PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το PLEXTOR PX-708A



SarahKane
10-06-04, 20:08
Το συγκεκριμένο αντιγραφικό (PLEXTOR PX-708A)το έχω αρκετούς μήνες. Συνήθως για να κάνω κοπι απ τον σκληρό ένα δισκάκι dvd-r 4X έκανα 40 λεπτά. Με τα dvd+r TDK έκανα 25 λεπτά περίπου. Είχα αρκετό καιρό να γράψω dvd και μου είχαν ξεμείνει κάτι δισκάκια ξέμπαρκα (verbatin -r 8X, tdk +r 8x και 2-3 άλλα από άλλες μάρκες) και είπα να κρατήσω ένα backup. Είτε γράφει 4Χ είτε 8Χ κάνει 55-60 λεπτά!!! με όλα τα δισκάκια. Σήμερα πήρα τα philips +r 8X και έκανε τον ίδιο χρόνο! Απογοήτευση!!!

Τι κάνω σ΄ αυτή την περίπτωση;

Να πω ακόμα ότι το μηχάνημα μου είναι Intel P4 2.4 με μνήμη 512 DDR και γράφω από ένα δίσκο που είναι της WD 250 8mb cache 7.200 serial ata (χωρισμένος σε 2 partition) και το πρόγραμμα εγγραφής είναι το Νero 6.3.0.2

WAntilles
10-06-04, 21:05
1. Τελευταίο firmware -> 1.07
2. Τελευταίο Nero -> 6.3.1.15

και το κυριότερο:

3. Ποιοτικά δισκάκια. Να προτιμάς σαφώς τα Taido Yuder ή Plextor (τα ίδια είναι) +R 4x ή 8x (καί τα 4x γράφονται κανονικότατα σε 8x).

4. DMA if available στον Device Manager ΠΑΝΤΟΥ

Το Plextor θα πρέπει να πιάσει -> Ultra DMA Mode 2.

Ο δίσκος σου είναι ίσως ο ταχύτερος της αγοράς.

SarahKane
10-06-04, 21:11
1. Τελευταίο firmware -> 1.07


τι είναι τούτο; :roll:

για το τελευταίο nero θα το ψάξω
αλλά γιατί έχω την εντύπωση πως είναι πιο σύνθετο το πρόβλημα; μάλλον η λύση του...

πριν έγραφε κανονικά ή μάλλον σε λιγότερο χρόνο τα ίδια ή χαμηλότερης ταχύτητας δισκάκια

sevastos100
10-06-04, 22:05
:arrow: www.plextor.be (θα το δείς στην πρώτη σελίδα). :lol:

Madness
11-06-04, 00:58
Σε εμένα το ίδιο DVD γραφει +R σε 4χ σε 13 λεπτά και σε 8χ σε 7.45 λεπτά . Μάλλον έχεις απενεργοποιημένο το DMA ή τα Windows το χάσανε και βλέπουν την συσκευή ως PIO και οχι ως UDMA Mode 2.........Κοινώς πρέπει να μπαίνει Burnproof Συνέχεια εκτός και αν είναι τόσο αργός ο δίσκος σου....

Αυτό που έχεις να κάνεις αν έχει χάσει το DMA είναι να κάνεις Uninstall ton IDE Controller και να κάνεις restart για να τον ξαναβρεί . Αν συνεχίσει να το βλέπει PIO τότε ξεσύνδεσε εντελώς το DVDR και bootare χχωρίς την συσκευή πάνω , Έπειτα ξανασύνδεσε την.

Σου γράφει τρομερά αργά πράγμα που δεν δικαιολογείται εκτός και αν έχουν γίνει τα παραπάνω.
Όσο για το Firmware καλό ειναι να το κάνεις update.


Για να δεις αν είναι σε PIO πήγαινε start->settings->control panel->system->hardware->device manager ->IDE controllers δες σε ποιό είναι συνδεδεμένο το DVDR και πάτα properties να δείς τι είναι και έπειτα ακολουθείς τα παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα

HellV1L
11-06-04, 09:53
μπορεις να κανεις και ενα cleaning sto drive...

SarahKane
11-06-04, 15:59
Το τελευταίο firmware 1.07 μείωσε το χρόνο εγγραφής από τα 55-60 λεπτά στα 12!
:D
Το nero το καινούριο δεν το βρήκα ακόμη
αλλά εντάξει ευχαριστημένη είμαι :mrgreen:

ευχαριστώ πάρα πολύ όλους όσους απάντησαν

Ducklord
11-06-04, 16:28
Πάντως, γενικός κανόνας ΕΙΔΙΚΑ για τις συσκευές εγγραφής:
Πρωτού περνάς νέο firmware, έλεγχε τι είπαν και άλλοι χρήστες για αυτό. Πολλές φορές μια εταιρία ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ αντί να βελτιώνει τη συσκευή της με ένα firmware επειδή αυτό της ζητούν άλλες εταιρίες. Έχει γίνει και στο παρελθόν, και μάλιστα απο την ίδια την Plextor με ένα firmware για το 16άρι, τότε, CD εγγραφής της.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

androu
21-09-04, 16:40
ΧΜ.. Σήμερα μου συμβαίνει κάτι περίεργο.. το 708 μου δεν διαβάζει ούτε άγραφα cd/dvd Ούτε και γραμμένα.. Αναβοσβήνει ανα διαστήματα το κόκκινο φωτάκι.. Τι να κάνω?
Αν κάνω Klik απάνω στο εικονίδιο γράφει

The operation could not be performed because of an i/o error

Ξέρει κάνείς τι να κάνω.. ??? Βοηθήστε.. :cry:

asikamin
21-09-04, 16:58
Εχω κι εγώ τα ίδια προβλήματα,με τα παραπάνω,συν το ότι αρνείτε να δουλέψει το dma.Το χάνει και αναγκάζομαι να διαγράψω τον controller για να επανέλθει σε
udma mode 2.
Συμπέρασμα:
-Κάτι τρέχει με το drive;
-Μήπως τα Plextools;
-Ή μήπως το intel application accelerator;

Mάλλον θα πάρω ένα nec με 60Ε,και dual layer και χωρίς τα περίεργα της plextor.
Plextor & Creative suck. :evil:

XTCgr
21-09-04, 17:51
Πρωτού περνάς νέο firmware, έλεγχε τι είπαν και άλλοι χρήστες για αυτό



:wink: 2 Thumbs up!

androu
21-09-04, 18:42
Το firmware update το έκανα μετά που μου έκανε το πρόβλημα (μήπως και φτιάξει..) άλλά τα ίδια..>!

wintech2003
21-09-04, 19:08
Βγηκε 1.08.... :)

http://www.plextor.be/technicalservices/downloads/firmw_708A.asp?choice=DVD-Recorders


PX-708A/UF V1.08

Improvements:
Read support for DVD+R DL media.

androu
21-09-04, 19:15
Τώρα το δοκίμασα και σε άλλο PC αλλά τα ίδια :cry: πάω για rma (ελπίζω να μην κάνει πάνω απο 5 μέρες )

Ducklord
22-09-04, 02:04
Androu: Sorry mate... "Shit happens"... :-(

Asikamin, πρώτα διαβάζουμε / μαθαίνουμε, μετά κατακρίνουμε. Εγώ σου λέω πως "Plextor Rulez". Σου λέω, επίσης, πως με το Nec τα ίδια θα έχεις. Και με τα LiteOn... Και με οτιδήποτε...

Στα Windows 2000 / XP η MS έκανε μια βλακεία και, για να μην το πολυαναλύω, οι συσκευές ανάγνωσης οπτικών δίσκων "πέφτουν" σε PIO mode με μοναδική λύση αυτό που είπες πως κάνεις. Ό,τι συσκευή και να βάλεις, δεν φταίει αυτή, φταίει το λειτουργικό. Η MS έχει έτοιμο patch που έλεγε πως θα περιέχεται στο SP1 μα τελικά μάλλον υπάρχει στο SP2 (δεν ξέρω, δεν το έχω βάλει) που θα διόρθωνε το πρόβλημα. Αν δεν περιέχεται και σε αυτό, το διέθετε κατόπιν επικοινωνίας μαζί της - αρκεί να έχεις το λειτουργικό original.

Για του λόγου το αληθές, κάνε και μια αναζήτηση για "PIO mode" στο www.cdfreaks.com.


Κατά τα άλλα, Plextor sucks.
"Yeah, right"...


Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
22-09-04, 16:52
-Ή μήπως το intel application accelerator;

Mάλλον θα πάρω ένα nec με 60Ε,και dual layer και χωρίς τα περίεργα της plextor.
Plextor & Creative suck. :evil:

Η Plextor είναι μια χαρά.

Αν τώρα η Intel δεν μπορεί να φτιάξει σωστούς drivers για τα chipsets της...

Αλήθεια, ποιό chipset έχεις;

Μήπως ένα από τα απαράδεκτα 810, 810x, 815, 840, 850;

ikyriakidis
11-11-04, 00:46
Ρε παιδία έχει βρεί κανείς σπασμένο κανα FirmWare που να το κάνει να γράφει και σε Dual layer?

@ ADSLgr.com All rights reserved.