PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέμα με την adsl γραμμή μου.



Domveo
11-01-13, 21:55
Καλησπέρα και καλή χρονιά.Έχω το εξής θέμα με τη γραμμή μου.Ενώ πιάνω καλές ταχύτητες και γενικά μου έχουν πεί ότι εχς καλή γραμμή συμβαίνει ένα περίεργο πράγμα.Κάθε 2-3 μήνες αρχίζω κι έχω συχνές αποσυνδέσεις.Μιλάμε σε απόσταση μέχρι και 3 λεπτών.Κάθε φορά παίρνω τον ΟΤΕ τηλέφωνο κάνουν έλεγχο στέλνουν τεχνικό και έρχται και στο σπίτι και μου λέει η γραμμή σου φαίνεται καλή δε ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει!!Όλως παραδόξως οι αποσυνδέσεις σταματούν όμως εκείνη τη μέρα.Δε ξέρω τι να πώ.Έχω πάλι το ίδιο θέμα αλλά είμαι σίγουρος οτι απο βδομάδα που θα έρθει ο τεχνικός πάλι όλα οκ θα είναι.Καμία αποσύνδεση μέχρι 2-3 μήνες και πάλι τα ίδια.Ξέρετε τι μπορεί να φταίει??

FuS
11-01-13, 22:42
Πόσταρε αν θες και τα στατιστικά της γραμμής σου από το ρουτερ :)

Domveo
12-01-13, 04:24
Downstream Upstream
SNR Margin
:
8.1 9.6 db
Line Attenuation
:
0.0 5.8 db
Data Rate
:
20689 1023 kbps

Αυτά είναι.Πάντως όποτε γίνεται αυτό αγανακτώ κυριολεκτικά δε μπορώ να κάνω τίποτα.

Seitman
12-01-13, 08:54
Δοκίμασες κάποιο άλλο modem-router;

FuS
12-01-13, 12:49
Αν θες κάνε ένα screenshot όλη την σελίδα με όλα τα στατιστικά γραμμής γιατί το line attenuation και το snr margin από μόνα τους δεν λένε πολλά αυτή τη στιγμή.

Το screenshot τραβηξέ το αφού έχεις αποσυνδέσει τηλέφωνα, φίλτρα, splitter, φαξ, συναγερμούς και οτιδήποτε άλλο και αφού έχεις συνδέσει το ρούτερ στην κεντρική σου μπρίζα (χωρίς φίλτρο). Μόνο αυτό να είναι στην τηλεφωνική γραμμή.\

Επίσης δώσε καμιά πληροφορία ακόμη..
Είναι pstn ή isdn;
Έχεις συναγερμό;
Η συνδεσμολογία σου είναι σίγουρα σωστή καθώς επίσης και τα φίλτρα/splitter;

Δες λίγο όλα τα στατιστικά και βάλε τα εδώ με μόνο το ρούτερ στην γραμμή.

mellodos
12-01-13, 16:33
Επίσης καλό θα ήταν να βλέπαμε τα στατιστικά πριν και μετά την αποσύνδεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.