PDA

Επιστροφή στο Forum : Technicolor TG788vn Content Sharing



GSF
25-12-12, 02:02
μετά απο άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες να λειτουρήσει ο Upnp AV Media Server ανοίγω το τοπικ μήπως και κάποιος έχει βγάλει άκρη :)

ηθελα να κάνω ένα tutorial για πώς ενεργοποιούμε τον media player κτλ αλλα κάπου σκαλώνει το θέμα και δεν μου δουλεύει..

Georgevtr
03-01-13, 20:55
Ξεκίνα το και όσοι μπορούμε θα συμβάλουμε.

GSF
03-01-13, 22:59
Ξεκίνα το και όσοι μπορούμε θα συμβάλουμε.

εχω την εντύπωση οτι χρειάζομαι admin pass για το router και δεν το έχω. έχω σκοπό να πάρω τηλεφωνο στην forthnet για να μου φτιάξουν και ipv6 και fastpath (αν δίνουν) οπότε θα τους ζητήσω και admin pass (μήπως και).. απλά περιμένω να τελειώσουν οι μέρες των γιορτών γιατι δεν έχω όρεξη να περιμένω 50+ λεπτά αναμονή στο τραγικό της support.

απο εκεί και πέρα, αν και είχα ενεργοποιημένο τον media server δεν κατάφερα ποτέ να τον δώ στο δίκτυο. τον δίσκο τον διαβάζει κανονικά και τον χρησιμοποιεί (δημιουργεί αρχεία και φακέλους σύμφωνα μετο DLNA)... απλα δεν φαίνεται πουθενά. το δίκτυο μου λειτουργεί σίγουρα γιατι και απο το pc μπορώ να φτιάξω upnp media server αλλα ακόμα και απο το κινητό, και φαίνεται κανονικά σε όλες τις συσκευές στο δίκτυο.. οπότε κάτι τρέχει... :)

GSF
12-01-13, 07:11
ξανάπαιξα λίγο με το ρουτερ μπας και κατάφερνα να το φτιάξω... τελικά απο ότι βλέπω το ρουτερ ακόμα και αν έχουμε κλειστό το Auto-IP του interface, του δίνει APIPA ip και χωρίς netmask... δεν ξέρω τι εξυπνάδα ειναι αυτή, αλλα μου σπάει τα νεύρα... οτι και να κάνεις τρώς άκυρο... ίσως με admin/telnet access να γινόταν κάτι. σκέφτομαι για hard reset το ρουτερ και μετά να προσπαθήσω να μπώ πάνω του πριν κάνει update (αφου έχω βγάλει την γραμμή απτο καλώδιο) ... αλλα έτσι μόνο θα δώ κάποια πράγματα αφου κάθε φορα που θα κάνει update θα αφαιρεί και τα admin δικαιώματα... πήγε και 6 το πρωί γμτ...

- - - Updated - - -

εψαξα και για firmware αλλα το μονο που κατάφερα να βρώ ήταν αυτό...

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG788vn/v1/

GSF
14-02-13, 21:07
αν το φτιαξε κανείς ας το γράψει εδώ.. κατάφερα να φτιάξω τον FTP, τον NFS, και να κάνω enable τον UpnpAV ... αλλα δεν μου τον βρίσκει κανείς μέσα στο δίκτυο.
έχει και μια επιλογή radiostation που δεν ξέρω τι κάνει αλλα υποθέτω ειναι για απλό streaming γιατι ζητάει και URL.

Fotis32
25-02-13, 01:52
Μόλις ξεκλείδωσα και εγώ του ρουτερ μου, με τις οδηγίες του GSF. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

GSF
25-02-13, 22:24
Μόλις ξεκλείδωσα και εγώ του ρουτερ μου, με τις οδηγίες του GSF. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

το content sharing σου δουλευει? η δεν το δοκίμασες? δεν έχω και χρόνο για ψαξίματα τώρα με την εξεταστική.. απτην άλλη βδομάδα :(

+ οτι δεν είχα ιντερνετ απο την παρασκευή μέχρι σήμερα με τις βροχές :p

GSF
14-03-13, 06:40
με αφορμή έναν χρήστη σε αλλο φορουμ που ρώταγε αν δουλεύει ο FTP Server του ρουτερ και εκανα μερικες δοκιμές, ο FTP Server δουλευει μια χαρά και για LAN αλλα και για WAN (με μερικες αλλαγές στις ρυθμίσεις)...
επίσης δουλεύει και ο UPnP AV Media Server, δυστυχώς όμως blockarονται απο το firewall τα πακετα του DLNA ... δεν κατάφερα ακόμα να φτιάξω το firewall rule που το προσπερνάει, αλλα αν κλείσετε το firewall προσωρινα θα δείτε οτι δουλεύει και ο DLNA Server κανονικότατα (με ένα :contentsharing upnpav state = disabled (και ξανα enabled)) και παίζει κανονικά MPEG4 αρχεία χωρίς κολλήματα :) .. αν καταφέρω θα τα γράψω πιο "μαζεμενα" αυριο αν και ειναι πολυ απλά κατα την γνώμη μου... πάντως οι ρυθμίσεις ειναι ακόμα ένα μπάχαλο... :p

edit: μπορεί τελικα να μην φταίει και το firewall απλα να σκαλώνει απο μόνο του ο upnpav... δεν ξερω ακριβως ακομα αλλα μετα απο λιγο εκει που δουλευε ξαφνικα εξαφανιστηκε... αν κανει και κανεις αλλος δοκιμες θα εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικόνα :)

edit2: τελικά μάλλον απλα σκαλώνει και θέλει ρεσταρτ απο τελνετ.. χωρίς να θέλει να κλεισουμε το firewall. τουλαχιστον σε εμενα δουλευει για μερικες ωρες καθε φορα που το κανω

GSF
13-08-14, 06:36
με αφορμή την ερώτηση του χρήστη Giorgis1978 (http://www.adslgr.com/forum/threads/695691-TG-788vn-admin-pass?p=5471313#post5471313) κάθησα(έλιωσα) και εκανα δοκιμές για το content sharing... να "ευχαριστήσω" για άλλη μια φορα την Forthnet που μας δίνει firmware με τις μισες ρυθμίσεις...

λοιπόν... Αρχικά για να δουλέψει ο δίσκος μας έχω την εντύπωση οτι πρέπει να ειναι διαμορφωμένος ως FAT32... αφου τον συνδεσουμε
μπαίνουμε απο τελνετ και πειράζουμε τα εξής:


:eth bridge ifadd brname bridge intf virt
:eth bridge ifconfig intf virt dest ethif5 wan disabled
:eth bridge ifattach brname bridge intf virt

:expr modify contentsharing_ip type ip addr 192.168.1.253

:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 macaddr 00:00:00:00:00:00

:saveall
:system reboot

μόλις γίνει το reboot, αυτόματα φτιάχνει το content sharing και το samba-cifs. αν δεν δουλεψει το παραπάνω πείτε μου να προσθέσω άλλες δυο εντολές για δημιουργία καινούριου pool....
μερικές απο τις εντολές ίσως να μην χρειάζονται, αλλά είχα δοκιμάσει άπειρα πράγματα μέχρι να το κάνω να δουλέψει οπότε δεν πειράζει να δώσουμε και κάτι παραπάνω.
δοκίμασα και streaming σε HD ταινίες, παίζει μια χαρά απο ότι βλέπω προς το παρον.

ssmr
12-01-16, 22:28
με αφορμή την ερώτηση του χρήστη Giorgis1978 (http://www.adslgr.com/forum/threads/695691-TG-788vn-admin-pass?p=5471313#post5471313) κάθησα(έλιωσα) και εκανα δοκιμές για το content sharing... να "ευχαριστήσω" για άλλη μια φορα την Forthnet που μας δίνει firmware με τις μισες ρυθμίσεις...

λοιπόν... Αρχικά για να δουλέψει ο δίσκος μας έχω την εντύπωση οτι πρέπει να ειναι διαμορφωμένος ως FAT32... αφου τον συνδεσουμε
μπαίνουμε απο τελνετ και πειράζουμε τα εξής:


:eth bridge ifadd brname bridge intf virt
:eth bridge ifconfig intf virt dest ethif5 wan disabled
:eth bridge ifattach brname bridge intf virt

:expr modify contentsharing_ip type ip addr 192.168.1.253

:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 macaddr 00:00:00:00:00:00

:saveall
:system reboot

μόλις γίνει το reboot, αυτόματα φτιάχνει το content sharing και το samba-cifs. αν δεν δουλεψει το παραπάνω πείτε μου να προσθέσω άλλες δυο εντολές για δημιουργία καινούριου pool....
μερικές απο τις εντολές ίσως να μην χρειάζονται, αλλά είχα δοκιμάσει άπειρα πράγματα μέχρι να το κάνω να δουλέψει οπότε δεν πειράζει να δώσουμε και κάτι παραπάνω.
δοκίμασα και streaming σε HD ταινίες, παίζει μια χαρά απο ότι βλέπω προς το παρον.


Καλησπερα σας,
βαζοντας την παραπαων εντολη
:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 macaddr 00:00:00:00:00:00
μου βγαζει error : specify either a valid lease time or lifetime

λειπει κατι ?????
σε ευχαριστω.

GSF
13-01-16, 00:22
Καλησπερα σας,
βαζοντας την παραπαων εντολη
:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 macaddr 00:00:00:00:00:00
μου βγαζει error : specify either a valid lease time or lifetime

λειπει κατι ?????
σε ευχαριστω.

Μάλλον πρέπει να το δώσεις έτσι:


:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 leasetime 0 macaddr 00:00:00:00:00:00

Αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Μάλλον έχουμε διαφορετικό ρουτερ. Ποιο ρούτερ έχεις?

ssmr
13-01-16, 11:24
Μάλλον πρέπει να το δώσεις έτσι:


:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 leasetime 0 macaddr 00:00:00:00:00:00

Αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Μάλλον έχουμε διαφορετικό ρουτερ. Ποιο ρούτερ έχεις?

Καλήμερα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.



Product Name:
TG788vn v2


https://ssajin.ddns.net/images/spacer.gif






https://ssajin.ddns.net/images/spacer.gif


Software Release:
10.5.2.S


https://ssajin.ddns.net/images/spacer.gif


Software Variant:
EN


https://ssajin.ddns.net/images/spacer.gif


Boot Loader Version:
2.0.16


https://ssajin.ddns.net/images/spacer.gif


Product Code:
37086010


https://ssajin.ddns.net/images/spacer.gif


Board Name:
VDNT-W

GSF
13-01-16, 11:45
Καλημέρα, δοκίμασε την εντολή που σου είπα αλλιώς δώσε στο τελνετ ένα:
:dhcp server lease help add να δούμε τι μορφή περιμένει... μάλλον θα πρέπει να ζητήσω απτην Forthnet ένα νέο ρουτερ γιατί φαίνεται έχει αρκετές διαφορές με το v1.

ssmr
13-01-16, 12:02
σε ευχαριστώ πολύ.
υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το telnet απομακρυσμένα, πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα ???

GSF
13-01-16, 13:06
σε ευχαριστώ πολύ.
υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το telnet απομακρυσμένα, πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα ???

Θα πρέπει να ανοίξεις το service και στο WAN εκτός απο το LAN, είτε μέσα απο το user.ini είτε μέσα απο το τελνετ. Όταν πάω σπίτι θα σου πω τις εντολές γιατί δεν τις θυμάμαι απέξω. Έχουν ξαναγραφτεί πάντως εδω μέσα οπότε ίσως μπορείς να τα βρείς με κάποιο search.

gogeta01
15-01-16, 20:46
και εμένα με το ν2 είχε θέμα με την συγκεκριμένη εντολή αλλά κατάφερα να έχω πρόσβαση στο στικάκι που είχα βάλει και από το pc αλλά και να το δει το ps3 ως media server. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν το ftp που μου πετάει αυτό το error ο firefox όταν πάω να μπώ: 421 Home directory not available – aborting. Έχετε καμιά ιδέα;

GSF
15-01-16, 20:58
και εμένα με το ν2 είχε θέμα με την συγκεκριμένη εντολή αλλά κατάφερα να έχω πρόσβαση στο στικάκι που είχα βάλει και από το pc αλλά και να το δει το ps3 ως media server. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν το ftp που μου πετάει αυτό το error ο firefox όταν πάω να μπώ: 421 Home directory not available – aborting. Έχετε καμιά ιδέα;

Γιατί δεν δοκιμάζεις απο ftp client? Και εμένα βλέπω στο v1 δεν συνδέεται ο firefox ενώ απο ftp client μπαίνω κανονικά. Δεν μου πετάει αυτό το error πάντως.

edit: Δεν κατάλαβα, αφού είχε θέμα με την εντολή πως το είδε το PS3 σαν media server? Εννοείς ότι έπαιζε εξαρχής το Content Sharing?

gogeta01
15-01-16, 22:51
Γιατί δεν δοκιμάζεις απο ftp client? Και εμένα βλέπω στο v1 δεν συνδέεται ο firefox ενώ απο ftp client μπαίνω κανονικά. Δεν μου πετάει αυτό το error πάντως.

edit: Δεν κατάλαβα, αφού είχε θέμα με την εντολή πως το είδε το PS3 σαν media server? Εννοείς ότι έπαιζε εξαρχής το Content Sharing?

Στην αρχή με το address που έδινε στο content sharing δεν έβλεπα το στικάκι ούτε από τα windows. Τώρα που είναι 192.168.1.253 δουλεύει κανονικά.
Δοκίμασα και το winSCP αλλα πάλι μου βγάζει home directory not available.

GSF
16-01-16, 04:20
Στην αρχή με το address που έδινε στο content sharing δεν έβλεπα το στικάκι ούτε από τα windows. Τώρα που είναι 192.168.1.253 δουλεύει κανονικά.
Άρα η εντολή δούλεψε? Το ρωτάω γιατί θα έχουν και άλλοι την ίδια απορία με το v2 οπότε ας έχουμε γραμμένα τις σωστές εντολές.

Δοκίμασα και το winSCP αλλα πάλι μου βγάζει home directory not available.
Δοκίμασες στο port 2121? Αν μπείς απο τελνετ και γράψεις:
:service system list μπορείς να δεις σε ποια ports τρέχουν οι υπηρεσίες.

gogeta01
16-01-16, 17:49
ατην εντολή :dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 macaddr 00:00:00:00:00:00
μου βγαζει error : specify either a valid lease time or lifetime.
οσο για το ftp όντως η θύρα ειναι 2121 αλλά τώρα πετάει αυτό: Authentication failed.
Can't change directory to /dl

GSF
17-01-16, 01:02
οσο για το ftp όντως η θύρα ειναι 2121 αλλά τώρα πετάει αυτό: Authentication failed.
Can't change directory to /dl

Περίεργο, και δεν έχω και το ρουτερ για να τα δοκιμάσω... θα δω μήπως ζητήσω απο Forthnet ένα καινούριο.

gogeta01
17-01-16, 04:42
κάτι που παρατήρησα. Τις σελίδες συγκριτικά με την σύνδεσή μου πριν τις ανοίγει πιο αργά και είδικα στο youtube μπορεί να κολλήσει και να φορτώνει αργά το βίντεο και να θέλει refresh για να στρώσει. Γενικά στο κατέβασμα δεν έχει θέμα.

GSF
17-01-16, 13:10
κάτι που παρατήρησα. Τις σελίδες συγκριτικά με την σύνδεσή μου πριν τις ανοίγει πιο αργά και είδικα στο youtube μπορεί να κολλήσει και να φορτώνει αργά το βίντεο και να θέλει refresh για να στρώσει. Γενικά στο κατέβασμα δεν έχει θέμα.

Δες εδώ αν είναι ανοιχτό το web browsing interception: http://192.168.1.254/cgi/b/cfg/ov/?be=0&l0=1&l1=1 (αν ισχύει το ίδιο λινκ και στο δικό σου ρουτερ). Αυτό θα πρέπει να είναι disabled.

gogeta01
17-01-16, 13:38
disabled είναι. Με vdsl οτε που δούλευα για λίγο καίρο δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα

manosfk
25-01-16, 16:34
καλησπέρα μολις έκανα τις εντολές σε v1

αλλά στην τέταρτη εντολή μου έβγαλε :

invalid options =>contentsharing_ip
Error:unknown error.
Unknown command.

????

τι πρέπει να κάνω ?
αν ξαναβάλω τις εντολές τώρα δεν τις πέρνει απο telnet166324

rokabilis
10-04-17, 17:26
Καλησπέρα, προσπαθούσα να κάνω content sharing στο router μου Technicolor TG788vn v2 και είχα και εγώ το πρόβλημα που έπαιρνε λάθος IP λόγω του configuration της Forthnet.
Ακολούθησα τα βήματα που αναφέρονται πιο πάνω δηλαδή αλλαγή στα permissions του telnet και μετά αλλαγές στο router μέσω του putty.
Προβλήματα και λύσεις που ακολούθησα:
1) Στο user.ini που κατεβάσαμε για να επιτρέπουμε την IP μας να συνδέεται με telnet στο section [servmgr.ini] δεν υπήρχε αυτό

ipadd name=TELNET ip=192.168.1.0/24

Οπότε το πρόσθεσα έτσι:

ipadd name=TELNET ip=192.168.1.[0-24]

2) Μετά την σύνδεση μέσω του putty έβαλα τις εξής εντολές:


:eth bridge ifadd brname bridge intf virt
:eth bridge ifconfig intf virt dest ethif5 wan disabled
:eth bridge ifattach brname bridge intf virt

:expr modify name contentsharing_ip type ip addr 192.168.1.253

:dhcp server lease add clientid $_LMACADDR pool LAN_private addr 192.168.1.253 leasetime 0 macaddr 00:00:00:00:00:00
:saveall
:system reboot


Μετά από αυτά στο Toolbox > Content Sharing > IP configuration μου βγάζει σωστή IP δηλαδή 192.168.1.253
Τα windows αναγνώρισαν κανονικά το Tecnicolor στο δίκτυο και δουλεύει μια χαρά σαν Network File Server και UPnP AV Media Server.

P.S. Είναι αρκετά παλιό θέμα, αλλά ίσως βοηθήσει κάποιον!

GSF
10-04-17, 21:08
Cool! Μικρές διαφορές από ότι βλέπω

gogeta01
11-04-17, 09:37
κοίτα γκαντεμιά, πριν δυο μέρες μου δώσαν άλλο ρούτερ

Heliline
19-05-17, 23:57
In user.ini - section [servmgr.ini] i add ipadd name=TELNET ip=192.168.1.[0-24] than i saved it and upload to Technicolor TG788vn v2 but i can't connect again by telnet. i dowloaded user.in again and i found that ipadd name=TELNET ip=192.168.1.[0-24] was not there. Are there any other needs to save configurated user.ini file to Technicolor TG788vn v2 ? Thanks for help.

@ ADSLgr.com All rights reserved.