PDA

Επιστροφή στο Forum : CD 90 minutes και GH22NS40



nmavro73
25-12-12, 20:58
Έχω το LG GH22NS40 και θέλω να ρωτήσω αν υποστηρίζει την εγγραφή CD-R 90 λεπτών (800 ΜΒ)

Seitman
27-12-12, 12:26
Δε βλέπω λόγο να μην το υποστηρίζει. Τα συγκεκριμένα δισκάκια δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο, απλά είναι λίγο μεγαλύτερη η πυκνότητα της επιφάνειας εγγραφής. Καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις την μέγιστη ταχύτητα εγγραφής, αλλά την Χ4

nmavro73
27-12-12, 13:16
Έχω δοκιμάσει με αλλα δισκάκια το 4χ αλλα το γυρνάει αυτόματα σε 8. Δεν έχω βρει γιατί

Seitman
27-12-12, 13:19
Κοίταξες στις ρυθμίσεις του προγράμματος εγγραφής μήπως έχει επιλεγμένη κάποια ρύθμιση για να επιλέγει αυτόματα την ταχύτητα εγγραφής;

cranky
27-12-12, 14:19
Έχω δοκιμάσει με αλλα δισκάκια το 4χ αλλα το γυρνάει αυτόματα σε 8. Δεν έχω βρει γιατί
Δοκίμασε και με άλλο πρόγραμμα εγγραφής.
Πχ, το CDburnerXP (http://cdburnerxp.se/).

andreasp
28-12-12, 11:26
Δε βλέπω λόγο να μην το υποστηρίζει. Τα συγκεκριμένα δισκάκια δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο, απλά είναι λίγο μεγαλύτερη η πυκνότητα της επιφάνειας εγγραφής. Καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις την μέγιστη ταχύτητα εγγραφής, αλλά την Χ4

4x χρησιμοποιουσαμε οταν ειχαμε 8x.
Σήμερα έχουμε 52x! Φυσικά και δεν θα γράψουμε σε 4x.
Αλλο να μην γράψεις στο μέγιστο, και να γράψεις σε κάτι του στυλ 48x ή 32x ή έστω και 24χ αν έχεις βίτσιο, και άλλο να ξαναγυρίσεις 15-20 χρόνια πίσω!

- - - Updated - - -


Έχω δοκιμάσει με αλλα δισκάκια το 4χ αλλα το γυρνάει αυτόματα σε 8. Δεν έχω βρει γιατί

Γιατι κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορεί καν το recorder σου να γράψει σε 4x με τα συγκεκριμένα δισκάκια.
Ούτε το Nec που έχω αυτή την στιγμή μπροστά μου, μπορεί να γράψει σε 4x σε tayio professional ceramic.Απο 8χ ξεκινάει!
Είναι γεγονός όμως, ότι κάποια recorder δεν μπορούν να γράψουν σε 800αρια cd.
Στο παρελθόν μου είχε τύχει, με κάποια σκουπίδια LG, αν θυμάμαι καλά...

Seitman
28-12-12, 11:27
Ναι έχουμε 52x, αλλά η μέχρι σήμερα πείρα μου, μου έχει δείξει ότι τα δισκάκια έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και ανύπαρκτα προβλήματα με τυχόν θέματα συμβατότητας με διάφορα players αν εγγραφούν στην όσο το δυνατόν μικρότερη ταχύτητα εγγραφής. Αλλά λέω και πάλι, ότι αυτά είναι τα συμπεράσματα από τις δικές μου εμπειρίες.

andreasp
28-12-12, 11:30
Ναι έχουμε 52x, αλλά η μέχρι σήμερα πείρα μου, μου έχει δείξει ότι τα δισκάκια έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και ανύπαρκτα προβλήματα με τυχόν θέματα συμβατότητας με διάφορα players αν εγγραφούν στην όσο το δυνατόν μικρότερη ταχύτητα εγγραφής. Αλλά λέω και πάλι, ότι αυτά είναι τα συμπεράσματα από τις δικές μου εμπειρίες.

Εγώ αντίθετα έχω δει προβλήματα (πιο παλιά φυσικά) όταν έκανα τέτοιες υπερβολές και έγραφα στην μικρότερη δυνατή ταχύτητα, σε Alpine radiocd αυτοκινήτου, που ουσιαστικά έιναι και απροβλημάτιστα.
Παν μέτρον άριστον!
Στην πράξη σήμερα, δεν υπάρχει κανένα θέμα ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα εγγραφής.

biggeo65
28-12-12, 12:56
Εγώ αντίθετα έχω δει προβλήματα (πιο παλιά φυσικά) όταν έκανα τέτοιες υπερβολές και έγραφα στην μικρότερη δυνατή ταχύτητα, σε Alpine radiocd αυτοκινήτου, που ουσιαστικά έιναι και απροβλημάτιστα.
Παν μέτρον άριστον!
Στην πράξη σήμερα, δεν υπάρχει κανένα θέμα ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα εγγραφής.

Γράψε μικρά αρχεία ήχου (διαφημηστικά σποτ) ή μικρά αρχεία δεδομένων
στην μέγιστη ταχύτητα εγγραφής, και μετά τρέξε έναν ποιοτικό έλεγχο.
Αν δεν έχεις λάθη ,τότε το ξανασυζητάμε.

nmavro73
28-12-12, 14:13
Εγραψα σε 4χ μια χαρά. Ηταν κλασική μουσική οπότε δεν το ρίσκαρα κάν για 8. Απλά ήθελε πιο νέο προγραμμα εγγραφής

cranky
28-12-12, 16:14
Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποίησες, Νατάσα ;

andreasp
28-12-12, 20:04
Γράψε μικρά αρχεία ήχου (διαφημηστικά σποτ) ή μικρά αρχεία δεδομένων
στην μέγιστη ταχύτητα εγγραφής, και μετά τρέξε έναν ποιοτικό έλεγχο.
Αν δεν έχεις λάθη ,τότε το ξανασυζητάμε.

Τι ποιοτικο ελεγχο θέλεις να τρέξω?
Το τελευταίο Nero που έχω στο γραφείο, έχει ένα τέτοιο validate test.
Σε 52x δεν βγάζει το παραμικρό.

nmavro73
28-12-12, 22:06
Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποίησες, Νατάσα ;
Nero 12. Το Nero μου έλεγε ότι ξεπερνάω το χώρο του cd. Αλλά γράφτηκε. Εκανα simulation στην αρχή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.