PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8 Bluetooth



tefras
28-12-12, 19:10
Καλησπέρα, έχω ένα Sony Vaio και έβαλα τα 8 αλλά δεν μου αναγνωρίζει το bluetooth. Τα στοιχεία που έχω είναι ότι είναι της Broadcom (WIDCOMM μάλλον) και ότι δεν υπάρχει για 8 :p

Ωστόσο πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάποια πατέντα...

biggeo65
28-12-12, 20:53
Κατέβσε τους drivers (http://www.broadcom.com/support/bluetooth/update.php) από το site της Broadcom, και δες μήπως στο αναγνωρίσει.
Έχεις συνδεδεμένο το bluetooth, κι αφήνεις το λογισμικό να το βρεί.
Πάντως λέει ότι είναι για Win XP,VISTA,7 & 8.

tefras
29-12-12, 10:48
Ναι, το κατέβασα αλλά δε βρίσκει την συσκευή η οποία είναι εσωτερικά του λάπτοπ. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο κουμπί για enable/disable μάλλον λειτουργεί με το wifi... :/

biggeo65
29-12-12, 12:01
Ναι, το κατέβασα αλλά δε βρίσκει την συσκευή η οποία είναι εσωτερικά του λάπτοπ. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο κουμπί για enable/disable μάλλον λειτουργεί με το wifi... :/

Ποιό λαπτο είναι; Πάνε στην διαχείριση συσκευών
και δες αν εμφανίζει το bluetooth με κίτρινο ερωτηματικό.

Αν το εμφανίζει κάνε δεξί κλικ πάνω του, επέλεξε Ιδιότητες
και γράψε εδώ τους κωδικούς που βλέπεις, ή ανέβασε μια φωτό, όπως η παρακάτω:

117444

Αναφέρεται σε ήχο, εσύ θα ανεβάσεις την αντίστοιχη για το bluetooth.

tefras
29-12-12, 12:12
Δεν βλέπω κάτι για bluetooth, υπάρχει μια με κίτρινο ομως:

117445

117446

tsavman
29-12-12, 13:54
Καλά, αφού μιλάμε για vaio, μπορεί να είναι συνδεδεμένο με οποιαδήποτε άλλη συσκευή.
Στο δικό μου λάπτοπ, τα card-readers περνάνε μέσα από usb hosts, και η webcam μέσα από card reader :p μιλάμε για ΤΟ μπάχαλο

tefras
29-12-12, 13:57
ΩΧ! κατάλαβα :p αν βοηθάει, στο factory format είχε ένα προγραμματάκι ονομαζόμενο Wireless Switch Setting Utility (ένα κίτρινο εικονίδι με 2 βελάκια αν θυμάμαι καλά που γίνεται και μπλε), το οποίο σου δίνει επιλογές πάνω στο bluetooth & wifi και όπως διάβασα μπορεί να κατεβεί από το vaio update. Φυσικά δεν βρήκα κανένα αξιόπιστο link και για τα 2. Πέτυχα κάποια αλλά λένε μέσα upgrade οπότε δεν ξέρω αν είναι οι σωστές εκδόσεις...

tsavman
29-12-12, 14:33
Γνώμη μου είναι να μη βάλεις το vaio update.
Μπες απλά στη σελίδα με τους drivers/apps για το μοντέλο σου και κατέβασε ό,τι σχετικό βρεις. Μπορεί να κάνεις δουλειά και με εφαρμογή που είναι για windows 7

tefras
29-12-12, 14:49
Δεν βρήκα τίποτα, καμιά βοήθεια πάνω σαυτό?

tsavman
29-12-12, 14:52
Ποιο μοντέλο έχεις;

Εγώ πιστεύω ότι έχει περαστεί ο driver για το bluetooth, απλά χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή για να το ενεργοποιήσεις.
Να φανταστώ dedicated Fn+κάτι key δεν υπάρχει;

biggeo65
29-12-12, 18:26
Δεν βλέπω κάτι για bluetooth, υπάρχει μια με κίτρινο ομως:

117445

117446

Αυτός δεν είναι για bluetooth, ένας υβριδικός driver (http://www.sony.ru/support/ru/product/VPCSA4S9R_XI/downloads/SODFEP__00224384_0042_6120)είναι
για κάρτες γραφικών ΙΝΤΕL & RADEON και μόνο για τα μοντέλα :
PCG; PCV; VGN; VGC; VGX; VPC

Sony Firmware parser device SNY5001 (http://www.pcidatabase.com/vendor_details.php?id=309)

tefras
29-12-12, 19:08
μμμ τι να σου πω δε βλέπω κάτι άλλο που να μοιάζει με bluetooth, βασικά είναι σαν να μην το αναγνωρίζει καθόλου (το κατάλαβα και απο τον broadcom driver που μου έλεγε να συνδέσω ή να ενεργοποιήσω τα bluetooth). Αλλά άμα ο driver ζητάει bluetooth και τα bluetooth ζητάνε driver ζήτω που καήκαμε xD

@ ADSLgr.com All rights reserved.