PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL - Ψυχικό- Ελληνορώσων ??



johnpyla
28-12-12, 02:11
Καλησπέρα σε όλους χρόνια πολλά και να στε πάντα ευτυχισμένοι με τα αγαπημένα σας πρόσωπα .... Όπως διαβάζετε έχω απορία για το πότε θα γίνει κάτι στην περιοχή μας όσον αφορά το VDSL ... Αν γνωρίζει κανένας να μας πεί γιατί απ' ότι ξέρω στις γύρω περιοχές έχουν κανονικά ... Αμπελοκήπους , Φιλοθέη , Ζωγράφου κτλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων να στε καλά και να χέτε καλή χρονιά .

farcry
28-12-12, 05:24
ψυχικο παλαιο εχω δει νεες καμπινες. οποτε καποια στιγμη θα μπουν σε λειτουργια

johnpyla
25-02-13, 13:16
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε δυστυχώς στην περιοχή μου εγω δεν βλέπω έργα έχει ακουστεί ίσως οτι θα ξεκινήσουν απο τον μήνα που έρχεται αυτό βέβαι που με ανησυχεί είναι οτι εγώ μένω μακριά απο το κέντρο 1800 μέτρα ... Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να αλλαχτούν τα καφάο για να πάρω VDSL . Το θέμα είναι αυτό θα είναι εφικτό να το κάνουν ? Και θα έχει περιορισμό αν γίνει πχ μέγιστο 30mbps ? Εύχομαι πάντως να ξεκινήσουν σύντομα γιατί απ' ότι έχω διαβάσει σε όλες τις γύρω πειροχές υπάρχει ήδη διαθεσιμότητα .

kostas2005
30-09-14, 09:51
Εδώ τι γίνετε ?
Δεν είχαν πει μέχρι τέλος του 14 θα έχει μπει vdsl ?

johnpyla
27-10-14, 12:36
Ναι ετσι ειχαν πει ... Εγω βλεπω κινηση αλλαζουν καφαο αν ειδα καλα απλα εχω δει οτι εχουν ξηλωσει καποια .... Και τωρα θελω να δω αν θα μπουν νεα και θα σας ενημερωσω εδω ... Λετε θα προσφερουν αν μπουν αμεσα vdsl ? Η μονο σε πελατες ΟΤΕ ?

jkoukos
27-10-14, 14:20
Θα δίνουν και άλλοι πάροχοι (Wind, HOL) όταν ενεργοποιηθούν από τον ΟΤΕ.
Μόνο Cyta και Forthnet μέχρι σήμερα δεν δίνουν από τις νέες υπαίθριες καμπίνες.

georgios76
05-11-14, 14:59
Καλησπερα σας,

Είχα μια βλάβη σήμερα σε μια ISDN και πήγαμε στο ΚΑΦΑΟ με τεχνικο του ΟΤΕ. Σε λίγο θα μπουν και η κάρτες VDSL στα καινούργια ΚΑΦΑΟ.
η Ινα Φτάνει ειδή εκεί!

VDSL 50 mbits ανετά θα εχουμε ! και ελπίζουμε … VDSL Vectoring (https://minotavrs.wordpress.com/2014/05/13/%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-vdsl-vectoring-%CF%83%CF%84%CE%B1-160-mbps/) συντομα !

johnpyla
22-11-14, 01:36
Περασαν σε πολλα σημεια αλλα σταματησαν .... Οι δυο κατω δρομοι πανω απο το σπιτι ειναι ολοι με νεα καφαο .... Οι δυο πανω που ειναι και το καφαο της πολυκατοικιας μου εχουν τα παλια ... Αν ειναι δυνατον .... Ευχομαι να μην μεινουμε ετσι και απλα να ετυχε και να το ξαναπιασουν συντομα ... Μιλαω για περιοχη Ελληνορωσων πανω στους δρομους κοντα στo Carrefour

georgios76
02-03-15, 13:09
καλήμερα,

VDSL OK !!!! :oneup:
από σήμερα βλέπω ότι ενεργοποίησαν την Καμπίνα (ΤΚ 11525) - Οδός Χαριτωνιδου και Ταγιαπιερα

cadworx
02-03-15, 21:15
Να ελπίζουμε σε ενργοποίηση των καμπινών σύντομα και οι του Κ. Χαλανδρίου (ΤΚ 15231);; Έχω κουραστεί να τσεκάρω καθημερινά το site του ΟΤΕ.:sorry:

gnt_gr
03-03-15, 17:54
Eίμαι και εγώ στο 15231 αλλά προς Αβάνα. Αν δεις εδώ (http://fttxgr.eu/map.html), κάτω από την Παπανικολή είναι δεκάδες τα ενεργά KV (έχω προσθέσει μόνος μου πάνω από 40). Προς δημαρχείο είναι το Α/Κ του ΟΤΕ και εκεί δεν ξέρω τι γίνεται.

cadworx
18-03-15, 22:32
@gnt_gr
Ενεργοποιήθηκε η vdsl σου; Βλέπω στα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ότι είσαι πλέον με vdsl.

gnt_gr
18-03-15, 23:22
Ναι, εδώ και τρεις εβδομάδες. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5637143#post5637143) σχετικά.

cadworx
19-03-15, 01:14
Καλορίζικη! Με το καλό να πέρνουμε σειρά κι εμείς!

gnt_gr
19-03-15, 01:33
Όσοι είναι στα σύνορα Χαλανδρίου-Ψυχικού επωφελήθηκαν από το μεγάλο rollout που έκανε ο ΟΤΕ. Σιγά σιγά θα επεκταθεί πλήρως το VDSL στις προαναφερθείσες περιοχές με άτυχους αυτούς που είναι στα όρια του Α/Κ και δεν παίρνουν από KV.

johnpyla
07-04-15, 12:05
Ρε παιδιά εγώ έχω τσαντιστεί πολύ χωρίς πλάκα ... Όλη η περιοχή έχουν αλλαχτεί τα KV εννοώ τουλάχιστον αυτά που ξέρω που είναι και βλέπω και μόνο το δικό μου είναι το παλιό ... Αν είναι δυνατόν .... Τι θα γίνει? Εύχομαι απλά να το φτιάξουν σύντομα γιατί είναι πολύ μεγάλη ήττα να χουν όλοι οι παρακάτω δρόμοι και μόνο στον δρόμο του δικού μας KV να είναι το παλιό !!!! :evil:

gnt_gr
07-04-15, 18:44
Σε ποιο σημείο βρίσκεσαι; Αν δεις εδώ (http://fttxgr.eu/map.html), αν βρίσκεσαι εντός του ορίου του A/K Ψυχικού που βρίσκεται στην Οίτης, τότε δεν προβλέπεται να αλλάξει το KV σε νέου τύπου.

PEPES
08-04-15, 00:37
Επιπλεον αν εισαι καλωδιακα στα 700-800 μετρα με το α/κ επισης δεν θα το αλλαξουν.

johnpyla
08-04-15, 11:09
Καλησπέρα παιδιά είμαι στην Βλαχάκη .... Τρία στενά μέσα από Κατεχάκη εδώ έχουν αλλάξει όπως σας λέω στους παρακάτω δρόμους και πάνω στην Βλαχάκη στα πιο κάτω στενά τα KV όμως το δικό μου ακόμα τίποτα ... :) Υ.Γ. απέχω κοντά στα 1500 μέτρα απο το κεντρικό dslam

georgios76
15-04-15, 18:47
Status information
Date / time
2015-04-15 18:46:06
Downstream
49998 kBit/s
Upstream
4996 kBit/s
DSL / Link
In sync
DSL/Internet Status
Online
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
4981 / 0
FEC Errors (Down/Up)
12382 / 0
SNR (Down/Up)
29.9 / 31.0 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 6.6dB

1.216MHz~1.961MHz: 13.1dB

2.793MHz~3.97MHz: 20.4dB
Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 3.1dB

871KHz~1.205MHz: 11.2dB

1.972MHz~2.782MHz: 15.8dB


Πιάνω από το Καφαο ID: 1377-371

ManolisRS
24-04-15, 13:15
Εγώ είμαι στην Γαρέφη, τίποτα ακόμα. Τριτοκοσμικοί είμαστε, σε άλλες Ευρωπαικές χώρες το VDSL είναι ήδη απαρχαιομένο

george94
25-04-15, 09:11
Καλησπέρα παιδιά είμαι στην Βλαχάκη .... Τρία στενά μέσα από Κατεχάκη εδώ έχουν αλλάξει όπως σας λέω στους παρακάτω δρόμους και πάνω στην Βλαχάκη στα πιο κάτω στενά τα KV όμως το δικό μου ακόμα τίποτα ... :) Υ.Γ. απέχω κοντά στα 1500 μέτρα απο το κεντρικό dslam

Μηπως ανηκεις στο δημο Αθηναιων; Αν ανηκεις εχασες! Ζηταει αποκατασταση με φρεαζαρισμα και ο ΟΤΕ δεν θα του κανει το χατηρι.

- - - Updated - - -


Εγώ είμαι στην Γαρέφη, τίποτα ακόμα. Τριτοκοσμικοί είμαστε, σε άλλες Ευρωπαικές χώρες το VDSL είναι ήδη απαρχαιομένο
Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο. Γερμανια, Αγγλια, Βελγιο, Αυστρια, οσες ευρωπαικες χωρες εχουν καλο δικτυο χαλκου πηγαινουν με VDSL απο καμπινες.

ManolisRS
26-04-15, 11:22
Μηπως ανηκεις στο δημο Αθηναιων; Αν ανηκεις εχασες! Ζηταει αποκατασταση με φρεαζαρισμα και ο ΟΤΕ δεν θα του κανει το χατηρι.

- - - Updated - - -
Δηλαδή όσοι υπαγόμαστε στον Δημο Αθηναίων δεν θα δούμε VDSL για τα επόμενα 4 χρόνια?

george94
26-04-15, 12:29
Δηλαδή όσοι υπαγόμαστε στον Δημο Αθηναίων δεν θα δούμε VDSL για τα επόμενα 4 χρόνια?
Εκτος αν αλλαξει γνωμη ο Δημος

ManolisRS
26-04-15, 16:07
Πως γίνεται η wind να μου λέει πως έχω VDSL ενώ όλοι οι άλλοι πάροχοι όχι? Μήπως θέλει να μου δώσει από το A.K. που απέχω 1800μ!!!?

slalom
26-04-15, 21:29
Ε προφανως!

spiros53
29-04-15, 13:03
Ολο το ελληνωρωσων ανήκει στο δήμο Αθηνών, όσοι δηλαδή έχουν το 11525.
Εμένα πάντως και οτε και wind μου δίνουν 30mbps. Πως μπορώ να μάθω αν θα είναι απο κέντρο ή απο καμπίνα ?

PEPES
29-04-15, 13:32
Αν εισαι απο κεντρο θα εχεις 10 upload ενω απο καμπινα 5 upload και επεισης αν εισαι μεχρι 700-800 μετρα περιπου καλωδιακα θα παρεις απο κεντρο αν εισαι παραπανω και υπαρχουν καμπινες καινουργιες θα παρεις απο καμπινα.Κανε ενα τηλεφωνο και θα στα πουν ολα.

ManolisRS
01-05-15, 01:10
------

- - - Updated - - -


Ολο το ελληνωρωσων ανήκει στο δήμο Αθηνών, όσοι δηλαδή έχουν το 11525.
Εμένα πάντως και οτε και wind μου δίνουν 30mbps. Πως μπορώ να μάθω αν θα είναι απο κέντρο ή απο καμπίνα ?
Φίλε κι εγώ Ελληνορώσων είμαι και ο OTE μου δίνει την 30ρα. Προφανός από το κέντρο οπότε θα πιάνω στην καλύτερη 21mbps από 17που έχω τώρα με την adsl επειδή απέχω 1300μ απ το κέντρο. Έχει γεμίσει η περιοχή νέα καφάο εκτός από εμάς. Επίσης αν έπιανες από καμπίνα θα σου έδινε και την 50ρα.

johnpyla
02-05-15, 12:30
Παιδια δεν καταλαβαινω τι ακριβως παιζει ... Στο μαγαζι του πατερα μου στην Κατεχακη που επισης εχει ιδιο ΤΚ 11525 εβαλα VDSL και οχι μονο εβαλα αλλα πιανω 49999 down και 4996 UP .... Το θεμα ειναι οτι στον δρομο που σας ανεφερα <<Βλαχακη>> έχουν αλλαξει σχεδον ολα τα ΚΑΦΑΟ (δεν λεω ολα μην ειναι κατι που δεν εχω δει) εκτος απο αυτο της πολυκατοικιας μου που ειναι ενα δρομο πιο πανω και βρισκεται πανω στην πορτα μιας γκαραζοπορτας και ενος σπιτιου και ειναι περιορισμενος ο χορος ..... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο ο ΟΤΕ και το ακομα χειροτερο ειναι οτι με το VDSL δεν μπορεις να ξερεις και ποτε θα φτιαχτει ! Δεν μπορεις να επικοινωνησεις καπου ... Σου λενε οτι ειναι στα σχεδια ολες οι περιοχες να εχουν καποια στιγμη .... Το θεμα ειναι οτι οπως ειδα και στο τελος της Βλαχακη οι παρακατω δρομοι εχουν ηδη μονο ο δρομος - δρομοι πανω απο το σπιτι δεν εχουν αλλαγμενα Καγαο ... Παντως δεν καταλαβαινω πως κινουνται ... Αλλαζουν επιλεκτικα ?! x)

george94
02-05-15, 12:51
Σε ποιο Δημο ανηκεις;

mike_871
02-05-15, 18:17
Παιδια δεν καταλαβαινω τι ακριβως παιζει ... Στο μαγαζι του πατερα μου στην Κατεχακη που επισης εχει ιδιο ΤΚ 11525 εβαλα VDSL και οχι μονο εβαλα αλλα πιανω 49999 down και 4996 UP .... Το θεμα ειναι οτι στον δρομο που σας ανεφερα <<Βλαχακη>> έχουν αλλαξει σχεδον ολα τα ΚΑΦΑΟ (δεν λεω ολα μην ειναι κατι που δεν εχω δει) εκτος απο αυτο της πολυκατοικιας μου που ειναι ενα δρομο πιο πανω και βρισκεται πανω στην πορτα μιας γκαραζοπορτας και ενος σπιτιου και ειναι περιορισμενος ο χορος ..... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο ο ΟΤΕ και το ακομα χειροτερο ειναι οτι με το VDSL δεν μπορεις να ξερεις και ποτε θα φτιαχτει ! Δεν μπορεις να επικοινωνησεις καπου ... Σου λενε οτι ειναι στα σχεδια ολες οι περιοχες να εχουν καποια στιγμη .... Το θεμα ειναι οτι οπως ειδα και στο τελος της Βλαχακη οι παρακατω δρομοι εχουν ηδη μονο ο δρομος - δρομοι πανω απο το σπιτι δεν εχουν αλλαγμενα Καγαο ... Παντως δεν καταλαβαινω πως κινουνται ... Αλλαζουν επιλεκτικα ?! x)

Ο καθε δημος εχει καποιες απαιτησεις απο τον ΟΤΕ π.χ μεγαλυτερο σκαψιμο,καλυτερη ασφαλτοστρωση,καλυτερη αποκατασταση γενικα.
Οπου συναντησει μεγαλες απαιτησεις ο ΟΤΕ παει παρακατω για να μην χανει χρονο και ετσι ο δημος παει και αυτος πισω μεχρι να λογικευτη.

johnpyla
02-05-15, 20:14
Καταλαβα τι εννοειτε ως προς αυτο ... Απλα εδω μιλαμε για Δημο που εχει εργαστει ηδη και εχει φταιξει το μεγαλυτερο μερος και για κποιο λογο δικο του .... Παρεκαμψε δρομους ! ;(

mike_871
02-05-15, 20:23
Καταλαβα τι εννοειτε ως προς αυτο ... Απλα εδω μιλαμε για Δημο που εχει εργαστει ηδη και εχει φταιξει το μεγαλυτερο μερος και για κποιο λογο δικο του .... Παρεκαμψε δρομους ! ;(

αυτο εχει γινει και στον δημο Ηλιουπολης μηπως οι καμπινες που δεν εγινε η αναβαθμιση ανηκουν σε αλλο αστικο κεντρο?

johnpyla
02-05-15, 22:41
αυτο εχει γινει και στον δημο Ηλιουπολης μηπως οι καμπινες που δεν εγινε η αναβαθμιση ανηκουν σε αλλο αστικο κεντρο?

Δεν το γνωριζω αυτο φιλε μου ... Αν και δεν νομιζω .... Τι να πω παντως η κατασταση ειναι για κλαμματα !! Μονο στην Ελλαδα αυτα ! Ευχομαι το συντομοτερο δυνατο να φανω εγω λαθος και να το φτιαξουν !

ManolisRS
08-05-15, 12:39
Λοιπόν παιδιά μίλησα με εναν τεχνικό του ΟΤΕ που δούλευε σε ένα καφάο στο Ν.Ψυχικό και μου λέει δεν υπάρχει κανένα πλάνο για μας τους υπόλοιπους που έχουμε παλιά καφαο στο Ελληνορώσων και ότι θα αργήσει πολύ. Δεν υπάρχει ούτε καν πλάνο για το άμεσο μέλλον, οπότε ίσως σε μερικά χρόνια μας βάλουν κι εμάς σε κάποιο πλάνο αναμονής, για την ώρα ούτε καν.

pelopas1
10-05-15, 00:25
κανένα νέο για όσους κατοικούν επί της κατεχακη με κατεύθυνση από και προς την μεσογείων?

george94
10-05-15, 08:00
Η περιοχη ανηκει στο Δημο Αθηναιων με τον οποιο υπαρχει προβλημα στην αδειοδοτηση. Γινονται προσπαθειες απεμπλοκης προκειμενου να συνεχιστει το εργο.

macmac
13-05-15, 00:10
Μένω Δήμο Αθηναίων (Ελληνορώσων) σύνορα με Ν.Ψυχικό. Με εξυπηρετεί η καμπίνα 410 που βρίσκεται μπροστά από το ζαχαροπλαστείο Δέσποινα στην πλ. Αγίας Σοφίας του Ν. Ψυχικού. Η συγκεκριμένη καμπίνα πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί γιατί το site του ΟΤΕ μου δείχνει διαθεσιμότητα για VDSL. Στο site του elesar http://fttxgr.eu/ είναι η καμπίνα με αριθμό 502-410.

ASFE
03-11-16, 09:48
Παραλληλα απο την Παπαδά (εκει που ηταν το σουπερ μαρκετ Ζωτος)
Πολλα σκαψιματα σημερα. Και πορτοκαλι και μαυρο καλωδιο εκει διπλα.

atomsk
03-11-16, 11:39
γι'αυτο έχει μαμιθεί το adsl , επειδή σκάβουν τη περιοχή ; :evil:

ASFE
03-11-16, 11:44
Για καλο σκαβουν:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.