PDA

Επιστροφή στο Forum : Tρόποι επικοινωνίας με forthnet support για δήλωση βλάβης;



ohimso
17-01-13, 14:34
Χαίρετε! Μήπως γνωρίζει κανείς με ποιόν τρόπο μπορώ να επικοινωνήσω με τη forthnet για να δηλώσω βλάβη στη γραμμή μου, εκτός από τον πενταψήφιο αριθμό;

Ρωτάω επειδή ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι κόπηκε το τηλέφωνο, και το ρούτερ κλειδώνει στο 1/3 της ταχύτητας που κλειδώνει κανονικά...

Υπάρχει κάποιο email, ή άλλη φόρμα επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα; Η φόρμα επικοινωνίας στο http://www.forthnetgroup.gr/Contact.aspx?a_id=1716 φαίνεται να μη λειτουργεί, τουλάχιστον όσον αφορά τις δηλώσεις βλαβών, καθώς δεν είχα καμία απάντηση...

Ευχαριστώ!

ΥΓ: 'Τρόποι' αντί για 'τόποι' στον τίτλο ;) Τhanks XD

vaggelakhs
17-01-13, 16:48
Δεν ξέρω αν έχεις κινητό με δωρεάν σταθερά αλλά προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο στο 2119552000 πού είναι ακριβώς το ίδιο με το πεντάψηφίο κ με αστική χρέωση και όχι προς σύντομους κωδικούς.Το δοκίμασα κ εγώ σήμερα ύστερα από βλάβη στο καφαο από την έντονη βρόχοπτώση στην περιοχή της Πειραικής.Μου είπαν ότι είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ και σε 3 εργάσιμες θα επιλυθεί.

ohimso
17-01-13, 17:23
Ok ευχαριστώ για το tip :) ... Η αλήθεια είναι ότι επανήλθε η σύνδεση μετά από 4 ώρες... Δεν ξέρω αν τελικά είδαν το μήνυμα ή αν φτιάχτηκε 'μόνο του'... Αποσυνδέσεις έχω μόνο τώρα, αλλά ok αυτό παλεύεται :)

Καλά ξεμπερδέματα και με τη δική σου γραμμή!

vaggelakhs
17-01-13, 17:42
Καλό θα ήταν να θυμόμαστε αυτό το νούμερο γιατι καλώς η κακώς αν δεν ανήκεις στην Forthnet η έχεις κίνητο το 5ψήφιο είναι πολύ τσουχτερό ανα λεπτό και δυστυχώς τα λεπτά που περιμένεις-πληρώνεις να εξυπηρετηθείς είναι κατα μέσο όρο πολλά.Το κακό είναι οτι η μοναδική αναφορά ενός σταθερού 10ψήφιου τηλεφώνου είναι εδώ : http://www.forthnetgroup.gr/Article.aspx?a_id=427 και αυτό για τους δημοσιογράφους δηλαδή με το ζόρι να πάρεις το 13831 και να υπερχρεωθείς.Πάντως το 2119552000 είναι πανομοιότυπο με το γνωστό σε όλους 13831.

ohimso
17-01-13, 20:00
Έχεις δίκιο!

Τελικά εμένα επανήλθε το πρόβλημα... Πάλι το ρούτερ κλειδώνει στα 4 (αντι για 17 που πιάνει κανονικά) και το τηλέφωνο πάλι δεν έχει σήμα... Πάνω που νόμιζα ότι έφτιαξε Χ(

Εν τω μεταξύ, το attenuation έφτασε 40,5 / 39,0 !!! Να αρχίσω να ανησυχώ;

Sovjohn
19-01-13, 02:59
Καλό θα ήταν να θυμόμαστε αυτό το νούμερο γιατι καλώς η κακώς αν δεν ανήκεις στην Forthnet η έχεις κίνητο το 5ψήφιο είναι πολύ τσουχτερό ανα λεπτό και δυστυχώς τα λεπτά που περιμένεις-πληρώνεις να εξυπηρετηθείς είναι κατα μέσο όρο πολλά.Το κακό είναι οτι η μοναδική αναφορά ενός σταθερού 10ψήφιου τηλεφώνου είναι εδώ : http://www.forthnetgroup.gr/Article.aspx?a_id=427 και αυτό για τους δημοσιογράφους δηλαδή με το ζόρι να πάρεις το 13831 και να υπερχρεωθείς.Πάντως το 2119552000 είναι πανομοιότυπο με το γνωστό σε όλους 13831.

Και το 2111008000 λειτουργεί επίσης. Είναι από τα παλιά νούμερα της forthnet, όταν δούλευε 801 αριθμούς για υποστήριξη (τότε το 8000 ήταν η εξυπηρέτηση και το 9000 η ΤΥ, τώρα επειδή υπάρχει ένα τηλ. κέντρο το 8000 είναι απ' όλα). ;)

dfourt
19-01-13, 20:11
Καμιά φόρμα-email που να παρακάμπτει το 1st level support , δεν υπάρχει?
Ας πούμε στη HOL, μπορείς να δηλώσεις βλάβη και να παρακολουθήσεις την εξέλιξή της Online από το My hol.

Αν το κατέχεις το αντικείμενο και δεν τους γράφεις βλακείες, δε σε ενοχλούν με ερωτήσεις του στυλ:
"Έκανες reset το router;"

Σε παίρνει κατευθείαν τεχνικός που βλέπει τα χαρακτηριστικά της γραμμή σου και κάνεις τις απαραίτητες ενέργειας ανάλογα με το είδος της βλάβης.

ohimso
19-01-13, 22:11
Σήμερα πήρα από σταθερό από άλλο σπίτι και -μετά από 20 λεπτά- έκανα καταχώρηση της βλάβης.

Η κοπέλα με ρώτησε αν είμαι στο χώρο και της είπα πως όχι, δεν έχω τηλέφωνο και πως την καλώ από άλλο σπίτι. Μου είπε να πάω σπίτι και να την ξανακαλέσω. Της λέω 'μα δεν έχω τηλέφωνο' και μου απάντησε να πάρω από κινητό. Της λέω 'θα μου πληρώσει η forthnet το κόστος αναμονής;' μου λέει φυσικά όχι. Εγώ, τέρας υπομονής, ευγενικά τη ρώτησα αν μπορούσε να κανονίσει ώστε να με πάρει ο τεχνικός σε μισή ώρα στο κινητό μου, αφού σε μισή ώρα θα ήμουν στο σπίτι μου, για ό,τι χρειαζόταν. Μου είπε αυτολεξί 'δεν μπορώ κυρία μου να φορτώσω δουλειά δική μου σε άλλον συνάδελφο'. Της απάντησα 'προφανώς δεν είναι δική σας δουλειά, αφού αρνείστε να με καλέσετε...'. Έωχ 2 χρόνια forthnet και ΠΟΤΕ δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα... Τέτοια άρνηση εξυπηρέτησης... Δηλαδή τί θα γινόταν αν ήμουν μόνη σε άλλη πόλη, και δεν είχα άλλο τρόπο να καλέσω;

Τελικά κρατήθηκα και δεν έβρισα καθόλου, αλλά της είπα πως είναι παράνομο να με αφήνουν χωρίς τηλέφωνο, και πως αν δεν το φτιάξουν θα σηκωθώ και θα πάω σε άλλον πάροχο, χωρίς να πληρώσω τέλος διακοπής, και ΑΦΟΥ κάνω αναφορά στον αρμόδιο φορέα... Δεν την ένοιαξε καθόλου...

Έβαλα την μάνα μου να ΞΑΝΑπάρει τη forthnet, να τους δηλώσει ΞΑΝΑ τη βλάβη, να τους πει ότι ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ και περιμένω τώρα να με πάρουν στο κινητό....

- - - Updated - - -


Καμιά φόρμα-email που να παρακάμπτει το 1st level support , δεν υπάρχει?
Ας πούμε στη HOL, μπορείς να δηλώσεις βλάβη και να παρακολουθήσεις την εξέλιξή της Online από το My hol.





Κι εγώ κάτι τέτοιο έψαχνα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει!

- - - Updated - - -

Έβαλα KAI την αδερφή μου να πάρει, και εδέησαν και με κάλεσαν. Ο τεχνικός ΠΟΛΥ πιο συνεννοήσιμος, όμως τελικά θα στείλει τη γραμμή σαν βλάβη στον ΟΤΕ... Το αργότερο μέχρι την Τετάρτη, μου είπε, θα έχει φτιαχτεί... Για να δούμε *fingers crossed*

Georgevtr
21-01-13, 04:35
support (@) forthnet (.) gr
ή
internet-support (@) forthnet (>) gr

Κάποιο απ' τα δύο.

ohimso
21-01-13, 10:52
Thank you! :oneup:

Φινέας
22-01-13, 19:47
Αγαπητέ ohimso η λύση είναι να καλέσεις ή να πας στο κοντινότερο κατάστημα forthnet και να δηλώσεις βλάβη. Εκείνοι άμεσα ανοίγουν ένα αίτημα εξυπηρέτησης και σε καλούν από το tech support μέσα σε λίγες ώρες στο προσωπικό σου κινητό τηλέφωνο.
Μην ξεχάσεις να επιβεβαιώσεις πως έχουν το σωστό

DSLaManiaC
22-01-13, 19:49
800 100 9000 το παίρνεις κι από καρτοτηλέφωνο.

ohimso
23-01-13, 21:42
800 100 9000 το παίρνεις κι από καρτοτηλέφωνο.

Ναι, αλλά πρέπει να είσαι στον χώρο για να εξυπηρετηθείς, άρα... :(

arel
31-05-17, 15:06
( forthnet ) nova δεν ανταποκρίθηκε με διαφάνεια και πιστότητα στην αποκατάσταση τελικής επίλυσης βλαβών της.
09/09/16 επίσκεψη τεχνικού χωρίς να εισέλθει εντός οικίας για να μην χρεωθούμε τα 30€, χωρίς επίλυση του προβλήματος
29/11/16 πάλι επίσκεψη τεχνικού εκτός οικίας και τη στιγμή αποχώρησης με δική μου αναρρίχηση στη σκάλα του τεχνικού ανέκτησα οξειδωμένο καλώδιο και έλυσα το πρόβλημα και στις δύο περιπτώσεις είχαμε κανονικό σήμα internet αλλά όχι φωνής.
πριν μια βδομάδα ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα, 26/05/17 το ανέφερα, "το θέμα είναι σύνηθες οφείλεται στον ΟΤΕ και σε τρεις εργάσιμες θα επιλυθεί" είπαν, (κάποτε ήταν άψογοι) σήμερα με ενημέρωσαν ότι πρέπει να έρθει τεχνικός για τις καλωδίωσης, αρνήθηκα και ξεκίνησα διαδικασία παύσης, πλήρωσα ότι υπολειπόταν.
προς έκπληξη μου ζήτησαν συνολικά 60€ για τις δύο επισκέψεις τεχνικού εκτός οικίας :rtfm:, που πρέπει να καταγγείλω την περίπτωση ;

Nikiforos
01-06-17, 12:38
Χαίρετε! Μήπως γνωρίζει κανείς με ποιόν τρόπο μπορώ να επικοινωνήσω με τη forthnet για να δηλώσω βλάβη στη γραμμή μου, εκτός από τον πενταψήφιο αριθμό;

Ρωτάω επειδή ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι κόπηκε το τηλέφωνο, και το ρούτερ κλειδώνει στο 1/3 της ταχύτητας που κλειδώνει κανονικά...

Υπάρχει κάποιο email, ή άλλη φόρμα επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα; Η φόρμα επικοινωνίας στο http://www.forthnetgroup.gr/Contact.aspx?a_id=1716 φαίνεται να μη λειτουργεί, τουλάχιστον όσον αφορά τις δηλώσεις βλαβών, καθώς δεν είχα καμία απάντηση...

Ευχαριστώ!

ΥΓ: 'Τρόποι' αντί για 'τόποι' στον τίτλο ;) Τhanks XD

καλημερα, εδω εκανες θεματακι? https://www.adslgr.com/forum/forums/217-Nova-Support
θα σου ζητησουν με PM να στειλεις στοιχεια και θα σε καλεσουν αυτοι, εγω ετσι κανω παντα και δεν εχω παρει ποτε μια φορα στην αρχη μονο για να γινω συνδρομητης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.