PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη?



nikoslykos
19-01-13, 21:12
Link Information

Uptime: 0 days, 1:53:14
DSL Type: ITU-T G.993.2
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 2.623 / 21.901
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,9 / 18,9
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,1 / 20,7
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,7 / 8,1
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 9 / 0
FEC Errors (Up/Down): 5 / 1.374.315
CRC Errors (Up/Down): 0 / 18
HEC Errors (Up/Down): 0 / 160
εχω πολλα λαθη στη γραμμη η ιδεα μου ειναι?..επισης..πρεπει να παρω αλλο splitter η φιλτρο?

GSF
19-01-13, 21:53
εσύ έχεις περισσότερα και απο μένα :p

nikoslykos
19-01-13, 22:14
περιπου 500 λαθη το δευτερολεπτο μου κανει....βασικα επειδη υπαρχει προβλημα με τη φορητοτητα και επειδη τους επρηξα λιγο μου δωσανε demo κωδικους για να μπω που δινουν μεχρι 2mbps... παντως διορθωνεται αυτο λες? η θα μου πουνε αστο στο γυρναμε σε adsl?

Saimag
19-01-13, 22:21
εχω πολλα λαθη στη γραμμη η ιδεα μου ειναι?..επισης..πρεπει να παρω αλλο splitter η φιλτρο?

200% (Δεν νομίζω να είμαι απόλυτος :P) φταίει η οριζόντια / κάθετη καλωδίωση σου.

nikoslykos
20-01-13, 05:28
οταν ειχα στην ΟΝ adsl ειχα 20000 λαθη ανα 2 βδομαδες... και εσωτερικη καλωδιωση δεν υπαρχει... εχω τραβηξει καλωδιο κατευθειαν απτο κουτι της πολυκατοικιας..

nikoslykos
22-01-13, 05:13
πηρα και τους κανονικους μου κωδικους σημερα. δηλωσα και βλαβη για το internet αλλα δε βλεπω να βγαζω ακρη αυτοι επιμενουν οτι η γραμμη μου ειναι ενταξει. τους ειπα οτι η γραμμη σε 6 ωρες χωρις χρηση μου βγαζει 3 εκατομυρια λαθη και λενε οτι δεν πειραζει.ισχυει ρε παιδια? η εγω ειμαι ασχετος? μου εχει κλειδωσει στα 22/2,5 και το upload μου ειναι δραμα ! με 80 - 100kb/sec παει...αυτη τη στιγμη π.χ το adslgr μου ανοιγει ενω το google και το facebook οχι ! και κατι αλλο ! το splitteraki που εχω τωρα πανω απτην ΟΝ που ειχα πρεπει να το αλλαξω μηπως με κανα αλλο? υπαρχει κανενα φιλτρο η splitter που να ειναι ειδικο για vdsl?

- - - Updated - - -

και μολις παρατηρησα οτι καθε τρεις και λιγο δεν μπαινει πουθενα ουτε καν σε σελιδες τιποτα...λεει μεν οτι ειναι συνδεδεμενο αλλα δεν μπαινει πουθενα... ελεος.... μετα αποσυνδεεται και αντε παλι επανεκινιση το ρουτερ...

nyannaco
22-01-13, 11:58
Είναι πιθανό να είναι το splitter σου. Το VDSL κάνει χρήση πολύ υψηλότερων συχνοτήτων από το ADSL, και ενδέχεται το splitter να μην μπορεί να ανταποκριθεί. Κάνε μια δοκιμή βάζοντας το modem απ'ευθείας στη γραμμή, χωρίς αυτό.

nikoslykos
22-01-13, 13:55
το εκανα...δεν ειδα μεγαλη διαφορα. ρε συ να σε ρωτησω οταν εχεις 400,000 fec errors ειναι φυσιολογικο?( ακομα και χωρις το σπλιττερ) απτη φορθνετ μου λενε ναι.

nyannaco
22-01-13, 14:07
το εκανα...δεν ειδα μεγαλη διαφορα. ρε συ να σε ρωτησω οταν εχεις 400,000 fec errors ειναι φυσιολογικο?( ακομα και χωρις το σπλιττερ) απτη φορθνετ μου λενε ναι.Θα σε γελάσω και δεν το θέλω, δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο. Ξέρω ότι γενικά τα νούμερα είναι μεγάλα, αλλά μέχρι πόσο είναι στα όρια του φυσιολογικού, ας περιμένουμε κανένα πιο γνώστη να μας πει.

nikoslykos
22-01-13, 15:17
αλλα πραγματικα δεν μπορω να βγαλω ακρη ενας τεχνικος μου ειπε μην ανησυχειτε η γραμμη σας απλα μερικες ρυθμισεις θελει και θα παει παραπανω. τωρα μου ειπαν οτι απτο αρμοδιο τμημα τους ειπαν "λογω αποστασης" δεν αντεχει παραπανω. καταφερανε και μου ανεβασανε εστω το upload sta 3.5mbps.βεβαια μου φαινεται και λιγο μαπα το ρουτερ...

- - - Updated - - -

και μολις με ενημερωσαν οτι τα κοληματα που εχει το ρουτερ ειναι λογω του ρουτερ και θα γινει αναβαθμιση του firmware και μου ειπαν να γυρισω ολες τις συσκευες σε manual λογω προβληματος του DHCP.

Link Information

Uptime: 0 days, 0:28:23
DSL Type: ITU-T G.993.2
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 3.473 / 22.572
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,9 / 13,8
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,1 / 20,8
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,3 / 7,1
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 1.053.389
CRC Errors (Up/Down): 0 / 8
HEC Errors (Up/Down): 0 / 35

εγω τους ρωτησα αν στο τελος υπαρχει περιπτωση να μου πουνε στο γυρναμε σε ADSL παλι λογω "προβληματος" εσεις πιστευετε οτι οντως παιζει? αλλα η γραμμη παει καλα κατεβαζω με 2.6mb/sec και upload 400kb/sec. τα fec errors που οφειλονται?

- - - Updated - - -

μεσα σε 1 ωρα πηγαν στα 6.000.000 και κανει 40,000 το δευτερολεπτο... αυτα ειναι

Φινέας
22-01-13, 20:54
το vdsl είναι σε πολύ αρχικό στάδιο ακόμα. Μου θυμίζει την μετάβαση από diaL up σε ADSL...

:clap: :clap: :clap: :clap:

Kάνε ένα τηλ. μήπως μπορούν να σου κάνουν αντικατάσταση στο rooter

Sovjohn
23-01-13, 03:29
Νόμιζα ότι το έχω ξαναγράψει, αλλά μπα. Αλλού θα το έλεγα:

Τα FEC Errors είναι "καλά" errors. Σκέψου τα σαν την καλή χοληστερίνη. Είναι errors που έχουν διορθωθεί από την γραμμή, επειδή παίζει σε interleaved δρομολόγηση. Η συντομογραφία σημαίνει Forward Corrected Errors (http://en.wikipedia.org/wiki/Forward_error_correction) και δεν πρέπει να σε ανησυχεί ο αριθμός τους, καθώς αν δεν ήταν corrected, θα ήταν CRC ή HEC (ή η γραμμή θα αποσυγχρόνιζε κάθε τόσο).

Τα άλλα errors (Header Error Control -HEC- και Cyclic Redundancy Check -CRC- (http://en.wikipedia.org/wiki/Header_Error_Control)) είναι σημαντικότερα, καθώς δεν είναι "διορθωμένα" με οποιοδήποτε τρόπο.

Έχω δει γραμμή, χωρίς υπερβολή, να πιάνει 1.000.000 FEC errors ανά λίγα δευτερόλεπτα, και να φτάνει στα 100.000.000 το counter ενός Speedtouch 780 (το μέγιστο) και να ξαναξεκινάει από το 0. Η γραμμή λειτουργούσε άψογα.

Το μόνο που σημαίνει αυτό για τη γραμμή σου είναι ότι (όσο πιο πολλά έχει) θα είναι πιο ασταθής αν βάλεις Fastpath. Το Fastpath έχει καλύτερα ping, αλλά δεν διορθώνει κανένα λάθος - θα είχες FEC errors 0, αλλά περισσότερα errors άλλων κατηγοριών και / ή αστάθεια όπως είπαμε.

Τώρα, για το ερώτημα του εάν πρέπει να κρατήσεις τη VDSL ή όχι...Είναι εύλογο. Προτείνω να πάρεις ένα τηλέφωνο στην ΤΥ σε κάποια ήρεμη ώρα (βράδυ?) και να τους ρωτήσεις ευγενικά εάν μπορούν (μπορούν) να σου γυρίσουν τη γραμμή σε ADSL2+ προσωρινά για να δεις τι ταχύτητα πιάνει. Αν είσαι κοντά (που είναι πιθανό, δηλαδή, θα μπορούσες να είσαι σε π.χ. 18+ downstream / 1 up), τότε αποφασίζεις αν η διαφορά έχει νόημα για σένα, οικονομικά και πρακτικά (ας πούμε το upload -τυχερέ, μεγαλύτερο του δικού μου- είναι 3Χ πάνω από την ADSL), και βλέπεις αν θα κρατήσεις την VDSL ή την ADSL.

Φυσικά εφόσον το down σου είναι κάτω από 24, είναι κάπως ανούσια η VDSL, αλλά αυτό εξαρτάται από το πόσο σημαντικό θεωρείς το upload.

Ελπίζω να βοήθησα ;)

nikoslykos
23-01-13, 09:55
με προφιλ adsl πιανω 14mbps... και ανεβαζω φαντασου με 400kb/sec που δε με χαλαει (βαρεθηκα να τρωω ban απο τους private tracker :P ) οποτε νταξι δε με χαλαει !

@ ADSLgr.com All rights reserved.