PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από forthnet σε...;



denz
28-12-12, 15:37
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Μετά από τόσα προβλήματα με την γραμμή (αποσυνδέσεις,offline 24+ ώρες,πολύ χαμηλή ταχύτητα) αποφάσισα να αλλάξω πάροχο. Ακόμα και αυτήν την στιγμή που γράφω παρ'όλο που οι ενδείξεις του mRouter είναι νόρμαλ και η κατάσταση της γραμμής είναι Connected, δεν έχω net.

Ήρθε τεχνικός στο σπίτι και αφού έκανε έναν γρήγορο έλεγχο μου είπε ότι φταίει το καλώδιο από το καφάο προς το ρούτερ και πως πιθανότατα έχει βραχυκλώσει ο χαλκός του καλωδίου από την υγρασία. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μόνο ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε απερχόμενα προβλήματα;

Τέσπα, για να μην μακρυγορώ θα ήθελα να μου προτείνετε νέο πάροχο μιας και για την Forthnet δεν είμαι ο μόνος που κάνει ουκ ολίγα παράπονα. Μένω Δυτική Θεσσαλονίκη και απλά θέλω έναν σωστό πάροχο. Μου πρότειναν ΟΤΕ γιατί με ενδιαφέρει κατά μεγάλο βαθμό και το Ping μου σε online games. Τι προτείνετε;

Επίσης θέλω να μάθω για το τι "πρόστιμα" ισχύουν σε περίπτωση που γίνει η συγκεκριμένη μετάβαση. Τι θα πληρώσω στην forthnet στην ουσία που έχω νεό συμβόλαιο λιγότερο από μήνα. Επίσης σ'ένα τηλεφώνημα που δέχτηκα από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι σε περίπτωση επιστροφής (από forthnet σε ΟΤΕ δλδ) θα πρέπει να πληρώσω 30€ στον ΟΤΕ ως "πρόστιμο" επειδή έφυγα και πήγα σε άλλο πάροχο. Ισχύει αυτό;

Vitruvian78
28-12-12, 23:49
Ο μονος αξιοπιστος παροχος με ολοκληρωμενες και πραγματικες υποδομες, παραμενει ο ΟΤΕ. Όλοι οι αλλοι πατανε πανω στο δικτυο του. αν παιζεις παιχνιδια, ειναι μονοδρομος ο ΟΤΕ και παλι. Τα €30 ειναι το τέλος ενεργοποιησης στον ΟΤΕ. Δεν φτανει που επιστρέφεις ως πελατης τους, θα πληρωσεις και προστιμο κιόλας;;!! Όλοι οι παροχοι το χρεωνουν αυτο. Το πληρωσες κι οταν ενεργοποιηθηκες στη forthnet. Εαν εχεις αποδεδιγμενα τεχνικα προβληματα στην forthnet (ιστορικό συνεχων βλαβων) εχεις καθε δικαιωμα να αποχωρησεις ανα πασα στιγμη χωρις να πληρωσεις προστιμο. Αν περασει μηνας και το προβλημα δεν λυθει, κανε γραπτη καταγγελια στην ΕΕΤΤ, με παραληπτη και τη forthnet (μπορεις να το κανεις και μεσω e-mail αν οχι μεσω fax) και ταυτόχρονα αιτημα φορητότητας στον ΟΤΕ. Δεν υπαρχει περιπτωση να σου ζητησουν χρηματα αποδεσμευσης

@ ADSLgr.com All rights reserved.