PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με p2p



giorgosc61
09-06-04, 22:17
Καλησπερα,
Μου εμφανιστηκε το εξής προβλημα στο shareaza και στο emule.
Αλλες φορες ξεκινα και κατεβαζει και ανεβαζει κανονικα και αλλες φορες ξεκινουν και upload και download στο 0.
Μπαινω highid,εχω jetspeed 520,ειμαι stealth(αν και δε νομιζω αυτο να φταιει μια και πριν δεν ειχα προβλημα),εχω κανει port forwarding,εχω ορίσει σταθερο ip στο tcp/ip.
Connections 150,δεν πιστευω να μπουκωσε το router.
Τι μπορει να συμβαινει?
Στο edonkey connection test βγαζει

this means, that we even did not receive a
RESET signal; maybe due to a 'stealth' firewall

cosmos
10-06-04, 07:39
Το τεστ το έκανες με ανοικτό το emule;

Μπες με telnet στο JS και δώσε τις ακόλουθες εντολές:


get nat rule status
get ipf global
get ipf rule status

Γράψε εδώ τι σου βγάζουν.

giorgosc61
10-06-04, 07:55
Ναι με ανοιχτο emule η shareaza.

Στο Νat Rules εχω ανοιξει tpc 6346,4660-4662,udp 4672,udp 6346.
Στο ipfilter τα εχω κλεισει ολα και επιτρεπω μονο 6346,4660-4662,4672.
Ολα αυτα τα εχω κανει και κατεβαζε κανονικα χωρις προβλημα.
Σημ.:Εχω εγκαταστησει protowall,sygate.
Απο χθες εβαλα τα ports αυτα στο sygate και ξαφνικα λειτουργει upload download...?
Καμια ιδεα?

cosmos
10-06-04, 08:14
Απλά πράγματα: αν έχεις βάλει 800 firewalls (Jetspeed, Protowall, Sygate) θα πρέπει να ανοίξεις και στους 800 τα ίδια ports. Ομοίως και για το NAT. Μην το παρακάνεις με όλα αυτά τα firewalls, δες και το πρώτο link στην υπογραφή μου!

giorgosc61
10-06-04, 20:58
Φιλε cosmos ενα firewall ειχα και αυτο το sygate, το οποιο απο οτι αποδειχθηκε ειναι και το υπευθυνο για το προβλημα. Εγκατεστησα zonelalarm και ολα οπως πριν χωρις προβλημα.
Το protowall δεν ειναι πληρες firewall αλλα μπλοκαρει καποια ip(εξαλλου και οι ιδιοι οι κατασκευαστες του προτεινουν εγκατασταση καποιου firewall επιπλεον).
Οσο για το firewall του Jetspeed αν και καποια στιγμη του ενεργοποιησα παλιοτερα επειδη ακριβως μου δημιουργησε προβληματα το εχω απενεργοποιησει και μπλοκαρω μεσω NAT.
Και ναι εχω επισκεφτει και διαβασει τις χρησιμες συμβουλες σου εδω και καμποσο καιρο.
Ευχαριστω για την απαντηση!

BeholderX
12-06-04, 09:58
@giorgosc61 wrote: Φιλε cosmos ενα firewall ειχα και αυτο το sygate, το οποιο απο οτι αποδειχθηκε ειναι και το υπευθυνο για το προβλημα. Εγκατεστησα zonelalarm και ολα οπως πριν χωρις προβλημα.

Tο ZoneAlarm είναι ασύμβατο με το eDonkey/eMule (όχι απλώς να μην τρέχει, αλλά να μην είναι εγκατεστημένο εντελώς). Και για του λόγου το αληθές από το επίσημο site (ασχέτως του τι λένε ορισμένοι):



- ZoneAlarm is reported to cause problems with eMule. It is not recommended. Nice and free firewalls are Kerio Personal Firewall and Agnitum Outpost


http://www.emule-project.net/home/perl/help.cgi?l=1&rm=show_topic&topic_id=123

@ ADSLgr.com All rights reserved.