PDA

Επιστροφή στο Forum : I need ur HELP!



ima
11-06-04, 13:43
Γεια σας ειμαι νεος user του FORUM, ψαχνομαι να βαλω dsl 384 4net, Ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης, απο καποια URL που βρηκα σε παλαιοτερα topics ειδα οτι ανηκω στο DSLAM Θερισσου, πεφτει πανω σε SIEMENS, απο αυτα που διαβασα καταλαβα (ισως κανω λαθος) οτι τα DSLAM παιζουν καθοριστικο ρολο στην ταχυτητα της συνδεσης. Θα ηθελα να μου πειτε, αν ξερετε τπτ σχετικα με το DSLAM της περιοχης μου (αν ειναι γεματο κτλπ κτλπ) ή αν δεν ξερετε να μου πειτε με πιο τροπο θα μπορεσω να μαθω. ΚΑΙΓΟΜΑΙ γιατι ειμαι χρηστης ISDN 64 και ο λογαριασμος φτανει στα υψη. Ευχαριστω.

ima
11-06-04, 14:50
Κανενας δεν ξερει? αν ξερετε παρακαλω απαντηστε συντομα , γιατι το ζητημα επηγει.

Knorcedger
11-06-04, 15:06
Τα siemens θεωρούνται τα πιο γρήγορα dslam.
Για να τσεκάρεις αν το δικό σου είναι γεμάτο πήγαινε στο http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm και έλεγξέ το μόνος σου

ima
11-06-04, 15:13
απο εκει πως θα το τσεκαρω?

Knorcedger
11-06-04, 15:18
Απλά διάλεξε isdn και γράψε το τηλεφωνό σου.
Τρεις περιπτώσεις υπάρχουν
1)Δεν έχει εγκατασταθεί τεχνολογία dsl στην περιοχή σου
2)Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή σου
3)Είσαι από τους τυχερούς, υπάρχει διαθεσιμότητα

ima
11-06-04, 15:21
αχα, το 3ο μου λεει.:) οσο για το αν ειναι overloaded το DLSAM αυτο μπορω να το μαθω απο καπου?

ευχαριστω.

Knorcedger
11-06-04, 15:46
Όχι αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις, αν και μάλλον τα περισσότερα dslam είναι πιταρισμένα

Kotsus
11-06-04, 17:58
Μπορουν να σου απαντησουν ατομα απο το forum οι οποιοι ανοικουν στο ιδιο DSLAM για το αν ειναι Overloaded ή οχι.
Η αποψη μου...

Αν δεν ειναι υπερφορτομενο μην καθεσαι...βαλε.

Αν ειναι υπερφορτωμενο και εισαι...

Α) Gamer που παιζει λιγο χρονο καθε μερα(<2h) ,μεινε με ISDN (μεγαλη κουβεντα λεω :roll: ) γιατι υπερφορτωμενο DSLAM=υψηλα ping.

Β) Downloader (movies,mp3 κτλπ) τοτε βαλε γιατι ουτως ή αλλως θα παει καλυτερα απο μια Dual ISDN και γλιτωνεις και τον ΕΠΑΚ.

kadronarxis
11-06-04, 18:02
Ρε συ kotsus,
το δικό μας το dslam full είναι αλλά έχει πολύ καλά Pings.Πως γίνεται αυτό;
Λες να φοβήθηκαν τα παιδιά από σταυρούπολη και αμπελόκηπους με τα ξερά; ΚΤΜ; :D

ima
11-06-04, 22:47
Ειμαι Gamer αλλα αυτο που λες για >2 ωρες δεν στεκει, ειμαι 4 ωρες + στο διαδικτυο(βαριεμαι να αλλαζω γλωσσα :Ρ) γιαυτο ψαχνω ατομα μεσω του Forum που να ανηκουν στο ιδιο DSLAM για να με βοηθησουν, καιγομαι για τα pings , αλλα φυσικα για downloads δεν χαλιεμαι ακομα και 30 να ειναι το speed.

ima
11-06-04, 23:05
ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ dslam ΘΕΡΙΣΣΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ :)

sdikr
12-06-04, 01:40
ima, το δικό μου dslam είνα πιτα, αλλά έχω καλά ping , τα siemens είναι απο τα γρηγορότερα (420> αντι για 384)
αν μπορείς να βάλεις ads; βάλε τώρα που προλαβένεις

ima
12-06-04, 10:02
(420> αντι για 384)


Δηλαδη? Το DSLAM δεν παιζει ρολο?

UGF_GreekMind
12-06-04, 16:55
Στο DSLAM παρατηρείται το πρώτο "μποτιλιάρισμα" των γραμμών. Φυσικά και παίζει ρόλο. Θα πρέπει όντως να σου πει κάποιος που βρίσκεται στο συγκεκριμένο, για το πως πάει. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια μέθοδος να το ελέγξεις στα σίγουρα. Ακόμα και αν κάποιος σου πει ότι πάει χάλια, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να φταίνε κάποιες ρυθμίσεις στο PC/LAN του.

Τα siemens (γενικά) είναι χρονισμένα σε μεγαλύτερες ταχύτητες απ' ότι τα intracom ή alcatel. Οπότε έχουν και καλύτερες αποδόσεις (θεωρητικά πάντα !!!)

Πάντως αν το κόστος δεν σου είναι πρόβλημα, βάλε και βλέπεις !

ima
12-06-04, 21:09
Πολυ μπερδεμενα τα πραγματα με τις DSL :? Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω κανενα στην περιοχη με DSL για να ρωτησω. :!:

ima
12-06-04, 21:09
Πολυ μπερδεμενα τα πραγματα με τις DSL :? Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω κανενα στην περιοχη με DSL για να ρωτησω. :!:

potis21
12-06-04, 21:22
ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ dslam ΘΕΡΙΣΣΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ

στον header 281031 και 281025 παει μια χαρα.

ΠΜ me για τηλεφωνο.

ima
13-06-04, 13:21
Oκ σου εστειλα ΠΜ , απαντησε γρηγορα σε παρακαλω γιατι επηγει:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.