PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα οτε



georgio1908
20-01-13, 17:02
το τελευταιο χρονικο διαστημα η τηλεφωνικη μου γραμμη ειχε πολλα παρασιτα.ενα μονιμο θορυβο στο δικο μου τηλεφωνο και οχι στην αλλη ακρη με οποιον και αν μιλαγαπαραλληλα αρκετες αποσυνδεσεις του wi-fi κατι για το οποιο ομως φανταστηκα οτι φταιει το κινητο και καποια αναβαθμυση του ή η θεση του μοντεμ.τελος ,και αφου για ωρα επαιζε κανονικα 1-2 φορες την εβδομαδα το κομεξ τβ μου εκανε πολλα παγωματα εικονας-ηχου και μονο μετα απο ρισταρτ ετρεχε ξανα κανονικα.
προχθες το δηκωσα στον οτε για βλαβη.αφου τους εδωσα ενα κινητο μου ειπαν οτι θα με καλεσουν και θα περασουν τεχνικοι.
τεχνικοι ηρθαν χωρις αν καλεσουν αλλα ευτυχως με βρηκαν σπιτι.δοκιμασαν τη γραμμη απο κατω,τον πινακα της πολυκατοικιας και ειπαν πως δεν ειανι θεμα οτε αλλα ρευματος στο σπιτι.
μετα απο λιγη ωρα και αφου ειχα ξαναμιλησει με το ιδιο προβλημα το τηλεφωνο νεκρωσε.βγαζει βλαβη οταν το καλω και αν παω να κανω κατι δεν ακουω τιποτα.χθες το απογευμα το κονεξ τβ ηταν σε αθλια κατασταση ενω το σερφαρισμα ειναι σταθερο.
να σας πω οτι και τηλεφωνικες γραμμες εχω αλλαξει αλλα και φιλτρακια.τελςο απο το καλοκαιρι που ειχα ερθει σε αυτο το σπιτι ολα ηταν μια χαρα με το τηλ.
η αρχη εγινε με το wifi και κορυφωθηκε με τα παρασιτα.
τι εχετε να πειτε εσεις?

Vitruvian78
20-01-13, 19:10
Πρόκειται για ασύρματη συσκευή τηλεφώνου; Αν ναι, θα σου έλεγα να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής του ρούτερ σου. Ενδεχομένως αυτό να προκαλεί παράσιτα, αν βρίσκονται σε κοντινή απόσταση. Διαφορετικά κατι παίζει στην καλωδίωση σου απο την πρίζα και μετά. Μήπως σου έχει γδαρθεί/κοπεί το καλώδιο σε κάποιο σημείο. Κάτι σου δημιουργει παρεμβολές διαφορετικά.....

georgio1908
20-01-13, 20:00
συχνοτητα στο ρουτερ πως αλλαζω?ασυρματα ειναι.τα καλωδια εχουν αλαχτει ολα

Vitruvian78
20-01-13, 20:11
θα πρέπει να μπεις στο interface του ρούτερ σου και απο εκεί να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής.....

georgio1908
23-01-13, 17:45
η κατασταση στον οτε ειναι τραγικη.απλα....περαν του οτι ειχα απο παρασκευη χωρις τηλεφωνο ηρθαν σημερα.και καλα το φτιαξαν και οταν λεω και καλα?το τηλεφωνο εξακολουθει και εχει παρασιτα (παρα πολλα που καυα τη διαρκεια της ομιλιας γινονται ολο και πιο εντονα).
σε νεο τηλεφ. μου αρχικα εκαναν ρισταρτ στολ κονεξ (το οποιο και για την ωρα παιζει χωρις σπασιματα)η γραμμη μου επισης απο τα 2 περιπου εχει ανεβει στα 4μππσ.
το τεληφωνο ομ ως ειναι σε αθλια κατασταση....
πολλα παρασιτα αν και εχουν αλλαχτει καλωδια-φιλτρακια

Vitruvian78
23-01-13, 22:46
Σε κάποιο σημέιο της καλωδίωσης υπάρχει πρόβλημα......δεν εξηγούνται αλλιώς τα παράσιτα που ακούς. Κάπου υπάρχει προβληματική συνδεσμολογία και δημιουργείται μια μορφή βραχυκυκλώματος. Μήπως είναι πρόβλημα της συσκευής; Έχεις δοκιμάσει με άλλη συσκευή;

georgio1908
23-01-13, 23:48
εχουν αλλαχτει ολα.καλωδια,συσκευες και φιλτρα

georgio1908
24-01-13, 23:57
και εστω οτι αφορα βραχκυκλμα της γραμμης.τι κανω?να σας στειλα τι μου βγαζει στο ιντερφεις.σαν ταχυτητα κλειδωνει εκει που κλειδωνε και παλια το ιντερνετ.

επισης τα παρασιτα δεν ειναι σταθερα.καποιες ωρες εινσαι πιο πολλα.επισης οταν μιλαω για ωρα στο τηλ γινονται ολο και πιο εντονα

@ ADSLgr.com All rights reserved.