PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση υπηρεσίας VDSL: κάποτε!



bzzt
09-01-13, 18:17
Έκανα αίτηση στη HOL στις 21/12 αφού πρώτα ακύρωσα (κακώς; ) την αίτηση που είχα κάνει στον ΟΤΕ. Μία μέρα δηλαδή με την ανακοίνωση της HOL για παροχή VDSL.

Από τότε, μην τους είδατε. Πήρα χθες 9/1 τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι δικό τους λάθος η καθυστέρηση (!!!!) και ότι το αίτημα μου προχωράει. Παρόλες τις επίμονες προσπάθειές μου να τους αποσπάσω μία ημερομηνία, η απάντηση ήταν: Θα ενεργοποιηθείτε ΚΑΠΟΤΕ. Όταν ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο μου ζήτησαν το κινητό μου για να με πάρει ο ίδιος, αλλά όσο πήρε εσάς πήρε και εμένα.

Επιεικώς απαράδεκτη συμπεριφορά. Μπορεί κάποια/ος να μου προτείνει σχέδιο δράσης; Για καλού και κακού έκανα σήμερα πάλι αίτηση στον ΟΤΕ για αλλαγή παρόχου (πράγμα που σημαίνει ότι θα μείνω αρκετό χρόνο χωρίς καθόλου διαδίκτυο), αλλά κατά τα άλλα βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

nm96027
11-01-13, 21:24
Έκανα αίτηση στη HOL στις 21/12 αφού πρώτα ακύρωσα (κακώς; ) την αίτηση που είχα κάνει στον ΟΤΕ. Μία μέρα δηλαδή με την ανακοίνωση της HOL για παροχή VDSL.

Από τότε, μην τους είδατε. Πήρα χθες 9/1 τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι δικό τους λάθος η καθυστέρηση (!!!!) και ότι το αίτημα μου προχωράει. Παρόλες τις επίμονες προσπάθειές μου να τους αποσπάσω μία ημερομηνία, η απάντηση ήταν: Θα ενεργοποιηθείτε ΚΑΠΟΤΕ. Όταν ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο μου ζήτησαν το κινητό μου για να με πάρει ο ίδιος, αλλά όσο πήρε εσάς πήρε και εμένα.

Επιεικώς απαράδεκτη συμπεριφορά. Μπορεί κάποια/ος να μου προτείνει σχέδιο δράσης; Για καλού και κακού έκανα σήμερα πάλι αίτηση στον ΟΤΕ για αλλαγή παρόχου (πράγμα που σημαίνει ότι θα μείνω αρκετό χρόνο χωρίς καθόλου διαδίκτυο), αλλά κατά τα άλλα βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Ο ΟΤΕ δεν δίνει ημερομηνία ενεργοποίησης στον πάροχο, οπότε δεν ξέρουν όντως τι να σου πουν. Αυτό που είναι γνωστό είναι πως η ενεργοποίηση γίνεται εντός 12 εργάσιμων από τότε που ο ΟΤΕ θα δώσει το Οκ για την αίτηση σου.

Ωστόσο θα έλεγα πως δεν είναι πολύ βολικό να έχεις δύο αιτήσεις να τρέχουν, γιατί έτσι περιπλέκεις τα πράγματα και ίσως τα αργοπορείς.

Πάντως δύσκολα θα μείνεις χωρίς internet για αρκετό καιρό όπως λες.

lumiere
10-03-13, 02:25
παντως ειδα κι εγω vdsl στον οτε σ ενα φιλο με 19mb download. το εως 50 μ αρεσει που λενε

nm96027
11-03-13, 16:39
παντως ειδα κι εγω vdsl στον οτε σ ενα φιλο με 19mb download. το εως 50 μ αρεσει που λενε

Αναφέρεσαι σε διαφορετικό προϊόν. Ο φίλος σου αυτός παίρνει VDSL από το Α/Κ. Η hol δίνει (μέσω ΟΤΕ) VDSL από το ΚV. Δεν έχει σημασία η εταιρεία, έχει σημασία το προιόν: όταν μιλάμε για VDSL από το KV (FTTC) μιλάμε για κανονικό VDSL που στο 99% πιάνει το full της ταχύτητας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.