PDA

Επιστροφή στο Forum : Επέκταση σήματoς ασύρματα και ενσύρματα



tsiouficto
25-12-12, 18:50
Καλησπέρα. Θέλω να μοιράσω το ίντερνετ σε 2 διαμερίσματα (πάνω-κάτω) απλά θέλω να φτιάξω ένα περίεργο δικτυάκι και δεν ξέρω τι μηχανηματάκια να προμηθευτώ.

Λοιπόν. Στο κάτω διαμέρισμα έχουμε την τηλεφωνική γραμμή, με το ρουτεράκι (το κλασικό τόμσον v.8 της φόρθνετ), το οποίο δίνει ίντερνετ ασύρματα αλλά και ενσύρματα στα υπνοδωμάτια. Στο πάνω διαμέρισμα θέλω να κάνω το ίδιο. Θέλω δηλαδή να πάρω ασύρματα ίντερνετ από το κάτω σπίτι και αυτό να το μοιράσω ασύρματα στο πάνω σπίτι, αλλά και ενσύρματα σε ένα χαμπάκι το οποίο στην συνέχεια το μοιράζει στα υπνοδωμάτια. Με λίγα λόγια θέλω να πάρω ένα μηχανηματάκι το οποίο να δέχεται το ίντερνετ ασύρματα και αυτό με τη σειρά του να το δίνει ΚΑΙ ασύρματα ξανά αλλά ΚΑΙ ενσύρματα.

Συνεπώς, τι πρέπει να αγοράσω; Κάτι σαν αυτό (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Access-Points/TP-Link-Wireless-Access-Point-300-MBps-TL-WA801ND.htm) κάνει, ή απευθύνεται μόνο για ασύρματη αναμετάδοση; Έχει πίσω μία θύρα ethernet (μία χρειάζομαι μόνο για να συνδεθεί με το χαμπάκι), αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται για να μοιράσει το ίντερνετ.

jkoukos
25-12-12, 20:49
Με λίγα λόγια θέλω να πάρω ένα μηχανηματάκι το οποίο να δέχεται το ίντερνετ ασύρματα και αυτό με τη σειρά του να το δίνει ΚΑΙ ασύρματα ξανά αλλά ΚΑΙ ενσύρματα.
Οι κύριες (υπάρχουν και άλλες αλλά δεν είναι του παρόντος) καταστάσεις λειτουργίας που μπορεί να έχουμε σε μια ασύρματη συσκευή είναι:
α. Access Point, όπου το internet το παίρνουμε ενσύρματα και το μεταδίδουμε ασύρματα.
β. Client ή Station, όπου το internet το παίρνουμε ασύρματα και το μεταδίδουμε ενσύρματα.
γ. Repeater, όπου το internet λαμβάνεται και ταυτόχρονα αναμεταδίδεται ασύρματα. Εδώ η θύρα LAN δεν δουλεύει.

Τα μηχανήματα που μόνο με μία συσκευή σου δίνουν δυνατότητα για 2 διαφορετικές ασύρματες λειτουργίες και ταυτόχρονα ενσύρματη επικοινωνία ξεφεύγουν πολύ σε κόστος ενώ απαιτούν ικανές γνώσεις δικτύωσης για την σωστή ρύθμισή τους.

Μπορείς να το κάνεις με μικρότερο κόστος, χρησιμοποιώντας 2 ίδιες συσκευές, π.χ. το TL-WA801ND που ρωτάς ή το TL-WA701ND, που είναι και εύκολα στην παραμετροποίηση.
Η πρώτη θα συνδέεται ασύρματα με το Thomson, σε λειτουργία Client, παίρνοντας το internet και προωθώντας το στο hub/switch ενσύρματα.
Η δεύτερη θα συνδέεται ενσύρματα στο hub/switch και δουλεύοντας ως Access Point, θα μεταδίδει ασύρματα το internet.

Silence
04-03-13, 03:44
Καλησπέρα!
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, ετούτο εδώ έμοιαζα να ταιριάζει σε αυτό που ήθελα να ρωτήσω και εγώ.
Έχω έναν desktop υπολογιστή που παίρνει internet ενσύρματα (ethernet) συνδεδεμένος σε ένα modem/router ΜΗ ασύρματο.
Θα ήθελα να έχω και ασύρματο internet για να μπαίνω από κινητό.
Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να το πετύχω?

Ευχαριστώ!

jkoukos
04-03-13, 21:19
Με ένα φθηνό (http://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html?keyphrase=access+point&price_max=50.001) ΑΡ, όπως στην περίπτωση που αναφέρουμε εδώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.