PDA

Επιστροφή στο Forum : [OTE VDSL PSTN] Πρόβλημα σε OTETV με ρούτερ ZTE ZXDSL 931VII



oust_alex
02-01-13, 11:51
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ, χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι!

Μου αναβάθμισαν την γραμμή μου από ADSL2+ σε VDSL και μου έδωσαν το ρούτερ ZTE 931 VII. Το ρούτερ δουλεύει άψογα μέχρι τώρα δεν κάνει κανένα πρόβλημα με το ίντερνετ, έχω και ένα range extender της TP-LINK και όλα μέλι-γάλα. Ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα και πρίν είναι ότι με το OteTV που και που χαλάει η εικόνα και μου δείχνει κάτι πράσινες γραμμές ενώ ταυτόχρονα παγώνει και η εικόνα. Αυτο αλλάζει από κανάλι σε κανάλι δεν συμβαίνει σε όλα στον ίδιο βαθμό. Αυτό το πρόβλημα το είχα και πριν με το ADSL2+ με το ρούτερ Huawei HG530. Τηλεφώνησα στον ΟΤΕ και έγινε έλεγχος της γραμμής και μου είπαν ότι είναι εντάξει. Προχθές ήρθε κάποιος και μου έβαλε καινούργιο αποκωδικοποιητή Pirelli αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Εντελώς πληροφοριακά, έχω αλλάξει το splitter και έβαλα αυτό που ήταν στο κουτί του ΖΤΕ 931. Επίσης, το καλώδιο σύνδεσης Lan μεταξύ του ρούτερ και του αποκωδικοποιητή είναι 10 μέτρα εξ'αρχής.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Vtester
02-01-13, 14:24
μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς το range extender και με μικρότερο καλώδιο lan ;

oust_alex
03-01-13, 11:46
Καλημερα Vtester. Δοκιμασα και χωρις το range extender αλλα δεν αλλαξε κατι. Επειδη το ρουτερ και τα δυο τηλεφωνα με το πολυμηχανημα δεν ειναι συνδεδεμενα κατευθειαν πανω στην κεντρικη τηλεφωνικη πριζα του σπιτιου, σκεφτηκα το εξης: πηρα το ρουτερ και το συνδεσα κατευθειαν πανω στην κεντρικη πριζα και μετα εβαλα ενα αλλο καλωδιο LAN στον αποκωδικοποιητη. Οι παρεμβολες σταματησαν. Στη συνεχεια πηρα το ρουτερ και το εβαλα οπως πριν (στην προεκταση στο δωματιο μου δηλαδη) αυτη τη φορα χωρις να συνδεσω τα δυο τηλεφωνα ή το φαξ. Παλι δεν παρατηρησα παρεμβολες στο OteTV. Σημερα πηρα τη μια τηλεφωνικη συσκευη και την εβαλα κατευθειαν πανω στην κεντρικη πριζα μονη της, καθως επισης αλλαξα και ολα τα τηλεφωνικα καλωδια για να ειμαι σιγουρος οτι δεν προερχεται απο αυτο. Τωρα εχω την εξης απορια: Είναι δυνατον οι τηλεφωνικες συσκευες ή το πολυμηχανημα/φαξ να δημιουργουν το προβλημα στο OTETV?

pentium_vi
03-01-13, 13:19
Από αυτά που γράφεις είναι σαν να συνδέεις χωρίς φίλτρο το τηλέφωνο πάνω σε πρίζα του τηλεφωνικού σου δικτύου και είναι λογικό να σου βγάζει προβλήματα.

Vtester
03-01-13, 13:34
Σε κάθε συσκευή που βάζεις θα έχεις είτε adsl splitter(όχι απλό που βγάζει δύο υποδοχές), στην υποδοχή του τηλ είτε φίλτρο. Απορώ πως δεν σε ρώτησαν από την εξυπηρέτηση πελατών.

oust_alex
03-01-13, 15:17
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Φιλτρο υπαρχει αναμεσα στο duplex και στο splitter. Αλλα τωρα εβγαλα τη μια τηλ. συσκευη και μαζι εβγαλα το duplex και το φιλτρο. Το φιλτρο το εβαλα στην αλλη πριζα οπου εβαλα αυτη τη συσκευη μονη της. Οπως το λενε οι οδηγιες του ρουτερ το εχω κανει. Στο τηλεφωνο που ειναι πανω στο vdsl splitter χρειαζεται να εχω φιλτρο?

Τωρα που εχω αφαιρεσει τη μια συσκευη μαζι με το duplex θα σας κανω ενα Update σημερα το βραδι να σας πω εαν συνεχιζει να το κανει η τηλεοραση το προβλημα.

oust_alex
04-01-13, 17:30
Παιδες το προβλημα το εφτιαξα σημερα το πρωι. Ουτε οι τηλεφωνικες συσκευες ουτε το πολυμηχανημα φαξ, ουτε το splitter ειχε προβλημα. Οταν εβαλα το ρουτερ μονο του στην κεντρικη πριζα του σπιτιου στο σαλονι και το συνδεσα με το pirelli ολα ηταν ενταξει χωρις κανενα προβλημα. Οταν εκανα το ιδιο στην αποληξη της προεκτασης στο δωματιο (ενα μικρο κουτακι πολλων ετων σε στυλ πριζας, η δευτερη πριζα δηλαδη ειναι προεκταση της κεντρικης) το προβλημα επανερχοταν και το σημα στην τηλεοραση χαλαγε. Οποτε εβαλα μια καινουργια πριζα στο δωματιο και σημερα δεν το εχει κανει καθολου και με τα τηλεφωνα πανω στο splitter.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.