PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ Καστοριάς- Περιοχή Χλόης



cirrus_
18-01-13, 16:48
Καλησπέρα,

αναζητώ λύση στο εξής πρόβλημα:

γραμμή 2Mbps και τα εξής στατιστικά

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 33,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 24,0 / 24,0.

Συνδρομήτής στον ΟΤΕ για 15 μήνες, απόσταση απο DSLAM περίπου 2,5 χλμ στην ευθεία ( δεν ξέρω αν παρεμβάλεται κατι ακόμη μεταξύ της γραμμης μου και του κέντρου του ΟΤΕ ) ΚΑΦΑΟ στα 200μ.

Παρατηρώ τις 15 τελευταίες μέρες πολύ χαμηλές ταχύτητες της ταξης των 60-90 KB/s ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΩΡΕΣ 16,00-24,00 περίπου, (παρόλο που δε συνέβαινε παλιά), ενώ το πρωί- μεταμεσονυχτιες ωρες τις προβλεπόμενες κανόνικές 200-210 ΚΒ/s.
Δήλωσα 2 φορές βλάβη, την πρώτη μου αλλάξαν είπαν ζεύγος, τη δέυτερη φορά οτι δεν έχει κανένα θέμα ο ΟΤΕ και πιθανόν φταίει λενε η καλωδίωση της οικοδομής ή επηρρεάζει το ασύρματο τηλέφωνο μου ή γίνονται λέει έργα στην περιοχή που επηρρεάζουν. Όλα αυτά συμβαίνουν μόνο στο παραπανω διάστημα ρώτησα; Μήπως έχετε υπερφορτωμένο κόμβο; Όχι , ηταν η απάντηση και δεν ήρθε τεχνικός το απόγευμα όπως ζητησα, γιατι λέει θα χρεωθώ πιθανόν την άσκοπη μετάβαση τεχνικού.

Έχετε κάποια πιθανή απάντηση στο πρόβλημα; η περιοχή είναι ως επι το πλείστον οικιστικη, καινουρια και με συνεχως αυξανόμενο πληθυσμό. Υποψιάζομαι οτι δεν καλύπτεται η χωρητικότητα επαρκώς και συνεχώς πέφτει η ταχύτητα τις ώρες αιχμής.

Έχω ετοιμάσει ήδη έγγραφο παράπονο-καταγγελία με πλήρη ανάλυση, οτι εφόσον δεν επιλύσουν το θέμα, ζητώ επιστροφή τελών για το αντίστοιχο διάστημα και έγκριση για μετάφορά σε άλλο πάροχο χωρίς καταβολή τέλους αποδέσμευσης, ο οποίος παρέχει σαφέστατα μεγαλύτερο φάσμα ταχύτητων, φθηνότερες τιμές και καλύτερη ποιότητα ευρυζωνικών υπηρεσιών. Η μετάβαση μου σε γραμμη 24Μbps, ειναι παντελώς άσκοπη , καθώς με τον ΟΤΕ στην περιοχή μου κλειδώνει κοντα στα 7 Μbps.

Ευχαριστώ

neshtar
18-01-13, 23:15
δες αν σου εχει καβατζωσει κανεις το wireless ... απο κει και περα απο που βλεπεις ταχυτητες? torrents η συγκεκριμενα sites? Γενικα ο ΟΤΕ δεν εχει θεματα bandwidth τωρα αν εσυ εχεις πεσει στην περιπτωση πιταρισμενου DSLAM φυσικα μπορεις να κανεις αιτηση σε αλλο παροχο, δικαιωμα σου ειναι. Αλλα την πιθανοτητα να σου χαρισουν το τελος αποσυνδεσης την θεωρω πολυ μικρη. Το να σου χαρισουν και παρελθοντα τελη ειναι περιπου στα ορια της επιστημονικης φαντασιας.

cirrus_
19-01-13, 03:15
Ελεγμένο οτι δεν υπάρχει καμία υποκλοπή, είναι το πρωτο που σκέφτηκα. Εχω αλλαξει άλλωστε τους default κωδικους και ελεγχω καθημερινά τα προφίλ των συνδεδεμένων συσκευών με το wireless, μονο το pc μου και το κινητό μου φαίνονται. Το ελεγχω με κατέβασμα μεγάλων αρχείων απο το http://speedtest.ftp.otenet.gr/, πολλές φορές και με δύο αρχεία συνδυαστικά ( ωστε να βλέπω άθροισμα ταχύτητας), αλλά ποτέ με torrent, ξέρω οτι είναι αναξιόπιστα.
Έχω εκνευριστει απίστευτα με το ότι κλείνουν την καρτέλα με τη βλάβη ( που στην ουσία δεν υφίσταται βλάβη,αλλα υπερφόρτωση), χωρίς να κάνουν τον κόπο να μετρήσουν στον κατανεμητή της οικοδομής και χωρίς να κάνουν μέτρηση τις ωρες που αναφέρω. Παντα μετρανε πρωι, που έχω καταστησει σαφές οτι τότε η ταχύτητα ειναι μια χαρά. Έχω ήδη ετοιμάσει γραπτή καταγγελία- παράπονο, που θα καταθέσω στον ΟΤΕ και στο συνήγορο καταναλωτή, καθώς και φωτογραφίες απο την απαράδεκτη κατασταση εξωτερικού δικτύου τους, που δηλώνει το ότι δεν ΠΡΆΞΑΝ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ απο μια αλλαγη ζέυγους στο ΚΑΦΑΟ ( δε θα πω τι, για την περίπτωση που κάποιος απο τους τεχνικούς του παρόχου παρακολουθει το site)

haniabal
19-01-13, 15:01
Φίλε καλά έκανε και ετοίμασες επιστολή γιατί ο φόβος κάνει δουλειά. Άποψη μου είναι να δεις και άλλες εταιρίες που είναι και πιο φτηνές.

neshtar
19-01-13, 17:38
Ελεγμένο οτι δεν υπάρχει καμία υποκλοπή, είναι το πρωτο που σκέφτηκα. Εχω αλλαξει άλλωστε τους default κωδικους και ελεγχω καθημερινά τα προφίλ των συνδεδεμένων συσκευών με το wireless, μονο το pc μου και το κινητό μου φαίνονται. Το ελεγχω με κατέβασμα μεγάλων αρχείων απο το http://speedtest.ftp.otenet.gr/, πολλές φορές και με δύο αρχεία συνδυαστικά ( ωστε να βλέπω άθροισμα ταχύτητας), αλλά ποτέ με torrent, ξέρω οτι είναι αναξιόπιστα.
Έχω εκνευριστει απίστευτα με το ότι κλείνουν την καρτέλα με τη βλάβη ( που στην ουσία δεν υφίσταται βλάβη,αλλα υπερφόρτωση), χωρίς να κάνουν τον κόπο να μετρήσουν στον κατανεμητή της οικοδομής και χωρίς να κάνουν μέτρηση τις ωρες που αναφέρω. Παντα μετρανε πρωι, που έχω καταστησει σαφές οτι τότε η ταχύτητα ειναι μια χαρά. Έχω ήδη ετοιμάσει γραπτή καταγγελία- παράπονο, που θα καταθέσω στον ΟΤΕ και στο συνήγορο καταναλωτή, καθώς και φωτογραφίες απο την απαράδεκτη κατασταση εξωτερικού δικτύου τους, που δηλώνει το ότι δεν ΠΡΆΞΑΝ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ απο μια αλλαγη ζέυγους στο ΚΑΦΑΟ ( δε θα πω τι, για την περίπτωση που κάποιος απο τους τεχνικούς του παρόχου παρακολουθει το site)

η υπερφορτωση δικτυου δεν εχει καμια σχεση με τον κατανεμητη σου. Ο διαχειριστης απλα κοιταει ενα γραφημα που του διχνει το throughput του λινκ που εχει με το BBRAS, οταν η χρηση κανει συγκεντρωμενα spikes πανω απο 80% του διαθεσιμου bandwidth αρχιζει και προσθετει bandwidth ειτε ανοιγοντας sleeper οπτικες ειτε ζητωντας νεες οπτικες. Δεν εχει να κανει με σενα προσωπικα, εχει να κανει με το φορτο δεδομενων στο αστικο κεντρο που ανοικεις. Τωρα το αν και το κατα ποσο το 13888 ξερει αν υπαρχει θεμα υπερφορτωσης στο Α/Κ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, παντως αν δεν εχεις θεμα συγχρονισμου (αν δηλαδη δεν πεφτει ο συγχρονισμος σου απο 2Mbs σε ενα 1Mbs τις ωρες αιχμης) τεχνικα δε ειναι θεμα δικιας σου γραμμης.

cirrus_
19-01-13, 19:08
όχι neshtar. Ο συγχρονισμός μου ειναι σταθερος στα 2,048. Θα αναρτήσω το θέμα σε τοπικο blog, ωστε να πάρω γνώμες απο άλλους συνδρομητές της περιοχής. Στην οικοδομή μου έχει μείνει μόνο ενας στον ΟΤΕ, με γραμμή 24αρα και χτες το απόγευμα που πηγα να τον ρωτήσω, κατέβαζε με 700ΚΒ/ s. Την ίδια ώρα εγώ με 2αρα γραμμή, ήμουν καπου στα 110-130. Λογικό; Η 24αρα στην περιοχή, με επίσημα χείλη ΟΤΕ συγχρονιζει καπου στα 7 Μbps

lak100
22-01-13, 13:13
εγω φιλε μου που μενω στο Τοιχιο και εγω συγχρονιζα στα 10 κατεβαζα με 200 kb/s τελικα υπηρχε θεμα στο dlam το διορθωσαν και ολα καλα μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο και σε σενα καποια λαθος ρυθμιση του dslam και κοβει το bandwith? οριστε και το θεμα που ειχα ανοιξει http://www.adslgr.com/forum/threads/544778-%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1?highlight=

cirrus_
22-01-13, 13:26
Είχες πολύ χαμηλό SNR απο μένα ( έχω 19 στο download), αλλα καλύτερο line atten (έχω 33, είμαι επόμένως πιο μακρυά). Αφενός ανήκεις σε άλλο DSLAM, αφετέρου σε σένα φαινόταν κάποιο πρόβλημα στη γραμμή. Τα δικά μου στατιστικά δε δείχνουν πρόβλημα και είμαι βέβαιος πως τελικά πρόκειται για πιταρισμένο DSLAM, απλα δεν τον παραδέχονται. Αρκεί να σου πω οτι την πρώτη φορά που δήλωσα βλάβη και αλλάξαν ζεύγος, ο τεχνικός στο τηλέφωνο υποστήριξε πως έγινε οτι ήταν δυνατόν και οτι η κάτάσταση θα καλύτερεύσει οταν έρθει η οπτική ίνα στην περιοχή (αλλα δεν ξέρω πότε το προγραμματίζουν). Έχω αλλάξει το wi fi στο κανάλι 11, αλλά χτές δεν το παρακολούθησα καθόλου. Το ΣΚ πάντως, επεσε πάλι το απόγευμα, απλά όχι τόσο τραγικά χαμηλά..ήμουν κοντά στα 110-120 ΚΒ/s

lak100
22-01-13, 13:36
εργασιες στην Καστορια για VDSL (που σημαινει οτικη ινα) αναμενεται να ξεκινησουν τον Μαιο αυτο με βασει ενα αρχειο excel που κυκλοφορησε πριν λιγο καιρο στο forum και ηταν απο τον ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.