PDA

Επιστροφή στο Forum : ZTE ZXDSL 931VII



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

nikospapa
02-01-13, 17:31
Δεν περνει με τιποτα αναβάθμιση

AssVas
11-01-13, 19:38
δοκίμασες από άλλον Η/Υ ?

nikospapa
12-01-13, 09:14
δοκίμασες από άλλον Η/Υ ?τα κατάφερα με αρκετη προσπάθεια επρεπε να αφησω μονο το καλώδιο του ethernet αφου πρωτα κατεβασω to update και να το ξεκινήσω κάνοντάς ολα τα παραπάνω

paspro
12-01-13, 20:58
Απάτη είναι τελικά αυτή η συσκευή. Μόνο σαν μόντεμ κάνει δουλειά.

Sent from my iPad using Forum Runner

farcry
13-01-13, 07:23
Απάτη είναι τελικά αυτή η συσκευή. Μόνο σαν μόντεμ κάνει δουλειά.

Sent from my iPad using Forum Runner



γιατι καλε? :hmm:

ermis
08-02-13, 17:40
Εχει δοκιμάσει κανεις να συνδεθεί με Ν mode only στο Wifi? Δε μπορώ με τίποτα να συνδέσω συσκευές.

AssVas
12-02-13, 18:49
Εγώ έχω πειραματιστεί αρκετά και έχω παίξει και σε nmode only αν θυμάμαι καλά σε προσπάθεια να δω τί nmode έχει 150mbit , 300mbit or 300mbit+ .

zardoz
12-02-13, 18:55
Εχει δοκιμάσει κανεις να συνδεθεί με Ν mode only στο Wifi? Δε μπορώ με τίποτα να συνδέσω συσκευές.

α) Channel bandwidth: 20/40Μhz
b) Wireless mode: 802.11b+g+n
c) Κανάλι ΠΑΝΩ από 6 <----
d) και τέλος encryption είτε ΑΕS είτε ΤΚΙP (σε ένα από τα δύο θα σου
παίξει, πρέπει να τα δοκιμάσεις και τα δύο)

farcry
13-02-13, 00:42
α) Channel bandwidth: 20/40Μhz
b) Wireless mode: 802.11b+g+n
c) Κανάλι ΠΑΝΩ από 6 <----
d) και τέλος encryption είτε ΑΕS είτε ΤΚΙP (σε ένα από τα δύο θα σου
παίξει, πρέπει να τα δοκιμάσεις και τα δύο)



γιατι καναλι πανω απο 6? πρεπει να βαλει το inssider και να δει που παιζουν τα γειτονικα. δεν ειναι standard το καναλι

zardoz
13-02-13, 18:32
γιατι καναλι πανω απο 6? πρεπει να βαλει το inssider και να δει που παιζουν τα γειτονικα. δεν ειναι standard το καναλι

Ο προκάτοχος του 931, το το ZTE ZXV10 (που έχει πολύ μα ... πάρα πολύ παρεμφερές interface),
είχε (για αδιευκρίνιστους λόγους) αυτό το "κουσούρι" (εκτός αν το firmware W300V1.1.3i το
διόρθωσε). Δεν χάνει ο φίλος να δοκιμάσει οτιδήποτε - από τη στιγμή που δουλέψει :oneup:

farcry
14-02-13, 00:32
Ο προκάτοχος του 931, το το ZTE ZXV10 (που έχει πολύ μα ... πάρα πολύ παρεμφερές interface),
είχε (για αδιευκρίνιστους λόγους) αυτό το "κουσούρι" (εκτός αν το firmware W300V1.1.3i το
διόρθωσε). Δεν χάνει ο φίλος να δοκιμάσει οτιδήποτε - από τη στιγμή που δουλέψει :oneup:



εχω το ιδιο ρουτερ γιαυτο εγραψα οτι εγραψα ;)

ababapanos
15-02-13, 00:51
μπορει να μου πει κανεις τι παιζει με αυτο το μαραφετι που λεγετε , ZTE ZXDSL 931VII ????

Μεχρι πριν βαλω VDSL με το netgear που ειμουνα ολα λειτουργουσαν ρολοι, εχω εναν δορυφορικο δεκτη dreambox 500HD και ενω τα συνδεω κανονικα ο dreambox μου βγαζει σφαλμα στους name servers και δεν παιρνει ιντερνετ, και η τηλεωραση μου μια LG 5500 που ειχα κανει δυκτιο DLNA και επαιζε με το plex απο τον υπολογιστη, παλι δεν συνδεεται και μου βγαζει σφαλμα DNS η κατι τετοιο.

Να το πεταξω??? η μπορει να με βοηθησει καποιος?

wired
15-02-13, 11:46
Καλημέρα, και εγώ έχω θέματα με το συγκεκριμένο router.

Μήπως έχει κανείς κάποιο link ή υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος έναν οδηγό που να εξηγεί τις ρυθμίσεις του πέρα από το βασικό σετάρισμα;

Ευχαριστώ

ababapanos
15-02-13, 20:03
το θεμα σε εμενα ειναι οτι το εχω στο αυτοματο ( dhcp) και δεν περνει ιντερνετ το dreambox ουτε η TV . το εβγαλα το dhcp και εβαλα καρφοτα IP , πριν το netgear ειχε IP 192.168.0.1 , το ΖΤΕ που μου εδωσαν τωρα εχει 192.168.1.1 , οποτε και εγω του εδωσα μια τυχαια IP 192.168.1.12 και δεν γινεται τιποτα.... getaway εβαλα του ρουτερ 192.168.1.1 και μασκα 255.255.255.0 , Το firewall το απενεργοποιησα αλλα και παλι τιποτα.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει???

zardoz
15-02-13, 21:18
Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει???

Αν και δεν έχουμε αυτό το router (αλλά τον παλαιότερο), δες μήπως είσαι σε dual stack (δηλαδή ipv6/v4). Αν είσαι, γύρνα σε ipv4 και απενεργοποίησε το dhcpv6/radv εντελώς

Αφού το κάνεις αυτό, κλείσε ΟΛΕΣ τις συσκευές σου και άσε να πάρουν διεύθυνση από το dhcp (v4) ή κάρφωσε εσύ (πριν) και δοκίμασε...

ababapanos
15-02-13, 21:43
Αν και δεν έχουμε αυτό το router (αλλά τον παλαιότερο), δες μήπως είσαι σε dual stack (δηλαδή ipv6/v4). Αν είσαι, γύρνα σε ipv4 και απενεργοποίησε το dhcpv6/radv εντελώς

Αφού το κάνεις αυτό, κλείσε ΟΛΕΣ τις συσκευές σου και άσε να πάρουν διεύθυνση από το dhcp (v4) ή κάρφωσε εσύ (πριν) και δοκίμασε...

IP version: Ipv4 μου λεει οποτε μαλον δεν ειναι αυτο.... κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?

farcry
15-02-13, 22:46
εχεις βαλει το νεο firmware?

ababapanos
16-02-13, 00:28
ναι το εκανα και αυτο... πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Εχω και ενα switchaki αυτο λετε να μπορει να παιζει καποιο ρολο? γινεται στα switch να αλλαξει η IP? ειναι το level one FSW-0511

zardoz
16-02-13, 01:59
α) Για εξήγησε τί έχεις συνδέσει και πως... (cable, wifi, κλπ) λίγα λίγα μας τα λες :)

β) Γιατί δεν απλοποιείς την τοπολογία στου στο έπακρο (χωρίς switch, μια μια συσκευή κλπ)

γ) Αν ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι φοράει κοντινό firmware με το ZTE W300, σύνδεσε τις συσκευές σου
και μπες με telnet στο router (telnet 192.168.1.1) και δώσε την εντολή ip neigh
για να δεις τι συσκευές συνδέθηκαν



ZTE login: admin
Password:
# ip neigh
192.168.1.5 dev br0 lladdr 94:0c:6d:c0:a6:69 REACHABLE
192.168.1.100 dev br0 lladdr 00:17:31:c3:63:37 REACHABLE
#

farcry
16-02-13, 02:03
δυστυχως δεν εχω ουτε dreambox ουτε tv με wifi. σε pc laptop και κινητα δεν εχω κανενα προβλημα

AssVas
16-02-13, 02:05
Μήπως έχει συνδέσει στη θύρα WAN η STB ? δοκίμασε LAN 1-2-3

wired
16-02-13, 14:18
Σε ενα απο τα θεματα που ειχα με το ZTE:
οταν συνδεοταν ενα τηλ android μετα απο λιγο δεν ειχε internet και μλοκαρε ολο το συστημα δεν ειχα σε καμια συσκευη internet και επρεπε να κλεισω και να ξανανοιξω το wifi στις αλλες συσκευες για να ξανα παρουν internet (???!!!!???) οτι ναναι δηλαδη...

Τελος παντων το θεμα νομιζω οτι λυθηκε μετα απο 5-6 ωρες δοκιμων σε διαφορες ρυθμισεις στο ZTE αλλαζοντας το encryption σε TKΙP μονο!

ababapanos
17-02-13, 02:47
με το dreambox ολα οκ τελικα συνδεθηκε . με την τηλεοραση το προβλημα ακομα παραμενει. Ενω εφτιαξα τις ρυθμισεις και συνδεθηκε στο δυκτιο και στο ιντερνετ , παρολα αυτα δεν μπορει να συνδεθει με το PLEX και να δει το PC. Αυτο εγινε με την αλλαγη του ρουτερ, Μηπως πρεπει να κανω καμια νεα ρυθμιση μεσα απο το PLEX? αλλα τι?

krunar
24-02-13, 23:27
το dual stack πως το βλέπεις/κλεινεις?

dlog1968
28-03-13, 14:05
Καλημερα σε ολους, μηπως ξερει καποιος πως μπορω να χρησιμοποιησω ( ρυθμισεις ) για να συνδεσω external hard disk στην USB θυρα του ZXDSL 931 VII ? απλα συνδεοντας το δεν κανει κιχ.. πως μπορω να το δω στο δικτυο ?

kalwdio
30-03-13, 20:56
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλον αλλα εμένα το εν λόγω ρούτερ πέθανε...δηλαδή στο power ανάβει κόκκινο led και δεν ανοίγει..αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να μπουτάρει θα του ήμουν υπόχρεος ;)

dlog1968
30-03-13, 20:59
πιστευω δοκιμασες το reset button.....αλλιως παρε ote

kalwdio
30-03-13, 21:05
πιστευω δοκιμασες το reset button.....αλλιως παρε ote

Ναι το δοκίμασα και δεν νιώθει, πήρα τον οτέ και μου είπε οτι τεχνικός θα μου φέρει άλλο, αλλά μέχρι την δευτέρα αν υπήρχε τίποτα να το δοκίμαζα....

dlog1968
30-03-13, 21:11
Ναι το δοκίμασα και δεν νιώθει, πήρα τον οτέ και μου είπε οτι τεχνικός θα μου φέρει άλλο, αλλά μέχρι την δευτέρα αν υπήρχε τίποτα να το δοκίμαζα....
τοτε θα κανεις υπομονη μαλλον..... εκτος αν ξερει αλλος τιποτα πιο "δραστικο".....

Dionissos
03-04-13, 22:57
Ανθρακας ο θυσαυρός και αυτό το router το zte που δίνει ο ote μπορώ να πω μετά από διήμερη οδύσσεια που πέρασα ότι είναι μεγάλη μούφα... Και εξηγώ....
Αρχικά ήρθε το router μετά από μια βδομάδα ενεργοποίηση της σύνδεσης και με χαρά πήγα να κάνω την εγκατάσταση. Εβάλα το cdακι έκανα τις ρυθμίσεις πάω να δω την ταχύτητα και βλέπω ακριβώς την ίδια αυτή που είχα πριν δλδ 9 downlad και 1 upload
Παίρνω τον ote κάνουν κάτι ρυθμίσεις και μετά βλέπω 17 download με 2 upload. Τους ρωτάω γιατί δεν έχω παραπάνω και μου είπαν ότι στην περιοχή μου μέχρι τόσο μπορεί να δώσει.. Λέω δεν γμτ αφού έτσι και αλλιώς και φτηνότερα μου ήρθε η σύνδεση και διπλασίασα και την ταχύτητα. Ετσι και αλλιώς η περιοχή που μένω ξέρω πόσο παραμελημένη γενικά είναι σε υποδομές και ας είμαστε 30 χλμ από το κέντρο της Αθήνας.
Περνάω τώρα στο router και στην οδύσσεια που πέρασα μαζί του. Αρχικά είχα την φιλοδοξία να το βάλω σε bridge mode (τρομάρα μου) με ένα vigor draytek ώστε να είναι bridge το zte και να περνάει όλη την διαχείριση στο vigor.
Αμ δε. Αν και τα κατάφερα κάπως όμως με γενικά προβλήματα η σε wifi σύνδεση με αργή η κομμένα πράγματα από τις συνδέσεις αλλά το ποιο παράξενο ήταν ότι όποια συσκευή και να έβαζα πάνω στο router ήθελε authentication για να συνδεθεί στο internet δλδ να φτιάξω νέα σύνδεση και να κάνω κλήση με τα στοιχεία του dsl λογαριασμού μου για να συνδεθεί από το pc!
Αρχικά νόμιζα ότι τα προβλήματα ήταν από το bridge και έφαγα τζάμπα χρόνο ψάχνοντας λύση για δύο μέρες μέχρι που μου ήρθε η φώτιση να βγάλω το bridge και να δοκιμάσω μόνο του το zte.
Και εκεί το ίδιο πρόβλημα. Οποια συσκευή και να έβαζα μεσω ethernet πάνω στο router αυτό για να δώσει internet ήθελε pass authentication αλλιώς δεν έβλεπες internet με τπτ. τι reset τις έκανα, τι απενεργοποίηση firewall τπτ αυτό εκεί είχε μουλαρώσει...
Εψαξα να βρω κανα firmware και έφαγα και άλλη κρυάδα. Αυτές οι συσκευές είναι custom φτιαγμένες για τους provider με πετσοκομμένες τις δυνατότητες τους και με κλειδωμένα firmware που δεν παίρνουν και πολλές αλλαγές.
Τα μισά από αυτά που έχει δεν δουλεύουν κάν ούτε τα ftp ούτε όλες αυτές οι ρυθμίσεις που τις βλέπεις και νομίζεις ότι έχει γμ τις συσκευές.. :P
το μόνο που βρήκα ήταν αυτός εδώ ο τύπος που έκανε bypass με κολητήρι και openbox αλλά ποιος έχει την όρεξη να μπει σε αυτή την διαδικασία?




http://amazingdiy.wordpress.com/2011/06/06/zxdsl-931wii-hacking/#more-3201




μεγάλο fail από τον οτε αλλά εδώ που τα λέμε δεν περιμένα και τπτ καλύτερο. Πλέον αποφάσισα να μείνω χωρίς vdsl μέχρι να μαζέψω κανα φράγκο και μπορέσω να πάρω κανα router πραγματικό όπως το vigor 2750 γιατί στο σπίτι θέλω διαχειριστή σύνδεσης και όχι κουτιά της πλάκας.

farcry
04-04-13, 02:50
http://amazingdiy.wordpress.com/2011/06/06/zxdsl-931wii-hacking/#more-3201



βασικα αυτο ειναι για το WII οχι για το VII :p

Dionissos
04-04-13, 20:13
Οχι ήθελα να δείξω ότι είναι τόσο κλειδωμένο σαν router που δεν μπορεις κάνεις καμία παρέμβαση πάνω εκτός αν πάρεις κολητίρι στα χερια...

- - - Updated - - -

Τελικά μετα από ψάξιμο βρήκα ότι το vigor 2710n απλά δεν γίνετε να μπεί σε bridge γιατί απλά δεν έχει wan θύρα. Το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να το μετατρέψω σε switcher που οντος και έγινε.
Αυτό που με μπέρδευε ήταν ότι τα μηχανήματα στο lan δεν μπορούσαν να δουν internet και έπρεπε να βάζω manual τα στοιχεία. Τελικά αυτό ήταν bug του zte και είχε στην κυριολεξία κλειδώσει σε bridge mode και δεν έφευγε από αυτή την κατάσταση ότι και να έκανα. Τελικά το διόρθωσα διαγράφοντας τα παλιά profil και φτιάχντονας καινούργιο και το ξεπέρασα το bug.
Τελικά πλέον switcher το draytek και μάζεμα χρημάτων από εδώ και πέρα για να πάρω κανα vdsl drayte

ababapanos
27-04-13, 00:38
Για δειτε λιγο και πειτε μου...

Ειναι ενταξει η γραμμη μου? το προβλημα ειναι οτι τα βιντεο απο youtube σχεδον δεν παιζουν, ολο κωλανε, οταν κανω ρεσταρτ το ρουτερ παιζουν κανονικα, και μετα απο λιγη ωρα παλι τα ιδια.

Τι μπορει να φταει? Να δηλωσω βλαβη?

Link Status Connected
Modulation Type VDSL2
Actual Rate (Up/Down) 2495/29769 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 4218/30296 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.3/9.3 dB
Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB
Output Power (Up/Down) 5.3/14.5 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 1/151
Interleave Delay (Up/Down) 0/10 ms
INP (Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors (Up/Down) 0/0
FEC Errors (Up/Down) 0/211
HEC Errors (Up/Down) 0/0

mpetou
28-04-13, 09:07
Εγω web server στο lan εχω κανει port forward την 80 port αλλα οταν δινω την wan ip μου στο browser απο αλλο υπολογιστη του lan βλεπω τη σελιδα του zte
και οχι τον web server. Εξω απο το lan μου φαινετε οκ ο web server.
Πως θα το φτιαξω αυτο ?

marcus1
30-04-13, 04:39
Και σ'εμενα τα έφτυσε, με τον ίδιο ακριβως τροπο. Λειτουργησε 3 μηνες. Παλι μπακατελες σαν τα πάλαι ποτέ νετμοντ, που καιγοταν σαν τα κουτσουρα μας φορτωσε ο ΟΤΕ;
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλον αλλα εμένα το εν λόγω ρούτερ πέθανε...δηλαδή στο power ανάβει κόκκινο led και δεν ανοίγει..αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να μπουτάρει θα του ήμουν υπόχρεος ;)

Koeman
07-05-13, 19:03
Για δειτε λιγο και πειτε μου...

Ειναι ενταξει η γραμμη μου? το προβλημα ειναι οτι τα βιντεο απο youtube σχεδον δεν παιζουν, ολο κωλανε, οταν κανω ρεσταρτ το ρουτερ παιζουν κανονικα, και μετα απο λιγη ωρα παλι τα ιδια.

Τι μπορει να φταει? Να δηλωσω βλαβη?

Link Status Connected
Modulation Type VDSL2
Actual Rate (Up/Down) 2495/29769 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 4218/30296 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.3/9.3 dB
Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB
Output Power (Up/Down) 5.3/14.5 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 1/151
Interleave Delay (Up/Down) 0/10 ms
INP (Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors (Up/Down) 0/0
FEC Errors (Up/Down) 0/211
HEC Errors (Up/Down) 0/0

Δοκίμασε να βάλεις καρφωτά τα dns της google: 8.8.8.8 - 8.8.4.4

vaskand
03-07-13, 12:19
Καλησπερα παιδια. Χρησιμοποιω και γω το συγκεκριμενο ρουτερ μετα την αναβαθμιση σε VDSL και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει, να με ενημερωσει για το πως μπορω να αλλαξω το DNS του ρουτερ ωστε να χρησιμοποιοησω το OpenDns (ιντερνετικο φιλτρο ιστοσελιδων που βασιζεται στην αλλαγη των αριθμων του DNS).

AssVas
03-07-13, 15:20
Δοκίμασε από το Path : Network-LAN-DHCP Server
DNS Server1 IP Address
DNS Server2 IP Address

Erwdios
07-07-13, 01:46
Έχω εδώ και μία βδομάδα κι εγώ το συγκεκριμένο router το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα τόσο στο PC, όσο και στα κινητά μου, αλλά σήμερα που προσπάθησα να συνδέσω το netbook μου (Asus eee 1000) βρίσκει το δίκτυο, δέχεται τον κωδικό και μετά, αφού κάνει κανένα δίλεπτο ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου, δεν συνδέεται. Καμία ιδεά?

AssVas
07-07-13, 12:31
Ti Windows έχει 8 ?

Κάνε ένα Reboot Asus και Router, δοκίμασε ξανά . Αν παραμείνει το πρόβλημα βάλε στατικές στο Asus και ψάξε για νεότερους drivers της Wifi κάρτας που φορά.

incisiv
07-07-13, 15:42
Βαλε το ρουτερ να εκπεμπει ασυρματα στο 9 καναλι και το προβλημα θα λυθει.

Erwdios
07-07-13, 21:10
Βαλε το ρουτερ να εκπεμπει ασυρματα στο 9 καναλι και το προβλημα θα λυθει.

Δεν λύθηκε, δυστυχώς.


Ti Windows έχει 8 ?

Κάνε ένα Reboot Asus και Router, δοκίμασε ξανά . Αν παραμείνει το πρόβλημα βάλε στατικές στο Asus και ψάξε για νεότερους drivers της Wifi κάρτας που φορά.

Έχω Windows XP. Έκανα reboot Asus και router, τζίφος. Έκανα αναβάθμιση της κάρτας δικτύου, τπτ. Το κουλό είναι ότι και σε σύνδεση με LAN, μου έβγαλε περιορισμένη συνδεσιμότητα...

Έβαλα καρφωτά IP την 192.168.1.1 και mask 255.255.255.0 και πάλι τίποτα... Συνδέθηκε μεν με το router, αλλά δεν φορτώνει ιστοσελίδες...

Δοκίμασα και την DNS της Google που δόθηκε πιο πάνω, άκυρο κι εκεί... Απελπισία.

rexdimos
07-07-13, 22:45
<<Βαλε το ρουτερ να εκπεμπει ασυρματα στο 9 καναλι και το προβλημα θα λυθει.>> γιατι ειδικα σε αυτο το καναλι?ισχιει και για αλλα ρουτερ γιατι εχω και εγω ενα μικρο θεμα με το ασυρματο του netgear μου

michpan
08-07-13, 01:46
Το ποιο κανάλι θα επιλέξεις έχει να κάνει με το τι κανάλι έχουν επιλέξει όσοι έχουν δίκτυα wifi τριγύρω. Κατέβασε το inssider και δες. Πρέπει να επιλέξεις κάποιο που δεν έχει πολλές παρεμβολές. Η λύση "κανάλι 9" δεν έχει κανένα νόημα.


Έβαλα καρφωτά IP την 192.168.1.1 και mask 255.255.255.0 και πάλι τίποτα... Συνδέθηκε μεν με το router, αλλά δεν φορτώνει ιστοσελίδες...
Λάθος ρυθμίσεις έχεις βάλει. 192.168.1.1 είναι η διεύθυνση του router. Στο laptop βάλε μία άλλη, π.χ. 192.168.1.10 και βάλε σαν gateway και DNS το 192.168.1.1. Αποθήκευσέ τα και κάνε reboot το laptop. Λογικά θα δουλέψει.


Μιχάλης

incisiv
08-07-13, 12:22
<<Βαλε το ρουτερ να εκπεμπει ασυρματα στο 9 καναλι και το προβλημα θα λυθει.>> γιατι ειδικα σε αυτο το καναλι?ισχιει και για αλλα ρουτερ γιατι εχω και εγω ενα μικρο θεμα με το ασυρματο του netgear μου

Στο γραφειο εχω το ΖΤΕ 931VII και ενα NetGear 3800dgnd(το οποιο πουλαω για οποιον ενδιαφερεται).Και στα δυο οταν εβαλα 9 το καναλι εκπομπης ολες οι ασυρματες συσκευες κλειδωσαν χωρις προβλημα.Εχω win XP.

AssVas
08-07-13, 15:52
Καλημερα σε ολους, μηπως ξερει καποιος πως μπορω να χρησιμοποιησω ( ρυθμισεις ) για να συνδεσω external hard disk στην USB θυρα του ZXDSL 931 VII ? απλα συνδεοντας το δεν κανει κιχ.. πως μπορω να το δω στο δικτυο ?

https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/vdsl/-/support/article/870213


Erwdios , τι Service Pack ? Όταν δεν σου ανοίγει σελίδες και έχεις βάλει στατικές WAN IP , στην σελίδα του Router μπαίνεις ;
Αν έκανες λάθος με τις IP τότε αυτό που σου είπε ο Μιχάλης κάνε και λογικά θα παίξεις.

Όποιος έχει android μπορεί να κατεβάσει το WiFi Analyzer .

Erwdios
10-07-13, 01:41
https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/vdsl/-/support/article/870213


Erwdios , τι Service Pack ? Όταν δεν σου ανοίγει σελίδες και έχεις βάλει στατικές WAN IP , στην σελίδα του Router μπαίνεις ;
Αν έκανες λάθος με τις IP τότε αυτό που σου είπε ο Μιχάλης κάνε και λογικά θα παίξεις.


Έβαλα τις IP όπως είπε ο Μιχάλης. Τζίφος. Ούτε στο router μπορώ να μπω. Service Pack 3 έχω.

AssVas
10-07-13, 20:52
Από όσο Googlara αρκετοί έχουν θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο της Asus και γενικότερα το WiFi Connectivity του.

Δοκίμασες τους τελευταίους οδηγούς όπως σου αναφέραμε ;

Από περιέργεια δοκίμασε να μετακινήσεις το Router σε άλλο σημείο του σπιτιού , αντιδιαμετρικά , και το Asus και να δεις αν μπορείς να συνδεθείς από εκεί με αυτόματες ρυθμίσεις.

Όσον αφορά τα κανάλια , έχεις δοκιμάσει ένα ένα όλα τα κανάλια που έχει και το πρόβλημα παραμένει ;

Προφέσσορας_Χάος
11-07-13, 00:20
το Uptime σε αυτό το ρουτερ που φαίνεται;

Erwdios
11-07-13, 01:28
Από όσο Googlara αρκετοί έχουν θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο της Asus και γενικότερα το WiFi Connectivity του.

Δοκίμασες τους τελευταίους οδηγούς όπως σου αναφέραμε ;

Από περιέργεια δοκίμασε να μετακινήσεις το Router σε άλλο σημείο του σπιτιού , αντιδιαμετρικά , και το Asus και να δεις αν μπορείς να συνδεθείς από εκεί με αυτόματες ρυθμίσεις.

Όσον αφορά τα κανάλια , έχεις δοκιμάσει ένα ένα όλα τα κανάλια που έχει και το πρόβλημα παραμένει ;

Ναι, αναβάθμισα την κάρτα δικτύου και δεν είχε αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω τώρα τα κανάλια ένα, ένα και θα ενημερώσω.

Από την άλλη όμως πόσο κουλό είναι να μη συνδέεται ούτε με ethernet? Δείχνει ότι υπάρχει θέμα με το router και όχι απλά με το Wi fi του.

Εφεδρικό DNS τι να βάλω? Το είχα αφήσει κενό, μήπως φταίει αυτό?

@ ADSLgr.com All rights reserved.