PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα eVoice με HiBox 1024



TaTe
08-01-07, 14:48
Καλή χρονιά σε όλους.
Απο αρχές Δεκέμβρη δουλεύω το HiBox 1024 και η τηλεφωνία μου γίνεται αποκλειστικά απο το eVoice.
Μέχρι και τις πρώτες 2 ημέρες του 2007 η ποιότητα που είχα στις υπηρεσίες αυτές ήταν ικανοποιητική (Down συνήθως 750 με 850 kbps και το eVoice καθρό και χωρίς καθυστερήσεις).
Απο την 3 και ιδιαίτερα μετά την 4 ημέρα του 2007 όλα @$##@$%$ ιδιαίτερα τις απογευματινοβραδυνές ώρες (19:00 -> 23:00)
Τα DownLoads είναι γύρω στα 350 με 450 kbps και η ποιότητα του eVoice είναι τέτοια που πρακτικά δέν μπορείς να συνομιλήσεις (η φωνή ακούγεται σε κομάτια και οι καθυστερήσεις στην φωνή φτάνουν τα 5 και συχνα 10 δευτερόλεπτα).
Πάντως στην διάρκεια αυτών των προβλημάτων με το eVoice μπορώ να συνομιλώ με αποδεκτή ποιότητα με το i-Call της ALTEC (η συνομιλία είναι κατανοητή)

Λέτε να είναι πρόβλημα της HOL????
Το έχει παρατηρήσει και άλλος (συν-παθών)???
Συνδέομαι στο DSLAM της Κ. Τούμπας / Θεσσαλονίκη

Ευχαριστώ και αναμένω τις απόψεις σας

haHa
08-01-07, 15:01
Λέτε να είναι πρόβλημα της HOL????
Το έχει παρατηρήσει και άλλος (συν-παθών)???
Συνδέομαι στο DSLAM της Κ. Τούμπας / Θεσσαλονίκη


Το προβλημα σου ειναι το γνωστο και μη εξαιρετεο μπουκωμενο DSLAM της Κ. Τούμπας.
Απλα πριν ηταν γιορτες και δεν υπηρχε προβλημα,γιατι δε χρησιμοποιουσε κανεις ιντερνετ.
Τωρα που επεστρεψαν ολοι αρχιζουν τα προβληματα.
Ουσιαστικα δε μπορεις να κανεις κατι,ισως αν πας στα 2048 να βελτιωθουν λιγο τα πραγματα μιας και εκει ειναι λιγοτεροι χρηστες.

Το προβλημα ειναι λοιπον ο περιορισμος-κοφτης που βαζει ο οτε στα μικρα πακετα(VoIP,online gaming κλπ), για αυτο εχεις και τετοιες καθυστερησεις στον ηχο.
Το i-call δε χρησιμοποιει μικρα πακετα(για να μην εχει αυτα τα προβληματα) για αυτο εκει δεν εχεις καθυστερηση.

Τον κοφτη στα μικρα πακετα το βαζει για να ειναι αξιοπρεπες το browsing σε υπερφορτωμενα DSLAM οπως το δικο σου..

TaTe
08-01-07, 19:35
Το προβλημα ειναι λοιπον ο περιορισμος-κοφτης που βαζει ο οτε στα μικρα πακετα(VoIP,online gaming κλπ), για αυτο εχεις και τετοιες καθυστερησεις στον ηχο.


Τους ΑΤΙΜΟΥΣ......
Πως μεγαλώνουμε τα πακέτα??
υπάρχει τρόπος??

maxorfo
08-01-07, 23:25
TaTe δοκίμασε να παίξεις με τα πακέτα από τις ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις από τα Management Tools στο site της HOL. Αν είναι στο 20, που είναι συνήθως η default, προσπάθησε με τιμή 30, 40 ... μήπως και δεις καλύτερα αποτελέσματα.

giorgos_1576
10-01-07, 23:56
Καλή χρονιά σε όλους.
Απο αρχές Δεκέμβρη δουλεύω το HiBox 1024 και η τηλεφωνία μου γίνεται αποκλειστικά απο το eVoice.
Μέχρι και τις πρώτες 2 ημέρες του 2007 η ποιότητα που είχα στις υπηρεσίες αυτές ήταν ικανοποιητική (Down συνήθως 750 με 850 kbps και το eVoice καθρό και χωρίς καθυστερήσεις).
Απο την 3 και ιδιαίτερα μετά την 4 ημέρα του 2007 όλα @$##@$%$ ιδιαίτερα τις απογευματινοβραδυνές ώρες (19:00 -> 23:00)
Τα DownLoads είναι γύρω στα 350 με 450 kbps και η ποιότητα του eVoice είναι τέτοια που πρακτικά δέν μπορείς να συνομιλήσεις (η φωνή ακούγεται σε κομάτια και οι καθυστερήσεις στην φωνή φτάνουν τα 5 και συχνα 10 δευτερόλεπτα).
Πάντως στην διάρκεια αυτών των προβλημάτων με το eVoice μπορώ να συνομιλώ με αποδεκτή ποιότητα με το i-Call της ALTEC (η συνομιλία είναι κατανοητή)

Λέτε να είναι πρόβλημα της HOL????
Το έχει παρατηρήσει και άλλος (συν-παθών)???
Συνδέομαι στο DSLAM της Κ. Τούμπας / Θεσσαλονίκη

Ευχαριστώ και αναμένω τις απόψεις σας

Προβλήματα με ταχύτητες έχω και εγώ στην Κάτω Τούμπα όπως και έσυ...Έχω κάνει εδώ και 1 μήνα αίτηση για βλάβη, προσωρινά είδα αλλαγές στην ταχύτητα(έπιασα κάποιες φορές 100αρια για 1024) αλλά τώρα βλέπω πάλι τα ίδια(πήγαμε στο 40 πάλι)... Για το evoice που λες δοκίμασε να ανεβάσεις το μέγεθος πακέτου απο 20(default) σε 60...Με αυτό το τρόπο θα δείς κάποιες βελτιώσεις αλλά όχι πάντα, ειδικά όταν μιλάς και κατεβάζεις συγχρόνως..Ήθελα να σε ρωτήσω άν έχεις αναγνώριση κλήσεων στην συσκευή του fritz όταν σε καλούν στο αριθμό του ΟΤΕ, και άν έχεις 2 συσκευές τηλεφωνικές σπίτι και με το που σηκώνεις την μια χτυπάει 3 φορές η τηλεφωνική συσκευή του fritzBox;:mad:

JiMacOs
11-01-07, 01:13
giorgos
έχω fritzbox fon πάνω σε ISDN, με δύο συσκευές, μία PSTN πάνω στο fritz και μία ISDN στο netmod του ΟΤΕ. Η αναγνώριση δουλεύει σε όλους τους συνδιασμούς κλήσεων (και από evoice).
Κτύπημα επίσης υπάρχει επιπλέον αλλά ασχέτως ποιά συσκευή θα απαντήσει. Δεν το έχω ψάξει όμως παραπάνω.
Τέλος όσον αφορά την ποιότητα. Με 768 χρησιμοποιούσα το evoice με λίγα προβλήματα. Μετά την "αναβάθμιση" σε 1024 άστα να πάνε. Ούτε με σφαίρες.

TaTe
11-01-07, 02:11
Αναγνώριση κλήσης έχω και εγώ και στο Fritz και στο eVoice.
Σοβαρότατα προβλήματα ταχύτητας αντιμετωπίζουν και στο DSLAM που πέφτουν οι χρήστες απο ΝΕΑΠΟΛΗ/ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και ειδικα μετα απο "αναβάθμιση" απο 768 σε 1024

nm96027
11-01-07, 02:17
Δεν εχω τεχνική άποψη, αλλα μάλλον είναι τα μπουκωμένα DSLAM του ΟΤΕ. Είμαι πανω σε DSLAM της ΗΟL και πέρα του ότι χρησιμοποιω καθημερινά το eVoice, το www.testyourvoip.com μου δίνει αποτελεσματα στο 4 με ανώτερο το 4.2!:p

giorgos_1576
11-01-07, 03:18
giorgos
έχω fritzbox fon πάνω σε ISDN, με δύο συσκευές, μία PSTN πάνω στο fritz και μία ISDN στο netmod του ΟΤΕ. Η αναγνώριση δουλεύει σε όλους τους συνδιασμούς κλήσεων (και από evoice).
Κτύπημα επίσης υπάρχει επιπλέον αλλά ασχέτως ποιά συσκευή θα απαντήσει. Δεν το έχω ψάξει όμως παραπάνω.
Τέλος όσον αφορά την ποιότητα. Με 768 χρησιμοποιούσα το evoice με λίγα προβλήματα. Μετά την "αναβάθμιση" σε 1024 άστα να πάνε. Ούτε με σφαίρες.

Καλά εσείς είστε πιο μάγκες απο μένα και έχεται αναγνώριση κλήσης δηλαδή;..δεν το κατάλαβα αυτό....:hmm: ....αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=65750) το διαβάσατε;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.