλπ αυτα κανονικα πρεπει να τε κοιταξει ο οτε και να δωσει η να μην δωσει vdsl γιατι vdsl με 31 θορυβο δεν υπαρχει με το ζορι θα ξεπεράσει τα 15 ενω θα πληρωνει για 30 η 50 ασε που ακομα και αν δεχτουμε οτι υπαρχει θεμα εσωτερικης καλωδιωσης σε όλες τισ πολοικατοικιες ειναι δθσκολο εως αδυνατο να ανεβει το καλωδιο απο τον κατανεμητη χωρις βαψιματα μετα στην πολυκατοικια και αυτο γιατι θα πρεπει να φτασει το καλωδιο πχ απο τον κατανεμητη τησ πολοικατοικιας που συνηθως ειναι στην αυλη στο κουτι τοθ πρωτου οροφου (δευτερο βαψιμο) μετα στον στο 4 οροφο λεμε τωρα στο κουτι που ειναι συνηθως στο διαδρομο να το ανοιξεις(ενα βαψιμο) να το στειλεις στο διαμερισμα σου
οταν λες 31 θορυβο τι εννοεις?
ασε που δεν ειναι σιγουρο εγω πχ οταν τσακωνομουν με τον οτε και ειχαν ερθει να μετρησουν την ειασαγωγη εβγαζε ακριβως τα ιδια στο κουτι με το σπιτι με μια αποκλιση 1,5 db φυσικολιγο για την αποσταση που εχει
εγω παρελαβα σημερα το zte αλλα δεν εχει ερθει μνμ και τουλαχιστον εως χθες δεν ειχα καμμια διαφορα

Pokas
19-06-13, 14:39
Γιαυτό τον ρώτησα αν μπορεί...! Αν έχει καρφωτικό και πιάνουν τα χέρια του μια χαρά θα τα καταφέρει! για να έχει 31 θόρυβο πρέπει να είναι σχεδόν 2 χλμ απο το ΚΑΦΑΟ, πράγμα δύσκολο....

panos_mlonas
19-06-13, 16:29
πιανιυν τα χερια μου, δικο μου ειναι το σπιτι επομενωε θα πειραματιστω.μηπως ομως να περιμενω να μ ερθει το μοντεμ να μου ερθει κ το μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκα κ μετα να το κανω? αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι δεν εχω ιντερνετ,μηπως να παρω τηλ? το καφαο ειναι εξω απο το σπιτι μου αλλα το καλωδιο ειναι εναεριο κ απεχει 400μετρα γτ παιρναει απο αλλο τετραγωνο κ μετα ερχεται σε μενα. ιντερνετ δεν επρεπε να εχω ομως?

Pokas
19-06-13, 16:35
πιανιυν τα χερια μου, δικο μου ειναι το σπιτι επομενωε θα πειραματιστω.μηπως ομως να περιμενω να μ ερθει το μοντεμ να μου ερθει κ το μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκα κ μετα να το κανω? αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι δεν εχω ιντερνετ,μηπως να παρω τηλ? το καφαο ειναι εξω απο το σπιτι μου αλλα το καλωδιο ειναι εναεριο κ απεχει 400μετρα γτ παιρναει απο αλλο τετραγωνο κ μετα ερχεται σε μενα. ιντερνετ δεν επρεπε να εχω ομως?

ο κατανεμητής του σπιτιού που έρχεται το τηλεφωνικό που είναι ξέρεις; είσαι σίγουρος ότι έρχεται έτσι το καλώδιο στο σπίτι σου; δηλαδή έρχεται εναέριο και κατεβαίνει πχ μέσα στα ρολόγια της ΔΕΗ; ή μπαίνει απο το μπαλκόνι; (το είχα και εγώ όταν έμενα γλυφάδα)

panos_mlonas
19-06-13, 16:59
φευγει απο το καφαο παει στην πισω γωνια του τετραγωνου απο κει ερχεται εναερια σε μενα κατεβαινει στην πιλοτη που ειναι ο κατανεμητης και απο κει ανεβαινει στο δευτερο οπου μενω. τι μοντεμ το εχω συνδεσει στο χολ που ερχονται απευθειας τα καλωδια απο την πιλοτη. το θεμα ειναι να περιμενω μεχρι αυριο πιυ θα ερθει το μοντεμ κ να περιμενω να ενεργοποιηθω μπας κ αλλαξει κατι? και ιντερνετ γτ δεν εχω? ενω συγχρονιζω δεν μπορω να πιασω ip adress. μου αναβει κοκκινο λαμπακι στο ρουτερ μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.