PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικό με Forthnet?



Georgios1974
07-01-07, 20:58
Για όσους ενδιαφέρονται για φοιτητικό Ιντερνετ προειδοποιώ ότι εφόσον συνδεθούν με Φορθνετ ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να κατεβάζουν άρθρα μέσω της σύνδεσης HEAL-LINK απειδή για κάποιον απροσδιοριστο λόγο η Φορθνετ δίνει δικό της ΙΡ και όχι ΙΡ του πανεπιστημίου όπως κάνουν οι άλλοι. Έτσι ΔΕΝ έχεις πρόσβαση σε χιλιάδες επιστημονικά περιοδικά και άρθρα για εργασίες. Πιστέψτε με αν είστε νέοι φοιτητές αυτό είναι ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ και θα το δείτε από τις πρώτες εργασίες που θα αναλάβετε. ΜΑΚΡΙΑ λοιπόν από Φορθνετ μέχρι τουλάχιστο να φτιάξει αυτό το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα!! :down:

odys2008
07-01-07, 21:00
Μα το αναφέρει ξεκάθαρα και στο site της εδετ, και στο δικό της με bold γράμματα. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα......................

SurvivaL
08-01-07, 05:42
Όντος που είναι το πρόβλημα από την στιγμή που το γράφουν; Και η Tellas το ίδιο...
Εάν εσύ δεν το πρόσεξες δεν σου φταίει κανείς...;)
Από την άλλη, γνώμη μου είναι πως το Heal-Link θα πρέπει να είναι προσβάσιμο και εκτός πανεπιστιμιακής IP, με account που θα χορηγείται στον κάθε ενδιαφερόμενο φοιτητή κτλ από το ίδρυμα στο οποίο φοιτά!

Georgios1974
08-01-07, 23:04
Μα το αναφέρει ξεκάθαρα και στο site της εδετ, και στο δικό της με bold γράμματα. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα......................

Όντος που είναι το πρόβλημα από την στιγμή που το γράφουν;
Εάν εσύ δεν το πρόσεξες δεν σου φταίει κανείς...;)
Το πρόβλημα είναι πως αν είσαι ήδη χρήστης 4-νετ και έχεις mail που δεν θέλεις να χάσεις καθώς και ένα υπόλοιπο χρημάτων από υπάρχουσα σύνδεση ΔΕΝ έχεις άλλες επιλογές. Αυτός ο τρόπος σκέψης μου θυμίζει λίγο την κοινοβουλευτική μας 'δημοκρατία' -μα αφού το έλεγε το πρόγραμμα μας στη σελίδα 3427 παράγραφος 12 και μας ψήφισαν το 30% των ψηφοφόρων άρα θα λουστείτε και όλοι οι υπόλοιποι ότι θέλουμε εμείς.

Από την άλλη, γνώμη μου είναι πως το Heal-Link θα πρέπει να είναι προσβάσιμο και εκτός πανεπιστιμιακής IP, με account που θα χορηγείται στον κάθε ενδιαφερόμενο φοιτητή κτλ από το ίδρυμα στο οποίο φοιτά!
Ναι πολύ ωραία, αυτό γίνεται ήδη καθώς κανείς δεν σε εμποδίζει πρακτικά (στο ΑΠΘ τουλάχιστο) να έχεις δύο λογαριασμούς. Απλά έχεις χελωνίσια ταχύτητα και πληρώνεις κανονικές μονάδες ΟΤΕ.
Το post έγινε κυρίως για δύο λόγους
1) Στην 4-net Θεσσαλονίκης δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 όσο αφορά το φοιτητικό ίντερνετ και κανένας δεν ενημερώνει για το συγκεκριμένο θέμα και
2) Οι νέοι φοιτητές που ίσως διαβάζουν αυτές τις γραμμές δεν έχουν ιδέα τι θα πεί HEAL-LINK και έρευνα (..καλά και οι παλιοί δεν έχουν αλλά τέλος πάντων) και είναι καλό να μάθουν ότι ΕΙΝΑΙ κάτι πολύ σημαντικό έστω και από αυτές τις γραμμές.

Και η Tellas το ίδιο...
καλά ποιος τους $%#@ αυτούς :p

aapostol
09-01-07, 00:27
Καλά, πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές που ενδιαφέρονται σοβαρά για το Heal-Link;

Οι περισσότεροι φοιτητές αισθάνονται πανεπιστήμονες-παντογνώστες, που δεν έχουν ανάγκη από τετριμένα "επιστημονικά άρθρα"....

Αντίθετα, θυμάμαι πως όταν εμφανιστηκε ένα προειδοποιητικό μήνυμα για παράνομο κατέβασμα ταινιών, έγινε χαμός! Παραλίγο να εξαγγελθούν καταλήψεις για την προάσπιση του δικαιώματος της ανεμπόδιστης μαζικής κλοπής ψηφιακών έργων. Αν θυμάμαι καλά η 4ΝΕΤ (και οι άλλοι ISPs που χρησιμοποιούν δικές τους ΙΡ) δεν κοινοποιεί τα προειδοποιητικά μηνύματα που λαμβάνει από τους κατόχους περιεχομένου, δημιουργώντας έτσι ευφορία στους ανυποψίαστους χρήστες της.

Κρίμα...

Georgios1974
10-01-07, 18:18
Καλά, πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές που ενδιαφέρονται σοβαρά για το Heal-Link;

Οι περισσότεροι φοιτητές αισθάνονται πανεπιστήμονες-παντογνώστες, που δεν έχουν ανάγκη από τετριμένα "επιστημονικά άρθρα"....

Αντίθετα, θυμάμαι πως όταν εμφανιστηκε ένα προειδοποιητικό μήνυμα για παράνομο κατέβασμα ταινιών, έγινε χαμός! Παραλίγο να εξαγγελθούν καταλήψεις για την προάσπιση του δικαιώματος της ανεμπόδιστης μαζικής κλοπής ψηφιακών έργων. Αν θυμάμαι καλά η 4ΝΕΤ (και οι άλλοι ISPs που χρησιμοποιούν δικές τους ΙΡ) δεν κοινοποιεί τα προειδοποιητικά μηνύματα που λαμβάνει από τους κατόχους περιεχομένου, δημιουργώντας έτσι ευφορία στους ανυποψίαστους χρήστες της.

Κρίμα...
Ασε μη με αρχίζεις για τους φοιτητές γιατί θα βγούμε εντελώς off topic..:rolleyes:

tsioliss
11-01-07, 01:36
Λοιπόν παιδιά θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου και να μου πείτε αν έχετε υποστεί κάτι ανάλογο... Πριν τις γιορτές έκανα μέσω ίντερνετ αίτηση ενεργοποίησης φοιτητικού 768. Στη συνέχεια μετά απο μία βδομάδα χωρίς να έχω δώσει δραχμή και χωρίς να έχω στείλει κανένα δικιολογητικό, ΄σκάει μύη μήνυμα στο κινητό με το user και το password. Έτσι βρέθηκα χωρίς modem και με ενεργοποιημένη γραμμή DSL από τον ΟΤΕ. Τώρα τι κανουμε; Πάω λοιπον μέσα στις διακοπές στη forthnet της Ξάνθης και λέω στο παλικάρι την ιστορία...παίρνει αυτός κάποια τηλέφωνα και μου λέει πως έχει γίνει λάθος και πως αν δεν πληρώσω τα 117 ευρώ στο μαγαζί, εκτός του οτι θα μου κόψουν τη γραμμή DSL θα χρέωναν και στο λογαριασμό του ΟΤΕ την ενεργοποίηση. Οπότε δίνω τα λεφτά σ'αυτόν και μου λέει πως δεν γίνεται να μου δώσει αυτός το modem αλλά θα μου το στείλουνε στο σπίτι. Σήμερα μετα από 20 περίπου μέρες περιμένω ακόμα το modem!!! Ευτυχώς βρήκα ένα από κάποιο φίλο μου και δεν πάει τσάμπα η γραμμή. Α! προχθές μου στείλανε ένα splitter σκέτο μέσα σε φάκελο!!! Τι άλλο μπορεί άραγε να συμβεί μ'αυτή την ιστορία;;;:sorry: :worthy:

Damien13
11-01-07, 23:39
Το Μετσοβιο Πολυτεχνειο παντως προσφερει στους φοιτητες VPN ωστε να μπορουν να εχουν IP του πολυτεχνειου και προσβαση στα αρθρα της ΙΕΕΕ και αλλων βιβλιοθηκων. Οποτε δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το θεμα αν και εχω φοιτητικο της forthnet! Ασε που εχω γλυτωσει και απο το παλιο-DSLAM του ΕΔΕΤ..!

stillstill
11-01-07, 23:46
Ασε που εχω γλυτωσει και απο το παλιο-DSLAM του ΕΔΕΤ..!

Έχει το ΕΔΕΤ DSLAM (και μάλιστα 'παλιο-DSLAM')και δεν το ξέρουμε; Πότε το δοκίμασες;

antonopn
12-01-07, 02:06
ρωτησα κατι αλλα βρηκα την απαντηση...

παντως βλεπω λιγη αργοπορια στο θεμα της ενεργοποιησης. μαλλον λογω των προβληματων της εταιρειας τελευταια...

geologiko_karoto
07-02-07, 01:25
γεια σας
να σας πω κι εγω τον πονο μου:)

επαθα οτι και ο φιλος tsioliss δλδ η συνδεση ενεργοποιηθηκε στις 5 Φλεβαρη και στις 6 μου στειλανε με sms τα username και password.ολα καλα ως εδω,μονο που δεν εχω κανενος ειδους εξοπλισμο,κανενα modem,splitter και οτι αλλο.

στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι πρωτα επρεπε να γινει η ενεργοποιηση και μετα θα μου τα στειλουν,αλλα περα απο αυτο με ειπαν οτι γενικα στη Θεσσαλονικη εχουν αδειασει οι αποθηκες τους και πρεπει να περιμενω καμια βδομαδα ακομη...

δλδ τι να πω?παει τζαμπα η συνδεση
οχι οτι εχω πληρωσει τιποτα βεβαια αλλα...

εχει "παθει" κανεις το ιδιο?
τι προτεινετε να κανω?
ευχαριστωωω

nnn
07-02-07, 23:19
Δεν έχεις κάποιον γνωστό να του περισσεύει κάποιο modem ?

Καλώς ήρθες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.