PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή γραμμής



alekow
03-01-13, 20:08
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Θα μπω κατευθείαν στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

Είμαι από τα τέλη Σεπτέμβρη του 2012 κάτοχος double-play (Μ), χωρίς ιδιαίτερα προβληματα.
Στο τέλος του Γενάρη σκοπεύω να μετακομίσω σε άλλη πόλη, σε σπίτι όπου ήδη υπάρχει σταθερό τηλέφωνο wind (το οποίο σχεδιάζω να αναβαθμίσω σε double-play), οπότε αυτό που θέλω είναι η πλήρης κατάργηση της γραμμής που έχω τώρα.

Πήρα λοιπόν τις πληροφορίες της wind, για να επιβεβαιώσω αυτό που ηξερα για ρήτρα παραβίασης συμβολαίου (70 ή 80 ευρώ).

Σοκαρίστηκα λοιπόν όταν μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω το (εξωφρενικό) ποσό των 160 ευρώ για να διακόψω οριστικά και δια παντός την γραμμή.
Και μάλιστα η γραμμή δεν μπορεί να διακοπεί πριν περάσουν 30 μέρες από την αίτηση. Όταν δηλαδή θα έχω μετακομίσει η γραμμή δεν θα έχει καταργηθεί, με όλους τους πιθανούς κινδύνους που συνεπάγεται αυτό!


Θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα κάθε πληροφορία, γνώμη, ιδέα γύρω από τα δύο αυτά προβλήματα (κυρίως για το χρηματικό!)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Sovjohn
04-01-13, 04:04
Το συμβόλαιο της Wind αναφέρει ρητά ότι η ρήτρα που χρεώνουν είναι μεγαλύτερη των 70 ή 90 € που αναφέρεις. Η απάντηση που σου έδωσαν είναι σωστή. Το αν θεωρείς το ποσό υπέρογκο ή όχι είναι άλλη ιστορία, αλλά αυτό που έχεις υπογράψει το ανέφερε σίγουρα.

Η δε διακοπή σου γίνεται με δική σου υπαιτιότητα (δεν έκαναν "κάτι λάθος" εκείνοι) οπότε δεν βλέπω τρόπο να "δικαιωθείς".

Κάτι που μπορείς να κάνεις όμως (θα έχει μικρότερη χρέωση από τα 160 €) είναι το εξής:

Να ζητήσεις μετεγκατάσταση λόγω μετακόμισης της υπάρχουσας γραμμής σε νέα διεύθυνση, στη νέα πόλη, με το πακέτο που ήδη έχεις. Θα πληρώσεις για την μετακόμιση βέβαια, αλλά όχι 160 €. Εφόσον είναι σε νέα πόλη, θα προκύψει το θέμα του "ποιον αριθμό θα έχεις", αφού δεν μεταφέρονται οι αριθμοί μεταξύ των πόλεων (εκτός αν είναι στον ίδιο νομό οπότε είσαι ΟΚ). Εκεί, με αρκετή καλή θέληση, μπορείς να συζητήσεις ο νέος σου αριθμός να είναι το σταθερό τηλέφωνο που ήδη λειτουργεί εκεί, αντί να είναι εντελώς νέος.

Και διακόπτεις την σύνδεση τηλεφώνου από το νέο σπίτι. Αν έχει συμπληρώσει 12μηνο, θα την διακόψεις δωρεάν. Αυτή είναι και η μόνη λύση η οποία επιτρέπει να μην θεωρήσει η Wind ως πρόωρη διακοπή την μετακόμιση, και παράλληλα να εξυπηρετηθείς με μικρότερο ποσό των 160 €.

Ταλαιπωρία, θα σκεφτείς τώρα. Ναι, αλλά προσέχουμε την υπογραφή μας στα μικρά γράμματα... :closed:

alekow
04-01-13, 09:45
Τελικά θα το λύσω το θέμα δίνοντας τη γραμμή σε συγγενή μου στη νέα πόλη (σε άλλο Νομό). Πληροφοριακά, θα κοστίσει 72 ευρώ (με το ΦΠΑ).
Ναι, αλλά προσέχουμε την υπογραφή μας στα μικρά γράμματα... :closed: Ακόμα και να ξέρεις τι θα σου συμβεί μετά από 5 μήνες, δεν μπορείς να διαπραγματευθείς τίποτα. Υπογράφεις ό,τι σου φέρουν, για να έχεις τηλέφωνο. Το Δίκαιο του ισχυροτέρου... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

@ ADSLgr.com All rights reserved.