PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο το κλείδωμα... άλλο το πραγματικό...



Steapo
24-12-12, 11:46
Χρόνια Πολλά Κυρίες και Κύριοι, εδώ και κάποιες μέρες ίσως 10 έχω πρόβλημα με την ταχύτητα μου.

Βρίσκομαι σε χωριό και κλειδώνω πάντα με 20+ Mbit down και 1 Mbit up (έχω την 24 ταχύτητα όπως καταλάβατε). Κατέβαζα λοιπόν από nvidia π.χ με 2,3 Μb/sec για παράδειγμα. Γενικά ήμουνα Normal.

Ασύρματα πάντα. Ξαφνικά εδώ και 10 μερές κλειδώνω με 20+ Mbit down και 984 kbit up (OK) αλλά η ταχύτητα έπεσε σχεδόν σε 4Mbit. Δηλαδή παίρνω MAX 512 Kb/sec.

Λέω ΟΚ, μπήκε το VDSL - εδώ δεν έχει, να πέσει κάπως η ταχύτητα αλλά όχι κι έτσι. Παίρνω 13888 και ο τύπος μου λεεί ότι δεν τα κάνουμε εμείς αυτά - κλειδωνεται super ψηλά - και μου λέει να μπώ speedtest ftt otenet. OK

Κατεβάζω όπως μου λέει 10 Μb αρχείο και έδειχνε ταχύτητα 192kb/s. Βλέπεις του λέω. Κάνει καθάρισμα 2πλό το ίδιο του λέω. Χάλια

Μου λεεί να το δούμε σε λίγες μέρες και Καλα Χριστούγεννα μήπως αλλάξει.

Σημέιωση: έβαλα και άλλο router και τα ίδια..... :whistle:

manicx
24-12-12, 11:53
Aυτό ισχύει όλες τις ώρες;

Steapo
24-12-12, 11:58
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά (συνήθως 19 με 24 είμαι ενεργός στο σπίτι), αλλά χθες Κυριακή, ναι το έκανε όλη την ημέρα.

mpetou
24-12-12, 11:59
αν ειναι ολες τις ωρες μαλλον ειναι προβλημα αν ειναι μονο τις ωρες αιχμης
ειναι πιτακωμα απο χρηστες ιντερνετ που τωρα εχουνε διακοπες και κατεβαζουνε μαζεμενοι και δεν
φτανει το bandwidth

Steapo
24-12-12, 12:04
Θα το παρακολουθήσω το θέμα - έχεις δίκιο. Τέτοια πτώση πάντως .... είναι απίστευτη (κι από το speed test του ΟΤΕ) Ο τύπος στην τηλ. υποστήριξης δαγκωνότανε...

emeliss
24-12-12, 12:14
Δοκίμασες με καλώδιο σε ethernet του ρούτερ;

Steapo
24-12-12, 12:17
Με καλώδιο πάιζω έτσι κι αλλιώς. Ο τύπος στην τηλεφωνική μου είπε "είναι και wireless οπότε ΟΚ"
Όχι του λέω δεν είναι ΟΚ, με καλώδιο κατεβάζω και μόνος μου είμαι στο LAN.

AssVas
24-12-12, 18:51
Κάλεσε στο Call center και πές να σου δηλώσουν βλάβη για μειωμένη ταχύτητα , έχει διαφορά από τα 2.3 να πας στα 1.7-2.2 Non stable mbit, και άλλο να κατεβάζεις λες κ έχεις 2άρα. Θα το στείλουν στο RNOC τους και από τη διαχ/ση θα διπλασιάσουν το Bandwith που έχει λογικά βαρέσει ταβάνι .

Εάν δε κάνεις και ένα ping -t multiplay.co.uk θα πρέπει να δεις ping jumps στα replies , φαινόμενο που υπάρχει όταν δεν επαρκεί το bandwith σε τοποθεσία του αντίστοιχου προορισμού. Επειδή ωστόσο είπες πως κατέβαζες και από το ftp του ΟΤΕ τόσο, ping μπορείς να κάνεις και στο my.otenet.gr .

Δεν παίρνει πολύ χρόνο 1-2 ημέρες max και είσαι gg.

Y.Γ Τα VDSL δεν έχουν σχέση διότι παίρνουν bandiwth από άλλο δίκτυο (πίτα) . Ζήτα αν θες να γραφτεί στη βλάβη σου πως επιθυμείς και ενημέρωση όταν αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Steapo
24-12-12, 19:29
Στο my.otenet.gr κάνω ping γύρω στα 90ms όσο δηλαδή και στους DNS του ΟΤΕ. Στο multiplay.co.uk κάνω περίπου 130ms χωρίς πηδήματα.

117336

AssVas
25-12-12, 00:53
οκ κάνε και κάτι ακόμα, βάλε σαν στοιχεία στο router σου otenet@otenet.gr και password otenet . και κάνε ξανά το Ping στο my.otenet.gr

Steapo
25-12-12, 11:00
Χρόνια Πολλά Παιδιά με υγεία. Λοιπόν με user otenet έχω ping στo my.otenet από 43 - 89 (ms) με μέσο όρο ας πούμε 65ms.
Με τον κανονικό μου account έχω ping 91ms σταθερά με ελάχιστα άνω πηδήματα.

maik
26-12-12, 18:32
Τα τεστ αυτα τα κανεις με ανοιχτα τα torrents ;

Steapo
26-12-12, 19:54
Όλα κλειστά (Firewall - Antivirus - Torrent κλπ) και μόνος μου με καλώδιο.

AssVas
26-12-12, 21:45
Like i said...


Κάλεσε στο Call center και πές να σου δηλώσουν βλάβη για μειωμένη ταχύτητα , έχει διαφορά από τα 2.3 να πας στα 1.7-2.2 Non stable mbit, και άλλο να κατεβάζεις λες κ έχεις 2άρα. Θα το στείλουν στο RNOC τους και από τη διαχ/ση θα διπλασιάσουν το Bandwith που έχει λογικά βαρέσει ταβάνι .

Εάν δε κάνεις και ένα ping -t multiplay.co.uk θα πρέπει να δεις ping jumps στα replies , φαινόμενο που υπάρχει όταν δεν επαρκεί το bandwith σε τοποθεσία του αντίστοιχου προορισμού. Επειδή ωστόσο είπες πως κατέβαζες και από το ftp του ΟΤΕ τόσο, ping μπορείς να κάνεις και στο my.otenet.gr .

Δεν παίρνει πολύ χρόνο 1-2 ημέρες max και είσαι gg.

deuterium
27-12-12, 10:28
Καλημερα παιδια
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον Steapo μονο που εμενα ειναι καινουργια η γραμμη μου (συνδεθηκα με τον ΟΤΕ την παρασκευη 21/12)
Καποιες φορες κατεβαζω με 2,2mb/s και αλλες φορες πεφτει στα 500 kb/s
Εχω δηλωσει βλαβη αλλα οσο περιμενω για να διορθωθει μηπως μπορειτε να μου πειτε εαν η γραμμη μου ειναι καλη ?

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.865 / 23.424

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.019 / 22.116

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 484,26 / 9,89

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 17,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 1,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,5 / 9,0

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 18 / 0

FEC Errors (Up/Down): 35 / 23.487

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Δωστε μου τα φωτα σας !

AssVas
27-12-12, 10:57
Κάνε τους ίδιους ελέγχους που είπα και στον Steapo και πες μου τα αποτελέσματα.

deuterium
27-12-12, 15:23
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειμαι καινουργιος και δεν ξερω πως ακριβως μετραω αυτο το ping? στο http://www.speedtest.net/ μου βγαζει ping 61ms αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η μετρηση

AssVas
27-12-12, 15:42
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειμαι καινουργιος και δεν ξερω πως ακριβως μετραω αυτο το ping? στο http://www.speedtest.net/ μου βγαζει ping 61ms αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η μετρηση

ακολούθησε αυτόν τον οδηγό εντοπισμού και επίλυσης θεμάτων με Ping που έχουμε φτιάξει παλιά σε ένα forum για games, απλά αντί για otenet.gr βάλε
my.otenet.gr

http://www.callofduty.gr/index.php?topic=2920.0

deuterium
27-12-12, 16:13
Στο ping μου βγαζει 32ms ελαχιστο με μεγιστο 33ms μεσος ορος 32ms

Ενω με το tracert βγαζει μεγιστο πληθος αναπηδησεων 30 αλλα βγαζει και διαφορες τιμες ping που η μεγαλητερη ηταν 99ms και η μικροτερη 10ms οι περισσοτερες τιμες ομως κυμαινοταν περιπου στο 30ms

Οι εντολες που πατησα στο cmd ηταν ping my.otenet.gr και tracert my.otenet.gr

AssVas
27-12-12, 16:47
1. Είσαι συνδεδεμένος με Ethernet καλώδιο ή ασύρματα
2. Έχεις κλειστά Antivirus / Torrents και γενικά προγράμματα που τρέχουν στο Backround ?
3. Ποιό router έχεις ; Είναι ασφαλισμένο το WiFi σου ;

Αν είσαι με Ethernet , έχεις κλειστά τα πάντα και έχεις secured το wifi σου, κάλεσε στο 13888 να το δηλώσεις βλάβη . Το 32ms είναι normal απάντηση για γραμμή που έχει Interleave προφίλ αλλά επειδή είχες reply με 10ms είσαι σε default fastpath .

Αν είσαι με WiFi άλλαξε κανάλι στο ασύρματο, βάλε το 9 ή 10 και άλλαξε για καλό και για κακό SSID και WPA2 κλειδί . Αν δε ξέρεις πως να το κάνεις , από το 13888 μπορούν να στο κάνουν απομακρυσμένα , λογικά θα χεις το ZTE W300 ή το 108 που έχουν TR069 support.

deuterium
27-12-12, 17:08
Ναι ειχα κλειστα ολα τα προγραμματα οταν εκανα τις μετρησεις και τις εκανα με καλωδιο ethernet

Επισης εχω κλειδομενο το wifi με WPA2

Το ρουτερ που εχω ειναι το thomson tg585 v8

Και στην τηλεφωνικη υποστηριξη αφου εκαναν επανεκκινηση στην γραμμη μου δηλωσαν βλαβη κατευθειαν γιατι απο το speedtest.ftp.otenet.gr δεν ηταν σταθερες οι μετρησεις που επαιρναν

Για να δουμε λοιπον τι θα μου απαντησουν

Σε ευχαριστω για την βοηθεια!

Steapo
30-12-12, 21:38
Έδωσα την βλάβη ΟΚ. Ακριβώς υποδεκαπλάσια ταχύτητα μου είπε το 13888. Θα γίνει μέτρηση και αλλαγή ζεύγους. Ό,τι χρειαστεί τελος πάντων. Σας ενημερώνω.

Steapo
02-01-13, 14:11
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Στο θέμα μας τώρα. Ήρθε το συνεργείο στο καφάο. ΟΚ. Στείλανε και sms. Ξαφνικά τα ping από 90ms έγιναν 17ms. Όπα λέω καλά πάμε. Κάνω speedtest 16Mbit κοντά στα 2 Μb/sec. Ουφ τέλος λέω.
Όμως κάποια άλλη στιγμή πάλι τα ίδια (χαμηλό youtube ας πούμε). Μετράω και βλέπω τα ίδια (2Mbit = 256Mb/sec). Τελικά για να μην σας κουράζω, έχω τραγικές μεταλλαγές. Κά8ε 5 λεπτά και διαφορετική μέτρηση ακόμα και μετα τα μεσάνυχτα. (2Mbit - 6Mbit - 8Mbit ... μέχρι 16Mbit το μέγιστο με τον Router σταθερά κλειδωμένο πάνω από 20Mbit). Πείρα λοιπόν πάλι 13888. Μου λένε η βλάβη έκλεισε. Είστε 20άρης μου λέει. Του είπα να ξανα ανοίξει.

kanonias
04-01-13, 23:36
Για αξιόπιστη μέτρηση ταχύτητας στο Download μπείτε στο ftp.ntua.gr κατεβάστε το αρχείο ls-lr.z και δείτε πόσο τερματίζει η γραμμή .

Η nvidia και άλλα site έχουν βάλει κάποια μέγιστα στο download όταν έχει κίνηση και μέγιστο download ανά αρχείο 400KB αν ταυτόχρονα βάλτε και 2ο άλλα 400ΚΒ =800ΚΒ κλπ

malawi
06-01-13, 22:28
Αυτον τον τροπο μετρησης μου ειχε συστησει κ ο τεχνικος του οτε που με ειχε επισκεφθει για τη δικη μου γραμμη

Steapo
09-01-13, 11:38
Μου έχουνε αλλάξει και ζεύγος και πόρτα όπως λένε. Το ίδιο αποτέλεσμα. Μάλλον φταίει το κέντρο του dslam. Πρέπει να το αλλάξουμε μου λέει ο τεχνικός. Ping με DNS από 17ms έως 111ms. Συνήθως (δυστυχώς) γύρω στα 90ms (& Down γύρω στα 2Mbit). Αναμένω αύριο το τελικό πόρισμα από τους τεχνικους. :whistle:

Πάντως και αυτό τι 13888 πολύ καθυστέρηση για να μιλήσεις.

AssVas
09-01-13, 20:35
Έχεις Android κινητό ;

Αν ναι , κλείσε το PC . Πήγαινε στο Google store και κατέβασε (δωρεάν είναι) το DNS & Ping , by Ulf Dittmer .
Μετά κάνε και από εκεί Ping και δες αν έχεις τα ίδια.

leopal
12-01-13, 00:02
Μου έχουνε αλλάξει και ζεύγος και πόρτα όπως λένε. Το ίδιο αποτέλεσμα. Μάλλον φταίει το κέντρο του dslam. Πρέπει να το αλλάξουμε μου λέει ο τεχνικός. Ping με DNS από 17ms έως 111ms. Συνήθως (δυστυχώς) γύρω στα 90ms (& Down γύρω στα 2Mbit). Αναμένω αύριο το τελικό πόρισμα από τους τεχνικους. :whistle:

Πάντως και αυτό τι 13888 πολύ καθυστέρηση για να μιλήσεις.

Φιλε μου εβγαλες ακρη γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα...

Steapo
13-01-13, 22:58
Λοιπόν παίδες ΤΕΛΟΣ. Ping χαμηλό (ακόμα και 16ms) με τους DNS του ΟΤΕ (Είχα 90ms+). Κάθε 2 μέρες 13888 (Κουραστικό αλλά έτσι ήρθε αποτέλεσμα). Συνέχεια μου λέγανε είστε ΟΚ. Μόλις βλέπανε ότι τους έλεγα με τί ταχύτητα κατέβαζα και την μετέφραζα από ΚΒ σε Μbit, μου λέγανε "ναι έχετε δίκιο". Επιμονή και υπομονή. Έφταιγε το κέντρο τους στο dslam μου είπανε, (είχαν ήδη αλλάξει πόρτα). :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.