PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τη γραμμή μου....



vasdim
09-01-13, 11:13
Καλησπέρα,

Μετα απο 3χρονια Netone και άλλο 1 cyta και κανένα πρόβλημα έκανα το .....μεγάλο βήμα και πήγα Forthnet. Με την χριστουγεννιάτικη προσφορά πείστηκα:oops:.

Το αποτέλεσμα είναι να ενεργοποιηθώ στης 18/12/12 και να έχω τηλέφωνο και γρήγορο internet μέχρι τις 30/12. Απο τότε μέχρι τώρα δεν έχω σταθερό :(
και έχω πολλούς αποσυγχρονισμους με χάλια ταχύτητα.

Μου είπαν ότι είναι βραχυκυκλωμένη η γραμμή μου. Μετά απο επίσκεψη τεχνικού της Forthnet κατάληξε οτι είναι καλωδιακή βλάβη και δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ... Και εδω και μια εβδομαδα (4 εργασιμες) περιμένω τον ΟΤΕ.... ακόμα δεν σχολιάζω την εξυπηρέτηση της Forthnet... έχω ακόμα λίγη υπομονή.

Έχει κανείς ανάλογη πρόσφατη εμπειρία για το πόσο καιρό θα πάρει να λυθεί η βλάβη και πως να πιέσω τα πράγματα? Είμαι στο α/κ καλαμακίου.

- - - Updated - - -

Απο εχθές το βράδυ δεν έω ούτε internet.... δεν συγχρονίζει με τίποτα!!!!:(

tonypapa67
11-01-13, 20:25
Εχω και εγω προβλημα με την forthnet και μενω Καλαμακι.....Χρησιμοποιουσα για ρουτερ το D-Link DSL-2740B και μου εκανε συνεχεια αποσυνδεσεις. Απο χθες εβαλα το ρουτερ της Forthnet και ολα ενταξει μεχρι στιγμης... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δεχεται αλλο ρουτερ...
Πριν την forthnet ειχα ΟΤΕ και ολα μια χαρα ηταν..... Παρασυρθηκα απο την χριστουγεννιατικα προσφορα....

ohimso
19-01-13, 22:09
Ωχ... κι εμένα ακριβώς το ίδιο! Γράψε εδώ, αν μπορείς, σε πόσες μέρες θα περάσει / πέρασε ο τεχνικός του ΟΤΕ...

vaggelakhs
20-01-13, 02:28
Και εγώ μια από τα ίδια από την Τετάρτη το βράδυ έχω δηλώσει βλάβη και μου είπαν ότι θα κάνει τρεις εργάσιμες για να το φτιάξουν(αφορά καλωδιακή βλάβη από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι μου).δηλαδή μάξιμουμ Δευτέρα θα έχει έρθει ο ΟΤΕ,μάλιστα μου έστειλαν κ μήνυμα ότι βρίσκονται σε συνεργασία με τον ΟΤΕ για την επιδιόρθωση της βλάβης και να έχω εξασφαλίσει πρόσβαση στον κατανεμητή μου , με λίγα λόγια να κάτσω σπίτι κ να τους περιμένω αλλά το πότε και Αν έρθουν δεν μου το είπε κανείς..απλά μου στείλανε το "Μέχρι να αποκατασταθεί".

ohimso
20-01-13, 18:08
Κι εμένα μου έστειλαν μήνυμα να κάτσω και να περιμένω... να εξασφαλίσω πρόσβαση στην κατανεμητή κλπ κλπ... Ο κατανεμητής είναι απ' έξω, εγώ τί πρέπει να κάνω; :)

leprouss
20-01-13, 23:17
118611
ξαφνικά σήμερα.
από κει που συνήθως είμαι στα 12ms σε όλα τα hops.
καμία ιδέα;
πήρα τηλ. και δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα..

nikar
21-01-13, 00:20
Εγω περιμενω τον τεχνικο του ΟΤΕ 20 μέρες !!!!

ohimso
21-01-13, 00:36
Oh my GOD σοβαρά μιλάς;;; Και δεν τους ξανακάλεσες να δείς τί γίνεται;!;

vaggelakhs
21-01-13, 02:53
Εγω περιμενω τον τεχνικο του ΟΤΕ 20 μέρες !!!!


Ωχ μην μας λες τέτοια..το κακό είναι ότι επειδή έβαλα την Χριστούγενιατικη προσφορά δεν μπορούν να σταματήσουν την χρέωση γιατί ουσιαστικά είναι δώρο η τηλεφωνία κ το ίντερνετ επειδή ήταν προσφορά της nova.Οπότε με βλέπω να παίρνω και τις 4 εβδομάδες άδεια πού δικαιούμαι για να τους περιμένω.

Ήμαρτον τι στεγνό εκβιασμό κάνει αυτός ο ΟΤΕ.

adabter
21-01-13, 11:10
Ήμαρτον τι στεγνό εκβιασμό κάνει αυτός ο ΟΤΕ.

περισσότερο τεχνική είναι μπας και νευριάσεις με τον άλλο πάροχο και πας στον οτε.
υπομονή, στην τελική ρίχνεις μία καταγγελία και θα δεις πότε θα έρθουν να στο φτιάξουν

vaggelakhs
21-01-13, 11:58
Να ενημερώσω πως πριν λίγο ήρθε το συνεργείο του ΟΤΕ, τους άνοιξα την είσοδο της πολυκατοικίας κοίταξανέ τον κατανεμητή των γραμμών και με πήρανε τηλέφωνο για επιβεβαίωση.Πλέον έχω κ τηλέφωνο και ίντερνετ.

Περιττό να πω πως δεν το πιστεύω,ήρθαν στην προβλεπόμενη ημερομηνία και κάνανε σωστά την δουλειά τους..είμαι πολύ συγκινημένος..

ohimso
21-01-13, 14:41
Τυχερούλη!! Άντε και στα δικά μας :Ρ





Τρίτη φαίνεται να το φτιάξανε (δεν πέρασε κανένας τεχνικός, ούτε μου χτυπήσανε την πόρτα)... Έχει κλειδώσει στα 17, όπως πριν, κι έχω και τηλέφωνο! Άντε παιδιά! Και στα δικά σας ;)

Φινέας
22-01-13, 20:37
Το αστικό κέντρο καλαμακίου είναι το χειρότερο. Είναι κτισμένο μεταπολεμικά, και καλύπτει ένα σωρό περιοχές. Δεν φταίει η forthnet για αυτό!

Το rooter της forthnet ειναι σεταρισμένα για να μην χρειάζεται να κάνεις καμιά διαδικασία για ενεργοποίηση, η παραμετροποίηση αυτή δεν επιτρέπει σε όλα τα ρούτερ την συμβατότητα

- - - Updated - - -

πήγενε στο κοντινότερο forthnet shop να το δουνε

vasdim
25-01-13, 01:49
Ξεχασα να σας πω τι απεγινε με το θεμα μου.... Με τα ΠΟΛΛΛΛΛΑ λυθηκε!!!! Μετά απο 15 μέρες.
Αλλα με πολυ γελιο.. (τελικα!) Γιατί αντι για 2-3 μερες που είναι βάση νόμου ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ μετά απο 5 μερες (εργάσιμες) και μου λεει όλα είναι οκ....
Φυσικά τίποτα δεν ήταν οκ. Καλύσε κανονικά το τηλεφωνο αλλα δεν χτύπαγε στο σπιτι... Να μην τα πολυλογώ μετά από νέα δήλωση βλάβης απο την Forthnet ανακαλύπτω ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ άλλαξε καλώδιο απο το box και σύνδεσε σε άλλο διαμέρισμα!!!!! όποτε χτυπούσε αλλού. Η πλάκα είναι ότι όταν καλούσες απο το άλλο διαμλερισμά καλούσαν και οι δύο αριθμοι (δικός μου και του άλλου):respekt:. Εκέι να δείτε γέλιο να προσπαθώ να μιλήσω με τεχνική υποστήριξη!!! :rofl:Τηλεκόμφερανς έκανα.... Τελικά μετά απο συνδιαστικό ραντεβού όλα καλά!!!
Επίσης πέταξα και κάπου στο πατάρι το Huawei και έβαλα ένα σοβαρό μοντεμ και κλειδώνω στα 9mbps. Για καλαμάκι άριστα!!!!:oneup:
αυτα

@ ADSLgr.com All rights reserved.