PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με την γραμμη του οτε



bravelover
12-01-13, 00:05
λοιπον ειμαι στο ote απο τοτε που εβαλα ιντερνετ και ημουν ευχαριστημενως. το προβλημα ειναι το εξης , η δικια μου η γραμμη συνδεεται σε ενα εσωτερικο κουτι ακριβως μεσα στο σπιτι του γειτονα και αυτος απο εκει περνει την δικια του συνδεση. Απο αυτο το κουτι μετα παει στο κεντρικο που ειναι ψηλα σε ενα αλλο σπιτι. το προβλημα ειναι με το κουτι διπλά στο γειτονα ειναι εσωτερικο και μπαινει νερο και καθε χρονο τους φωναζω διοτι περναει νερο μεσα στο κουτι και σαπιζουν τα καλωδια και κοβεται η γραμμη.

ηρθε ο τεχνικος το εφτιαξε και του ειπα να μου κανει ξεχωριστει γραμμη σε αλλο κουτι και λεει δεν γινεται. Να φωναξω μου ειπε ηλεκτρολογο να βαλει ενα στεγανο εξωτερικο κουτι δηλαδη να το πληρωσο εγω.

ειπα οκ αλλα δεν δεχεται ο γειτονας ειπε να σου κανουν ξεχωριστη γραμμη.

τι πρεπει να κανω εγω;

maik
13-01-13, 13:21
Να τα βρεις με τον γειτονα σου.

bravelover
16-01-13, 14:16
Δηλαδή δεν ειναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ να μου κανει ξεχωριστει γραμμή

Vitruvian78
16-01-13, 16:19
Δηλαδή δεν ειναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ να μου κανει ξεχωριστει γραμμή

Αγαπητέ συγχωριανέ! :p
Θα σου συνιστούσα να κάνεις επίσημα παράπονα στον ΟΤΕ περιγράφοντας το θέμα, όπως το περιγράφεις σ'εμάς και την απάντηση που έχεις πάρει απο πλευράς ΟΤΕ.

Πήγαινε εδώ: http://oteshop.ote.gr/storefront/contact.ep?ty=u
και στείλε μήνυμα και στο customercare@ote.gr
και συμπλήρωσε όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Δώσε τους χρόνο, περίπου ένα μήνα. Αν δεν λάβεις απάντηση, τότε στέλνεις ηλεκτρονικό μήνυμα παραπόνων στην ΕΕΤΤ (info@eett.gr) με παραλήπτη και τον ΟΤΕ (customercare@ote.gr). Η ΕΕΤΤ δεν αναμένεται να σου απαντήσει νωρίτερα του ενός μήνα, αλλά θα σου απαντήσει και θα προωθήσει επίσημα το θέμα σου στον ΟΤΕ. Πάντως τελικά θα εισακουστείς και λογικά θα σου τακτοποιησουν το πρόβλημα σου όπως πρέπει. Γενικά έχε υπόψην οτι έχω νιώσει, οτι οι τεχνικοί βαριούνται να κουνήσουν το ένα τους πόδι γιατι θα βρωμίσει το άλλο στην επαρχία. Για να σου φτιάξουν κάτι σωστά απο την αρχή πρέπει να είναι μεγάλη αναγκη, διαφορετικά δεν ασχολούνται! Χαιρετισμούς στην ειδυλλιακή Πέτρα!! χεχεχε :p

maik
16-01-13, 18:34
Προ αμνημονευτων ετων ο ΟΤΕ ειχε υποχρεωση να παει την γραμμη ακομα και μεσα στο υπνοδοματιο , "εδω θα βαλω μια εταζιεριτσα". Τωρα εχει ευθυνη μεχρι τα ορια του οικοπεδου ή μεχρι τον τοιχο του σπιτιου.
Τωρα επισης δεν εχει την δικαιοδοσια, που ειχε παλια, να περναει καλωδια απο ιδιοκτησιες τριτων χωρις την αδεια τους. Οι υπαληλοι λοιπον δεν εχουν καμια ορεξη να πανε χειροποδαρα μεσα γιατι θα μπουν στην αυλη του γειτονα να περασουν το καλωδιο, δεν το κανουν απο τεμπελια οπως ισχυριζονται να fanboys.
Η λυση λοιπον οπως ειπα και πριν ειναι να τα βρεις με τον γειτονα.

Vitruvian78
17-01-13, 01:12
Πρωτη φορα ακουω οτι για να εχει η δικη μου ιδιοκτησία τηλεφωνο θα πρέπει να κρεμαστώ απο τα ........του γείτονα!! Αλλα οι πατεντες αυτες μονο στην Ελλαδα εχουν βαση! Δεν ξερω τι προσβαση εχει ο ΟΤΕ στο χωρο σου, και απο πού πρεπει να περασει το καλώδιο του, αλλα μου φαινεται αδιανόητο να μην μπορει να σου δωσει γραμμη που να μην εχει σχεση με το γειτονα. Για τον αν βαριουνται ή οχι, μην βαζεις και το χερι σου στη φωτια, διοτι καποιοι βαριουνται να εργαστουν σε ολους τους ερασιακους χωρους. Η γνωμη μου ειναι να κανεις παραπονα επισημα κι αν ο ΟΤΕ σε γραψει, καταγγελια στην ΕΕΤΤ

bravelover
17-01-13, 02:05
Το είπα στο γείτονα δεν δέχτηκε μου είπε να σου περάσουν το εξωτερικό κουτι στο δικο σου σπίτι δεν δέχεται στο δικο του. Το αποτέλεσμα ειναι να βρέχονται πάλι τα καλώδια σε λίγο καιρο πάλι προβλημα θα εχει η γραμμή. Για να καταλάβετε υπαρχει ένα κουτι κεντρικό στο δρόμο απο εκει το καλώδιο παει στου γείτονα το σπίτι σε ένα εσωτερικό κουτι μέσα στον τοίχο και αυτο μοιράζει την γραμμή στο δικο μου σπίτι και του γείτονα.

bravelover
17-01-13, 02:28
Πρωτη φορα ακουω οτι για να εχει η δικη μου ιδιοκτησία τηλεφωνο θα πρέπει να κρεμαστώ απο τα ........του γείτονα!! Αλλα οι πατεντες αυτες μονο στην Ελλαδα εχουν βαση! Δεν ξερω τι προσβαση εχει ο ΟΤΕ στο χωρο σου, και απο πού πρεπει να περασει το καλώδιο του, αλλα μου φαινεται αδιανόητο να μην μπορει να σου δωσει γραμμη που να μην εχει σχεση με το γειτονα. Για τον αν βαριουνται ή οχι, μην βαζεις και το χερι σου στη φωτια, διοτι καποιοι βαριουνται να εργαστουν σε ολους τους ερασιακους χωρους. Η γνωμη μου ειναι να κανεις παραπονα επισημα κι αν ο ΟΤΕ σε γραψει, καταγγελια στην ΕΕΤΤ

Αυτό σκοπεύω να κάνω. Διότι αν ειναι να πληρώνω και να μην εχω σωστή απόδοση στην γραμμή τότε θα αναγκάστω να αλλάξω πάροχο

Sent from my iPhone using Forum Runner

Vitruvian78
17-01-13, 14:43
Δεν θα αλλάξει κάτι και πάροχο να αλλάξεις. Να μην σου πω οτι τότε είναι που δεν θα γίνει κάτι. Το δίκτυο χαλκου ανήκει στον ΟΤΕ, το οποιο χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι για να παρέχουν τις υπηρεσίες τους στον τελικό χρήστη. Σε περίπτωση καλωδιακής βλάβης, μονο ο ΟΤΕ εχει δικαιωδοσία να επισκευασει τη βλάβη, ως διαχειριστής δικτύου και οχι ο εναλλακτικός παροχος. Πηγαίνοντας σε άλλο πάροχο χάνεις την αμεσότητα στην αποκατάσταση μιας βλάβης είχες οταν ήσουν στον ΟΤΕ. Με αλλα λόγια πιστεύω οτι έχεις καλύτερη και πιο αμεση εξυπηρέτηση όταν είσαι πελάτης ΟΤΕ (όχι βέβαια πάντα!). Θεωρώ όμως αδιανόητο, όπως τουλάχιστον περιγράφεις την διαδρομή της γραμμής, ο ΟΤΕ να σε αφήνει να ταλαιπωρήσαι και να μην βρίσκει μια λύση στο θέμα σου (που φαίνεται οτι υπάρχει περιθώριο να υπάρξει) και να πρεπει να εξαρτασαι απο το γείτονα! Όσο για την απαντηση και το ύφος του maik, ουδέν σχόλιο!! Με κάτι τετοιες λογικές του κράτους και των υπαλλήλων του φτάσαμε εδώ που φτάσαμε !! Η γνώμη μου είναι να μην ακούς τον καθένα τι σου λέει γιατι δεν ξέρει κανείς το τι είναι εφικτό και τι οχι, να γινει στην περιπτωση σου. Μια επισημη καταγγελία θα αντιμετωπιστει πιο σοβαρα απο το να καθεσαι να το συζητάς με τον κάθε τεχνικό και υπάλληλο του ΟΤΕ. Εφόσον πληρώνεις τον οργανισμό για κάποιες υπηρεσίες, οφείλει να σου τις παρέχει σωστά και απροβληματιστα. Δεν ονομάζεται ποιοτική επικοινωνία αυτο το πράγμα! Ούτε ό,τι συμβαίνει κάθε τρεις και λίγο είναι με δική σου υπαιτιώτητα, αλλά εξαιτίας πατέντας του ίδιου του ΟΤΕ, που αποδεδειγμένα είναι προβληματική.

bravelover
17-01-13, 17:56
Ο τεχνικός μου απάντησε τότε που τον πήρα να πάω να φωνάξω ηλεκτρολόγο να τον πληρώσω εγω και να περάσει εξωτερικό κουτι. Δηλαδη τον ΟΤΕ γιατι τον πληρώνουμε που εχει και πάγιο. Άμα δεν έρθουν σίγουρα θα κάνω καταγγελία

@ ADSLgr.com All rights reserved.