PDA

Επιστροφή στο Forum : php, mysql, apache κτλ.



AsGoodAsItGets
11-06-04, 18:27
Θέλω να φτιάξω ένα δυναμικό site για κάποιον πελάτη σε php και mysql.
Έχω δουλέψει με asp και iis, αλλά θέλω να το κάνω σε php αυτή τη φορά.

Το ερώτημα που θέτω είναι:
Να στήσω τα απαραίτητα εργαλεία στα xp και να δουλέψω ως συνήθως, ή να στήσω ένα linuxάκι, το οποίο θεωρείται γενικώς ιδανικό γι΄αυτή τη δουλειά και να δουλεύω εκεί; Κι αν στήσω Linux, ποια διανομή μου προτείνετε; Υπόψιν ότι έχω πολλά χρόνια να δουλέψω σε unix λειτουργικό (είχα δουλέψει σε solaris, hp-ux, irix στο πολυτεχνείο) και δε θέλω να εμπλακώ σε ιστορίες του τύπου "δεν έχω ελληνικά στον editor" ή να δουλεύω με vi και emacs.

sdikr
11-06-04, 18:34
θα είναι καλύτερο γιατί υπάρχουν script για php που τρέχουν μόνο σε linux,
redhat ή suse prof

teacake
11-06-04, 18:40
Εγώ αρχικά δούλεψα σε Windows 2K, στήνοντας PHP σε IIS. Το πλεονέκτημα είναι ότι το administration ήταν αρκετά εύκολο. Μετά το site το έκανα test deploy σε Linux και apache. Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι ενώ το binary distribution της PHP για windows, έχει εγγενή υποστήριξη για όλα τα modules, δηλαδή δεν χρειάστηκε να κάνω recompile το κώδικα της PHP, στο Linux με την distro που το δοκίμασα στην αρχή (SuSE 9.0) τα modules δεν ήταν όλα compiled και ήθελε recompilation. Μετά από ένα χαμό με τα dependencies(και εγώ δεν ξέρω πόσα πακέτα κατέβασα) κατάφερα να το κάνω να παίξει. Στο live linux server που το έβαλα τελικά, περιέργως έπαιξε χωρίς πρόβλημα!!! Ηθικό δίδαγμα...
Για PHP θα σου πρότεινα το Zend developer studio (υπάρχει για Linux και windows το οποίο είναι ένα IDE που υποστηρίζει και debugging στο server). Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρήσιμο είναι αυτό!!!

sandman
11-06-04, 19:37
Το linux σίγουρα είναι καλύτερη λύση από τα Windows για servers, είτε σε latency, είτε σε uptime είτε σε ασφάλεια. Συνήθως για servers προτιμότερο είναι το debian stable επειδή όπως λέει και το όνομα του είναι stable (και όταν λέμε stable το εννοούμε!!!). Πάντως αν πας σε linux θέλει λίγο προσοχή στο θέμα της ασφάλειας (το να στήσεις php,mysql και apache είναι πανεύκολο) γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνεις λάθος. Αλλά ούτως ή άλλως αφού ο πελάτης σου δεν έχει πρόβλημα να του βάλεις windows σημαίνει πως δεν τον ενδιαφέρει και πολύ η ασφάλεια (ή δεν ξέρει και πολλά από υπολογιστές).

Πάντως όποια και να είναι η απόφασή σου σε καμία περίπτωση μην βάλεις IIS. Αυτό είναι έγκλημα που θα έπρεπε να τιμωρείται αυστηρά, και χωρίς ελαφρυντικά μάλιστα.

AsGoodAsItGets
11-06-04, 19:40
Sandman, δεν πρόκειται να στήσω εγώ τον τελικό web server, θα βρούμε κάποια εταιρία να μας κάνει το hosting.
Εγώ απλά θέλω να στήσω ένα περιβάλλον παρόμοιο με το τελικό για να μπορώ να το τεστάρω χωρίς να χρειάζεται να κάνω συνέχεια upload τις σελίδες στον κανονικό server όπου θα κάνουμε το hosting.

sandman
11-06-04, 19:54
Ε, τότε έχεις νομίζω μια πολύ καλή δικαιολογία για να ασχοληθείς με το linux και να φρεσκάρεις λίγο τις γνώσεις σου πάνω στο Unix.

ogenikos
11-06-04, 21:51
Εγώ πάντως που έχω δουλέψει δύο sites με php τα οποία είχαν linux, αλλα στο pc είχα Window$, apache, php, perl, δεν αντιμετώπισα μεγάλα προβλήματα ιδίως με την php εκτός απο μερικές αλλαγές στο path (to linux έχει ανάποδη μπάρα απο τα Window$ όπως στις διευθύνσεις στο internet, οπότε άλλαζα το path του bin της διεύθυνσης των script κλπ) και κανα δυό εντολές της perl που δεν μου δούλευαν sta windows, οι οποίες μπορούν να αντικατασταθούν με άλλες. Δεν χρειάζεσαι πολύ χρόνο για να στήσεις ένα παρόμοιο περιβάλλον σε windows το οποίο θα σου δουλέψει μιά χαρά, αλλά γεγονός είναι ότι το καλύτερο είναι να στήσεις ένα όμοιο περιβάλλον με τον server (linux κλπ) το οποίο θα πρέπει να ελέγχεις πάντα ώστε να έχεις τις ίδιες versions php, apache, mysql κλπ με του server για να έχεις την απρόσκοπη λειτουργία των scripts χωρίς μετατροπές που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις με τα window$.

lazar
12-06-04, 00:36
Σε windows είναι σίγουρα πιο εύκολο το στήσιμο php, mysql, apache. Για mysql προτείνω την 3.23.58. Οι περισσότεροι linux server στο internet έχουν κάποια έκδοση 3.x.x

H ιδανικότερη λύση είναι σε τοπικό δίκτυο με linux server και windows client. Έτσι προσομειώνεις το περιβάλλον του internet. Ο πελάτης σου θα βλέπει από windows τον nix server. Το στήσιμο δεν θα πρέπει να σε δυσκολέψει αφού ξέρεις από αυτά, μπορεί να χρειαστεί να διαβάσεις λίγο. Έτσι δουλεύεις από windows με τον κώδικα και τον πετάς στο linux για test.

Σε windows μπορείς να βάλεις τον 1.3 apache ή αν προτιμάς τον 2.

Καλό είναι η php να είναι 4.3 τουλάχιστον. Φρόντισε να την εγκαταστήσεις ως SAPI module.

ALiTiS
29-06-04, 17:59
παιδιά θέλω να σηκώσω web server σε windows 2003 και είμαι εντελώς άσχετος με αυτό. τι πρόγραμματα χρειάζομαι? κάτι εύκολο..

AsGoodAsItGets
29-06-04, 19:02
Στα Windows2003 λογικά θα πρέπει να είναι στημένος by default ο IIS.
Αλλιώς, όπως καταλαβαίνεις κι από τα παραπάνω, μπορείς να στήσεις τον Apache που είναι και τζάμπα, αλλά νομίζω θα είναι λίγο πιο δύσκολος στο στήσιμο και δεν υποστηρίζει asp εγγενώς.

sandman
29-06-04, 19:12
Μην βάλεις σε καμιά περίπτωση IIS. Εκτός του ότι είναι άκρως επικίνδυνο για το ίδιο το σύστημά σου, συμβάλεις στην διάδοση αμέτρητων worms προς τους τελικούς χρήστες.

O apache είναι αρκετά εύκολος να τον στήσεις και πιο ασφαλής. Δεν είναι άλλωστε και τυχαίο ότι τον προτιμούν το 70% των websites (ενώ τον IIS μόνο το 20%).

UGF_GreekMind
29-06-04, 19:14
Εγώ πάντως θεωρώ τον apache πολύ εύκολο στο στήσιμο.

http://httpd.apache.org/docs-2.0/platform/windows.html

1-2-3... web !

:wink:

jasonpap
29-06-04, 19:16
υπάρχει και το easyphp για windows που τα έχει όλα (apahce,mysql,php,..)

ALiTiS
29-06-04, 19:37
εψαξα στο site του apache και μου φανηκαν λιγο ζορι..

euri
29-06-04, 20:08
Στα Windows2003 λογικά θα πρέπει να είναι στημένος by default ο IIS.
Αλλιώς, όπως καταλαβαίνεις κι από τα παραπάνω, μπορείς να στήσεις τον Apache που είναι και τζάμπα, αλλά νομίζω θα είναι λίγο πιο δύσκολος στο στήσιμο και δεν υποστηρίζει asp εγγενώς.

Στα 2003 server ο IIS δεν είναι στημένος by default.

Σε NT4 Server δοκίμασα να σηκώσω Apache 2, αλλά δεν έπαιξε. Έβαλα την έκδοση 1.3 και παίζει άψογα.

UGF_GreekMind
29-06-04, 21:41
εψαξα στο site του apache και μου φανηκαν λιγο ζορι.


:roll:

Τι λες μωρέ ;;;
http://apache.otenet.gr/dist/httpd/binaries/win32/apache_2.0.49-win32-x86-no_ssl.msi

Κατέβασε το παραπάνω και κάνε 2 κλικ !
Μετά ακολούθησε τις οδηγίες στο πρώτο link που σου έδωσα :wink:

Αλλά δεν σε ρώτησα κάτι... όταν λες web server τι ακριβώς εννοείς ;
Έναν server για το LAN σου ή κάτι που θα φαίνεται στον έξω κόσμο ;



Σε NT4 Server δοκίμασα να σηκώσω Apache 2, αλλά δεν έπαιξε. Έβαλα την έκδοση 1.3 και παίζει άψογα.


Ποιο service pack είχες ; Το 6.0 είναι strongly recommended.
:wink:

ALiTiS
30-06-04, 01:43
οκ..θα το ξαναψαξω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.