PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟ Internet - Κόκκινο λαμπάκι!!!



Σελίδες : [1] 2

nanas
10-01-13, 18:48
Έχω το Τechnicolor 788vn, vdsl σύνδεση forthnet και dynamic ip.
κάθε φορά που αλλάζουν την dynamic ip από την forthnet (κάθε 2, 5, 15 μέρες κλπ δεν είναι συγκεκριμένο) το ρούτερ σαν να μην μπορεί να την ανακτήσει και στο internet vdsl πεδίο εμφανίζει connecting..., το λαμπάκι του internet στο ρούτερ είναι κόκκινο και φυσικά δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ ούτε από τον Η/Υ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Την ίδια στιγμή ο συγχρονισμός dsl παραμένει ενεργός και δεν επηρεάζεται από την παραπάνω κατάσταση. Για να διορθωθεί το πρόβλημα πρέπει να κλείσεις και να ξανανοίξεις το ρούτερ από το power button.
άλλαξα το ρούτερ με άλλο επίσης καινούργιο και ίδιου τύπου από την forthnet αλλά πάλι εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα.
το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό?
έχετε καμιά ιδέα πώς λύνεται?

nnn
10-01-13, 20:11
Το έχεις αφήσει 3 με 5 λεπτά με κόκκινο λαμπάκι να δεις αν πάρει IP ?

oktavian
10-01-13, 20:32
Έχω ακριβώς ίδιο πρόβλημα με TG788VN vdsl σύνδεση forthnet , χάνι το ip, άλλαξα το ρούτερ με άλλο επίσης καινούργιο πάλι εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα,συγχρονισμός dsl παραμένει ενεργός και το λαμπάκι του internet στο ρούτερ είναι κόκκινο .να μπώ στο ιντερνετ πρέπει να κλείσεις το ρούτερ από το power button και να ξανανοίξεις

nnn
10-01-13, 20:35
Ο authentication server της Forthnet θεωρεί πως έχετε ήδη IP και είσαστε λογκαρισμένοι, από όσο θυμάμαι κάποιες φορές ήθελε 2 με 5 λεπτά ώστε να θεωρήσει πως έγινε αποσύνδεση και να επιτρέψει να πάρεις νέα IP.

Ρίξτε μια ματιά στα logs του router να δείτε τι γράφει.

oktavian
10-01-13, 21:01
να περιμένεις και ώρες είναι ίδιο κόκκινο λαμπάκι του ip. και τα 2 router Τechnicolor 788vn πήρα από
ίδιο καταστιμα Παγκράτι Φιλολάου 100

nnn
10-01-13, 21:07
Μπορείς να ανεβάσεις log από όταν δεν παίρνει IP ?

GSF
11-01-13, 04:42
το έχω και εγώ το ίδιο θέμα, εντάξει συνήθως ειναι κάθε 1-2 μέρες... καμια φορα το κάνει και την ίδια μέρα. δεν ήξερα οτι ειναι απτην IP. έλεγα οτι μου ρίχνουνε το margin η κάτι τέτοιο :P

μπράβο σας πάντως που πήγατε να πάρετε και νέο ρουτερ, εγώ απλα περιμένω να στρώσει :P

- - - Updated - - -


Μπορείς να ανεβάσεις log από όταν δεν παίρνει IP ?

δεν υπάρχει πρόσβαση στο ρουτερ, δεν υπάρχουν logs... forthnet ftw :P

nnn
11-01-13, 11:49
ouch, κλειδωμένο το έχουν ?

nanas
11-01-13, 13:50
ναι to router είναι κλειδωμένο.
αναφορικά με το χάσιμο της ip, όσα λεπτά και αν το αφήσεις δεν στρώνει, παρά μόνο αν το σβήσεις- ξανανοίξεις.
αφού το αναφέρουν κι αλλοι λογικά είναι θέμα του ρούτερ.
το οποίο ρούτερ επίσης έχει πρόβλημα με το dhcp (κολλάει και πρέπει να έχεις σε static ips τα μηχανήματά σου για να μην συμβαίνει αυτό).
εν ολίγοις πολύ προβληματικό το ρούτερ και χρήζει άμεσου update.
μέχρι τότε δεν είναι λύση να ανοιγοκλείνουμε το ρούτερ για να έχουμε ιντερνετ κάθε 3 και λίγο.
καμιά ιδέα πώς να πείσουμε τη φορθνετ να το φτιάξει το θέμα ή να κάνει firmware update?

ouch, κλειδωμένο το έχουν ?

oktavian
11-01-13, 15:10
Εγώ πήρα σήμερα πρωί Τεχνική Υποστήριξη Forthnet 13831 και μου είπαν να το άφωνο το router οπός είναι με κόκκινο λαμπάκι .

villasg
11-01-13, 15:49
Εγώ πήρα σήμερα πρωί Τεχνική Υποστήριξη Forthnet 13831 και μου είπαν να το άφωνο το router οπός είναι με κόκκινο λαμπάκι .
Και δεν τους ρωτησες τια θα γινει με το νετ , ενταξ το λαμπακι αλλα το νετ ?

farcry
11-01-13, 16:07
Και δεν τους ρωτησες τια θα γινει με το νετ , ενταξ το λαμπακι αλλα το νετ ?



:rofl:

nanas
11-01-13, 17:27
Και δεν τους ρωτησες τια θα γινει με το νετ , ενταξ το λαμπακι αλλα το νετ ?

Είναι αστείοι!
Το θέμα είναι σοβαρότατο πάντως κατά τη γνώμη μου!

GSF
11-01-13, 17:39
Το θέμα είναι σοβαρότατο πάντως κατά τη γνώμη μου!

οτι είναι είναι, και όχι μόνο για αυτό ... δηλαδή μας δίνουν ενα ρουτερ που υπολειτουργεί και μας λένε έμμεσα αγοράστε άλλο...? απο οτι έχει πάνω λειτουργούν ούτε τα μισά :P

garibaldi
12-01-13, 00:45
Τραγική κατάσταση με το συγκεκριμένο ρούτερ της Forthnet.
Κάθε 2-3 ώρες ανάβει κόκκινο λαμπάκι, επανέρχεται μετά από 15 λεπτά περίπου, ενώ στην περίπτωση που αναφέρεται παραπάνω (της αλλαγής ip) δεν επανέρχεται ποτέ από μόνο του.
Οι τεχνικοί λένε τις γνωστές σαχλαμάρες (ελέγξτε την καλωδίωση σας κλπ), αλλά η κατάσταση με έχει φρικάρει, γιατί στηρίζω την δουλιά μου πάνω στην σωστή λειτουργία του ρούτερ και στην φάση αυτή αγορά vdsl router δεν την βλέπω.
H Tohmson δεν φημίζεται για τα έγκαιρα updates της, άρα τι κάνουμε ? την κάτσαμε ??

nanas
12-01-13, 02:08
Τραγική κατάσταση με το συγκεκριμένο ρούτερ της Forthnet.
Κάθε 2-3 ώρες ανάβει κόκκινο λαμπάκι, επανέρχεται μετά από 15 λεπτά περίπου, ενώ στην περίπτωση που αναφέρεται παραπάνω (της αλλαγής ip) δεν επανέρχεται ποτέ από μόνο του.
Οι τεχνικοί λένε τις γνωστές σαχλαμάρες (ελέγξτε την καλωδίωση σας κλπ), αλλά η κατάσταση με έχει φρικάρει, γιατί στηρίζω την δουλιά μου πάνω στην σωστή λειτουργία του ρούτερ και στην φάση αυτή αγορά vdsl router δεν την βλέπω.
H Tohmson δεν φημίζεται για τα έγκαιρα updates της, άρα τι κάνουμε ? την κάτσαμε ??
Static ip ίσως είναι μια προσωρινή λύση για τη δουλειά σου...

GSF
12-01-13, 05:18
ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ έπεσα πάνω σε αυτο το πόστ:


For about 2 years I have had an intermittent problem with a few ST585v6 routers. I have longish, but reasonable lines (about 4 MBits downlinks) and occasionally the router will disconnect and require a reboot to re-start. Lots of different firmware has been tried to no avail.

After a lot of communications with Speedtouch support it appears that the ST585v6 and ST585v7 routers and perhaps others have a "feature" where if the router has a problem with the connection, perhaps when line S/N ratio falls below a certain value, then it can abort the connection with the error "Disconnected because idle timeout reached". When this happens a reboot of the router is needed to obtain a reconnection even though the
line is relatively fine.

I have tried to state that I feel this is un-acceptable as a router should always try an keep the connection open and not give up. I consider it a simple firmware fix to get the router to always retry a connection. However the responses I have got were not encouraging.

The basic response was that they felt it was perfectly reasonable for a router to disconnect from the line and not attempt a reconnect, when there was a problem with the line especially a router that was designed for home usage.
They also said that it was up to ISP providers to fix long line issues or not allow ADSL on them and asked why they should adapt their modems to work on long/bad lines. They don't consider it an issue and have refused to do anything about it.

So, if you have a long/noisy ADSL line or require a router for remote un-attended usage and don't want to or can't perform occasional reboots, I would steer clear of the Thompson ST585v6/v7 range. This is a shame as otherwise they work quite well on long lines.

δεν μου κάνει εντύπωση λοιπόν να μην φταίει καν το ρουτερ αλλα το margin της forthnet, η κάτι άλλο απτην πλευρά τους

oktavian
12-01-13, 12:15
Από το πρωί κάθε 30 λεπτά περίπου ανάβει κόκκινο λαμπάκι . Τραγική κατάσταση με το συγκεκριμένο ρούτερ της Forthnet. Τεχνική Υποστήριξη Forthnet 13831 όλες η γραμμές κλιστείς :lock:

MacMike
12-01-13, 19:46
:lock:Παιδια απο σήμερα εβαλα κ εγω vdsl και πήρα το συγκεκριμένο router.
H κατάσταση τραγική εχω χαμηλότερη ταχύτητα απο αυτη που είχα στο adsl.
Ενώ το utorrent κατεβάζει απελπιστικα αργά < 20 κΒ/s. Θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις για port-forwarding?

GSF
12-01-13, 21:10
Παιδια απο σήμερα εβαλα κ εγω vdsl και πήρα το συγκεκριμένο router.
H κατάσταση τραγική εχω χαμηλότερη ταχύτητα απο αυτη που είχα στο adsl.
Ενώ το utorrent κατεβάζει απελπιστικα αργά < 20 κΒ/s. Θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις για port-forwarding?

νομίζω οτι έχεις ποστάρει σε λάθος τοπικ, εδώ συζητάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. καλό θα ήταν να ποστάρεις στο άλλο τοπικ για τις συνδεσεις VDSL forthnet και να μας πείς και τα στατιστικά του ρουτερ να δούμε τι φταίει. όλα τα ρουτερ θέλουν ρυθμίσεις για port forwarding καθώς εχουν NAT. γιαυτον τον λόγο υπάρχει και το UPNP βέβαια που στα κάνει αυτόματα.

MacMike
12-01-13, 22:40
Έχεις δίκιο (δεν είχα διαβάσει καλά το θέμα) θα ποστάρω στο αντίστοιχο topic

miltiadis21
13-01-13, 00:25
Τραγική κατάσταση με το συγκεκριμένο ρούτερ της Forthnet.
Κάθε 2-3 ώρες ανάβει κόκκινο λαμπάκι, επανέρχεται μετά από 15 λεπτά περίπου, ενώ στην περίπτωση που αναφέρεται παραπάνω (της αλλαγής ip) δεν επανέρχεται ποτέ από μόνο του.
Οι τεχνικοί λένε τις γνωστές σαχλαμάρες (ελέγξτε την καλωδίωση σας κλπ), αλλά η κατάσταση με έχει φρικάρει, γιατί στηρίζω την δουλιά μου πάνω στην σωστή λειτουργία του ρούτερ και στην φάση αυτή αγορά vdsl router δεν την βλέπω.
H Tohmson δεν φημίζεται για τα έγκαιρα updates της, άρα τι κάνουμε ? την κάτσαμε ??
Εγώ που είμαι στην θέση σου και χρειάζομαι το internet για επαγγελματική εργασία αναγκάστηκα πήγα ΟΤΕ και ας έχει λιγότερο upload από τους Εναλλακτικούς.. Δυστυχώς όσοι έχουν ασχοληθεί με την Ελληνική αγορά ξέρουν ότι ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος σε τέτοια θέματα. Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά με επαγγελματικά θέματα δεν είναι για να παίζεις κατά την προσωπική μου άποψη.Ελπίζω πάντως να βρεθεί άμεση λύση

GSF
13-01-13, 02:41
Εγώ που είμαι στην θέση σου και χρειάζομαι το internet για επαγγελματική εργασία αναγκάστηκα πήγα ΟΤΕ και ας έχει λιγότερο upload από τους Εναλλακτικούς.. Δυστυχώς όσοι έχουν ασχοληθεί με την Ελληνική αγορά ξέρουν ότι ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος σε τέτοια θέματα. Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά με επαγγελματικά θέματα δεν είναι για να παίζεις κατά την προσωπική μου άποψη.Ελπίζω πάντως να βρεθεί άμεση λύση

η αλήθεια φυσικά είναι στο αντίθετο άκρο, όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουν οτι ο ΟΤΕ ΔΕΝ ειναι μονόδρομος. συγνώμη που επεμβαίνω στις ανακρίβιες (για να μην πώ κάτι πιο χοντρό) που γράφεις αλλα για επαγγελματικά θέματα δεν σου δίνει καμία σιγουριά η A/V-DSL. είναι απο την φύση της έτσι. πήγαινε OTE να πληρώνεις περισσότερα για να σου δίνουν λιγότερα, δικαίωμα σου, τώρα το να το λές και δημόσια δεν νομίζω οτι ειναι υπέρ σου :)

garibaldi
13-01-13, 04:18
Static ip ίσως είναι μια προσωρινή λύση για τη δουλειά σου...

ευχαριστώ για την πρόταση. Θα το ψάξω.
Παρακολουθώ (μέσω των notifications του pc monitor) ότι κάθε 1-2 ώρες αποσυνδέεται και παίρνει νέα IP.
Κάθε αποσύνδεση διαρκεί τουλάχιστον 10-15 λεπτά!! τραγικό.
Ευτυχώς ένας τεχνικός αποφάσισε να το δηλώσει βλάβη. Ολοι οι υπολοιποι έκαναν τα μαγικά τους (καθάριζαν την γραμμή...)
Αν έχω νέα (δηλ. το πρόβλημα είναι της Forthnet όπως λέει GSF, ή του ρούτερ) θα ενημερώσω.

GSF
13-01-13, 05:08
ευχαριστώ για την πρόταση. Θα το ψάξω.
Παρακολουθώ (μέσω των notifications του pc monitor) ότι κάθε 1-2 ώρες αποσυνδέεται και παίρνει νέα IP.
Κάθε αποσύνδεση διαρκεί τουλάχιστον 10-15 λεπτά!! τραγικό.
Ευτυχώς ένας τεχνικός αποφάσισε να το δηλώσει βλάβη. Ολοι οι υπολοιποι έκαναν τα μαγικά τους (καθάριζαν την γραμμή...)
Αν έχω νέα (δηλ. το πρόβλημα είναι της Forthnet όπως λέει GSF, ή του ρούτερ) θα ενημερώσω.

σορρυ που θα το πώ έτσι αλλα ούτε αυτο που αναφέρεις ειναι σχετικό με το τοπικ αυτο. (αν και απο ότι είπες πιο πριν σου κάνει και αυτό που συζητάμε)

πρέπει να τα ξε-μπερδέψουμε λίγο .... το να πέφτει για 15 λεπτά είναι σίγουρα τραγικό και πρόβλημα... αυτο που αποσυνδέεται στιγμιαία και χάνει το ιντερνετ είναι λίγο πιο περίεργο.

πιστεύω οτι έχει να κάνει κάτι με τις πόρτες (ίσως crosstalk) της vdsl .... για παράδειγμα κάποιος το είχε και στην adsl αυτό, το βρήκα σε γειτονικό forum. απλά τώρα με την vdsl ίσως να ειναι πιο ευαίσθητο.

http://www.insomnia.gr/topic/422074-tg585v7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-disconnected-because-idle-timeout-reached/

περιμένω και εγώ τηλ απο forthnet για να δούμε τι φταίει τελικά...

farcry
13-01-13, 07:14
Από το πρωί κάθε 30 λεπτά περίπου ανάβει κόκκινο λαμπάκι . Τραγική κατάσταση με το συγκεκριμένο ρούτερ της Forthnet. Τεχνική Υποστήριξη Forthnet 13831 όλες η γραμμές κλιστείς :lock:



ειπαμε ασε το λαμπακι κοκκινο στην ησυχια του. τεχνικη υποστηριξη FTW !!!

nnn
13-01-13, 13:40
Το να αλλάζει IP δεν είναι τόσο τραγικό, τραγικό είναι το router και ο authentication server να κολλάνε και να μην δίνουν νέα IP.

Τέτοιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει με το USR9113 σε Forthnet παλιά, που μετά το 3ο disconnect/connect έμπαινε σε limbo και κολούσε χωρίς να παίρνει IP(κόκκινο λαμπάκι), ήταν bug του firmware που δεν φτιάχτηκε ποτέ επίσημα.
Το έφτιαξε ο δικός μας Νεκτάριος...

GSF
13-01-13, 21:25
σήμερα δεν το χει κάνει ουτε μια φορά... εσάς?

oktavian
13-01-13, 21:42
Από το πρωί δέκα φόρες...:down:

GSF
13-01-13, 22:12
Από το πρωί δέκα φόρες...:down:

απλά προσπαθώ να αποκλείσω καταστάσεις για να καταλάβω τι φταίει.... αν ήταν κάτι σχετικό με crosstalk κτλ, λογικά σήμερα που ειναι κυριακή θα πρεπε να με έχει πεθάνει στα disconnect (όπως εσένα) ... εκτώς και αν πήγαν όλοι οι "γείτονες" διακοπές.. :p

nanas
14-01-13, 02:16
απλά προσπαθώ να αποκλείσω καταστάσεις για να καταλάβω τι φταίει.... αν ήταν κάτι σχετικό με crosstalk κτλ, λογικά σήμερα που ειναι κυριακή θα πρεπε να με έχει πεθάνει στα disconnect (όπως εσένα) ... εκτώς και αν πήγαν όλοι οι "γείτονες" διακοπές.. :p
Αλλάζει το dynamic ip και δεν το ανακτά μετά. Αυτό είναι το πρόβλημα που όπως καταλαβαίνεις εμφανίζεται μετά από κάποιες μέρες λειτουργίας. Θέλει firmware update από χθες! Δεν έπρεπε να το έχουν θέσει σε εμπορική δίαθεση αν δεν ήταν έτοιμοι!

garibaldi
14-01-13, 02:21
σήμερα δεν το χει κάνει ουτε μια φορά... εσάς?

την 11/1 το επανεκκίνησα χειροκίνητα στις 18:18, ήταν κολλημένο με κόκκινο λαμπάκι. Στις 18:25 και 19:17 πήρε νέα ΙΡ.
την 12/1 ώρα 15:30, 18:26, 18:28, 21:49, 22:12 πήρε νέα ΙΡ.
την 13/1 ώρα 00:57, 2:21, 2:52, 11:00, 12:23, 13:02, 15:30, 15:31, 16:24, 16:54 και 17:05 πήρε νέα ΙΡ.



Το να αλλάζει IP δεν είναι τόσο τραγικό, τραγικό είναι το router και ο authentication server να κολλάνε και να μην δίνουν νέα IP.

Το πρόβλημα μου είναι ότι μέχρι να πάρει νέα ΙΡ δεν υπάρχει internet. Νέκρα επί 10-20 λεπτά ανάλογα (τα απογεύματα τις καθημερινές (6 με 8 η ώρα) μπορεί να κάνει και 2 ώρες να ξαναπάρει ΙΡ). Και κάθε φορά που παίρνει νέα ΙΡ, επανασυγχρονίζει σε ένα τεράστιο εύρος ταχύτητας, από 9.000 μέχρι 37.000.

GSF
14-01-13, 19:24
2 μέρες βράχος ειναι η γραμμή... εν το μεταξύ τηλέφωνο δεν με πήραν ποτέ. μπορεί να το φτιάξαν και να βαρεθηκαν να μου το πουνε.

- - - Updated - - -


Αλλάζει το dynamic ip και δεν το ανακτά μετά. Αυτό είναι το πρόβλημα που όπως καταλαβαίνεις εμφανίζεται μετά από κάποιες μέρες λειτουργίας. Θέλει firmware update από χθες! Δεν έπρεπε να το έχουν θέσει σε εμπορική δίαθεση αν δεν ήταν έτοιμοι!

δεν ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω. απο που το βγαζεις αυτο το συμπέρασμα? οτι κολάει επειδή αλλάζει ip και οτι δεν αλλάζει ip επειδή κολάει ?

edit: μιλάω φυσικά για το πρώτο πρόβλημα που αναφέρεις στην πρώτη σελίδα, στο πρώτο πόστ. ο garibaldi αναφέρει ένα τελείως διαφορετικό πρόβλημα νομίζω

τελικά με πέρναν σήμερα κατα τις 19:00... μάλλον να μου πουν οτι το φτιαξαν.. θα μάθουμε αύριο :P

garibaldi
15-01-13, 01:38
σε μένα μετά από μια αποσύνδεση μισής ώρας (που δεν επαναχόταν με τίποτε= προφανώς κάτι φτιάχνανε) "βράχος" η γραμμή. Δεν ξαναέπεσε !!! ;) και κόλλησε στις 37.800 !!!

Βέβαια αν κατεβάζω κάτι η ταχύτητα κατεβαίνει συνέχεια ώσπου θυμίζει αναλογικό modem 14.400 (για εμάς τους μεγαλύτερους)

oktavian
15-01-13, 19:02
2 μέρες χωρίς πρόβλημα το internet. :whistle:

GSF
16-01-13, 15:26
2 μέρες χωρίς πρόβλημα το internet. :whistle:

εμένα βγήκε off πάλι σήμερα... μετά απο 2,5 μέρες uptime

το θεικό είναι οτι ο "τεχνικός" στην forthnet με εβλεπε αποσυνδεδεμένο αν και εγώ είχα κανονικά internet...και φυσικά δεν με είδε ποτέ συνδεδεμένο. κάτι έχουν μπλέξει εκει μέσα :P

- - - Updated - - -

τελικά με πήραν σήμερα απτο κατάλληλο τμήμα, το έχουν φτιάξει το πρόβλημα απο οτι μου είπαν (και έτσι φαίνεται αφου ειναι μια μέρα χωρίς disconnect)

Sovjohn
18-01-13, 16:54
Το πρόβλημα το είχα παρατηρήσει και εγώ (καθώς και τις αφύσικα συχνές αλλαγές ΙΡ, μία την ώρα σε ορισμένες φάσεις...) αλλά μάλλον όντως κάτι άλλαξαν στο radius και έστρωσε. Τουλάχιστον τις τελευταίες 2 μέρες δεν έχω πετύχει 'κόκκινο internet' πια, και φαίνεται μεγαλύτερο uptime και στο CPE στο internet_vdsl.

GSF
18-01-13, 18:02
yeap, εγώ είμαι ήδη στις 3 μέρες uptime...

το θέμα ειναι οτι για άλλη μια φορά βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα.. φταίει το ρουτερ το firmware κτλπ.. τελος καλό όλα καλά.

White Angel
19-01-13, 02:59
Από ότι φαίνεται ναι :S

dk6
19-01-13, 21:02
Να πω και εγώ λοιπόν την εμπειρία μου σχετικά με το vDSL της Forthnet.

Έβαλα πρόσφατα vDSL από μετατροπή της 24αρας DSL που είχα(η οποία ήταν εξαιρετική για μένα, κλείδωνε στα 21 Mbps). Αν και με καμία τεχνική βοήθεια, δεν υπήρχε πουθενά από την ιστοσελίδα της εταιρείας ή σχετικά βιβλιαράκια, κατάφερα και συνδέθηκα στα 41.5 Mbps. Όλα καλά και γρήγορα λοιπόν αλλά είχα και εγώ το πρόβλημα με το κόκκινο λαμπάκι. Μέσα στην διάρκεια της ημέρας είχα πολλές αποσυνδέσεις και το ρούτερ Technicolor (firmware 8.C.M.0) έμενε κολλημένο δεν προσπαθούσε πάλι να συνδεθεί. Έπρεπε να κλείσω και να ανοίξω τον διακόπτη για να συνδεθεί. Παιδεύτηκα αρκετά με την ιστορία ώσπου αποφάσισα να μείνω στην αναμονή κάνα 15λεπτο και να μιλήσω με Forthnet. Ευτυχώς ένας πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος μου είπε ότι κάτι έκανε στην σύνδεσή μου και να δω πως θα πάει αλλιώς θα μου αντικαταστήσουν το ρούτερ. Τελικά ευτυχώς μετά από αυτή την διόρθωση που έκανε η σύνδεση πηγαίνει τέλεια και χωρίς καμία διακοπή ή μείωση στην ταχύτητα. Αυτό λοιπόν συνιστώ και εγώ...κάντε υπομονή και μιλήστε με την τεχνική υποστήριξη,ίσως το πρόβλημα λυθεί από αυτούς εύκολα... (πολύ θα ήθελα να μάθω τί άλλαξε στην γραμμή μου). Σας παραθέτω και στατιστικά της γραμμής μου. Μένω στην περιοχή Περαία Θεσσαλονίκης. Ευχαριστώ :)


118574

nikoslykos
19-01-13, 21:10
αποσο εχω καταλαβει αν πας και σβησεις τα στοιχεια σου απτο ρουτερ μεσα και ξανακανεις connect μπαινει αμεσως...για δοκιμασε !

dk6
19-01-13, 21:19
στοιχεία σου??? εννοείς να σβήσω τα πάντα από login user name pass? αυτό ισχύει νομίζω στα ρουτερ τα απλά DSL πλέον που κλειδώνουν με την MAC... αυτό μου είπαν ότι πρέπει να έχουμε κωδικούς μέσα. Για την vdsl πάντα.

GSF
19-01-13, 21:49
στοιχεία σου??? εννοείς να σβήσω τα πάντα από login user name pass? αυτό ισχύει νομίζω στα ρουτερ τα απλά DSL πλέον που κλειδώνουν με την MAC... αυτό μου είπαν ότι πρέπει να έχουμε κωδικούς μέσα. Για την vdsl πάντα.

πάντως έχεις πολύ χαμηλή ταχύτητα για κάποιον λόγο.. εγώ με χειρότερο attenuation ειμαι στα 49 (βέβαια έχω πολλά περισσότερα FEC errors)

dk6
20-01-13, 00:12
Σε torrent με αρκετούς διαμοιραστές... μέγιστη ταχύτητα έχω δει 3.2mb/sec... εσύ;

GSF
20-01-13, 01:47
Σε torrent με αρκετούς διαμοιραστές... μέγιστη ταχύτητα έχω δει 3.2mb/sec... εσύ;

το torrent μην το υπολογίζεις πολύ.. γενικά απο ότι βλέπω δεν τα πάει καλα με τα torrent η vdsl. νομίζω οτι έχω δεί πάνω απο 4 mb/sec πάντως.. απλα συγχρονίζεις χαμηλά. τώρα το γιατί θα σε γελάσω, αλλα θα ήθελα να μάθω :)

farcry
20-01-13, 07:49
Σε torrent με αρκετούς διαμοιραστές... μέγιστη ταχύτητα έχω δει 3.2mb/sec... εσύ;



η σωστη ερωτηση ειναι απο το steam ποσο κατεβαζεις? :p


μεγιστη ταχυτητα για 41 πρεπει να δεις 4+ στο νερο. εγω με 30 και κατεβαζω με 3.3

dk6
20-01-13, 15:02
Έβαλα και τον Internet Download Manager.... με αυτόν κατεβάζω στα 4.8mb/sec.... μια χαρά μπορώ να πω :) ...

dk6
22-01-13, 17:18
και για την ιστορία να συμπληρώσω ότι ήταν και είναι απαραίτητο να βάλω εγώ τον dns στις συσκευές μου. Σε όλες. Κατά τα άλλα η σύνδεση πάει περίφημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. :oneup:

Georgevtr
26-01-13, 02:12
Σε torrent με αρκετούς διαμοιραστές... μέγιστη ταχύτητα έχω δει 3.2mb/sec... εσύ;
5,6 κατέβασα εγώ σήμερα σε private tracker

Vasse3
26-01-13, 13:14
Μια απο τα ίδια και εδω με την διάφορα πως βλέπω το κόκκινο λαμπάκια καθημερινά ή στην καλύτερη περίπτωση κάθε 2 μέρες.
Δεν ξεκολλαει εάν δεν το σβησεις απο τον ON - OFF διακόπτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.