PDA

Επιστροφή στο Forum : H forthnet μάλλον μας άφησε χρόνους



klong
24-12-12, 17:08
Είμαι συνδρομητής εδώ και 4 χρόνια στην forthnet (ο μλκς!).
Εδώ και 11 μέρες είμαι χωρίς τηλέφωνο και η απάντηση είναι ότι εργαζόμαστε χέρι - χέρι με τον ΟΤΕ για να λύσουμε το πρόβλημά σας.
Αυτή η απάντηση μάλιστα στέλνεται κάθε 3 μέρες με sms, σε μένα, μάλλον το βάλανε στον αυτόματο ή το έχουν κλείσει ήδη το μαγαζί.
Η απορία η δική μου είναι η εξής:
Yπάρχει καμία κίνηση που πρέπει να κάνω πριν αλλάξω πάροχο;
Στο συμβόλαιό μου δεν έχει λήξει ακόμη το 12μηνο, έκανα μια ανανέωση φέτος όταν άλλαξα πρόγραμμα. Δεν θέλω να πληρώσω το πρόστιμο των 70€ όταν ήδη αυτές τις μέρες έχω πληρώσει 90€ σε καρτοκινητά και αναμένεται να διπλασιαστούν λόγω εορτών!!!
Δυστυχώς, αγαπητοί συμφορουμίτες, δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλοι πάροχοι πλην του ΟΤΕ, από την στιγμή που όλοι κρέμονται από τις γραμμές του στην ουσία κρέμονται από τα αρ..του και εμείς ως μλκς πληρώνουμε για υπηρεσίες που δεν έχουμε. Αργά ή γρήγορα όλοι εκεί θα καταλήξουμε. Αν η forthnet ήταν εταιρεία με αρχ... τώρα θα ζητούσε ποινική ρήτρα από τον ΟΤΕ για την βλάβη και θα αποζημίωνε και εμένα για την χασούρα που υπέστη, αντιθέτως κρύβονται από εμένα και τα φορτώνουν στον ΟΤΕ λες και εγώ τόσα χρόνια τον ΟΤΕ πλήρωνα.
Θα τον πληρώνω λοιπόν από εδώ και πέρα για να ξέρω και που να απευθύνομαι σε περίπτωση βλάβης.
Πραγματικά λυπάμαι για την κατάντια των ελληνικών παρόχων internet.
Αλήθεια υπάρχει κάποιος που να εγγυάται "ΑΠΟ" ταχύτητα; Όλοι "ΕΩΣ" λένε. Έτσι και εγώ έως 24mbps έλεγε, κάποτε είδα και 18 τα τελευταία 3 χρόνια πέφτω σταδιακά σε 15, 12, 10, 8 και πρόσφατα 2mbps Αλλά τα 24Mbps τα πληρώνω κανονικά. Ας έρθει κάποιος λοιπόν να μου πεις ότι μου δίνει εγγυημένα 15Mbps και εγώ θα τον πληρώσω για 30!!!! Υπάρχει κανείς; Όχι Ε! Όλοι στην απατεωνιά λοιπόν.
Καληνύχτα σας.

Stag26
25-12-12, 21:28
Το εως 24mpbs θα το ακους απο ολους τους παροχους καθως και στον ΟΤΕ γιατι κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει την ταχυτητα που ζητας αν δεν ξερουν τα στατιστικα της γραμμης σου. Τα 4 χρονια που εισαι στην εταιρεια ειχες πολλες φορες τετοιο προβλημα, η τωρα που σου εχει κατσει τοσο μεγαλη βλαβη αποφασισες να τους "ξεμπροστιασεις"? Ειναι γνωστο οτι οι ιδιωτικοι παροχοι πατανε στον ΟΤΕ οποτε δεν μπορουν να σου πουν κατι διαφορετικο απο το οτι η βλαβη πηγαινει στον ΟΤΕ, αν ειναι στο καφαο, και αναμενουν την κινηση του συνεργειου του ΟΤΕ. Ποινικη ρητρα θα ζητησουν απο τον ΟΤΕ αν κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ οπου ουσιαστικα θα στοχευσεις την forthnet αλλα πιθανον ο υπαιτιος τησ βλαβης ειναι ο ΟΤΕ. Ωφειλουν να σε αποζημιωσουν στο ακεραιο για τις 11+ μερες που εχεις το προβλημα, αναλογικα φανταζομαι συμφωνα με το συμβολαιο σου και να το απαιτησεις, γιατι νομιζω οτι δεν γινεται αυτοματα. Εφοσον θες να αποχωρησεις απο τον παροχο πριν την ληξη 12μηνου, εχεις καθε δικαιωμα αλλα θα πρεπει να δεις στους ορους του συμβολαιου αν καλυπτεσαι για την ποινικη ρητρα. Κατα 99% καλυπτεσαι και δεν πληρωνεις τιποτα, και ανανεωση αν δεν εχει πεσει υπογραφη δεν ειναι νομικα εγκυρη, με καταγγελια στην ΕΕΤΤ διαγραφεται οποιοδηποτε τυχον χρεος προκυπτει απο τετοιες χρεωσεις. Νομιζω καλυψα ολα τα θεματα που ανοιξες.

Vitruvian78
25-12-12, 23:57
Οι 11 ημέρες αναμονης χωρις τηλεφωνο είναι υπεραρκετες για να κανεις υπομονή. Υποτιθεται οτι εχουν περιθωριο τρεις εργασιμες να στο φτιάξουν. Μια γραπτη καταγγελία στην ΕΕΤΤ περιγραφοντας το προβλημα, με παραλήπτη και την forthet και απο Πεμπτη πρωί κανε την αιτηση σου στον ΟΤΕ. Κι ας τολμησουν να ζητησουν χρηματα για προωρη διακοπή υπηρεσιας! Συμφωνω απολυτα οτι ο ΟΤΕ παραμενει μονοδρομος. Δεν προκειται να δουμε καμια σοβαρη επενδυση απο εναλλακτικο παροχο προφανώς, οποτε αναλογη θα ειναι και η μοιρα τους!

ZORO
26-12-12, 10:26
Αν αποφασίσεις να φύγεις μπορείς να καταγγείλεις την μεταξύ σας σύμβαση, λόγω αδυναμίας της εταιρίας να σου παρέχει την υπηρεσία. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να επιβληθεί κάποιο είδος ποινής από τον πάροχο σου, γιατί δεν φταις εσύ που η εταιρία δεν μπορεί να σου προσφέρει την υπηρεσία. Οπότε είναι αυτή που δεν τηρεί το μεταξύ σας συμβόλαιο.

johnsruro
27-12-12, 14:13
4 χρόνια στη forthnet φαντάζομαι δεν είχες αντίστοιχο πρόβλημα γιατί αν είχες πάλι φαντάζομαι θα είχες φύγει προ πολλού, οπότε θεωρώ υπερβολή το χαρακτηρισμό "ο μλκς". εν πάση περιπτώση μην αρκείσαι στα μηνύματα και ξαναπάρε εσύ τηλ ή πήγαινε σε ένα κατάστημα να δεις τι θα σου πουν. Πάρε τηλ και στον ΟΤΕ να ρωτήσεις αν έχει ενημερωθεί για το πρόβλημα σου κι αν το χειρίζονται αυτοί!

Seitman
27-12-12, 15:19
Σε κατάστημα δε νομίζω να βρει καμία άκρη, καθώς τα περισσότερα αποτελούν franchise. Από τον ΟΤΕ δεν πρόκειται να πάρει καμία απάντηση, καθώς δεν είναι πελάτης του. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τους ζαλίσει στα τηλέφωνα (αν έχει την υπομονή) και να προσφύγει σε καταγγελία.

klong
27-12-12, 20:35
Sorry που δεν απάντησα τόσο καιρό αλλά έλειπα.

Χρόνια πολλά σε όλους και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ενημερωτικά έλαβα νέο μήνυμα από την forthnet που μου λέει ότι η διόρθωση θα πάει για μετά τις 2/1/2013 οπότε κλείσαμε 15ήμερο και πάμε για μήνα χωρίς τηλέφωνα!!!
Φαντάζομαι μετά θα ακολουθήσει και άλλο μήνυμα, και άλλο, και άλλο και θα με πάνε μετά τα φώτα όπου θα γυρίσουν οι ΟΤΕτζήδες από την 15ήμερη άδειά τους...
Εν' τω μεταξύ τα τηλεφωνήματα στα κινητά χρεώνουν.
Για να τους πάρω τηλ. θα χρειαστεί να περιμένω 30λεπτά αναμονή από κινητό που σημαίνει 8-10€ την φορά.

Τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα πρόβλημα στην τηλεφωνική γραμμή αλλά είχα συνεχή προβλήματα στο internet και ειδικά τα σαβ/κα όπου είχα πολύ χαμηλές ταχύτητες και αποσυνδέσεις ανά 2 λεπτά!!! Αυτό συνεχίζεται ακόμη αλλά λόγω του ότι δεν χρησιμοποιώ πολύ το internet δεν ασχολήθηκα και τόσο. Πάντως γεγονός είναι ότι όποτε το χρειάστηκα με έπρηζε με τις αποσυνδέσεις. Αυτήν την στιγμή είναι στα 5Mbps!!! και συνεχίζει να πέφτει ανά 2 λεπτά!!!
@ZORO Πώς ακριβώς μπορώ να καταγγείλω την μεταξύ μας σύμβαση λόγω αθέτησης συμφωνίας; Να πάω σε κατάστημα;

haniabal
27-12-12, 21:19
Εγώ είμαι ικανοποιημένος από το ίντερνετ και τηλεφωνία στην forthnet και γενικά θεωρώ ότι η είσοδος εναλλακτικών έχει κάνει καλό στην αγορά σε επίπεδο τιμών και υπηρεσιών. Τώρα εάν έχει κάποιο πρόβλημα ο χαλκός της γραμμής σου τότε αυτό το πρόβλημα πιθανότατα να το πάρεις μαζί σου και στον ΟΤΕ

klong
27-12-12, 21:59
Εγώ είμαι ικανοποιημένος από το ίντερνετ και τηλεφωνία στην forthnet και γενικά θεωρώ ότι η είσοδος εναλλακτικών έχει κάνει καλό στην αγορά σε επίπεδο τιμών και υπηρεσιών. Τώρα εάν έχει κάποιο πρόβλημα ο χαλκός της γραμμής σου τότε αυτό το πρόβλημα πιθανότατα να το πάρεις μαζί σου και στον ΟΤΕ

Πριν από 3 χρόνια είχα ταχύτητες έως 18mbps στην συνέχεια άρχισαν να πέφτουν!
Τον Σεπτέμβριο, που έληγε το συμβόλαιο είχα αρκετές ενοχλήσεις από ΟΤΕ να πάω εκεί, τελικά επέλεξα το double play economy της forthnet και ξαφνικά βγήκε το πρόβλημα!!! Η κοινή λογική λέει ότι δεν χάλασε ο χαλκός ξαφνικά αλλά "κάποιος" με πέταξε σε χαλασμένη (ή δήθεν χαλασμένη) γραμμή.
Σε κάθε περίπτωση και όποιος (από τους δύο) και να φταίει, εγώ τι φταίω; Εγώ και πληρώνω και τηλέφωνο δεν έχω και ταλαιπωρούμαι Χριστουγεννιάτικα...
Στην τελική αν ο ΟΤΕ δεν μπορεί ή δεν θέλει να φτιάξει την βλάβη η forthnet ας του πάρει χρήματα, λόγω ποινικής ρήτρας, και ας αποζημιώσει και εμένα που πληρώνω σαν μλκς κινητά τόσες μέρες τώρα. Ένας σωστός πάροχος αυτό θα έκανε παρά να στέλνει μηνύματα του στυλ: "Χέρι - χέρι με τον ΟΤΕ, μετά από 3 μέρες ΙΣΩΣ, φτιάξουμε την βλάβη σας..." δηλ. μην περιμένετε να ασχοληθούμε πριν περάσουν 3 μέρες μετά ίσως ασχοληθούμε και ίσως να φτιάξουμε και την βλάβη σας (αναλόγως με την διάθεσή μας δηλ.) και είναι το 5ο!!!!!!!!!!!!!! μήνυμα. ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ, ΠΟΣΟ ...
Που είναι το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet;
Που είναι η προστασία που παρέχει στον πελάτης της;
Αν, τελικά, δεν φταίει αυτή αλλά ο ΟΤΕ τότε, η ίδια, τι άμυνες έχει απέναντι στον ανταγωνιστή της ΑΝ αυτός αποφασίσει να κατεβάσει τον διακόπτη στους πελάτες της;
Λυπάμαι πραγματικά ...

Vitruvian78
27-12-12, 23:56
Sorry που δεν απάντησα τόσο καιρό αλλά έλειπα.

Χρόνια πολλά σε όλους και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ενημερωτικά έλαβα νέο μήνυμα από την forthnet που μου λέει ότι η διόρθωση θα πάει για μετά τις 2/1/2013 οπότε κλείσαμε 15ήμερο και πάμε για μήνα χωρίς τηλέφωνα!!!
Φαντάζομαι μετά θα ακολουθήσει και άλλο μήνυμα, και άλλο, και άλλο και θα με πάνε μετά τα φώτα όπου θα γυρίσουν οι ΟΤΕτζήδες από την 15ήμερη άδειά τους...
Εν' τω μεταξύ τα τηλεφωνήματα στα κινητά χρεώνουν.
Για να τους πάρω τηλ. θα χρειαστεί να περιμένω 30λεπτά αναμονή από κινητό που σημαίνει 8-10€ την φορά.

Τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα πρόβλημα στην τηλεφωνική γραμμή αλλά είχα συνεχή προβλήματα στο internet και ειδικά τα σαβ/κα όπου είχα πολύ χαμηλές ταχύτητες και αποσυνδέσεις ανά 2 λεπτά!!! Αυτό συνεχίζεται ακόμη αλλά λόγω του ότι δεν χρησιμοποιώ πολύ το internet δεν ασχολήθηκα και τόσο. Πάντως γεγονός είναι ότι όποτε το χρειάστηκα με έπρηζε με τις αποσυνδέσεις. Αυτήν την στιγμή είναι στα 5Mbps!!! και συνεχίζει να πέφτει ανά 2 λεπτά!!!
@ZORO Πώς ακριβώς μπορώ να καταγγείλω την μεταξύ μας σύμβαση λόγω αθέτησης συμφωνίας; Να πάω σε κατάστημα;

Με τόσα θέματα, νομιζω οτι μαζοχιζεσαι τόσο καιρό στη συγκεκριμενη εταιρία!!:p Δεν υπαρχει λογος να υπομένεις τόσο κακη ποιότητα υπηρεσιών, ούτε τα χρήματα που δινεις ειναι λιγα για τοσο κακές υπηρεσιες! Δυστυχώς ο ΟΤΕ είναι ο ιδιοκτητης και διαχειριστής του δικτύου χαλκού που χρησιμοποιεί κάθε εναλλακτικός για να σου φερει τις υπηρεσιες του στην πορτα σου. Αυτό σημαινει οτι οντας πελατης ΟΤΕ, το οποιοδήποτε προβλημα σου αντιμετωπιζεται με μεγαλυτερη ταχυτητα και αμεσοτητα, συγκριτικά με οποιονδηποτε αλλο παροχο. Αυτο αλλωστε πληρώνουμε στον ΟΤΕ. Η γνωμη μου είναι να πας στον ΟΤΕ να ησυχασεις! Οι νεες τιμες του είναι αρκετά ανταγωνιστικές, με πολλη μικρή διαφορα απο τους εναλλακτικους. Για λιγα ευρώ παραπανω δεν αξιζει να εχεις το κεφάλι σου ησυχο οτι θα εχεις τις υπηρεσιες σου πάντα οταν τις χρειάζεσαι;

- - - Updated - - -


Εγώ είμαι ικανοποιημένος από το ίντερνετ και τηλεφωνία στην forthnet και γενικά θεωρώ ότι η είσοδος εναλλακτικών έχει κάνει καλό στην αγορά σε επίπεδο τιμών και υπηρεσιών. Τώρα εάν έχει κάποιο πρόβλημα ο χαλκός της γραμμής σου τότε αυτό το πρόβλημα πιθανότατα να το πάρεις μαζί σου και στον ΟΤΕ

Δεν θα το πάρει μαζι του διοτι μόλις ο ΟΤΕ τον παρει στο δικτυο του θα φροντισει να του επιδιορθωσει οποιοδήποτε πρόβλημα ωστε να λαμβανει σωστες υπηρεσιες. Ακομη και αν συνεχισει να υπαρχει το προβλημα, πλεον θα ειναι πελατης ΟΤΕ και θα εχει να κανει με τον ΟΤΕ και μονο, ο οποιος επιθυμει οι πελατες τους να είναι ικανοποιημενοι. Είναι κοινό μυστικό οτι -ατύπως- οι πελατες ΟΤΕ εχουν προτεραιότητα στις καλες και ποιοτικες γραμμες του δικτύου.

- - - Updated - - -


Πριν από 3 χρόνια είχα ταχύτητες έως 18mbps στην συνέχεια άρχισαν να πέφτουν!
Τον Σεπτέμβριο, που έληγε το συμβόλαιο είχα αρκετές ενοχλήσεις από ΟΤΕ να πάω εκεί, τελικά επέλεξα το double play economy της forthnet και ξαφνικά βγήκε το πρόβλημα!!! Η κοινή λογική λέει ότι δεν χάλασε ο χαλκός ξαφνικά αλλά "κάποιος" με πέταξε σε χαλασμένη (ή δήθεν χαλασμένη) γραμμή.
Σε κάθε περίπτωση και όποιος (από τους δύο) και να φταίει, εγώ τι φταίω; Εγώ και πληρώνω και τηλέφωνο δεν έχω και ταλαιπωρούμαι Χριστουγεννιάτικα...
Στην τελική αν ο ΟΤΕ δεν μπορεί ή δεν θέλει να φτιάξει την βλάβη η forthnet ας του πάρει χρήματα, λόγω ποινικής ρήτρας, και ας αποζημιώσει και εμένα που πληρώνω σαν μλκς κινητά τόσες μέρες τώρα. Ένας σωστός πάροχος αυτό θα έκανε παρά να στέλνει μηνύματα του στυλ: "Χέρι - χέρι με τον ΟΤΕ, μετά από 3 μέρες ΙΣΩΣ, φτιάξουμε την βλάβη σας..." δηλ. μην περιμένετε να ασχοληθούμε πριν περάσουν 3 μέρες μετά ίσως ασχοληθούμε και ίσως να φτιάξουμε και την βλάβη σας (αναλόγως με την διάθεσή μας δηλ.) και είναι το 5ο!!!!!!!!!!!!!! μήνυμα. ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ, ΠΟΣΟ ...
Που είναι το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet;
Που είναι η προστασία που παρέχει στον πελάτης της;
Αν, τελικά, δεν φταίει αυτή αλλά ο ΟΤΕ τότε, η ίδια, τι άμυνες έχει απέναντι στον ανταγωνιστή της ΑΝ αυτός αποφασίσει να κατεβάσει τον διακόπτη στους πελάτες της;
Λυπάμαι πραγματικά ...

Εφόσον εχεις ιντερνετ, γιατι δεν χρησιμοποιεις το skype για να πραγματοποιεις τις κλήσεις σου;; Δεν θα σου βγει πιο οικονομικο αυτό; Βεβαια δεν γνωριζω αν μπορεις να κανεις κλησεις σε πενταψήφιους αρθμους μεσω skype... Για δοκιμασε κι αυτο....

klong
28-12-12, 11:25
@ Vitruvian78
Ο μόνος λόγος που μένω φίλε μου είναι ότι δεν έχω καμμία όρεξη να πληρώσω και τα 70€ (λόγω συμβολαίου) και το 15ήμερο που δεν έχω τηλέφωνο.
Ποτέ πια ενναλλακτικός πάροχος από εδώ και πέρα!!!
Για να με κρατήσουν θα πρέπει να μου πληρώσουν τα κινητά που χρεώθηκα τοσες μέρες, να μην χρεωθώ τις μέρες που δεν είχα τηλέφωνο και φυσικά το τηλέφωνο να λειτουργεί κανονικά και το internet να λειτουργεί χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις τουλάχιστον στα 18mbps (πληρώνω για 24!!!).
Δηλαδή δεν ζητάω τίποτα παραπάνω από το αυτονόητο αυτό που κάθε σοβαρή υπηρεσία θα έκανε.
Επίσης αν θέλετε την γνώμη μου δεν πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική καλωδιακή βλάβη, εξάλλου το internet λειτουργεί (όπως λειτουργεί τέλος πάντων) άρα το καλώδιο δεν κόπηκε.
Η όλη ιστορία έχει ως εξής:
Είχα συνεχείς ενοχλήσεις, από ον ΟΤΕ, να πάω σε αυτούς λίγο πριν και λίγο μετά την λήξη του συμβολαίου με την forthnet.
Εγώ προτίμησα να ανανεώσω στο economy της forthnet και τους το είπα για να σταματήσουν να με ενοχλούν.
Σε λίγες μέρες το τηλέφωνο κόπηκε.
Τα συμπεράσματα δικά σας...
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου δηλ.;

Seitman
28-12-12, 11:34
Δηλαδή υπονοείς ότι ο ΟΤΕ σε εκδικείται γιατί τον απέρριψες; Δε γίνονται αυτά φίλε μου.

Εγώ στη θέση σου θα την έκανα για άλλες πολιτείες. Θα έκανα αίτηση φορητότητας σε άλλον πάροχο (όχι καταγγελία της σύμβασης γιατί σημαίνει διακοπή και "χάσιμο" του τηλεφωνικού αριθμού), ενημερώνοντας γραπτά την forthnet ότι δεν προτίθεσαι να πληρώσεις την ποινή διακοπής πριν τη λήξη αναφέροντας όλο το ιστορικό μη παροχής υπηρεσιών από πλευράς της.

silegav
28-12-12, 12:40
Τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα πρόβλημα στην τηλεφωνική γραμμή αλλά είχα συνεχή προβλήματα στο internet και ειδικά τα σαβ/κα όπου είχα πολύ χαμηλές ταχύτητες και αποσυνδέσεις ανά 2 λεπτά!!
Γιατί ανανέωσες και νέο συμβόλαιο με χρονική δέσμευση κιόλας αν ήσουν τόσο δυσαρεστημένος; Εγώ αν είχα τέτοια γραμμή θα περιμένα να δω πότε κλείνει ο χρόνος για να την κάνω με ελαφρά...σε βρίσκω λίγο αψυχολόγητο...

klong
28-12-12, 13:09
Γιατί ανανέωσες και νέο συμβόλαιο με χρονική δέσμευση κιόλας αν ήσουν τόσο δυσαρεστημένος; Εγώ αν είχα τέτοια γραμμή θα περιμένα να δω πότε κλείνει ο χρόνος για να την κάνω με ελαφρά...σε βρίσκω λίγο αψυχολόγητο...

Ανανέωσα επειδή, έως τώρα, δεν είχα πρόβλημα με το τηλέφωνο παρά μόνο με το internet το οποίο δεν πολυ-χρησιμοποιούσα και η τιμή ήταν 10E κάτω του OTE δηλ. 120Ε τον χρόνο κάτω.

- - - Updated - - -


Δηλαδή υπονοείς ότι ο ΟΤΕ σε εκδικείται γιατί τον απέρριψες; Δε γίνονται αυτά φίλε μου.

Εγώ στη θέση σου θα την έκανα για άλλες πολιτείες. Θα έκανα αίτηση φορητότητας σε άλλον πάροχο (όχι καταγγελία της σύμβασης γιατί σημαίνει διακοπή και "χάσιμο" του τηλεφωνικού αριθμού), ενημερώνοντας γραπτά την forthnet ότι δεν προτίθεσαι να πληρώσεις την ποινή διακοπής πριν τη λήξη αναφέροντας όλο το ιστορικό μη παροχής υπηρεσιών από πλευράς της.

Δεν υπονοώ τίποτα απλώς παραθέτω τα γεγονότα. Τα συμπεράσματα που μπορεί αν βγάλει κανείς είναι πολλά π.χ.:
1. Ξαφνική βλάβη στα καλώδια.
2. Αλλαγή γραμμής από forthnet λόγω "φτωχότερου" πακέτου σε άλλη κατώτερης ποιότητας (που δεν λειτουργεί).
3. Αλλαγή στις συνδέσεις του ΟΤΕ της πολυκατοικίας με αποτέλεσμα να "πέσω" εγώ σε προβληματική γραμμή.
4. ...
και ότι άλλο φανταστεί ο καθένας

Δηλ. θα χάσω τον τηλ. αριθμό μου; TRAGIC!!!!
Εγώ θα προτιμούσα να μου πουν αυτοί ότι δεν μπορούν να μου προσφέρουν την υπηρεσία πλέον, αλλά μάλλον σε λάθος χώρα ζω...

Seitman
28-12-12, 14:34
Θα χάσεις τον αριθμό σου μόνο αν καταγγείλεις την σύμβαση χωρίς να κάνεις κάποια άλλη ενέργεια. Ενώ με την διαδικασία της φορητότητας και την ενημέρωση για τους λόγους που καταφεύγεις σε αυτή, και σε συνδυασμό με τους όρους της σύμβασης όπου αναφέρουν συνεχή, απρόσκοπτη λειτουργία και διευθέτηση της βλάβης εντός 48 ωρών (το οποίο δεν ισχύει σε περιπτώσεις όπου έχουμε θεομηνίες, σεισμούς, λοιμούς, καταποντισμούς), θα αρνηθείς "ευγενικά" να πληρώσεις την ποινή. Και πάντα η επικοινωνία θα γίνεται γραπτώς.

klong
28-12-12, 15:52
Θα χάσεις τον αριθμό σου μόνο αν καταγγείλεις την σύμβαση χωρίς να κάνεις κάποια άλλη ενέργεια. Ενώ με την διαδικασία της φορητότητας και την ενημέρωση για τους λόγους που καταφεύγεις σε αυτή, και σε συνδυασμό με τους όρους της σύμβασης όπου αναφέρουν συνεχή, απρόσκοπτη λειτουργία και διευθέτηση της βλάβης εντός 48 ωρών (το οποίο δεν ισχύει σε περιπτώσεις όπου έχουμε θεομηνίες, σεισμούς, λοιμούς, καταποντισμούς), θα αρνηθείς "ευγενικά" να πληρώσεις την ποινή. Και πάντα η επικοινωνία θα γίνεται γραπτώς.

Αυτό με την απρόσκοπτη λειτουργία κ.λ.π. που αναφέρεται στο συμβόλαιο;
Εγώ το μόνο που είδα είναι ότι: "εφόσον η σύνδεση γίνεται μέσω του δικτύου του ΟΤΕ τότε οποιαδήποτε βλάβη, που οφείλεται σε αυτόν, δεν μπορεί να ζημιώσει οικονομικά την forthnet και σε αυτήν την περίπτωση δεν ισχύουν και οι υποχρεώσεις της εταιρείας"
Δηλαδή ρίχνουμε κάθε βλάβη στον ΟΤΕ και δεν έχουμε καμμία υποχρέωση να σας παρέχουμε πλέον υπηρεσίες ..... αλλά θα μας πληρώνετε κανονικά!!!!!
Ποιό 48άωρο εδώ κλείσαμε 15 μέρες......

nnn
28-12-12, 16:11
Μην σκας περισσότερο
http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=6DAD24CD02255E6B771B32A99E2351A7

κάνε φορητότητα για άλλες πολιτείες.

- - - Updated - - -

Και εδώ οι σχετικές οδηγίες
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

billstamaniac
29-12-12, 13:39
εμένα στα 5 χρόνια που ειμαι εκει μια φορα μονο ειχα προβλημα κ ειχα μεινει χωρις τηλ μια βδομαδα . Αφου διορθωθηκε το προβλημα ειχα περασει απο καταστημα κ ειχα κανει αιτημα για αφαιρεση της χρεωσης για αυτη την βδομαδα και μου την πιστωσαν τελικα . Δυστυχως έπεσες σε περιοδο γιορτων

chrismarine
05-01-13, 21:10
και απλήρωτων υπαλλήλων με πετσοκομμένο μισθό μέσα στις γιορτές !!

Lapetr
09-01-13, 01:00
και απλήρωτων υπαλλήλων με πετσοκομμένο μισθό μέσα στις γιορτές !!
Απλήρωτοι δε νομίζω να είναι. Με μικρότερο μισθό ναι. Τέτοιοι όμως και χειρότεροι είναι πολύ υπάλληλοι σε πολλές άλλες εταιρίες και εδώ και πάρα πολύ καιρό. Και δε νομίζω ότι αυτό παίζει ρόλο στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε εδώ!

Giwrgos19802
13-01-13, 21:12
5 χρόνια στην Forthnet ένα πρόβλημα όλο και όλο αλλά μου επιλύθηκε πραγματικά σε 24ώρες....22/10/2012 14:10 όχι τηλέφωνο και πεσμένο data (μισός συνχρονισμός στο κανάλι καθόδου και πολύ χαμηλός στο κανάλι ανόδου), χτυπημένη με άλλη γραμμή και ξένο ρεύμα τάσης 42V και η αποκατάσταση έγινε 23/10/2010 14:05.......δλδ ούτε 24 ώρες (παρά 5 λεπτά :P )

Avesael
14-01-13, 22:54
Αυτό που ξέρω είναι ότι στη Forthnet έχω δει το μεγαλύτερο UpTime στη γραμμή, που έχω δει ποτέ μου. 5,5 χρόνια στην On και μία φορά ξεπέρασα τα 15Μbits και αυτό από τα λάθη που μάζευε η γραμμή κράταγε 1 εβδομάδα το πολύ.
Γενικά για να έχω σταθερή σύνδεση με 1-2 πτώσεις της DSL (όχι disconnects), έπρεπε να είμαι στο 12άρι το προφίλ με snr 11db.

Στη Forthnet από τον Αύγουστο έχω πάθει πλάκα με τις ταχύτητες συγχρονισμού, κατεβάσματος και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σταθερότητα της γραμμής!

Πρώτη φορά είδα να συγχρονίζει η γραμμή μου κοντά στα 17Mbits ! και να μην πέφτει ούτε για αστείο!

Εδώ φαίνεται του λόγου το αληθές:

* Οι 30 ημέρες είναι από αλλαγές και δοκιμές routers. Θα ήταν σαφώς παραπάνω αν δεν άλλαζα routers ανά περιόδους.

118278

adabter
15-01-13, 10:47
Στη Forthnet από τον Αύγουστο έχω πάθει πλάκα με τις ταχύτητες συγχρονισμού, κατεβάσματος και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σταθερότητα της γραμμής!

σε θέμα σταθερότητας, και εγώ δεν έχω κανένα παράπονο. στον ίδιο συγχρονισμό εδώ και χρόνια και λίγες αποσυνδέσεις (τυχερούλης ή καλή σύνδεση :D)

pat122
16-01-13, 11:36
και εγώ σταθερός είμαι στα 17-18mbps :
άντε να έρθει και το vdsl να κάνουν πάρτυ οι ταχύτητες

Lapetr
16-01-13, 22:11
εγώ μια χαρά είμαι με τα 19 Mbps μου. Δεν είμαι πλεονέκτης να θέλω παραπάνω γιατί έχω τη σταθερότητα που είναι πιο σημαντική για μένα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.